Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

JanuszNykiel

JanuszNykiel

Jelenia Góra

JANUSZ NYKIEL - muzyk. Ukończył w Akademię Muzyczną w Poznaniu. Karierę art. w 1985, rozpoczął w Amadeus Chamber Orchestra A.Duczmal. Pracował w Mozarteum Orchester w Salzburgu, Tiroler Symphonieorchester Teatru Narodowego w Innsbrucku oraz Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.
Od 2003 jest koncertmistrzem w Tiroler Kammerorchester Innstrumenti w Innsbrucku.
Współpracuje z Inter Camerata we Wrocławiu, Bayerische Rundfunk w Monachium, Vorarlberger Syphonieorchester w Bregencji, Deutsches Radio Kammerorchester w Regensburgu.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3810 PLN z 20000 PLN

30 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

19%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 01.10.2015.

The 5th Season - wydanie płyty CD

O projekcie

Pewnego letniego dnia podczas spotkania w ogrodzie, delektując się świeżymi sokami z marchewki i buraka, snuliśmy rozważania nad dziełem i postacią Antonia Vivaldiego. Zastanawialiśmy się jaką muzykę grałby  kompozytor gdyby żył wśród nas? W swoich czasach (na przełomie XVII i XVII w.) był postacią niezwykłą, podobnie jak niezwykła była i  jest jego muzyka. Być może „rudy ksiądz”, jak o nim mówiono, znany z ogniście czerwonych, długich włosów, który był także skrzypkiem, kompozytorem, pedagogiem, a także niezłym biznesmenem pasjonowałby się rock`iem albo jazz`em? Idąc za głosem serca, poświęcił się komponowaniu i wykonywaniu swoich dzieł. Dorobek twórczy Vivaldiego obejmuje ponad 450 koncertów i 45 oper.

Podczas tego spotkania ktoś rzucił nagle – „Jak fajnie byłoby pograć z Vivaldim, mieć na wyciągnięcie ręki  jego bezcenne autorskie wykonanie. No i koniecznie nagrać na płycie...” I tak wpadliśmy na pomysł nagrania płyty w naszej aranżacji …

Cel


Celem projektu jest wydanie płyty CD zespołu The 5th Season z cyklem  koncertów "Cztery Pory Roku" Antonia VivaldiegoNad tym projektem pracujemy od ponad roku. Szlifujemy go na koncertach. Jesteśmy już gotowi  na wydanie naszej debiutanckiej płyty!

Aby wydać CD, potrzebujemy akceptacji i wsparcia ludzi, którzy razem z nami chcieliby cieszyć się unikalną interpretacją tego  koncertu. W najlepszym wydaniu połączyć historię ze współczesnością! Z szacunku do naszej publiczności  i pięknej muzyki chcemy to zrobić w najwyższej jakości  i w pełni profesjonalnie.

 

 

„4 Pory Roku” to koncert, opisujący piękno natury dźwiękami muzyki. Na płycie chcemy wyeksponować wszystkie odgłosy przyrody w każdym najdrobniejszym detalu. A co najciekawsze w pełni oddać tajemniczy klimat i charakter zjawisk atmosferycznych, w naszej autorskiej aranżacji.

 

Idee


Niezwykły projekt - nie dlatego, że oparty na najbardziej chyba rozpoznawalnym i spopularyzowanym na świecie koncercie solowym, w dodatku dziele twórcy tej formy - Antonio Vivaldiego -„Cztery pory roku”. Niezwykły z tego względu, iż to bodaj jedyna adaptacja całości utworu.

Uniwersalnym kluczem użytym przy tworzeniu tego opracowania jest jazz, z całą jego różnorodnością, eklektyzmem i bogactwem form. Przy czym absolutnie nie chodzi o to, by tym kluczem otworzyć wszystko, co możliwe, a tylko te sekretne, zamknięte - ze względów historycznych, kulturowych lub choćby formalnych - drzwi i przejścia. Zadanie trudne w realizacji przede wszystkim dlatego, że z założenia oryginalna forma pozostaje bez zmian. Muzycy pracując nad adaptacją z uwagą i wyobraźnią otwierają tylko fragmenty kolejnych części, tworząc dla siebie pole do osobistych interpretacji i improwizacji. Poruszają się w tych przestrzeniach z wielką swobodą, zwracając przy tym baczną uwagę na programowe i sonorystyczne konteksty poszczególnych części dzieła.

