Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Marcin Białecki

Marcin Białecki

Poznań

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3421 PLN z 20000 PLN

50 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

17%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.09.2015.

Wykuj z nami kuźnię!

O projekcie

Zbieramy na wyposażenie kuźni w Grzybowskim Grodzie. Budowa została już niemal zakończona, jednak koszty sprzętu, dzięki któremu kuźnia mogła by być w pełni funkcjonalna niestety przerastają nasze możliwości finansowe.

Pomimo skromnych funduszy, staramy się jak najbardziej rozwijać gród i jego infrastrukturę, by być może za kilka lat Grzybowo było ważnym miejscem na polskiej mapie edukacyjnej i turystycznej. Dzięki Wam, może się to stać o wiele szybciej.

 

 

 

Jak już pisaliśmy we wstępie, za zebrane pieniądze chcemy wyposażyć wczesnośredniowieczną kuźnię. Nie ma ona służyć jednej osobie, czy pracownikom grodu. Naszym głównym celem jest uruchomienie całego szeregu zajęć, wykładów i warsztatów z nią związanych. Mamy nadzieję, ze stanie się ona ciekawą atrakcją dla wszystkich odwiedzających nasz Gród.

Na co konkretnie chcemy wydać te pieniądze?

Wyliczyliśmy, że aby w pełni wyposażyć i uruchomić naszą kuźnię potrzebne nam będzie 15 000 zł + ok. 5 000 zł na przewidziane dla was nagrody. Ciężko jest przedstawić konkretne ceny ekwipunku, ponieważ z racji tego, iż  kuźnia ma nawiązywać do wczesnego średniowiecza nie możemy się opierać na cenach sklepów z współczesnym sprzętem, a raczej obserwować strony internetowe takie jak Allegro, czy Gumtree, ewentualnie być na bieżąco z likwidacją zakładów przemysłowych lub zamykaniem się pracowni rzemieślniczych.

Pieniądze zostaną przeznaczone na: 2 kowadła (duże 130kg i mniejsze ok. 60kg), zestaw młotów,  szczypce, 2 metrowe miechy, stemple, szydła, klepadła, pilniki, narzędzia tnące (przecinaki, nożyce), zawijacze, anki i oczywiście surowce potrzebne do kucia (węgiel drzewny,  pręty żelazne itp.). Do tego dochodzi zakup mebli, beczek oraz koszt budowy paleniska.

Część z tych nazw może Wam być zupełnie nieznana. W aktualnościach postaramy się w miarę na bieżąco wyjaśniać jak niektóre z tych narzedzi wyglądają i do czego służą.

KEEP CALM AND GROW A BEARD!

Pierwsza kompilacja odważnych, którzy chcą pochwalić się swoim zarostem już jest! Cały czas zapraszamy wszystkich chętnych do zabawy i do wspierania naszego projektu!

A tymczasem polecamy również utwór, który wprowadzi wszystkich w odpowiedni klimat.

Informacje o naszym projekcie Wykuj z nami kuźnie zataczają coraz szersze kręgi, jednak cały czas potrzebujemy dużego wsparcia materialnego - cała nadzieja w waszych rękach!

Tymczasem bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie medialne: Polska Organizacja Turystyczna, Muzeum Historii Polski, Focus Historia, Archeowieści, dzieje.pl, Rezerwat Archeologiczny w Gieczu/Archaeological Reserve in Giecz, Historia jakiej nie poznasz w szkole, Historia Polski, Historia Polski na co dzień, Historykon, Husaria - Polska Duma, Królewskie Gniezno, Map4U - Zaplanuj podróż, Miecze Średniowieczne, Muzeum Początków Państwa Polskiego, Ochrona dziedzictwa archeologicznego, Odtwórstwo historyczne, Polska Agencja Prasowa, Piękna Wielkopolska, Poland is Here, Polska Monarchia, Polska Niezwykła, Portal Historyczno-Wojskowy, Slovanie, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich Oddział w Warszawie, "Spotkania z Zabytkami", Wielkopolska Nieznana, Wikingowie w Polsce - Vikings in Poland

!UWAGA UWAGA!
Taki pomysł od jednego ze wspierających:
chętne osoby, które biorą udział w projekcie, do końca jego trwania zapuszczają zarost na twarzy! Co tydzień publikujemy na Facebookowym profilu kompilacje przesłanych do nas zdjęć z rosnącym zarostem. Panowie! Chowamy brzytwy do skrzyń i chwalimy się naszym pięknym zarostem!
Zdjęcia możecie przesyłać na maile lub profile facebookowe podane w dziale kontakt.
A tymczasem czekamy na odpowiedź piękniejszej części projektu, może niekoniecznie związany z zapuszczaniem brody. ;)

Pierwsze 5 zł zebrane! Dziękujemy i gratulujemy darczyńcy bycia pierwszym!

