Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

FUNDACJA HISTORYCZNA

FUNDACJA HISTORYCZNA

Warszawa, Polska

Grupa pasjonatów, odtwórców historii wczesnego średniowiecza. Od 20 lat działamy na rzecz popularyzowania historii.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

33909 PLN z 32450 PLN

143 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

104%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 06.12.2017.

rozBuduj z nami Warownie Jomsborg!

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

Gród Wikingów w Centrum Warszawy

Witajcie!
Pierwszy cel jaki chcemy osiągnąć to rozbudowa miejsca. Plan zakłada budowę kolejnej chaty na grodzie, naprawę chodników i renowację palisady.

Dom Wojownika:

Pierwsza połowa chaty będzie izbą, w której odwiedzający bedą mogli zobaczyć wszystkie podstawowe narzędzia i sprzęty potrzebne do życia w X wieku.
Będzie tam miejsce na rekonstrukcje kufrów podróżnych, łóżko z siennikiem, sprzęty kuchenne, przedmioty związane z kultem starych bogów, rekonstrukcje narzędzi, ubrania...

Chcemy żeby był to żywy skansen, taki do którego można wejść, dotykać, założyć na siebie ubranie z epoki, przymierzyć miecz lub topór do ręki, poczuć historię wszystkimi zmysłami.

Chata o wymiarach 3,5 na 7 metrów będzie zbudowana z zachowaniem historycznych wzorców. Drugą część chaty ocieplimy i zaizolujemy od wilgoci - będzie służyła jako magazyn na książki "Otwartej Biblioteki Jomsborga", składzik rzeczy wrażliwych na korozję oraz miejsce do spania dla dyżurującego na grodzie drużynnika. 

Z racji lokalizacji 3km od centrum miasta, gród jest dozorowany 24/7 -  nawet jeśli temperatura znacznie spada poniżej zera....

 

 Miejsce na Chatę. Materiały w "Technologii odzyskowej" gromadzone na bieżąco.

Chata powstanie z drewna lipowego zakupionego w zaprzyjaźnionym tartaku. Narzędzia do budowy mamy, wszyscy drużynnicy będą przy budowie pracować a wsparcie merytoryczne i to czego nie mamy ( np uprawnienia do elektryki ) zapewnią zaprzyjaźnieni górale, którzy pomagali nam również w budowie pierwszego grodu w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim. 

Tą część projektu wykonamy, jeśli zbierzemy pierwsze 32.450 zł. Jeśli zbierze się 39.500 zł Chata będzie miała wymiary 5x6 metrów i dodatkowo znajdzie się w niej miejsce na wystawę dotyczącą ruchu rekonstrukcyjnego w Polsce i na świecie.

Idea całego projektu to rozbudowa Warowni i zebranie środków na materiały potrzebne na najpilniejsze remonty.   

Prawdopodobnie każdy interesujący się odtwarzaniem historii wczesnego średniowiecza słyszał o Jomsborgu. Według historii był to gród warowny, położony na wyspie Wolin a obsadzony Wikińskimi wojownikami na żołdzie Bolesława Chrobrego. 

Współczesna Warownia Jomsborg została zbudowana w 2003 roku w Ryni nad zalewem Zegrzyńskim. W 2010 roku Jarl Einar (Stanisław Wdowczyk w cywilu, fundator miejsca) zdecydował się przenieść cały Gród na Warszawski Żoliborz. Warownia jest domem dla Drużyny Jomsborg Viking Hird.

Załoga Warowni Jomsborg - Jomsborg Viking Hird 

 Einar w czasie Żywej Lekcji Historii

 Wnętrze Długiego Domu - największej budowli na Grodzie.

 Wiata, Tawerna Valhalla i Kram.

 Tak powstawał Długi Dom.

A tak budowaliśmy Chatę Drużyny.

 A tak wygląda obecnie. Po prawej stronie od Chaty powstaje Kuźnia - materiały już zgromadzone, zadaszenie powstanie w skali 2 miesięcy.

Wnętrze Grodu w czasie jednego z festiwali (2010 rok)

Od momentu powstania do dnia dzisiejszego gościliśmy tysiące rekonstruktorów z całego świata, dziesiątki tysięcy "cywilinych" odwiedzających, zwiedziliśmy dziesiątki festiwali w Europie, zbudowaliśmy (i oddaliśmy niestety do muzeum w Borg w Norwegii) prawdziwy drakkar. Zagraliśmy w filmie Stara Baśń, teledysku Manowar, gościliśmy CD Project Red i youtuberów z całego świata w czasie promocyjnej imprezy gry Wiedźmin 3 Dziki Gon.

Stara Baśń w reż. Jerzego Hoffmana - rejs "Jomsborga"

 Wiedźmin i Youtuberzy z całego świata w Warowni - tymczasowo przemianowanej na Kaer Trolde

 Goście jednego z organizowanych u nas LARP-ów

 Obozowisko przed Grodem, w czasie jednego z Festiwali.

 Pokazy kuglarskie Maximus Heraticus - jednego z Drużynników JVH

 BITWA!