Na charakter i ekspresję tego opracowania bez wątpienia wpływa skład zespołu, który je współtworzy - zarówno koncepcyjnie jak i wykonawczo: Janusz Nykiel – vn, Łukasz Perek – piano/keyb, Jakub Olejnik – db/bg, Zbigniew Lewandowski – dr/perc,  Jacek Szreniawa – g. Jakkolwiek dzieło już gotowe i sprawdzone, to sami muzycy twierdzą, że na pewno będzie ono jeszcze ewoluowało. Z całą jednak pewnością mogę Państwu polecić ten projekt. Zdając sobie sprawę z tego, że Wasze oczekiwania będą bardzo różne, mogę zagwarantować, iż się nie rozczarujecie.”    Zbigniew Lewandowski

 

 

"Żyjemy w czasach, w których tradycja i konwenanse, zamiast stanowić podporę i życiowy drogowskaz, bywają traktowane jako wyzwanie i przeszkoda. Efektem takiego stanu rzeczy bywają bardzo często wydarzenia, które jeszcze kilka, kilkanaście, czy też kilkadziesiąt lat temu wywołałyby powszechne oburzenie i protest. Jednak czasami, jeśli chęć skruszenia konserwatywnej opoki połączona jest ze zrozumieniem i szacunkiem dla norm, jeśli postępuje się ostrożnie, rozważając wielokrotnie każdy krok...
Przez 300 lat sztuka przeszła wiele zmian. Dorobek tysięcy  twórców - zarówno tych trzymających się kanonów, jak i tych występujących poza nie - jest fundamentem dla mnogości stylów i nurtów. Skok przez trzy stulecia wydaje się być skokiem dużym, i takim rzeczywiście jest, jednak wspólne korzenie zmniejszają ten dystans, dając możliwość komunikacji i syntezy.
Decydując się na ten projekt zdawaliśmy sobie sprawę, że w środowisku muzyki klasycznej wiele będzie reakcji negatywnych, że podniosą się głosy o profanacji i barbarzyństwie. Jednak nie jesteśmy pionierami, chcemy jedynie - a zarazem aż - dokonać adaptacji lepiej niż nasi poprzednicy."    Łukasz Perek

 

O zespole


The 5th Season -  pięciu ambitnych i doświadczonych muzyków, których połączyła pasja grania oraz poszukiwanie nowych interpretacji i stylów gry. Fascynuje ich połączenie formy jazzowej i klasycznej, a respekt do kompozytorów muzyki dawnej, zrodził pomysł rekonstrukcji genialnego dzieła A. Vivaldiego „Le Quattro Stagioni” za pomocą współczesnych środków wyrazu. Tak powstał  Projekt The 5th Season, którego tytuł stał się jednoczenie nazwą zespołu.

 

 

O muzykach


 Jacek Szreniawa

Muzyk, wokalista, nauczyciel muzyki i śpiewu, kompozytor, aranżer. Gra na gitarze, klarnecie, fortepianie. Od 20 lat związany z Teatrem Naszym Jadwigii Tadeusza Kutów. Tworzył muzykę do wielu spektakli Teatru Naszego, a także Teatru Animacji w Jeleniej Górze, Teatru im.C. K. Norwida w Jeleniej Górze i TeatruProwadzi działalność edukacyjną, również w ramach międzynarodowych warsztatów teatralno- muzycznych. 

 Jest założycielem i dyrygentem Zespołu Wokalnego GŁOSOWANIE oraz współtwórcą zespołu The 5th Season, którego projekt „Cztery Pory Roku” A. Vivaldiego prezentuje jego autorski styl aranżacyjny. Jeleniogórzanin z urodzenia i z wyboru. Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Konsultant wokalny.

 

Jakub Olejnik

Muzyk, kontrabasista, pedagog. Absolwent Wrocławskiej Akademii Muzycznej (2002r.- Wydział Instrumentalny, 2008r. - Jazz). Koncertował na scenach Polski, Czech, Niemiec, Francji, Holandii, Słowacji, Bułgarii, jego talent i umiejętności docenili artyści tacy jak Piotr Wojtasik, Piotr Baron, Maciej Sikała, Nicolas Simion, Katarzyna Stankowska, Grzegorz Nagórski, Dante Luciani, Jacek Niedziela, Rufus Reid, The Sound Office, Marcin Jahr, Wojciech Niedziela, Vadim Brodski.