Rozpoczynamy nasz projekt! Mamy 45 dni na uzbieranie 20 tys. złotych. Cel jest więc ambitny, ale z Waszą pomocą na pewno uda nam się go osiągnąć! Większość aktualności będziemy zamieszczać w odpowiedniej zakładce, jednak najważniejsze z nich pojawią się właśnie tutaj. ;)

Kuźnia z Grzybowskim Grodem związana jest .... od ponad 1000 lat! Podczas badań archeologicznych w jednym z wykopów natrafiono na fragment budynku i elementy wyposażenia, które można powiązać właśnie z nią.

Pomysł na kuźnię podsunęła nam więc sama historia. Bardziej skomplikowana okazała się jego realizacja. Pierwszym problemem, który pojawił się na naszej drodze było znalezienie materiału, który będzie szkieletem całego budynku. Nadarzyła się jednak sprzyjająca okazja - topole rosnące pod grodem zagrażały stojącemu nieopodal pawilonowi muzealnemu więc trzeba je było wyciąć. Do tego rozpoczęlismy wycinkę suchych, nieżyjących już drzew na grodzie. Dzięki temu mogliśmy zacząć zbierać materiał.

Po jakimś czasie rozpoczeliśmy stawiać budynek. Powstała podwalina, potem pierwszy poziom szkieletu konstrukcji.

Znalazło się drewno na sochy, krokwie oraz deski na pokrycie dachu.

W końcu zawisła wiecha!

Na grodzie znajdował się również spory zapas gliny (pozostałości po budowie pieca szklarskiego). Gdy udało się do tego sprowadzić wierzbowe gałęzie z wycinki na Skansenie w Dziekanowicach, można było stawiać ściany. Gałęzie tworzą mocną i dobrą plecionkę, którą można potem oblepić gliną wymieszaną z sieczką.

 Oblepiony fragment ściany ściska się drewnianymi deskami i pozostawia na kilka dni do wyschnięcia.

Niedawno zostały również wstawione drewniane drzwi oraz okiennica. Do skończenia zostało wymurowanie pieca, zbicie mebli oraz zakupienie całej gamy narzędzi i surowców. Ale to, jak już wiecie, chcemy zrealizować dzięki Waszej pomocy!

 

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie to malownicze i urokliwe grodzisko leżące nieopodal Wrześni. Posiadając 4,7 ha powierzchni jest jednym z największych tego typu obiektów  w Wielkopolsce, a fakt iż przebadano go tylko w kilku procentach nadaje mu niezwykłą aurę tajemniczości.

 

 Rezerwat jest oddziałem zewnętrznym Muzeum  Pierwszych Piastów na Lednicy i jego głównym zadaniem jest edukacja z zakresu historii początków Państwa Polskiego. W jego murach (a może raczej wałach) organizujemy liczne warsztaty dla dzieci, lekcje żywej historii oraz festyny historyczne. Dzięki temu zwiedzający mogą przekonać się na własnej skórze jak wyglądało życie we wczesnym średniowieczu.

Oprócz tego na Grodzie odbywają się również większe imprezy i festiwale. Jednym z ciekawszych tego typu projektów, było odbywające się w tym roku Zimowisko. Podczas niego przyjeżdżający na gród odtwórcy starali się przetrwać w surowych, zimowych warunkach tak jak to robili ludzie przed 1000 lat.

Największym wydarzeniem związanym z Grodem w Grzybowie jest bez wątpienia, odbywający się w sierpniu Turniej Wojów, który jest duchową kontynuacją wczesniejszego Międzynarodowego Zjazdu Wojowników Słowiańskich. Podczas Turnieju na Gród zjeżdżają odtwórcy z całej Polski, po to by z jednej strony wykazać się w całej gamie różnego rodzaju konkurencji i zdobyć tytuł najlepszej drużyny na grodzie, a z drugiej stworzyć niesamowitą atmosferę osady z okresu Monarchii Wczesnopiastowskiej.

Zwiedzający, którzy przybywają na gród podczas  turnieju mogą wziąć udział w licznych warsztatach, zobaczyć jedną z wielu inscenizacji przygotowanych przez odtwórców, spróbować wczesnośredniowiecznego jadła, czy kupić jakieś artykuły rzemieślnicze. A to wszystko w takcie słowiańskiej muzyki i atmosfery, wielkiego średniowiecznego święta!

Poniżej przedstawiamy filmik, który Stowarzyszenie Aurea Tempora nakręciło podczas tej imprezy.

