O projekcie
W ramach tego projektu chcemy stworzyć autonomiczny samolot, bo kto nie marzył o lataniu?
Naszym głównym celem jest zachęcenie naszych rówieśników do majsterkowania, które jest alternatywą dla siedzenia na Facebooku lub grania w gry komputerowe. Majsterkowanie jest równie ciekawe. Chcemy pokazać, że ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia oraz, że wcale nie jesteśmy za młodzi, aby realizować wymarzone projekty.
Elementy projektu:
- Stworzenie samolotu z autopilotem
- Nagranie serii filmów na YouTube
- Zrobienie dokładnego opisu budowy krok po kroku na stronie internetowej.
- Przeprowadzenie warsztatów w szkołach
Żeby samolot mógł funkcjonować, sami zaprojektujemy płytę główną, radio i resztę elektroniki. Model zostanie wyposażony w:
- Systemy nawigacyjne (GPS, magnetometr)
- Stabilizację lotu (za pomocą żyroskopu)
- Autopilot z funkcją automatycznego startu i lądowania.
Do zrealizowania projektu wykorzystamy platformę Arduino - jest to prosta w programowaniu płytka z mikrokontrolerem. Dzięki temu początkujące osoby szybko zrozumieją zasadę działania urządzenia.
Na tym jednak przedsięwzięcie się nie skończy. Stworzymy także serię poradników na YouTube dla początkujących konstruktorów. Żeby zachęcić naszych rówieśników do robotyki, chcemy także zorganizować warsztaty w szkołach w naszym regionie, by pokazać praktyczne zastosowanie wiedzy zdobywanej na lekcjach.
Terminy
Projekt wystartował w maju tego roku, przez ten czas zdążyliśmy napisać już pierwsze szkice programów, jednak aby kontynuować prace, potrzebujemy kolejnych części i materiałów do budowy. Każda złotówka jest dla nas na wagę złota.
Prace zamierzamy kontynuować od razu po zakończeniu zbiórki. Samolot chcemy skończyć przed 1 października, aby jak najszybciej zacząć prowadzić warsztaty dla młodzieży.
Etapy budowy samolotu
1. Testy anten
Testy modułów komunikacji w których sprawdzimy między innymi rzeczywisty zasięg oraz prędkość transmisji.
2. Funkcja stabilizująca lot
Stworzymy prototypowy układ składający się z wcześniej przetestowanych anten, mechanizmów poruszających sterami oraz stabilizatora żyroskopowego - pierwszy prototyp samolotu.
3. GPS i magnetometr
Testy systemów nawigacyjnych, funkcja utrzymująca podane parametry lotu (prędkość, kierunek, moc silnika). Automatyczne zakręcanie i korekta lotu.
4. Funkcja automatycznego lądowania
Drugi prototyp - dodanie kolejnej funkcji autopilota, czyli automatycznego lądowania.
5. Wykonanie płytek drukowanych
Zaprojektowanie, zamówienie i lutowanie elementów na specjalnie przygotowanych płytkach drukowanych.
Lutowanie płytki autopilota - prototyp
O nas
Jesteśmy uczniami IV LO "Lotnik" w Zielonej Górze. Przez zamiłowanie do informatyki i elektroniki zajęliśmy się tworzeniem prototypów robotów, a także programów sterujących ich działaniem.
Chcemy podzielić się naszą pasją do robotyki i pokazać, że mimo młodego wieku możemy tworzyć skomplikowane systemy. Tak zrodził się pomysł na projekt "Stratus".
Kontakt
Strona internetowa - proximalbots.pl
Fanpage - Facebook
proximal.bots@gmail.com
Nagrody
Uwaga! Niezależnie od przebiegu zbiórki, będziemy realizować nasz projekt, ponieważ jest to nasze marzenie. Jeśli nie uda nam się zebrać wszystkich potrzebnych środków, czas realizacji nagrody związanej z podziękowaniem na filmie może ulec zmianie. Jeśli uda nam się zebrać więcej pieniędzy, przeznaczymy je na wyposażenie warsztatu, gdzie będziemy przeprowadzać praktyczne zajęcia z robotyki i programowania dla początkujących.
Naklejki 7cm x 7 cm
Wysyłane listem po zakończeniu zbiórki (w jednym liście dwie sztuki).
Wzór Koszulek
Koszulka zamawiana w rozmiarze podanym przez wspierającego, wysyłana kurierem po zakończeniu zbiórki.
Zestaw elementów elektronicznych
Wysyłany kurierem po zakończeniu zbiórki