Bo za zdobywanie mieczem złota, grabienie wiosek, najazdy i palenie są paragrafy w kodeksie karnym... 

A na poważnie :

Utrzymujemy Warownię ze składek drużynników, organizacji Pikników Historycznych, Żywych Lekcji Historii, imprez integracyjnych dla firm. Każdy aktywny członek drużyny pracuje na rzecz miejsca, starając się utrzymać te 2000m2 otoczone palisadą w dobrej kondycji.  

Chcemy otworzyć się na projekty "Non Profit", organizować imprezy dla dzieci z domów dziecka, hospicjów, Wiosek Dziecięcych i korzystających z pomocy społecznej. Dodatkowe środki pozwolą nam na to, bo będziemy się trochę mniej martwić o "bieżące wydatki".

Pierwszą część projektu wykonamy, jeśli zbierzemy 32.450zł. Jeśli zbierze się 39.500 zł Chata będzie miała wymiary 5x6 metrów i dodatkowo znajdzie się w niej miejsce na wystawę dotyczącą ruchu rekonstrukcyjnego w Polsce i na świecie.

Dzięki tej kwocie nie tylko rozbudujemy gród o kolejną atrakcje dla naszych gości, ale też pozwoli to nam na otwarcie Biblioteki. Dostęp do książek o Wikingach i Słowianach jest bardzo ograniczony - dostępnością starych wydań jak również ceną. Chcemy żeby każdy odwiedzający mógł zapoznać się z naszymi zbiorami i za darmo bądź symboliczną opłatą - wypożyczyć książkę.

Zbudowanie chaty pozwoli nam również na podjęcie współpracy z rzemieślnikami i otwarcie cyklu warsztatów Tkackich, Kowalskich, Rzeźbiarskich i Ekologicznych... Będzie miejsce na przenocowanie dla naszych gości i składowanie materiałów oraz narzędzi. 

 Warsztaty tkackie.

 Amatorskie - jak na razie - warsztaty pod roboczym tytułem "Dłubanie w drewnie"

Kolejny nasz cel to wymiana podestów. Wokół głównego placu Warowni biegnie drewniany chodnik. Powstał w tym samym czasie co cała Warownia, natomiast jako element najbardziej narażony na warunki atmosferyczne - w dużej części wymaga wymiany.  Łączna długość podestów to ponad 110 metrów, a koszt wymiany całości to 9.000zł

Do renowacji posłuży nam odpad drewna z budowy chaty oraz całe drewno jakie kupimy, jeśli nasza zbiórka przekroczy 32.450 zł ale nie dojdzie do 39.500 zł. Częśc drewna z podestów da się odzyskać po wysuszeniu i odcięciu uszkodzonych części, dlatego nie chcemy wyceniać tego w kosztorysie osobno. Na grodzie nic się nie marnuje, tak więc co uda się uratować - posłuży do remontu. Przy tej części projektu będzie działać tylko drużyna JVH - położyliśmy pierwsze podesty więc poradzimy sobie z kolejnymi :). Narzędzia, chęci i niewielka część materiałów - są.

Już zaczęliśmy!

Jeżeli zgromadzimy kolejne 9.000 zł zajmiemy się renowacją palisady. Jest to jedna z wizytówek Warowni Jomsborg - w całej Europie nie ma drugiej, tak zbudowanej fortyfikacji.

Obecnie palisada składa się 508 wbitych na 60 cm w ziemię 3,8 metrowych, grubych drewnianych bali. Niestety, zadomowiły się w nich szkodniki. Robaczki żyją sobie w drewnie i wcale by nam nie przeszkadzały, gdyby nie powodowały postępującej erozji. Koszt ekspertyzy jakie to robactwo, i w jaki sposób je zwalczać to 2000 zł, kolejne 7000 zł (zależnie od wyników ekspertyzy) to koszt środków owadobójczych. Niestety niektórych części palisady pewnie nie da się uratować, więc to co nam zostanie ze wskazanej kwoty zostanie przeznaczone na zakup nowych bali.  

Dlaczego warto nas wesprzeć:

- Naszą pracą i zaangażowaniem utrzymujemy juz istniejący gród w sprawności

- Zdejmie to z nas część problemu z remontami pozwoli na zaangażowanie większej ilości pracy w rozbudowę promocję i pracę

- Dzięki temu poszerzymy naszą działalność społeczną m.in. o Lekcje Żywej Historii dla Domów Dziecka

- Jesteśmy grupą pasjonatów, którzy w swoich działaniach kierują się ekologią i szacunkiem do przyrody

- Chcemy, żeby świadomość historii początków Państwa Polskiego była jak największa.

 

 KONTAKT:

Facebook warowni: Facebook Warowni - zdjęcia, wydarzenia, filmy

Strona www Warowni i fundacji : Strona WWW Warowni i Fundacji

Facebook Drużyny JVH : Facebook Drużyny JVH

Youtube Warowni : Kanał Youtube Warowni

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 06.12.2017 22:10