 Jeśli kiedykolwiek będziecie mieli wolny weekend, lub po prostu będziecie przyjeżdżać w okolicy Wrześni to wpadajcie do Grzybowa! Serdecznie zapraszamy!

Oczywiście dla wszystkich wspierających przewidziane są nagrody, mamy nadzieję, że ich liczba i różnorodność sprawią, ze każdy znajdzie coś dla siebie.

Twoje imię i nazwisko pojawi się podczas uroczystego wymienienia naszych dobroczyńców! Pieśń młotów będzie Cię chwalić po wsze czasy!

Za bycie solą tej ziemi oraz fundamentem feudalnej piramidy, oprócz podziękowań na fejsie wysyłamy Ci również pocztówkę z Grzybowa wraz z podpisami od całej ekipy! (to dobre dla tych co chcą się pochwalić mecenatem w miejscach gdzie nie ma internetu)

Masz ambicje i dobre chęci. W zamian za to wpadają dla Ciebie dwie poprzednie nagrody oraz elektroniczna wersja albumu z klimatycznymi zdjęciami z Grzybowa!

Praca Twoich rąk musi zostać wynagrodzona! Wszystkie poprzednie nagrody lądują u Ciebie, a dodatkowo dostajesz grodowy magnes wraz z grzybowską monetą! (replika arabskiego dirhema znalezionego na grodzie)

Wszyscy wiemy jak ciężko jest czasem utrzymać powieki w stanie otwartym. Mamy nadzieję, że wielkie podziękowania na fejsie, pocztówka z Grzybowa, elektroniczna wersja albumu i dodatkowo skórzana opaska pomogą Wam wytrwać podczas długich i cięzkich nocy na wieży strazniczej.

 Aby coś sprzedawać trzeba mieć towar. Wybierz straganiarza by oprócz nagród ciury obozowego dostać również skórzaną opaskę, kościaną ozdobę oraz kilka monet na rozkręcenie interesu.

 

Zawód zielarki, w dzisiejszych czasach do najłatwiejszych nie należy, a wbrew pozorom, Amol nie zawsze pomoże. Dlatego w tym pakiecie oprócz wszystkich nagród Ciury Obozowego wysyłamy również mieszek pełen różnych zioł zebranych na grzybowskim grodzie.

Ogarnięcie wszystkich dokumentów i formularzy okazuje się być nie lada wyzwaniem! Na szczęście wybierając Pakiet Skryby dostajesz od nas nagrody Ciury Obozowego wraz z jedną z książek oraz zaostrzone pióro do pisania!

Nie lada wyczynem jest bycie krynicą mądrości i największym autorytetem we wsi. By jakoś nagrodzić wkroczenie w Twoją czterdziestkę otrzymujesz pakiet Ciury Obozowego, mieszek z monetami oraz dwie książki, dzięki którym twoja wiedza będzie jeszcze większa!

Mistrz, fachowiec, specjalista - jakkolwiek by Cię nie nazwali nie ma w Twoim zawodzie lepszego od Ciebie. W związku z tym oprócz standardowego zestawu Ciury Obozowego otrzymujesz wykuty przez rzemieślnika z Twojego cechu przedmiot oraz kilka monet na opłacenie sobie ochrony.

Jeśli ktoś nie miał okazji usuwać z przybytków użyteczności publicznej (knajp, tawern, szynków i barów) podchmielonych i agresywnych klientów ten nie wie co to prawdziwe życie! Z racji tego, jako Wykidajło otrzymujesz od nas oczywiście zestaw Ciury Obozowego. Oprócz tego wpada Ci w Twoje umięśnione łapska sakiewka z monetami, które wypadły na ziemię po wyrzuceniu kolejnego klienta przez drzwi, talia kart do gry inspirowana zabytkami Szlaku Piastowskiego, gra karciana Dagome Iudex oraz 3 kości (również do gry!)

BAAAACZNOŚĆ! W lewo ZWROT! Ruszać do kwatermistrza po sprzęt! Co? Nie wiecie co Wam się należy jako rekrutowi? Dostajesz to co każda ciura obozowa, do tego oczywiście jakiś sprzęt do walki: tarczę, miecz, albo topór, może nawet jakiś hełm Ci się skapnie... (wymieniony sprzęt jest zdecydowanie treningowy i przeznaczony dla rekrutów do ok. 13 lat, ale na pewno sobie poradzisz!) A no tak dostaniesz też monetę na poczet twojego żołdu. No co ty tak jeszcze stoisz?! NAAAPRZÓD MAARSZ!

