Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

tomir pisze o kulturze

tomir pisze o kulturze

Przemyśl, Polska

https://tomirmazur.wordpress.com/

Napisz wiadomość do Projektodawcy

7855 PLN z 7000 PLN

80 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

112%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 03.10.2016.

WIDOK Z DUBROWNIKA - pomóż Muzeum kupić obraz!

O projekcie

Naszym celem jest zakup obrazu „RAGUZA (WIDOK Z DUBROWNIKA)”, lata 20. XX w., którego autorem jest malarz z Przemyśla, Marian Stroński.

Kim jesteśmy:

Łączymy siły! Katarzyna i Tomir, czyli dział Sztuki, Rzemiosła i Etnografii oraz dział Edukacji, Promocji i Wystaw. Razem pracujemy w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

Dlaczego PolakPotrafi.pl?

Zbieramy fundusze przez portal PolakPotrafi.pl, bo wierzymy, że tak jak my, Wy również chcecie mieć skarby u siebie. Zlokalizowaliśmy cenny obraz w Polsce i chcemy go zatrzymać, żeby nie wyjechał do innego kraju Europy. Późniejsze kupno obrazu wiązałoby się z trudniejszą i kosztowną procedurą. Dlatego chcemy abyście wzięli udział w naszym projekcie "WIDOK Z DUBROWNIKA - pomóż Muzeum kupić obraz!".

Zacznijmy od początku:

Muzeum swoją historię zaczęło już w 1909 roku, zostało stworzone w oparciu o prywatne zbiory, które przez lata były wzbogacane przez mieszkańców Przemyśla i okolic, a czasem pozyskiwane w następnych latach poprzez zakupy lub w trakcie badań terenowych.

Panorama Przemyśla namalowana w latach 20. XX w. przez M. Strońskiego

Dziś:

Dziś pracujemy w miejscu, w którym nadal dbamy o dobra kultury, chronimy je i udostępniamy dla publiczności. Teraz Ty lub Twoja Firma możecie wesprzeć nasz pomysł, by jeden z obrazów wrócił do Przemyśla, do domu.

Dlaczego obraz powinien trafić do Muzeum?

Duża część dorobku Mariana Strońskiego spłonęła podczas bombardowania Nowego Świata w Warszawie w 1939 roku, gdzie mieszkał i miał pracownię artysta. Te, które ocalały, co jakiś czas wypływają na rynku sztuki. Jest rzeczą niezwykle ważną, aby tu, w rodzinnym Przemyślu, był gromadzony dorobek przemyskiego malarza. W 2015 roku, po latach starań, udało się otworzyć w Muzeum Historii Miasta Przemyśla wystawę poświęconą życiu i twórczości Mariana Strońskiego, na której wreszcie możemy upowszechniać postać tego wybitnego artysty.

W kamienicy po lewej stronie mieści się Muzeum Historii Miasta Przemyśla, to tu trafi obraz "Widok z Dubrownika"

Dlaczego kupujemy?

Ciągle zakupujemy obrazy. Wiele lat trwało, by zgromadzić kolekcję dzieł przemyskiego twórcy. W 2013 roku zakupiliśmy kolekcje rodzinną prac, pamiątki, korespondencje i akcesoria artystyczne po Marianie Strońskim. W 2014 i w 2015 roku udało się wzbogacić zbiory o jeszcze dwa, wyjątkowe obrazy: „Portret kobiety” i „Martwą naturę z grzybami”. Teraz nadarzyła się niepowtarzalna okazja do zakupu „WIDOKU Z DUBROWNIKA”, w sytuacji kiedy obraz znajduje się jeszcze w Polsce. 

Portret córki, obraz namalowany przez M. Strońskiego w 1957 roku

Nasz cel:
 
„Raguza (Widok z Dubrownika)” został namalowany najpewniej podczas podróży Mariana Strońskiego na Półwysep Bałkański w 1924 roku. Kompozycja przedstawia pejzaż z zabudowaniami Dubrownika (Raguza, to stara nazwa miasta). „Widok z Dubrownika” należy do wczesnego okresu twórczości artysty, to obraz malowany farbami olejnymi na tekturze. Praca wykazuje dużą biegłość warsztatową twórcy, doskonałe wyczucie koloru i światła.

