Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Stowarzyszenie Nasz Wodzisław, Classic Ballanga Teatr

Stowarzyszenie Nasz Wodzisław, Classic Ballanga Teatr

Wodzisław Śląski, Katowice, Poland

Tworzymy Wodzisławską Noc Teatrów - jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne święto sztuki teatralnej w małym mieście na południu Polski

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3720 PLN z 3400 PLN

17 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

109%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 29.08.2018.

V Wodzisławska Noc Teatrów - teatr wychodzi na ulicę!

O projekcie

MAGICZNA NOC

Wyobraźcie sobie Starówkę niewielkiego miasta na południu Polski, która raz w roku podczas jednej wrześniowej sobotniej nocy, staje się widownią i sceną teatralną zarazem. Z okolicznych okien wsparci na poduszkach, wypatrują co się wydarzy mieszkańcy kamienic. Na krzesełkach i ławeczkach przyniesionych z domów lub ustawionych na podwórkach przez wolontariuszy, zasiadają mieszkańcy miasta i okolic, goście z regionu i z całej Polski. Na kocykach i kolanach rodziców sadowią się dzieci. Dzięki naturalnym brakom architektonicznych barier w dotarciu do przedstawienia (plener), niezobowiązującej formie (można w każdej chwili w razie potrzeby i nie przeszkadzając nikomu opuścić miejsce występu) a także dzięki pomocy wolontariuszy, wydarzenie to jest również popularne wśród osób niepełnosprawnych.

Cichną słowa konferansjera i cichną rozmowy publiczności, rozbłyskają światła i rozpoczyna się jedyna w swoim rodzaju NocTeatrów. Przedstawienia dzieją się w różnych miejscach na Starym Mieście, na podwórkach między kamienicami, w miejskim parku, na płycie głównej Rynku i na Małym Rynku. Sceną bywa rynkowa fontanna, chodnik i ulica przed Muzeum, plac probostwa, dziedziniec za Ratuszem. Setki widzów uczestniczą w spektaklach w różnych formach teatralnych, w przedstawieniach lalkowych, dramatycznych, teatrze tańca, ruchu, ognia, commedi dell’arte czy też w happeningu.

To dzieje się naprawdę.

 

CO PLANUJEMY W TEJ EDYCJI?

W tym roku nie będzie inaczej.

Złożyliśmy wniosek o "mały grant" z  Miasta Wodzisław Śląski (10 tyś. zł) pozyskaliśmy środki od prywatnych sponsorów (1,3 tyś) a wkład własny do projektu z "granta", zapewni Stowarzyszenie Nasz Wodzisław (1 tyś).

Tym sposobem zapewnimy finansowanie trzech przedstawień V Wodzisławskiej Nocy Teatrów. Będą to wspaniałe teatry z Katowic i z Lublina z przedstawieniami z głębokim przesłaniem, które doskonale wpisują się, w temat ogłoszonego w tym roku przez Miasto, Funduszu Inicjatyw Społecznych. Dzięki niemu, możemy również w czasie V Wodzisławskiej Nocy Teatrów świętować100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Już wiemy, że w tym roku dla dzieci z przedstawieniem "Momo" wystąpi Teatr Rawa z Katowic a Fundacja Banina z Lublina zaprezentuje spektakl "Bień 1920" oraz "Kijów Aleppo".

Tak jak co roku, znów bedziemy mogli też liczyć, na wsparcie lokalnych restauratorów, hotelarzy (after party, zniżki na noclegi dla artystów)

 

 

ZAMARZYŁO NAM SIĘ

Zeszłoroczna edycja wydarzenia pokazała, za sprawą olbrzymiego zainteresowania publiczności, że w programie Nocy Teatrów  powinna znaleźć się sztuka ze śląskim  akcentem, jego obyczajowością, charakterem i gwarą. Stąd pomysł  zorganizowania właśnie tej akcji. Dzięki zebranym środkom mamy nadzieję uczynić zadość gustom publiczności i uświetnić program imprezy właśnie, o przedstawienie teatralne ze śląskim wątkiem. Zamarzyła nam się "Rajcula warzy" Aliny Moś - Kerger w wykonaniu Joanny Wawrzyńskiej.  Konieczne jest też sfinansowanie nagłośnienia, oświetlenia i sceny dla tego przedstawienia. Chcielibyśmy również wypożyczyć większą ilość krzesełek  dla publiczności i zapewnić ich transport.

 

Udało się!! Dzięki Wam, zebraliśmy już minimalną kwotę wnioskowaną i nasz pierwszy cel został  osiągnięty!!

Kolejne środki, które zbierzemy powyżej wnioskowanej sumy, będą wspierały produkcję (1500zł) premierowego przedstawienia Classic Ballanga Teatr, który jest też gospodarzem Nocy i który jak co roku na niej zagra.  

 

 

KTO ZA TYM STOI?

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Nasz Wodzisław a gospodarzami Classic Ballanga Teatr.

Nasze Stowarzyszenie znane jest z tego między innymi, że organizuje co miesiąc już od ponad 7 lat, Wodzisławski Jarmark Staroci a od trzech lat co roku, Wodzisławski Festiwal Kuglarzy i oczywiście, po raz piąty Wodzisławską Noc Teatrów.

Ta ostatnia, to "sprawka" przede wszystkim Zosi, Witka, Zbyszka, Izy, Basi i Basi. Pasję, którą jest sztuka teatralna, realizują również twórczo w Classic Ballanga Teatr. 

Nasz lokalny amatorski teatr Classic Ballanga co roku wystawia podczas „Nocy”  swoja najnowszą premierę ("Zbrodnia z premedytacją" W. Gombrowicza, "Owca" St. Stratijewa, "Legenda wodzisławska", "Matka" Witkacego).To również twórcy m. in. Wodzisławskiej Szopki Noworocznej, steampunkowej gry terenowej "W poszukiwaniu szalonego wynalazcy", teatralnych etiud -"Świniobicie", Quo vadis", teatralno - kuglarskich występów na okolicznych teatralnych festiwalach "Motyle", "Gotyk", "Arlekino"

Więcej o Nas na stronie i funpageach

http://www.nasz.wodzislaw.org.pl/

https://www.facebook.com/stowarzyszenie.nasz.wodzislaw/

https://www.facebook.com/classicballanga/

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do kontaktu: nasz@wodzislaw.org.pl i classicballanga@wb.pl

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

Miesiąc został do V Wodzisławskiej Nocy Teatrów

www.radio90.pl | 2018-08-24

Wydarzenie, kiedy to w różnych miejscach Starego Miasta wystawiane są spektakle dla dzieci i dorosłych, zaplanowano na sobotę 15 września. Tegoroczny repertuar jest wyjątkowy, bo to nie tylko jubileuszowa edycja imprezy, ale i program ma wpisywać się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

Wodzisławska Noc Teatrów po raz piąty

gazeta.wodzislaw-slaski.pl | 2018-07-27

Sztuka z ważnym przesłaniem – te słowa w pewnym stopniu definiują tegoroczną, piątą edycję Wodzisławskiej Nocy Teatrów. Z rozmysłem dobrany repertuar zobowiązuje do tego, by 15 września ponownie dać się ponieść teatralnej formie wyrazu. Będzie mądrze, pięknie i tolerancyjnie.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 29.08.2018 22:10