Za dobrym murem tarcz jest bezpiecznie jak za palisadą w grodzie, dlatego tak ważne jest dbać o swoich tarczowników! Dlatego oprócz pakiety Ciury Obozowego dostają oni książkę, uzbrojenie tarczownika (topór, hełm i tarczę oczywiście(wymieniony sprzęt jest zdecydowanie treningowy i przeznaczony dla rekrutów do ok. 13 lat, ale na pewno sobie poradzisz!)),  oraz kilogram kółek do kolczugi! No i oczywiście instrukcję obsługi jak taką kolczugę zacząć robić.

Czymże są prastare słowiańskie puszcze wobec gęstwiny dworskiej dżungli? Aby się w niej bezpiecznie poruszać nie wystarczy być tylko gładkolicą i smukłą dziewką. Trzeba posiadać niebywały spryt i umiejętności dworskiego survivalu. Po to, aby choć trochę ułatwić Wam rolę Dam Dworu, otrzymujecie od nas książkę, ceramiczne kolczyki, kilka monet, skórzaną opaskę na rękę oraz kościaną ozdobę do zawieszenia na szyi. Powodzenia!

Z prędkością strzały wystrzelonej z angielskiego, długiego łuku lecą do Ciebie: pakiet Ciury Obozowego, mieszek pełen monet (teraz możesz je podrzucać i popisywać się swoimi umiejętnościami łuczniczymi) oraz zestaw łucznika, w skład którego wchodzą: tunika, kołczan z 3 strzałami no i oczywiście łuk! A do tego wpada do Ciebie niepowtarzalna, żelazna replika grotu znalezionego na Grzybowie wraz z certyfikatem.

Oddział pancernych. Najlepsi z najlepszych. Nieustraszeni, niepokonani i niewyżyci! Nie bez powodu dostają lwią część łupów. Wraz ze standardowym pakietem ciury obozowego zgarniasz swój żołd w postaci mieszka z monetami, zestaw pancernego (full wypas ekwipunek! Hełm + tunika + tarcza +miecz + topór (wymieniony sprzęt jest zdecydowanie treningowy i przeznaczony dla rekrutów do ok. 13 lat, ale na pewno sobie poradzisz!)), kilogram kółek do kolczugi (instrukcja jak ją zrobić też jest!) Do tego wszystkiego dosyłamy losowy fragment prawdziwego uzbrojenia wykuty przez kowala! Opłaca się być w oddziałach specjalnych!

Utrzymanie w ryzach takiej bandy leniwych strażników do najłatwiejszych zadań nie należy. Jednak bycie osobą odpowiedzialną za bezpieczeństwo grodu jest nie lada zaszczytem. Oprócz mieszka pełnego monet otrzymujesz naprawdę wspaniały prezent. W końcu nie każdy może się pochwalić otrzymanym od samego kasztelana srebrnym pierścieniem (wierna replika znaleziska z Grzybowa wykonana ze srebra) wraz z certyfikatem autentyczności! A no tak, dostajesz też pakiet ciury obozowego, ale o tym chyba już wspominałem?

Prawdziwy sługa Boży nie potrzebuje nagród ani doczesnych przyjemności. Dla niego największą nagrodą jest głoszenie Królestwa Bożego tam, gdzie jeszcze o nim nie słyszano. No ale nawet najbardziej gorliwy misjonarz musi mieć miejsce gdzie będzie mógł wypocząć i przygotować się do kolejnej wyprawy! Gród przygotował się na taką ewentualność i zaprasza wszystkich, którzy wybiorą ścieżkę misjonarza na spędzenie weekendu na grodzie! W ramach Waszego przyjazdu (wraz z 4 wybranymi przez was osobami) będziecie mogli poćwiczyć strzelanie z łuku, walkę wręcz, podstawy sztuki przetrwania oraz wiele, wiele innych. A to wszystko we wspaniałym średniowiecznym klimacie. Czekamy na Ciebie!

Jako posiadacz niezwykle giętkiego języka, jesteś naprawdę podziwianą osobą na dworze. Twoja elokwencja i znajomość etykiety stawiają Cię bardzo wysoko na społecznej drabinie. Właśnie dlatego grody prześcigają się w zachęcaniu abyś pojawił się w obrębie ich wałow. Będąc dyplomatą, Grzybowo zaprasza Ciebie oraz osobę Ci towarzyszącą na romantyczny weekend na grodzie! Spanie w średniowiecznej chacie, strzelanie z łuku, trening walki, nauka rzemiosła i wiele, wiele innych (a to wszystko we wspaniałych spartańskich warunkach wprost sprzed 1000 lat!). Aby zachować w pamięci tak wspaniałego gościa, gród zapenia Tobie i twojej osobie towarzyszącej klimatyczną sesję zdjęciową w strojach z epoki! Czyż bycie dyplomatą nie jest piękne?

