Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Kasia Sawko

Kasia Sawko

Warszawa

Mam na imię Kasia. Jestem lingwistką, animatorką kultury i edukatorką medialną, mamą 10-letniej Zosi. Pracuję w Centrum Cyfrowym przy projektach otwartościowych, jestem członkinią zespołu Creative Commons. Projekt Wióry lecą realizuję z moim chłopakiem Michałem. Marzy nam się powstać od biurka i podziałać z kobietami.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

12706 PLN z 5200 PLN

149 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

244%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.04.2014.

Wióry lecą - stolarski piknik dla kobiet

O projekcie

Chcemy zorganizować akcję warsztatową i piknik stolarski dla kobiet!

Kobiety rzadko sięgają po młotek, jeszcze rzadziej po hebel. Przyjemnie doświadczeni domowymi pracami z dzieciakami i przyjaciółmi, chcemy podzielić się umiejętnościami z zainteresowanymi paniami i namówić je do produkowania własnych stolików, wieszaków albo domków dla lalek. Wszystko z pachnącego drewna, na świeżym powietrzu i z mocą potrzebną do wykrzesania autorskich projektów. 

Kasia i Michał

Michał zna się na stolarce, robił jachty i zajmował się scenografią w Teatrze Wielkim. Ja (Kasia) od wielu lat animuję projekty kulturalne i społeczne, mam sporo doświadczeń trenerskich. Obróbka drewna pozwoliła nam połączyć doświadczenia, w dodatku sprawia nam ogromną frajdę.

Kilka dni temu zamieściliśmy w sieci informacje o naszej akcji pod hasłem "Wióry lecą". W ciągu trzech dni zgłosiło się ponad 100 kobiet chętnych do udziału w warsztatach, nie nadążamy odpowiadać na maile i nie możemy się doczekać warsztatów. Początkowo planujemy wykonywać proste przedmioty, które będzie można umieścić w przestrzeni miejskiej, np. stojaki na rowery albo domki dla ptaków. Zrobiliśmy wstępną listę ok. 80-ciu przedmiotów, których wytwarzania chcielibyśmy nauczyć uczestniczki naszych warsztatów. Wszystkie rzeczy są funkcjonalne - ostatnio udało nam się przez 2 godziny zrobić łóżko dla córki, w podobnym czasie powstała też spora szafa z zasłonką. 

Kobiety lubią drewno

Chcemy pokazać kobietom w przeróżnym wieku, że stolarka to nic trudnego.

Na początek planujemy jeden piknik w Warszawie i jeden w mazurskich Zdorach, później chcielibyśmy przeprowadzić warsztaty w kilku większych miastach i znaleźć miejsce na stacjonarne warsztaty u siebie, czyli na warszawskim Mokotowie. Zależy nam na tym, żeby kobiety mogły przyjść na spotkanie bez specjalnego przygotowania i bez własnych narzędzi. W tym celu musimy wyposażyć warsztat i kupić sprzęt, z którego jednorazowo będzie mogło skorzystać 25-30 osób. Chcemy też zgromadzić zapas drewna i umożiiwić udział w zajęciach osobom, które nie mogłyby sobie na to pozwolić. 

Naszym marzeniem na przyszłość jest wyposażenie Wiórobusa, który mógłby docierać swobodnie do mniejszych miejscowości i w którym moglibyśmy prowadzić zajęcia stolarskie dla kobiet z całej Polski i w każdym wieku. Po Stanach jeździ autokar-ogród, którego załoga uczy dzieciaki hodować rośliny. My chcielibyśmy stworzyć wersję pachnącą drewnem i olejem i spełniać marzenia uczestniczek warsztatów o majsterkowej samodzielności. 

Zapraszamy na stronę internetową naszego projektu: www.wioryleca.org.pl, na której będziemy na bieżąco zamieszczać informacje o naszych poczynianiach.  

Będziemy bardzo wdzięczni za wsparcie.

Kasia i Michał

Media o Twoim projekcie:

"Wióry lecą", czyli piły i dłuta w kobiecych rękach

dziendobry.tvn.pl | 2014-03-27

Kobiety potrafią ciąć, aż wióry lecą! I lubią to. Świadczy o tym spora frekwencja na warsztatach ze stolarki dla kobiet. Z pomysłodawczynią zajęć - Katarzyną Sawko - rozmawiała Jolanta Pieńkowska. Zobaczcie, jak prowadząca Dzień Dobry TVN radzi sobie z piłą do drewna. Czy przez przypadek ucięła kawałek stołu?

Wióry lecą – stolarka w duchu 2.0

kultura20.blog.polityka.pl | 2014-03-10

Dziś sprawa zupełnie wyjątkowa – chciałbym Wam polecić projekt „Wióry lecą” – warsztaty stolarskie dla kobiet, który organizuje moja koleżanka z pracy, Kasia Sawko. Projekt duchem bardzo w stylu „kultura 2.0″, choć nie ma nic dalszego od spraw cyfrowych niż kawałek drewna.

Kobieta z heblem w dłoni

www.polskieradio.pl | 2014-02-28

Może się wydawać, że kobiety z młotkiem to nietypowy widok. Na warsztatach stolarskich kobiety uczą się samodzielnie tworzyć drewniane pudełka i szkatułki. Wystarczy tylko chcieć i mieć odpowiednie narzędzia.

Wióry lecą, czyli warszawskie warsztaty stolarki. Tylko dla kobiet

natemat.pl | 2014-02-23

Ponoć stolarka to typowo "męskie" zajęcie. Nieprawda. Okazuje się bowiem, że dotychczasowe stereotypy są całkowicie bezzasadne, a kobiety fantatstycznie odnajdują się podczas pracy przy obróbce drewna. O heblowaniu, przycinaniu, samodzielnym wytwarzaniu mebli i radości płynącej z rąbania bali rozmawiamy z Katarzyną Sawko, organizatorką pierwszych warszawskich warsztatów stolarki dla kobiet.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.04.2014 18:06