 W swoim dorobku ma wiele nagród zespołowych i indywidualnych. Jest laureatem konkursów jazzowych:  Jazz nad Odrą, 1999 – wyróżnienie,  Jazz Juniors, 2001 - III nagroda, Jazz Juniors 2002 - II nagroda oraz wyróżnienie indywidualne, Krokus Jazz  Festiwal 2001 - II nagroda, Międzynarodowy Festiwal Big bandów, 2002 – Grand Prix, Rura Live, 2005- Grand Prix. Był wykładowcą podczas Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Pułtusku, Nysie oraz Puławach.

Obecnie nagrywa jako muzyk sesyjny, pracuje przy rozmaitych projektach muzycznych i teatralnych. Od roku 2004 wraz z Jackiem Niedzielą prowadzi klasę kontrabasu w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, od roku 2010 również w Instytucie Sztuki na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Łukasz Perek

Pianista, puzonista, aranżer. Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Swoją działalność dzieli między muzykę jazzową a teatralną. W latach 1999-2003 z kwintetem O.K.E.J. i innymi zespołami grał na festiwalach jazzowych takich jak "Jazz nad Odrą (wyróżnienie), "Bielska Zadymka Jazzowa", "Jazz Juniors" (dwukrotnie - III i II miejsce), "Regensburg Jazz Festival", „Trotzberg Jazz Daysh. Koncertował w Dusseldorfie, Kolonii, Amsterdamie, Paryżu.

Regularnie współpracuje z wrocławskim aktorem i wokalistą Mariuszem Kiljanem oraz muzykami jazzowymi, min. z saksofonistami Tomaszem Pruchnickim i Sławomirem Dudarem.

Od 2002 r. wchodzi w skład kwartetu wokalistki jazzowej Kasi Stankowskiej, z którą w 2012 r. nagrał płytę z muzyką Władysława Szpilmana. W 2008 r. był kierownikiem muzycznym konkursowej części Festiwalu Piosenki Francuskiej "Chantons á Wrocław".  W latach 2003-2009, oraz 2011-2014 prowadził Big-Band Oława i Big-Band Jelcz-Laskowice, dla którego aranżował zarówno muzykę jazzową, jak i rozrywkową.

 

 Zbigniew Lewandowski

Muzyk jazzowy, perkusista, kompozytor, aranżer, band leader.  Ponad 40 lat na polskiej scenie muzycznej. Debiutował w zespole jazzu tradycyjnego „Sami Swoi“, później w Big Bandzie Wrocław.

W latach 73–76 napędzał sekcje rytmiczne wrocławskich super grup

 „Spisek Sześciu“ (pierwsza nagroda na  Jazzie nad Odrą w 1974 roku) oraz „Crash“ (I nagroda na festiwalu jazzowym w San Sebastian 1977 roku). 

Zakładał  super grupę lat 80 – tych „String Connection“. W 1982 roku debiutował jako band leader prezentując swój jazzowy septet, na festiwalu „Jazz nad Odrą“. Odtąd tworzył własne projekty i zespoły od tria do septetu a stylistyka zespołów zmienia się wraz z rozwojem artystycznej orientacji leadera (akustyczny i elektryczny mainstream, electric jazz, fusion, salsa). Brał udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt w tym 10 autorskich.  W latach 90-tych tworzy swoje kultowe trio „Three Generations“ z Markiem Raduli i Wojtkiem Pilichowskim a także wspólnie z Wojciechem Karolakiem i Piotrem Baronem „The High Bred Jazz Trio“. Wykładowca warsztatów muzycznych „Blues nad Bobrem“ w Bolesławcu, „Jawor Rock“ w Jaworznie, „Blues Express“ w Zakrzewie, „Hanza Jazz“ w Koszalinie, Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych w Puławach . Jest wykładowcą klasy perkusji „Wrocławskiej szkoły jazzu“.