Nie ma co ukrywać. Jesteś ważny. Na twojej głowie jest zarządzanie grodem i okolicznymi włościami. Nie jest to może praca lekka ale od czego masz sztab swoich ludzi? W każdym razie bycie kasztelanem to niezła frajda. Zwłaszcza jeśli dostajesz zaproszenie do spędzenia weekendu na grodzie w towarzystwie czterech znajomych! Podczas niego czeka na was wiele wspaniałych atrakcji i możliwość powalczenia o przetrwanie w średniowiecznych warunkach! Jeśli to nie wystarczy by zaspokoić Waszą Kasztelańskość to przypominam, że zostajesz również zaproszony na III Turniej Wojów, podczas którego zostaniesz uroczyście udekorowany Grzybowskim Pierścieniem i dołączysz do grona honorowych obywateli Grodu w Grzybowie! Pamiętaj tylko, Prezesem Kasztelanem jest się całe życie...

 

Dobry pasterz zna owce swoje i wie gdzie je prowadzić by było im jak najlepiej. Po to by ułatwić biskupom życie, dla każdego kto wybierze właśnie tę ścieżkę kariery Grzybowo zapewnia możliwość wprowadzenia w swoje bezpieczne wały 25 wybranych przez niego osób. Dla nich oraz ich pasterza, zorganizowane zostaną warsztaty rzemiosła, pokazy walk, turniej łuczniczy i wiele wiele innych. Czyż bycie opiekunem swego stada nie jest wspaniałą rzeczą?

Duża funkcja to duża odpowiedzialność. Ale także duża liczba nagród! Dla Wojewodów przygotowaliśmy naprawdę pokaźną paczkę! Oprócz imiennych podziękowań na Facebooku, pocztówki
elektronicznego albumu ze zdjęciami, wpada ci pękaty mieszek z monetami (w końcu na coś te podatki są), zaproszenie do spędzenia weekendu na grodzie dla 5 osób w tym atrakcje takie jak:strzelanie z łuku, trening walki, lepienie naczyń z gliny, nocleg we wczesnośredniowiecznej zagrodzie i wiele innych (w sumie jak jesteś wojewodą to nie potrzebujesz zaproszenia ale tak zawsze milej!)
Zaproszenie na III Turniej Wojów, podczas którego zostaniesz publicznie uhonorowany Pierścieniem Grzybowskim wraz z nadaniem tytułu Honorowego Obywatela Grzybowa. Pamiętaj tylko, ze to dopiero za rok! Ale warto będzie czekać.
Możliwość osobistego wzięcia udziału w inscenizacji podczas III Turnieju Wojów.
Możliwość nazwania jednego z grodowych drzew wymyślonym przez siebie imieniem. Na to nie będziesz musiał czekać rok, jak tylko wypalimy nazwę na specjalnej tabliczce zostanie ona powieszona na wybranym przez Ciebie drzewie.

Co tu dużo mówić? To wszystko należy do Ciebie! Łąki, pola, lasy, zwierzyna łowna i pogłowna. Właściwie ciężko obdarować Cię czymś czego byś nie posiadał, dlatego zamiast fizycznych darów, Gród w Grzybowie zorganizuje ci ogromną imprezę dla Ciebie i twoich ludzi! Możesz zorganizować imprezę integracyjną, pokaz swoich produktów, festyn, czy co Ci tam jeszcze przyjdzie do głowy. My postaramy się zaoferować maksimum rozrywki i satysfakcję z bycia najważniejszą osobą w kraju!

Do diabła z dziedziczeniem władzy! Nie możesz już patrzeć na to jak kolejni głupcy zostają wyniesieni na tron tylko i wyłącznie dlatego, ze w ich żyłach płynie błękitna krew! Dlatego bierzesz sprawy w swoje ręce! W końcu Ty wraz ze swoimi przymiotami nadajesz się idealnie na dobrego i sprawiedliwego władcę (no chyba, że wolisz być potężnym i krwiożerczym tyranem). W każdym razie, aby zamanifestować Twoje żądania po wyborze tej ścieżki, przed bramą grzybowskiego grodu zostanie postawiony posąg twojego wspaniałego jestestwa! Umarł król! Niech żyje król!

 Ale jak te nagrody w ogóle wyglądają?

 Gdyby ktoś chciał się przekonać, czy wybrana przez niego nagroda, będzie satysfakcjonująca, może rzucić okiem na zdjęcia poniżej. W razie pytań odnośnie nagród zapraszamy do zakładki kontakt!

Skórzana sakiewka (tutaj pusta)

Skórzane opaski

Przepiękna ozdoba z kości (surrealistyczny kształt może być interpretowany na wiele sposobów)

Wyśmienity, świetnie trzymający wszelkie papierzyska na lodówce: Grzybowski Magnes!

