Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

wschod.festiwal

wschod.festiwal

Buda Ruska, Polska

Festiwal literacki Patrząc na Wschód to impreza organizowana na wsi, w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą, w malowniczym zakątku Suwalszczyzny, w pobliżu Wigierskiego Parku Narodowego, na styku Wschodu i Zachodu, w miejscu, w którym krzyżują się języki, religie, nacje i kultury, w dziewiczym zakątku północno-wschodniej Polski.
Nie sztuką jest zorganizować festiwal w mieście, sztuką za to jest, by na wsi, w której stoi kilkanaście domów, zorganizować taką imprezę, w której udział wziąć zechcą zarówno mieszkańcy Budy Ruskiej, jak i okolicznych wsi, a także ludzie z całej Polski. I taką imprezę powoli udaje nam się budować.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

25472 PLN z 22000 PLN

302 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

115%

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz". Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 15.04.2021.

Wsparcie festiwalu literackiego Patrząc na Wschód

O projekcie

Chcielibyśmy poprosić Was o finansowe wsparcie dwóch nieszablonowych imprez organizowanych na wsi, w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą: festiwalu literackiego Patrząc na Wschód (organizowanego w dniach 10-15 sierpnia 2021 r.) oraz festiwalu podróżniczego Festiwal Powsinóg (organizowanego w dniach 3-5 czerwca 2021 r.). Jeśli zechcecie wesprzeć te imprezy, to zebrane dzięki Waszej hojności pieniądze przeznaczymy głównie na honoraria dla zaproszonych gości festiwali, koszty związane z zakwaterowaniem oraz wyżywieniem, a także druk plakatów i ulotek. 

Wybitni reporterzy i nie tylko 

Nie sztuką jest zorganizować festiwal w mieście, sztuką za to jest, by na wsi, w której stoi kilkanaście domów, zorganizować taką imprezę, w której udział wziąć zechcą zarówno mieszkańcy Budy Ruskiej, jak i okolicznych wsi, a także ludzie z całej Polski. I takie imprezy, czyli festiwal literacki Patrząc na Wschód i Festiwal Powsinóg. Podróże bliskie i dalekie, powoli udaje nam się budować. Wymyśliliśmy sobie spotkania z podróżnikami, dziennikarzami, reporterami i filmowcami, pokazy slajdów oraz filmów tych, którzy związani są ze Wschodem. Do tej pory zorganizowaliśmy sześć edycji festiwalu Patrząc na Wschód i dwie Festiwalu Powsinóg, a gośćmi byli m.in. tacy wybitni pisarze i znawcy Wschodu jak: Aneta Prymaka-Oniszk, Wacław Radziwinowicz, Wojciech Górecki, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Michał Książek, Andrzej Strumiłło, Piotr Nesterowicz, Jędrzej Morawiecki, Małgorzata Szejnert, Ilona Wiśniewska, Anna Kamińska, Marcin Meller, Szymon Hołownia, Małgorzata Rejmer, Paweł Smoleński, Ziemowit Szczerek, Mirosław Wlekły, Adam Robiński, Agnieszka Pajączkowska.

W tym roku na festiwalu literackim Patrząc na Wschód gościć będziemy m.in. Adama Wajraka, Adama Zbyryta, Tomasza Organka, Barbarę Włodarczyk, Monikę Sznajderman, zaś na Festiwalu Powsinóg, m.in. Michała Milczarka. 

Magia atmosfery

Czym wyróżniają się te festiwale na tle innych tego rodzaju imprez? Magią atmosfery - odbywają się one bowiem na terenie ponad stuletniego gospodarstwa, które kiedyś należało do staroobrzędowców, którzy przyjechali z Rosji na te tereny około 1778 roku i założyli Budę Ruską. Można więc powiedzieć, że to miejsce jest - dosłownie i w przenośni - przesiąknięte magią Wschodu.

Festiwal literacki Patrząc na Wschód, jak i Festiwal Powsinóg to impreza rodzinna: na spotkania przychodzą ludzie z dziećmi, przyjeżdżają kamperami, parkują na pobliskiej łące, kto ma psy, ten przychodzi z psami, atmosfera imprezy jest bowiem luźna i swobodna: nikt nikogo do niczego nie zmusza, nikt nie patrzy, jak kto jest ubrany, liczy się słowo, film, obraz, fotografia... Ludzie polubili te nasze wiejskie imprezy, w roku 2020 w festiwalowych imprezach udział wzięło - w sumie - prawie cztery tysiące osób! Oczywiście wstęp na wszelkie spotkania, pokazy filmów i pokazy slajdów jest bezpłatny. 