Współpracował z leaderami polskiej sceny jazzowej: T. Stańko, Z. Namysłowski, J. Muniak, J. Śmietana, S. Kulpowicz, K. Dębski, W. Karolak, M. Urbaniak, J.P. Wróblewski, T. Szukalski oraz gwiazdami jazzu europejskiego i amerykańskiego: E. Kroner, B. Rosengren, H. Hartmann, D. Friesen, M. Vinci, M. Stern, R. Rickert, M. Russel   Mfa Kera, K. Carr, C. Johnson . W 2007 roku odznaczony brązowym medalem „ Zasłużony Kulturze Gloria Artis“

 

 Janusz Nykiel

Skrzypek. Ukończył z wyróżnieniem  Akademię Muzyczną w Poznaniu, gdzie rozpoczął swoją zawodową ścieżkę, w Amadeusz Chamber Orchestra pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Przez ponad 20 lat rozwijał zawodowe doświadczenia w Austrii. Wygrał konkursy do: Mozarteum Orchester w Salzburgu i Tiroler Symphonieorchester Teatru Narodowego w Innsbrucku.

Od 13 lat sprawuje funkcję koncertmistrza w Tiroler Kammerorchester Innstrumenti w Innsbrucku.

 Pełni także zaszczytną rolę gościnnego koncertmistrza w projektach operowych, w Vorarlberger Syphonieorchester w Bregencji.

Od 7miu lat dzieli życie między Austrię, Niemcy i Polskę. Aktywnie współpracuje z radiową orkiestrą Bayerische Rundfunk w Monachium oraz Deutsches Radio Kammerorchester, z którą kilkakrotnie miał zaszczyt wystąpić w ONZ w Genewie.

Sentyment do rodzinnego miasta, połączył go z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze, z którą współpracuje od kilku lat  jako pierwszy koncertmistrz.

W roku 2013, podjął w roli koncertmistrza współpracę z wrocławską orkiestrą kameralną: Inter Camerata, pod dyrekcją Jana Jakuba Bokuna, która zrzesza utalentowanych muzyków z krajów wyszehradzkich.

Jako artysta jest propagatorem idei życia poprzez kulturę i muzykę. Utożsamia się z Dolnym Śląskiem i tu właśnie inicjuje i współtworzy nowe projekty artystyczne.

Jego szczególne indywidualne, zawodowe wyzwania w ostatnim czasie to: założenie międzynarodowej  formacji orkiestrowej - OPUS International Orchestra oraz kameralna działalność artystycznaw TRJOrkiestra i Scholz Salon Ensemble. Ogromie dużo emocji i satysfakcji dostarcza mu najnowszy projekt, w zespole The 5th Season, który współtworzy ze znakomitymi muzykami jazzowymi. Jest wielkim pasjonatem i kolekcjonerem starych instrumentów smyczkowych i smyczków.

 

  Budżet 


Na co przeznaczymy zdobyte fundusze?

  •  mix
  • mastering
  • projekt graficzny okładki i druk
  • tłoczenie i pakowanie płyt
  • koszty logistyczne projektu

Z własnych funduszy pokryjemy:

  •   nagranie płyty w studiu nagrań
  •  nagrody
  • promocję akcji na portalu Polak Potrafi

Nadwyżka

Jeśli uzbieramy  więcej pieniędzy, przeznaczymy je na:

  • zwiększenie nakładu płyty 101- 110 %
  • opracowanie materiału nutowego na orkiestrę symfoniczną 111-120 %
  • zorganizowanie koncertu  we Wrocławiudla wszystkich wspierających 121-130 %

 Nagrody 


W podziękowaniu za udział w naszym projekcie przygotowaliśmy nagrody:

  •  koszulki
  •  parasole
  •   płyty CD

 

Dlaczego crowdfundind?


Mamy nadzieję, że płytę wydamy do Gwiazdki i tuż przed, będziemy realizować  nagrody. Chcemy także wspomnieć, że dla nas największą nagrodą jest  zainteresowanie i nawet najskromniejszy udział w naszym projekcie. Dzięki temu możemy odczuć waszą reakcję na nasze pomysły twórcze.  Dlatego też, wybraliśmy formę finansowania społecznościowego i platformę PolakPotrafi.pl

Dziękujemy serdecznie za atencję, a jeszcze bardziej za wsparcie!

Z pozdrowieniami,

The 5th Season

 https://www.facebook.com/vivaldi5thseason

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 01.10.2015 18:06