Książki i publikacje

Więcej książek i publikacji!

 Czy to...? Tak! To jeszcze więcej książek do wyboru!

Jeśli wcześniejsze książki wam nie odpowiadaly to mamy ich jeszcze kilka.

Ceramiczne kolczyki

Inne ceramiczne kolczyki...

Wisiorek "Toporek Słowiański"

 Wisiorek "Włócznia"

ZESTAW ŁUCZNIKA

 Tunika, łuk oraz kołczan z 3 strzałami

!!!UWAGA!!!

!!!Modelki nie wliczają się do zestawu!!!

 

ZESTAW PANCERNEGO

Tunika, hełm, tarcza, miecz i topór.

Ten zestaw również nie zawiera dziewczyn!

Pierścień z Grzybowa

Wspaniały, wykonany ze srebra pierścień, jest wierną repliką pierścienia znalezionego w Grzybowie. Datowany na X wiek, uważa się, że jest związany z kulturą skandynawską. W każdym razie jest to naprawdę piękny i wyrafinowany prezent!

 

Kto w ogóle zajmuje się tym całym projektem? Kim są ludzie, którzy budują kuźnię, a potem będą się nią zajmować? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie właśnie w tym dziale.

 Jacek Wrzesiński - mógłby powiedzieć: "Grzybowo to Ja"...

ale tego nie robi. W zamian za to stara się by gród jak najprężniej się rozwijał  i cały czas oferował nowe możliwości. Archeolog, odtwórca oraz Człowiek Roku Powiatu Wrzesińskiego 2014.

W projekcie pomaga w ogarnięciu wszystkich spraw organizacyjnych oraz merytorycznych. Dzięki jego staraniom udało nam się również zebrać materiały na postawienie budynku. Jak się głębiej zastanowić to w sumie pomysł postawienia kuźni też jest jego...

 

 Pan Andrzej - jeśli głową Grzybowa jest Jacek Wrzesiński to jego rękoma z pewnością będzie Pan Andrzej. Żywa legenda Grodu w Grzybowie. Człowiek tysiąca talentów, który żadnej pracy się nie boi.

Ponieważ jego ojciec był kowalem, ma on do czynienia z kuźnią od dziecka. Jeśli uda się uruchomić naszą to właśnie Pan Andrzej będzie prowadził w niej zajęcia edukacyjne, 

 Marcin Białecki -  to ja! Zarządzający całym projektem. Aktualnie stażysta na grodzie. Hobbystycznie odtwórca i miłośnik kubańskiej muzyki. Lubię dobry film i dobrą książkę. Moje wszystkie niepewności związane z życiem staram się zakryć kiepskim dowcipem co pewnie zdażyliście już zauważyć. W każdym razie jak macie jakieś pytania to na samym dole znajduje się do mnie kontakt.

 Jeśli ktokolwiek myślał, że te wspaniałe obrazki rysował mężczyzna to się grubo mylił. Autorką wszystkich grafik jest niezastąpiona Kasia Polus, która w pocie czoła przelewała na papier, pomysły które mi przyszły do głowy ("a może jeszcze wojewodę byś narysowałaaa?") Jak sama mówi: "Współtworzenie tego projektu to dla mnie sama przyjemność, bo z Marcina to taki fajny facet" (ok, tego nie powiedziała, ale mogłaby powiedzieć!)
W każdym razie gdyby nie Kasia to wszystkie powyższe postacie byłyby stickmanami, więc chwała Jej!

 

Na razie nam się nie marzy, ze uda się zebrać całą kwotę, ale jeśli projekt będzię się rozwijał to z pewnością uzupełnimy i tę kategorię.

 

1. Dlaczego crowdfunding?

Bez wsparcia z zewnątrz Rezerwat w najbliższych latach nie będzie w stanie pokryć kosztu wyposażenia kuźni w pełni. Wszyscy wiemy, że tego typu obiektu nie otrzymują prawie żadnych subwencji. Dlatego potrzebujemy waszego wsparcia i pomocy. Oprócz tego widać, że strony crowdfundingowe odwiedzają naprawdę sympatyczni i pozytywnie zakręceni ludzie. Mamy więc nadzieję, że widząc nasz projekt będa mieli kiedyś ochotę na odwiedzenie nas i całego Rezerwatu.

2. Jak wpłacić pieniądze na projekt?

Cieszymy się, ze padają takie pytania. ;) Cały proces wyjaśniony jest poniżej projektu więc zapraszamy właśnie tam. Jeśli wystąpiłyby jakieś problemy to zapraszamy do kontaktowania się z nami - pomożemy.

