Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Centrum Motoryzacji Historycznej Zbyszka Koprasa

Centrum Motoryzacji Historycznej Zbyszka Koprasa

Fiałkowo, Polska

Stare pojazdy, ich zdobywanie, gromadzenie, ich udział w rajdach – to moja pasja. Rozpocząłem od realizacji marzeń z dzieciństwa – Harley Davidson zbudowany przeze mnie z części sprowadzonych z USA. Potem to już tylko spełnianie snów – Cadillac Fleetwood Brougham z 1966 roku z limitowanej serii 200 sztuk na świecie a w Polsce jedyny egzemplarz.

Zapraszam do zapoznania się z historią polskiej motoryzacji jednośladowej, ale i tez z historią amerykańskich krążowników szos. Może mikrus, Cadillac i inne zabytki rozbudzą Państwa wyobraźnie i pozwolą przenieść się w inny świat.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

7497 PLN z 38000 PLN

65 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

19%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.08.2016.

Ratujmy Historię Polskiej Motoryzacji !!

O projekcie

 

Twój wkład w Historię Polskiej Motoryzacji

 

 

Nadrzędnym celem mojego projektu jest wybudowanie „Centrum Motoryzacji Historycznej Zbyszka Koprasa” w Fiałkowie pod Poznaniem. W kompleksie planowane jest Muzeum Polskiej Motoryzacji oraz jedyna w Polsce (a piąta w Europie) szkoła z internatem, kształcąca mechaników motocyklowych i rekonstruktorów starych pojazdów. Pragnę, aby to nowoczesne centrum edukacyjne stało się kuźnią wysoko kwalifikowanych rzemieślników, którzy będą wizytówką polskiego szkolnictwa zawodowego.  

 

 

Aby wspomóc realizację zadań projektu w lutym 2016 roku powstała Fundacja „Centrum Motoryzacji Historycznej Zbyszka Koprasa”. To wielki krok, który ułatwi pozyskiwanie osób i funduszy. Jednak czas nagli i zanim fundacja rozwinie skrzydła priorytetowym zadaniem jest wybudowanie pomieszczenia garażowego dla kilkuset pojazdów, które stoją pod chmurką i czekają na odrestaurowanie. Odpowiednie zabezpieczenie tych perełek polskiej motoryzacji pozwoli im dotrwać momentu, gdy trafią do Muzeum Motoryzacji.

 

We wszystkich moich działaniach nie jestem sam, pomagają mi moi przyjaciele i znajomi.

Zwracamy się do wszystkich osób, które chcą  wspomóc  popularyzację pięknej historii polskiej motoryzacji i ocalić ją od zapomnienia.

Prosimy o wsparcie w zebraniu funduszy na realizację  pierwszego etapu projektu czyli na budowę  dużego pomieszczenia dla zabezpieczenia zbiorów motocykli.

Pamiętajmy wszyscy, że zgodnie z cytatem z książki Piotra Pluskowskiego: "Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. Całkowicie się z tym zgadzam. Więc szanujmy i kochajmy naszą historię motoryzacji.

 

 

To ja – Zbigniew Kopras, ogromny fan motoryzacji, projektodawca Centrum Motoryzacji Historycznej w Polsce.

Od 1981 roku zajmuję się mechaniką samochodową. W 1994 roku otworzyłem w Fiałkowie koło Poznania Okręgową Stację Kontroli Pojazdów. Obecnie mieści się ona w nowoczesnej hali, w której przeprowadza się  wszystkie możliwe typy badań technicznych. Stacja nazywana jest „Magicznym miejscem” powszechnie znanym w okolicach Poznania i spopularyzowanym w wielu publikacjach prasowych oraz programach telewizyjnych.

 

Moja pasja to stare pojazdy, szczególnie produkcji polskiej. Zbieram je od końca lat 90-tych. Od 2004r. zajmuję się tworzeniem profesjonalnej kolekcji pojazdów zabytkowych. Gromadzę je, odrestaurowuję, biorą udział w rajdach. Pasja kolekcjonerska  pozwoliła mi stworzyć ogromną Kolekcję-Skansen motoryzacyjnych unikatów, samochodów i motocykli. Aktualnie w garażach, na strychach zgromadziłem historyczne egzemplarze pojazdów, które jeździły po polskich drogach, a także unikaty na skalę światową.  Polonezy, w tympolicyjny; Syrenki, w tym jedna z autografem Bohdana Łazuki, bohatera filmu „Kochajmy Syrenki”. Najliczniejsze są Fiaty 126p i 125p w różnych wersjach.

Perełkami w zbiorach jest sześć Mikrusów, z czego jeden w idealnym stanie oraz unikalna  replika  wersji Cabrio.  Łącznie kolekcja liczy 330 motocykli, kilkanaście polskich motorowerów, 52 małe Fiaty, 11 dużych Fiatów, 8 Polonezów, 11 Tarpanów, 4 Syreny, 5 Mikrusów. Zgromadziłem też części do nich. Wszystkie są starannie posegregowane i uporządkowane. Prawdziwa skarbnica.

