Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska

Jaworzyna Śląska

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego powstała w 2007 roku w celu aktywnej ochrony dziedzictwa przemysłowego na terenie Dolnego i Górnego Śląska. Prowadzone przez Fundację działania mają różnorodny charakter. Fundacja podejmuje działania z zakresu: badań nad historią przemysłową Śląska, praktycznej ochrony materialnego dziedzictwa przemysłowego, a także edukacji na temat rozwoju gospodarczego. Najważniejszą działalnością Fundacji jest ochrona wybranych, charakterystycznych dla Śląska obiektów techniki. Obecnie w ramach Fundacji działa założone w 2005 roku Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, otwarte w 2016 roku Muzeum Hutnictwa Cynku w Szopienicach -Katowicach. W przygotowaniu są muzea: Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach koło Opola, Muzeum Technik Rolniczych w Piotrowicach Śląskich koło Świdnicy, Muzeum Kolejnictwa w Dzierżoniowie jako oddział Muzeum w Jaworzynie Śląskiej oraz Młyn Hilberta w Dzierżoniowie.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1615 PLN z 60000 PLN

19 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz". Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 03.06.2020.

Wesprzyj zabytki techniki - SA102-002

O projekcie

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska została założona, aby ratować obiekty poprzemysłowe. Prowadzone przez nas działania mają różnorodny charakter. Podejmujemy działania z zakresu: badań nad historią przemysłową Śląska, praktycznej ochrony materialnego dziedzictwa przemysłowego, a także edukacji. Obecnie w ramach Fundacji działa:

* Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej (od 2005),
* Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach (od 2016).
* Muzeum Technik Rolniczych w Piotrowicach Świdnickich,
* Młyn Hilberta w Dzierżoniowie.

W przygotowaniu są dalsze muzea: 

* Muzeum Kolejnictwa w Dzierżoniowie,
* Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach koło Opola,

W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego i zamknięciem całego ruchu turystycznego, wycieczek, eventów na imprezy prywatne i firmowe - nasza sytuacja uległa drastycznemu pogorszeniu, co uniemożliwia nam kontynuowanie prac nad modernizacją autobusu szynowego SA102-002. 

Szynobus SA102-002 to dzieło polskiej myśli inżynieryjnej, któremu nie było dane zyskać należnego mu rozgłosu. Niestety autobus szynowy zaprojektowany na początku lat 90. XX wieku, a wprowadzony do produkcji niewiele później, natrafił na niesprzyjający dla transportu kolejowego okres – czas przekształceń PKP oraz likwidacji kolejnych połączeń kolejowych.

Jako Fundacja Ochrony Dziedzictwa wPrzemysłowego Śląska podjęliśmy się działań zmierzających do utrzymania działającej jednostki po tym, kiedy ostatni z egzemplarzy (jedynie 6 sztuk zostało wyprodukowanych) został wycofany z eksploatacji. Chcemy przywrócić naszemu egzemplarzowi SA102 jego dawną świetność, a wszystkich Państwa zapoznać z historią polskiej myśli technicznej.


Wiele udało się już zrobić i chcieliśmy w te wakacje zabrać turystów na wycieczki po kolejowych trasach Dolnego Śląska, niestety naprawa została przerwana przez brak środków na realizację projektu .

Pomożcie nam dokończyć projekt !

Liczymy na Twoje wsparcie finansowe!

I serdecznie zapraszamy po nowym otarciu! 

Teraz zapraszamy na strony internetowe Fundacji www.muzeatechniki oraz poszczególnych jej jednostek. www.muzeumtechniki.pl

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

Z Chojnic na Dolny Śląsk 102 w nowym domu

m.inforail.pl | 2020-05-02

SA102-002 jest już w swoim nowym domu. Pojazd trafił do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Dolnym Śląsku. SA102-002 jest już w swoim nowym domu. Pojazd trafił do Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Dolnym Śląsku. Czytaj więcej: http://m.inforail.pl/z-chojnic-na-dolny-slask-sa102-002-w-nowym-domu_more_

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz"

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 03.06.2020 22:10