3. Kiedy będzie wiadomo czy projekt się powiódł?

Jesli uda nam się uzbierać wymaganą kwotę przed jego terminem zakończenia to już wtedy będziemy pewni, że się udało. Jeśli jednak zabraknie pewnej kwoty to portal polakpotrafi.pl daje tydzień na to, aby pieniądze przesłane pocztą zdażyły dojść. Po tygodniu od zakończenia projektu będziemy pewni wyniku akcji.

4. Kiedy można spodziewać się wybranych przez siebie nagród?

Dajemy sobie mniej więcej miesiąc na przygotowanie i wysłanie podarunków. Z niektórych względów może się ten okres wydłużyć (np. przy ręcznie kutych przedmiotach) Możecie być jednak pewni, że zrobimy to najszybciej jak tylko będziemy mogli.

5. Kiedy chcecie uruchomić kuźnię?

Problemem jest to, iż całego wyposażenia nie dostaniemy po prostu w sklepie. Część musimy zamówić u rzemieślników, część kupić np. na allegro itp. Niełatwo więc stwierdzić dokładną datę rozpoczęcia jej działalności. Mamy nadzieję, że do końca września będzie ona już sprawna. 

6. Czy jest ktoś kto będzie się opiekował kuźnią?

Tak. Na grodzie pracuje Pan Andrzej, który zna się na kowalstwie i nie dosyć, że będzie pomocny w wyszukiwaniu odpowiednich narzędzi, to bez problemu będzie mógł poprowadzić warsztaty i lekcje rzemiosła.

7. Wybrałem nagrodę, w której gród oferuje mi przyjazd na gród/organizację warsztatów/organizację imprez. W jaki sposób ma odbyć się ustalenie szczegółów?

Najlepiej będzie, jeśli przed wybraniem tego typu nagrody skontaktujesz się z nami. Nie chcemy by doszło do jakichkolwiek nieporozumień, bo nawet posiadając jak najlepsze chęci, nie uda nam się pomiescić w grodzie 10 000 osób. Dlatego dla bezpieczeństwa napisz na podanego w sekcji "kontakt" maila.

8. Czy będzie można kupić rzeczy wykute przez personel grodu?

Jak na razie nie mamy w planach prowadzić sprzedaży sprzętów. Kuźnia ma być przede wszystkim miejscem warsztatów, po ktorych uczestnicy będa mogli wykonane przedmioty zabrać ze sobą do domu. Być może w przyszłości, jeśli będzie duże zainteresowanie takim rękodziełem spróbujemy coś takiego uruchomić. Na pewno jednak nie będzie to główne przeznaczenie kuźni.

9. A kto na tym zarobi?

Nikt. Rezerwat otrzyma pieniądze, ale zostaną one wszystkie wykorzystane do wyposażenia kuźni.

10. Dlaczego mam wpłacić pieniądze na wasz projekt?

Zależy od indywidualnych sympatii i oczekiwań. Możemy zagwarantować fajne miejsce, gdzie przedsięwzięcie ma się odbyć, fachową obsługę oraz - mamy nadzieję - ciekawe nagrody. To czy zasłużyliśmy na wasze pieniądze, oceńcie sami.

Stowarzyszenie Aurea Tempora to poznańska grupa odtwórcza zajmująca się odtwarzaniem życia ludzi zamieszkujących Wielkopolskę w czasach Monarchii Wczesnopiastowskiej. Od 4 lat ściśle współpracuje z rezerwatem, przyjeżdżając na wszystkie organizowane przez nas imprezy, promując nasz gród oraz pomagając przy niektorych projektach. Dziękujemy im za udostępnienie zbiorów swoich zdjęć i klipów filmowych, które mogliśmy zamieścić w naszym projekcie oraz za wsparcie medialne i zbrojne (w końcu to drużyna książęca!)

www.aureatempora.eu

www.facebook.pl/aureatempora

 

Działające w Grzybowie, czyli nam bardzo bliskie Wiejskie Stowarzyszenie "Szansa" to fantastyczna grupa ludzi, których głównym celem jest rozwój okolicznych wsi, integracja ich mieszkańców oraz zapobieganie wykluczeniom społecznym. W celach ich działania znajduje się również wspieranie okolicznej kultury i turystyki. Właśnie dlatego od dwóch lat współpracują z Grodem. Owocem tej współpracy jest coroczna, największa w Grzybowie impreza - Turniej Wojów. 

www.szansa.grzybowo.org

 

Wsparcie medialne, (na razie wśrod lokalnej społeczności) zapewniają nam Wiadomości Wrzesińskie.

www.wrzesnia.info.pl

 

Jedna z największych i najpopularniejszych stron o tematyce historycznej również nas wspiera! Do naszego projektu właśnie dołączył portal historykon.pl, który zajmuje się popularyzacją i edukacją z zakresu historii Polski oraz historii powszechnej. Serdecznie zapraszamy na ich stronę internetową oraz fanpage na facebooku.

