Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Teatr Szwalnia

Teatr Szwalnia

Łódź, Polska

Stowarzyszenie Targowa 62 powstało w 2004 roku z inicjatywy absolwentów Wydziału Aktorskiego PWSFTviT. Założycielami grupy byli m.in. Marcin Brzozowski, prof. Wojciech Malajkat, Zbigniew Zamachowski, prof. Ewa Mirowska. Działalność Stowarzyszenia Targowa 62 jest inicjatywą non-profit. Od 2011 roku prowadzi w Łodzi Teatr Szwalnia . To przestrzeń otwarta dla działań artystycznych i edukacyjnych. Miejsce poszukiwań, współpracy i spotkań twórców teatru, filmu, muzyki i sztuk plastycznych. Profesjonalistów i amatorów. Wspiera artystycznie i organizacyjnie oraz angażuje do współpracy studentów i absolwentów Wydziału Aktorskiego PWSFTviT.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

420 PLN z 10000 PLN

7 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 28.04.2016.

Wolny Kurdystan

O projekcie

Zbieramy pieniądze na wyjazd do irackiego Kurdystanu i stworzenie dokumentalnego spektaklu dotyczącego sytuacji tego kraju.

Każdy, kto chce i czuje potrzebę. Ty, Twoi przyjaciele i rodzina. Wszyscy! :)

Wszystko zależy od Ciebie, ale generalnie od 1 zł do 1000 zł. Nagrody są wyjątkowe, ponieważ powstaną wyłącznie dla Ciebie - zarówno plakat z podpisami twórców, jak i torba! Będzie można również usiąść z nami przy kawie lub herbacie, porozmawiać z twórcami spektaklu, zgarnąć bilety na nasze wybrane wydarzenia a nawet urządzić urodziny w teatrze! 

Projekt "Wolny Kurdystan" jest próbą analizy obecnej sytuacji społecznej i politycznej Bliskiego Wschodu w odniesieniu do najnowszej historii irackiego Kurdystanu. Praca dokumentacyjna i badawcza skierowana będzie na cztery główne tematy: proces zdobywania niepodległości przez Kurdów, rola peshmergów w ochronie dóbr kultury, budowaniu ładu społecznego oraz odzyskiwaniu normalności dla mieszkańców na terenach zajętych przez tzw. daesh, ślady polskie na obszarze irackiego Kurdystanu, sytuacja uchodźców przebywających na tym terenie.

Spektakl jest próbą udokumentowania drogi irackiego Kurdystanu do pełnej niepodległości, która, jak wszystko na to wskazuje, zbliża się do rzeczywistego uzyskania. Spektakl w założeniu przywoływać będzie obecne w Kurdystanie ślady polskie (m.in. Armia Andersa, cmentarze polskie, polskie korzenie naukowe elit kurdyjskich), historię i etos peshmergów na przestrzeni lat w kontekście szeroko pojętej historii Kurdystanu, otwartość Kurdów na ogromną rzesze uchodźców irackich i syryjskich.

 

Ponadto, w ramach projektu, zakładane jest otwarte spotkanie z twórcami, Kurdami zamieszkującymi Łódź oraz Pawłem Smoleńskim - autorem reportażu Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie wydanym niedawno nakładem Wydawnictwa Czarne. W spotkaniu uczestniczyć będzie także Ziyad Raoof pełnomocnik rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.

Projekt otrzymał patronat Rządu Regionalnego Kurdystanu.

 

Prof. dr hab., aktor, reżyser niezależny, szef łódzkiego Teatru Szwalnia, wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi, twórca wielu cyklicznych akcji o charakterze teatralno edukacyjnym, wyróżniony m.in. dwukrotnie Grand Prix Łódzkich Spotkań Teatralnych, nagrodą na Festiwal OFTJA we Wrocławiu, Nagrodą Publiczności im. Z. Cybulskiego za role filmowe (2007), nagrodą dla najlepszego aktora za monodram Clapham Junction w kurdyjskim Erbil.