Budżet każdego z festiwali

to przede wszystkim: honoraria dla zaproszonych na festiwal autorów - reporterów, podróżników, filmowców (około 8 tysięcy złotych na każdy festiwal), przygotowanie do druku i druk materiałów promujących festiwale - plakatów, ulotek (około 1 tysiąca złotych) i koszty związane z zakwaterowaniem gości festiwalu (około 3 tysięcy złotych) oraz prowizja, jaką uiścić musimy portalowi Polakpotrafi w zamian za udostępnienie platformy do przeprowadzenia zbiórki.

Dzięki Waszej pomocy stać nas będzie na bardziej zróżnicowany program, zaproszenie większej liczby gości, zorganizowanie większej liczby pokazów filmów oraz slajdów. 

Wierzymy w to, że każde miejsce na ziemi zasługuje na swój festiwal. Wierzymy w to, że robimy tę imprezę dla tych, którzy myślą podobnie jak my: że festiwal na wsi można zorganizować i na wieś przyciągnąć tłumy po to, by pokazać choćby inny sposób życia, by można było na łonie natury, w wiejskim krajobrazie, posłuchać tych, którzy zjeździli kawał świata, by nabrać dystansu, sił i by odpocząć od zgiełku i jazgotu świata. 

W zamian za wsparcie festiwalu odwdzięczymy się Wam dobrymi imprezami, a także atrakcyjnymi nagrodami, których listę znajdziecie obok. Nagrody rozsyłać będziemy po zakończeniu, podsumowaniu i rozliczeniu projektu - od końca kwietnia do końca maja. 

Wszystkich, którzy zechcieliby nas wesprzeć także poza platformą Polakpotrafi - na przykład instytucje, które chciałyby zakupić w ramach wsparcia książki wydane przez festiwalowe wydawnictwo Paśny Buriat - informujemy, że jest taka możliwość i prosimy o kontakt pod adresem mailowym: wschod.festiwal@gmail.com (wystawiamy faktury:)

Bardzo prosimy Was o wsparcie i do zobaczenia w Budzie Ruskiej w czerwcu oraz w sierpniu! :)

Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku, gdzie zamieszczamy wszelkie dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/festiwalpatrzacnawschod/

a także strony internetowej: www.patrzacnawschod.pl 

Piotr Brysacz i Piotr Malczewski 

Aha, a tak w ogóle, to może się Wam przedstawimy? :)

Jesteśmy, mieszkającymi na dwóch różnych krańcach Polski, przyjaciółmi, których połączyła miłość do Wschodu i do przyrody. Mamy rodziny, dzieci, psy, rowery, marzenia, lubimy reportaże związane ze Wschodem, książki, albumy, filmy. Nie umiemy powiedzieć, skąd w nas fascynacja Wschodem, ale jedno wiemy: chcemy nim zarażać innych.

 

Piotr Brysacz – absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz, wydawca. Autor książek Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm (pierwsze wydanie 2013), Podlaskie. Najpiękniejsze miejsca. Wędrówki Wiktora Wołkowa (wspólnie z Andrzejem Kalinowskim, 2014), Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie (wspólnie z Jędrzejem Morawieckim, 2016) oraz Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie (2018). Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy (2014). Założyciel wydawnictwa Paśny Buriat. Mieszka w Kielcach, z których – gdy tylko nadarza się sposobność – wymyka się rowerem po cichu, by patrzeć z coraz większą miłością na Góry Świętokrzyskie. 

 

Piotr Malczewski – fotograf przyrody i podróżnik. Ukończył Studium Fotografii Profesjonalnej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z agencjami fotograficznymi i wydawnictwami w kilku krajach (Francja, Niemcy, Szwajcaria). Jego zdjęcia znajdują się w publikacjach turystycznych, artystycznych, naukowych, czasopismach i albumach m.in.: WigryX lat Wigierskiego Parku NarodowegoKanał Augustowski. W 2007 ukazał się jego autorski album pt. Rospuda, w 2008 albumik pt. Magiczny Bajkał, a w 2010 autorski album pt. Wigry. Kraina Wody i Nieba, w 2016 zaś Kraina Czarnej Hańczy. Zdobywał też nagrody w licznych konkursach fotograficznych. W dorobku Malczewskiego znajdują się przede wszystkim fotografie przyrodnicze, artystyczne i podróżnicze. Mieszka w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą w Wigierskim Parku Narodowym. Stworzył tam galerię fotografii, w której prezentuje m.in. swój dorobek fotograficzny w postaci wystaw i tematycznych pokazów slajdów z Suwalszczyzny oraz z wypraw do Azji Centralnej.

 

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz"

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 15.04.2021 18:06