www.historykon.pl

www.facebook.com/historykon

Celebracja życia i tworzenie prostych i zarazem pięknych przedmiotów z niczego. Tak można by streścić kolejną wspierającą nas stronę. Na blogu www.przyogniu.eu dowiecie się jak czerpać z życia wiele przyjemności przy cieple buzującego ognia i nie zwiariować w dzisiejszym pędzącym świecie.
Nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić do wstąpienia na bloga i odprężenia się. (niekoniecznie przy ogniu, bo jak na razie pogoda wystarczająca nas ogrzewa)

Jesli mielibyście pytania lub uwagi dotyczące naszego projektu, chcielibyście wesprzeć nas słowem lub zjechać za marnowanie waszego czasu, a może po prostu macie ochotę pogadać? Jeśli tak to to jest najlepsze do tego miejsce.

mail 1: grzybowo@lednica.pl

mail 2: marcinbialeckint@gmail.com

Facebook Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie

Facebook pomysłodawcy i prowadzącego projekt

DZIĘKUJEMY ZA ZAINTERESOWANIE SIĘ NASZYM PROJEKTEM I DO ZOBACZENIA W GRZYBOWIE!

Media o Twoim projekcie:

Września: Pomóż zbudować kuźnię

www.gloswielkopolski.pl | 2015-08-14

Średniowieczny gród w Grzybowie pod Wrześnią może wzbogacić się o kuźnię. Czy tak się stanie, zależy jednak od hojności Wielkopolan. Na portalu PolakPotrafi.pl trwa właśnie zbiórka funduszy na ten cel.

Muzealnicy tworzą średniowieczną kuźnię

naukawpolsce.pap.pl | 2015-08-12

Kowadła, młoty, szczypce, miechy, przecinaki, nożyce – to tylko część narzędzi, których nadal brakuje do wyposażenia rekonstrukcji kuźni sprzed tysiąca lat. Jeszcze do 18 września pracownicy Rezerwatu Archeologicznego Gród w Grzybowie (woj. wielkopolskie) zachęcają do wsparcia finansowego akcji.

Wykuj kuźnię!

wtkplay.pl | 2015-08-12

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie chce stworzyć kuźnię z prawdziwego zdarzenia. Więcej w Poranku WTK.

Pomóż uruchomić kuźnię!

przyogniu.eu | 2015-08-09

Dawno, dawno temu, gdy przeżywałem swoją przygodę z Wolną Kompanią marzył mi się własny warsztat. W sumie nawet nie miałem zbyt sprecyzowanych planów jaki. Tak mi się wszystko podobało, że chciałem robić wszystko, i rzeczy ze skóry, i czerpać papier, i „pisać jak w średniowieczu”, i bić monety i – nade wszystko – spróbować swych sił przy kowadle.

Wykuj kuźnię w grodzisku w Grzybowie!

archeolog.pl | 2015-08-06

W 1000-letnim grodzie powstała rekonstrukcja kuźni. Pomóżmy ją wyposażyć!

Gród Grzybowo: Zbiórka na wyposażenie kuźni

wielkopolskie.naszemiasto.pl | 2015-08-06

Gród Grzybowo: Muzealnicy zbierają pieniądze na wyposażenie niedawno wybudowanej kuźni. Akcja spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem internautów, którzy pierwszego dnia zbiórki na portalu Polak Potrafi przekazali 830 złotych. By kuźnia mogła działać potrzebych jest 20 tysięcy złotych.

Zbierają w Internecie na wyposażenie średniowiecznej kuźni

news.epoznan.pl | 2015-08-06

Grzybowo to jeden z największych wczesnopiastowskich grodów w Wielkopolsce. Pracownicy grodu starają się poszerzać ofertę grodu, a w tym roku na jego terenie ma pojawić się średniowieczna kuźnia. Zbiórkę na wyposażenie kuźni zorganizowano w serwisie polakpotrafi.pl.

Pomóżmy zbudować kuźnię! (galeria)

wrzesnia.info.pl | 2015-08-05

Od kilku dni można przyłączyć się do zbiórki na projekt „Wykuj z nami kuźnię” organizowanej przez Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie.

Przygoda z historią w Grzybowie

wrzesnia.powiat.pl | 2015-07-31

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, Odział Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, obejmuje jeden z największych grodów piastowskich, powstały w latach 20-30 X wieku. Muzeum czynne jest dla zwiedzających przez cały rok. Oprócz stałych ekspozycji warto wziąć udział w organizowanych w grodzie licznych imprezach historycznych.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.09.2015 16:04