Twórca ceniony zarówno w łódzkim, jak i ogólnopolskim środowisku teatralnym. Od wielu lat łączy elementy dokumentu/reportażu z językiem teatru, czego efektem są spektakle Clapham Junction (emigracja ekonomiczna), Bieżeńcy (tragedia czarnobylska), Spadając (zamach na World Trade Center) czy Jesteśmy (kijowski Majdan).

Interesuje się kulturą i życiem społeczno-politycznym Bliskiego Wschodu, szczególnie trudną historią Iraku i Kurdystanu. Wielokrotnie odwiedzał tamtejsze tereny, w Łodzi współpracuje z irackimi Kurdami, którzy przyjechali do Polski mieszkać i studiować. Obecnie pracuje nad spektaklem dokumentalnym dotyczącym sytuacji irackiego Kurdystanu. Aby móc zebrać jak najwięcej materiałów i pracować z tamtejszą przestrzenią oraz z ludźmi potrzebuje funduszy na wyjazd. 

 

Stowarzyszenie Targowa 62 powstało w 2004 roku z inicjatywy absolwentów Wydziału Aktorskiego PWSFTviT. Założycielami grupy byli m.in. Marcin Brzozowski, prof. Wojciech Malajkat, Zbigniew Zamachowski, prof. Ewa Mirowska. Działalność Stowarzyszenia Targowa 62 jest inicjatywą non-profit, ukierunkowaną na edukację artystyczną dzieci i młodzieży, promocję twórczości artystów niezależnych, propagowanie kultury teatralnej, pracę badawczą w zakresie sztuki teatru.

Od 2011 roku Stowarzyszenie Targowa 62 prowadzi w Łodzi Centrum Kultury Niezależnej Teatr Szwalnia (od 2015 roku pod nazwą Teatr Szwalnia). Od 2014 roku funkcjonuje  w porozumieniu z Poleskim Ośrodkiem Sztuki, jako filia. Teatr Szwalnia to przestrzeń otwarta dla działań artystycznych i edukacyjnych. Miejsce poszukiwań, współpracy i spotkań twórców teatru, filmu, muzyki i sztuk plastycznych. Profesjonalistów  i amatorów.

W ostatnich latach w Teatrze Szwalnia odbyło się kilkadziesiąt wydarzeń artystycznych, spektakli, koncertów, spotkań autorskich. Gośćmi Teatru Szwalnia byli m.in. Teatr Ósmego Dnia, Teatr Kana, Jacek Hałas, Kapela Brodów, Krystyna Redlich-Kurczab, Adam Strug, Janusz Stolarski, Atsushi Takenouchi, Mazzol, Klezmafour, Sutari, Wacław Zimpel i indyjsko-polski zespół Saagara.

Teatr Szwalnia wspiera artystycznie i organizacyjnie oraz angażuje do współpracy studentów i absolwentów Wydziału Aktorskiego PWSFTviT. 

Pierwszy raz zwracamy się do Was o pomoc w zebraniu środków finansowych na stworzenie spektaklu. Ale "Wolny Kurdystan" to nie tylko spektakl - działanie performatywne będzie jego rezultatem. To przede wszystkim spotkanie z drugim człowiekiem, poznanie i zrozumienie jego kultury i zwyczajów, zagłębienie się w trudną historię - wspólną także dla nas. Dlatego wyjazd i praca z ludźmi oraz przestrzenią irackiego Kurdystanu jest niezbędna do realizacji projektu. Całość działań planujemy sfinalizować jeszcze w tym roku. Bądźcie z nami!!!

 

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

Wolny Kurdystan. Wesprzyj projekt Teatru Szwalnia

lodz.wyborcza.pl | 2016-04-06

Marcin Brzozowski, szef łódzkiego Teatru Szwalnia, chce zrobić dokumentalny spektakl o Kurdach. W maju leci do Irbilu - stolicy Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego. Projekt "Wolny Kurdystan" można wesprzeć finansowo w serwisie polakpotrafi.pl.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 28.04.2016 10:10