Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Wierszyna2018

Wierszyna2018

Gdańsk - Poznań, Polska

studenci antropologii Uniwersytetu Gdańskiego

Napisz wiadomość do Projektodawcy

795 PLN z 6300 PLN

19 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

12%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 30.08.2018.

Studencka wyprawa do polskiej enklawy na Syberii

O projekcie

Celem studenckiej wyprawy "Wierszyna 2018" planowanej na wrzesień bieżącego roku jest uchwycenie i udokumentowanie obrazu Wierszyny w tym szczególnym momencie jej historii, kiedy jeszcze żyją, urodzeni już na Syberii, mieszkańcy pamiętający pierwsze lata istnienia tej wioski, a jednocześnie transformacja kulturowa nabiera niezwykłego tempa. Jest to niejako rodzaj antropologii naglącej, bowiem nie wiemy, jak długo jeszcze Wierszyna pozostanie polską enklawą w tej części Syberii.

 

Termin realizacji projektu: 04 - 20.09.2018 r.

 

Wierszyna to wyjątkowa polska wieś na Syberii. Ulokowana około dwieście kilometrów na północ od jeziora Bajkał została założona nie przez zesłańców, lecz przez dobrowolnych osadników z Małopolski w 1911 roku, którzy przybyli tu w poszukiwaniu dostatniego życia.

Obecnie Wierszynę zamieszkuje około pięciuset Polaków, którym przez okres ponad 100 lat udało się zachować ojczysty język i obyczaje. Wierszynianie mają silne poczucie odrębności kulturowej i religijnej - mówią i piszą po polsku oraz pamiętają piosenki, opowieści, bajki, a nawet dowcipy przywiezione przez ich rodziców i dziadków z dalekiej Polski. Wędrowiec przybyły do Wierszyny odnosi wrażenie jakby jakimś nieprawdopodobnym zbiegiem okoliczności znalazł się nagle w Polsce. To wyjątkowa sytuacja - wszystkie pozostałe skupiska Polaków w tej części Syberii z biegiem czasu "rozpłynęły się" wśród miejscowej ludności.

Doskonale widoczna jet odmienność etniczna mieszkańców Wierszyny na tle ich sąsiadów - Buriatów, Rosjan, oraz przedstawicieli innych narodowości. Podkreślić jednak należy, że oryginalność owa wydźwięk ma niezwykle pozytywny, bowiem Wierszynianie cieszą się wielkim szacunkiem wśród rdzennej ludności tej ziemi. Zachodzące jednak aktualnie przemiany społeczne, kuturowe i ekonomiczne na terenie Rosji oraz upowszechnienie się środków masowego przekazu powodują głębokie przeobrażenia w tej niewielkiej społeczności.

 

Jesteśmy grupą pasjonatów antropologii z Uniwersytetu Gdańskiego, która postawiła sobie zadanie ocalenia od zapomnienia historii tej niezwykłej miejscowości. Zamierzamy przeprowadzić badania terenowe polegające na rozmowach z mieszkańcami, których zapytamy o ich codzienne życie, troski i radości, obawy i refleksje oraz plany na przyszłość.

 

Kim jesteśmy? W skład naszego zespołu wchodzą: 

 

Ania i Daria, które wspólnie rozpoczęły przygodę z archeologią i teraz kontynuują swoje pasje na antropologii. Od pięciu lat razem poznają świat, szczególnie zaś zainteresowane są kulturami Wschodu. Ania zawsze chciała odbyć podróż koleją transsyberyjską, a Daria marzy o poznaniu prawdziwego syberyjskiego szamana.

 

 

Iwona, absolwentka matematyki na Politechnice Gdańskiej postanowiła zrealizować swoje humanistyczne pasje i podjęła studia na antropologii. Z każdą kolejną podróżą w coraz większym stopniu inspirują ją ludzie, których spotyka na swojej drodze. Wierzy, że rozmowy z Wierszynianami pozwolą jej na lepsze poznanie samej siebie.

 

Marta,  bardzo chętnie angażująca się w uczelniane projekty, niesamowicie interesują ją inne, niż nasz europejski, sposoby patrzenia na świat. Zgłębiając wiedzę o ludach Syberii, a także o Polakach zamieszkujących Wierszynę, już nie może się doczekać, aż pochłonie ją tamtejszy świat.

 

 

Patrycja jest zafascynowana teatrem i śpiewem, zamierza zgłębiać tajniki wierszyńskiego folkloru. Chciałaby także poznać ludzi, którzy pokazaliby jej, jak mogło wyglądać życie jej dziadków.  

 

 

Mikołaj, którego od zawsze pociągała Syberia, jej zróżnicowanie etniczne, kulturowe i religijne. Wierzy, że tym razem spełnią się jego marzenia i będzie mógł spojrzeć własnymi oczami na bezkresne syberyjskie przestrzenie. 

 

Tomek, antropolog, doktorant na Wydziale Historycznym UG, opiekun grupy i koordynator projektu.

 

Otrzymaliśmy rekomendację Konsulatu Generalnego RP w Irkucku:

 

 

Mamy też wsparcie ze strony władz naszego Uniwersytetu:

Oto szacunkowy koszt przejazdu jednej osoby:

 

lot AirBaltic Gdańsk-Moskwa-Gdańsk

900 zł

przejazd koleją Moskwa-Irkuck-Moskwa

1000 zł

nocleg w Irkucku i dojazd do Wierszyny

90 zł

wiza i obowiązkowe ubezpieczenie

500 zł

RAZEM

2490 zł

                                                                                                                                                                                                                                                         

Nasz zespół liczy 7 osób i w związku z tym koszt całej wyprawy wyniesie 17430 zł. Otrzymaliśmy dotację Komisji Budżetowej Uniwersytetu Gdańskiego w wysokości 6000 zł. Pozostałą część kosztów pokryć musimy ze środków własnych, co znacznie przekracza nasze finansowe możliwości. Potrzebne nam są pieniądze na przelot Gdańsk - Moskwa - Gdańsk, czyli 6300 zł.

 

Pomóżcie nam zrealizować projekt!

Wesprzyjcie rozwój polskiej antropologii!

Liczymy na Was!!!

 

Piszcie do nas na e-mail: wierszyna2018@wp.pl

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 30.08.2018 22:10