 

 

By wszystko tworzyło całość, a skansen miał swą duszę, zbieram różne rzeczy  z czasów PRL-u. Są to przedmioty związane z tamtą epoką, takie jak znaki drogowe, dokumenty oraz rzeczy świadczące o luksusie w tamtym czasie: radia - Szarotka, Stolica, tranzystor Koliber, adapter Bambino, magnetofon szpulowy ZK - 120 oraz szczyt marzeń- kolorowy telewizor.

 

 

 Od wielu lat pracuję z młodzieżą, konsekwentnie dążę do stworzenia podwalin pod profesjonalne kształcenie mechaników motocyklowych i rekonstruktorów starych pojazdów. Doprowadziłem  do wpisania zawodu - mechanik motocyklowy - na listę zawodów MEN. W wyniku decyzji MEN, 1 września 2015r. ruszyła klasa mechaników motocyklowych w Zespole Szkół Budowlanych w Poznaniu.

 

 

Kontakt / Linki:

https://www.youtube.com/watch?v=BpZEVKyGik8
https://www.youtube.com/watch?v=aiXjf9sfyjk
https://pl-pl.facebook.com/pages/SMSSiM-Mikrus/133162116751314
http://poznan.tvp.pl/24660926/tarpan-jak-nowy
http://klasyczny.com/kopras/

 Na co konkretnie potrzeba gotówki?

Odnośnie budżetu i rozpowszechniania informacji o moim projekcie to chciałbym
nadmienić, że podana kwota jest konkretnie wyliczona na zakupienie
pod budowę garażu 40m x 10m, który mamy w planie.

Plany na zabudowę już uzyskaliśmy także pierwszy krok już jest.

Potrzebne materiały do wybudowania garażu:

 • szalunki
 • cegły
 • konstrukcja stalowa
 • zadaszenie
 • bramy wjazdowe
 • okna
 • instalacja elektryczna

 

Szukamy też firm i sponsorów, którym pomożemy w promocji dzięki naszej pracy.

 

Jeżeli uda się nam uzbierać więcej to będzie można przyspieszyć budowę, a może nawet restaurację poszczególne pojazdy zabytkowe bo niestety niektóre są w stanie złomu co i tak jest wielkim szczęściem, że jeszcze są na świecie!


Naszym celem jest dotarcie do ludzi, którzy interesują się zabytkową motoryzacją oraz takich co lubią piękne samochody i podróże za ich kierownicą. To co robimy od wielu lat jest po to aby uświadomić ludzi jaką mamy piękną historię motoryzacji i żebyśmy starali się ją chronić, zostawić coś dal potomnych.

Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzin skansenu, a wszystkim darczyńcom serdecznie dziekujemy za pomoc.

 

Kontakt ze wspierającymi będziemy mieć za pomocą:

 • http://www.faccebook.com/zbyszek.kopras
 • https://www.facebook.com/events/730337627108089/
 • Skrzynki pocztowej, fundacji „Centrum Motoryzacji Historycznej Zbyszka Koprasa”,
 • Telefonicznie lub na żywo
 • Media regionalne

 

Wszelkie zmiany i postępy w projekcie będziemy ogłaszać na portalu http://www.facebook.com/zbyszek.kopras, Ratujmy Historię Polskiej Motoryzacji, gazetach regionalnych, jeżeli będzie to możliwe to również telewizji i imprezach tematycznych.

Trzymajcie się
No to na gazie !
Zbyszek Kopras

Media o Twoim projekcie:

Historia Polskie Motoryzacji

powiat.poznan.pl | 2016-07-20

Muzeum Polskiej Motoryzacji pod Poznaniem?

wtkplay.pl | 2016-07-09

Polonezy, Maluchy i duże Fiaty nie znikną z kart historii. We Fiałkowie pod Poznaniem ma powstać Muzeum Polskiej Motoryzacji. Właśnie zaczęła się zbiórka pieniędzy na ten cel na portalu Polak Potrafi. Potrzeba tylko albo aż - 38 tys. złotych. O szczegółach rozmawialiśmy z gośćmi Wieczoru WTK: pomysłodawcami muzeum - Zbigniewem Koprasem i Piotrem Koprasem.

Centrum Motoryzacji Historycznej!

www.radiomerkury.pl | 2016-07-08

Zbyszek Kopras, mechanik i kolekcjoner starych pojazdów, chce utworzyć Muzeum Polskiej Motoryzacji we Fiałkowie niedaleko Poznania.

Pod Poznaniem może powstać Centrum Motoryzacji Historycznej! W planach jest muzeum i … szkoła!

poznan.eska.pl | 2016-07-08

330 motocykli, kilkanaście polskich motorowerów i blisko 100 zabytkowych samochodów w tej chwili stoi na placu pod gołym niebem. Zbyszek Kopras chce wybudować dla nich garaż. W przyszłości chciałby stworzyć Centrum Motoryzacji Historycznej.

Czy powstanie Centrum Motoryzacji?

bukowskilider.pl | 2016-07-05

Nadrzędnym celem mojego projektu jest wybudowanie „Centrum Motoryzacji Historycznej Zbyszka Koprasa” w Fiałkowie pod Poznaniem. W kompleksie planowane jest Muzeum Polskiej Motoryzacji oraz jedyna w Polsce (a piąta w Europie) szkoła z internatem, kształcąca mechaników motocyklowych i rekonstruktorów starych pojazdów.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 15.08.2016 12:12