Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Flaneur

Flaneur

Warszawa, Polska

Badamy i animujemy kulturę, realizujemy projekty na rzecz lokalnych społeczności, fascynujemy się codziennością.

Jesteśmy warszawskim stowarzyszeniem.
Nazywamy się Flâneu r- spacerowicz, obserwator, badacz.
Zajmujemy się badaniami społecznymi i animacją kultury.
Zastanawiamy się nad tożsamością i wizerunkiem Warszawy - jej przemianami, historią, rozwojem,

Chcemy tworzyć i zwiększać kapitał kulturowy i społeczny, poprzez realizowanie projektów badawczych oraz działania aktywizujące społeczności lokalne.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1805 PLN z 10000 PLN

22 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

18%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.11.2015.

U JAK UNIVERSAM

O projekcie

Po prawie 40 latach funkcjonowania zniknie z mapy Warszawy Universam Grochów, pierwsze w Polsce centrum handlowe. W czasach PRL-u stanowił on ważny punkt na handlowej mapie Warszawy. Do Universamu zjeżdżali ludzie

z całego miasta, ponieważ można było tam kupić rzeczy, których nie sposób było dostać w żadnym innym miejscu Warszawy...

Jednak Universam Grochów to nie tylko handel. To ważne miejsce dla grochowskiej społeczności, gdzie mieszkańcy spotykają się ze sobą, przy okazji zakupów i nie tylko. Przez 38 lat był punktem charakterystycznym dla Grochowa i jedną z najważniejszych przestrzeni publicznych tej okolicy.

Czym wyróżniał się przez lata swojego funkcjonowania Universam Grochów na tle innych przestrzeni handlowych Warszawy? Jakie funkcje pełni i jakie znaczenie ma dla lokalnej społeczności? Chcemy znaleźć odpowiedzi na te i na inne pytania oraz udokumentować życie tego miejsca.

 

 

Do końca 2015 roku planujemy przeprowadzić badania ukierunkowane  

na poznanie historii Universamu Grochów z punktu widzenia społeczności lokalnej, ze szczególnym uwzględnieniem klientów i pracowników tego centrum handlowego. Planujemy również szereg działań animacyjno – kulturalnych kierowanych do mieszkańców zarówno Grochowa jak i całej Warszawy.

 

Chcemy zostawić trwały ślad po Universamie! Na zakończenie badań oraz wszelkich działań animacyjno – kulturalnych powstanie film dokumentujący  jego życie, album ze zdjęciami pierwszej galerii handlowej widzianej oczami zarówno profesjonalnych fotografów, jak i  mieszkańców oraz pracowników. Stworzymy również wirtualny spacer po tym miejscu.

Chcemy wykorzystać ostatnie miesiące istnienia Universamu i poprzez nasze działania zaprosić do korzystania z niego jak największą liczbę osób!

 Nie chcemy stracić tego, co jeszcze można uratować, czyli pamięci

 o bogatej historii tego wyjątkowego miejsca!

 

 

 

 

-Imienne podziękowania na stronie projektu oraz stronie Stowarzyszenia Badawczo-Animacyjnego Flâneur

-cyfrowe pocztówki/ tapety na pulpit ze zdjęć z motywem Universamu

- torby oraz przypinki z logo projektu

-zestawy papierowych pocztówek ze zdjęć z motywem Universamu

- film dokumentalny o Universami nagrany w ramach projektu wydany na płycie DVD

-unikatowy komplet porcelany wykonany przez firmę związaną z Universamem Grochów od czasów jego powstania (talerz śniadaniowy, filiżanka oraz spodek) z grafiką nawiązującą do Universamu, stworzoną specjalnie na potrzeby projektu

 

 

TERMIN REALIZACJI:

Podziękowania będą umieszczane na stronie na bieżąco.

Pozostałe nagrody zostaną zrealizowane w styczniu 2016 roku.

 

 

Cele naszej akcji nie kończą wraz z przekroczeniem podstawowej kwoty zbiórki. Zebranie dodatkowych funduszy umożliw nam podjęcie kolejnych działań, o jeszcze większej skali.

 

Jeśli uda się nam zebrać 16 500 złotych:

- Zorganizujemy wydarzenie finałowe żegnające Universam, które wzbogacą instalacje świetlne przygotowane przez Helenę Wawrzeniuk znaną m.in. z serii prac Fatamorgany Miejskie.