Oto obraz, o który walczymy prosząc Was o wsparcie:

Pieniądze z crowdfundingu:

Zebrane środki przez portal PolakPotrafi.pl pomogą nam zakupić obraz oraz pokryć koszty transportu obrazu, który znajduje się jeszcze na terenie Polski. Po zebraniu 7 tys. złotych obraz trafi do Muzeum Historii Miasta Przemyśla na wystawę stałą.

FINAŁ:

Wszystkich wspierających po zakończeniu akcji zaprosimy na uroczysty wernisaż do Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Podczas wernisażu osobiście podziękujemy wspierającym w obecności mediów oraz wręczymy wszystkie nagrody!!!

Nagrody:

Wiemy, że nie ma nic za darmo. Dlatego przygotowaliśmy dla Was najlepsze rzeczy, jakie mamy w naszym muzeum. Część z tych nagród, tak jak te albumy, powstała w wyniku naszej pracy. 

Jedną z nagród jest najnowsze wydanie Kapituły Nagrody Artystycznej im. Mariana Strońskiego, czyli TEKA GRAFIK MARIANA STROŃSKIEGO:

Nowa nagroda:

Weekendowy pobyt w ośrodku Perła Sanu dla 6 osób. Do wykorzystania w wybrany weekend do końca 2016 roku, czyli na 2 doby z wyłączeniem weekendu bożonarodzeniowego i sylwestrowego. Perła Sanu to świetny ośrodek wypoczynkowy w Krasicach, położony w malowniczym kolanie rzeki San, do którego droga wiedzie przez las. Jeśli lubicie bieszczadzkie klimaty, obcowanie wśród pięknej przyrody, to ta nagroda jest właśnie dla Was. Do Perły Sanu można wybrać się z rodziną lub przyjaciółmi. W domku numer 8 jest miejsce dla 6 bliskich sobie osób. A na stole będzie czekać niespodzianka od Muzeum ;)

Co się stanie, kiedy przekroczymy kwotę:

Wtedy nakręcimy krótkometrażowy film pokazujący życie i twórczość Mariana Strońskiego. Film będzie dostępny publicznie na kanale YouTube, który założymy po zakończeniu akcji na PolakPotrafi.pl. Będziemy subskrybować. Akcja na tym portalu zachęca nas do dalszego działania :)

Pytania:

Jeśli masz pytania, napisz do nas:

Katarzyna: kwiniarska@muzeum.przemysl.pl

Tomir: tomir.mazur@muzeum.przemysl.pl lub zadzwoń + 48 607 415 690

Media o nas:

TVP Rzeszów

http://www.rzeszow.tvp.pl/26518406/internetowa-akcja-pomoz-muzeum-kupic-obraz

Polskie Radio Rzeszów

http://www.radio.rzeszow.pl/informacje/48896/przemyskie-muzeum-zbiera-pieniadze-na-zakup-obrazu-mariana-stronskiego

Nowiny

http://www.nowiny24.pl/wiadomosci/przemysl/a/przemyskie-muzeum-zbiera-pieniadze-na-obraz-mariana-stronskiego,10497435/

Gazeta Wyborcza

http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/1,34975,20550889,muzeum-prosi-internautow-o-wsparcie.html

Radio ESKA info

http://rzeszow.eska.pl/poznaj-miasto/polak-potrafi-muzeum-historii-miasta-przemysla-zbiera-fundusze-na-zakup-cennego-obrazu/244199

Skarby Podkarpackie

http://www.skarbypodkarpackie.pl/pl/aktualnosci/art2171,pomoz-muzeum-kupic-dzielo.html

Szczegóły:

Wystawa stała dzieł Mariana Strońskiego w Przemyślu

http://tvpodkarpacka.pl/wystawa-stala-dziel-mariana-stronskiego-w-przemyslu-2/

Media o Twoim projekcie:

Przemyskiemu muzeum brakuje połowy kwoty na zakup obrazu Marian Strońskiego

www.portalprzemyski.pl | 2016-09-16

Pomóżmy przemyskiemu muzeum kupić obraz Mariana Strońskiego. Do końca akcji pozostało zaledwie 18 dni, potrzebna kwota to 7 tys. zł, a do dnia dzisiejszego udało się uzbierać 3 691 zł.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 03.10.2016 12:12