 

Jeśli uda się nam zebrać 23 000 złotych:

- Będziemy mogli zaprosić 4 zespoły muzyczne do udziału w wielkim wydarzeniu finałowym.

 

Jeśli uda się nam zebrać 32 000 złotych:

- Przygotujemy i wydamy profesjonalny album będący uzupełnieniem dokumentu przygotowywanego w ramach projektu. W albumie znajdą się prace zawodowych fotografów i pracowników Universamu Grochów, a ich uzupełniem będa teksty napisane przez architektów, fotografów i znawców historii Grochowa. Całość ma być wspomnieniem wieńczącym 38 letnią historię Universamu, ale i zarazem ma dać możliwość odkrycia

i zrozumienia tego kluczowego elementu przestrzeni Grochowa każdemu kto sięgnie po ten album.

 

Jeśli uda się nam zebrać 45 000 złotych:

- Uratujemy od zniszczenia oraz zabezpieczymy jeden z legendarnych, unikatowych neonów Universamu Grochów, a następnie postaramy się z powrotem umieścić

go w przestrzeni miejskiej naszego miasta.

 

 

Wojtek Matejko – prezes Stowarzyszenia Badawczo-Animacyjnego Flaneur, socjolog i animator kultury. Zaangażowany w działania inicjatyw „Kultura Na Sielcach” oraz „Otwarty Jazdów”. Koordynator i uczestnik projektów z obszaru partycypacji obywatelskiej w planowaniu przestrzennym miast oraz wspierania rozwoju społeczności lokalnych. Uczestnik Prac Komisji Dialogu Społecznego ds. Partycypacji Obywatelskiej przy CKS m.st. Warszawy.

Natalia Szelachowska – koordynatorka projektów kulturalnych, członek zarządu Stowarzyszenia Badawczo-Animacyjnego Flaneur, animator kultury, antropolog, bohemistka, organizator wydarzeń kulturalnych i artystycznych – animator warsztatów edukacyjno-animacyjnych, koordynator grupy lokalnej międzynarodowej organizacji European Alternatives. Współpracowała m.in. z Instytutem Badań Przestrzeni Publicznej przy projekcie „Stadion-Miasto-Kultura.Euro 2012 i przemiany kultury polskiej (część II)“. Bardzo lubi Pragę z całą jej różnorodnością i warszawskim sznytem.

 

 

Ewelina Bartosik - absolwentka szkoły STOP i edukatorka. Od 2010 r. współtworzy programy edukacyjne i prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży, współpracując z instytucjami zajmującymi się edukacją nieformalną, m.in. Forum Dialogu Między Narodami, Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej, CAL. Prezeska Stowarzyszenia Kraina zajmującego się edukacją wizualną i pamięcią małych społeczności. Związana również z Fundacją Badań Przestrzeni Publicznej TU, którego działania skupione są na budowaniu międzynarodowej współpracy artystycznej między Warszawą i Berlinem oraz badaniu miasta.

Konstancja Górska – członkini Stowarzyszenia Badawczo- Animacyjnego Flaneur, studentka Historii Sztuki o specjalizacji Kultura Miejsca na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, animatorka kultury, miłośniczka warszawskiej Pragi.

 

 

 

 

Działania, które przewidujemy w ramach naszej akcji są przeznaczone dla każdego, kto będzie chciał wziąć udział w ostatnich miesiącach życia Universamu, kto będzie chciał poznać i zapamiętać to miejsce.

Crowdfunding daje nam możliwość dotarcia do szerokieg grupy osób, które będa chciały wesprzeć naszą akcję, a tym samym pomóc zachować historię jednego z wazniejszych miejsc Warszawy,a również Polski!

 

 

 

Mamy doświadczenie w realizacji społecznych projektów, od roku 2011 udało nam się zrealizować m. in:

-spektakl „Nieznane Legendy Warszawskie” w ramach projektu Stowarzyszenia Grupa Studnia O. „O Warszawie przy kawie“

- współtworzenie inicjatywy "Kultura Na Sielcach"

- projekt "Flaneuring Na Szembeku"

- Bazar Szembeka – warszawski folklor i miejsce spotkań

- współrealizacja projektu "Wspólny Narodowy"

 

KONTAKT

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.11.2015 09:09