Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

TERAZ POLIŻ

TERAZ POLIŻ

Warszawa

Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ to jedyny profesjonalny kobiecy teatr w Polsce. Powstała jako niezależna grupa twórczych kobiet związanych z teatrem i od początku swojej działalności kładzie nacisk na teatralną twórczość związaną z kobietami i kobiecością. Wielokrotnie powraca do tematyki wykluczenia i przemocy, regularnie angażuje się w działania dla dzieci i młodzieży. Produkuje i prezentuje spektakle teatralne, happeningi, performance, otwarte czytania performatywne, koncerty, organizuje warsztaty teatralne i dyskusje. Grupa wielokrotnie współpracowała z takimi organizacjami jak: Międzynarodowa Organizacja na Rzecz Praw Człowieka Amnesty International, Fundacja ITAKA, Centrum Praw Kobiet czy Fundacja Trans-Fuzja, Wydawnictwo MUZA SA.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

13235 PLN z 12000 PLN

233 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

110%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.12.2014.

Polska premiera Teraz Poliż & Blaue Frau

O projekcie

 

POLSKA PREMIERA

SPEKTAKLU

TERAZ POLIŻ

& BLAUE FRAU

 

Whenever there are people to dance, until than we’re gonna to spektakl-podróż, spektakl-przygoda, spektakl-misja science-fiction. Zabieramy widzów do naszej Utopii - międzynarodowej, wielojęzycznej, futurystycznej wizji idealnego świata, gdzie wszystkie problemy zostały już rozwiązane, nie ma nierówności, przemocy i lęku, wszystko jest możliwe, a marzenia są po prostu planami na przyszłość.

projekt plakatu: Johan Isaksson / www.jii.se

 

CO ROBIMY?

Od półtora roku trwa współpraca polskiej Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ i fińskiej grupy szwedzkojęzycznej Blaue Frau. 22 listopada odbędzie się premiera naszego spektaklu w Helsinkach, a następnie kolejne 6 pokazów. Spektakl jest gotowy i teraz szukamy możliwości pokazania go w Polsce.

Czy utopia jest miejscem, czasem czy procesem? Czy zmiana jest możliwa? Gdyby coś dla nas nieosiągalnego nagle okazało się osiągalne, to kim byśmy byli?

O CZYM?

Nasz spektakl (podobnie jak proces pracy nad nim) miesza języki (polski, szwedzki, angielski) i tradycje. Jest jak dziecięca gra, której reguły mogą się zmieniać, ponieważ najważniejszą zasadą jest nieskrępowana wyobraźnia. Tytuł Whenever there are people to dance, until than we’re gonna jest właściwie nieprzetłumaczalny ani na język polski, ani na szwedzki, ze względu na to, że w języku angielskim również nie jest zrozumiały. Porównywalną frazą w języku polskim mogłoby być: “Kiedykolwiek by są ludzie do tańca, aż do bardziej zamieżamy”. Taki tytuł nie powinien istnieć - podobnie jak utopia prawdopodobnie nie istnieje. Ale staramy się ją odnaleźć, nazwać, dążyć do niej - i te wysiłki są ważniejsze niż błędy popełniane po drodze. W idealnym świecie można popełniać błędy.

Przyzwaczailiśmy się myśleć, że społeczeństwo, drużynę, grupę roboczą trzeba “urządzić” budując hierarchiczne strutury władzy. Przyzwyczailiśmy się myśleć, że role aktorów, reżysera, widza są w teatrze zdefiniowane i że to najlepsza możliwa struktura. Przyzwyczailiśmy się myśleć, że bez struktury praca i decyzje są niemożliwe, że prędzej czy później zapanuje chaos...
A jeśli można inaczej?
Cały proces naszej pracy był próbą zbudowania niehierarchicznego modelu współpracy - próbą, jak się okazało, zakończoną sukcesem.

 

Tak właśnie powstał nasz spektakl - bez struktur władzy, bez hierarchii, bez “kapitana statku”. I o tym też opowiadamy - że czasem wystarczy przez 24 godziny pomyśleć, że niemożliwe jest możliwe.

GDZIE REALIZUJEMY NASZ PROJEKT?

 

Premiera odbędzie się 22 listopada 2014 na Scenie Diany w centrum Helsinek, podobnie jak 6 kolejnych pokazów spektaklu, w ramach 4 edycji POP UP ART HOUSE - międzynarodowego festiwalu na rzecz równości i różnorodności, umożliwiającego wytwarzanie sieci kontaktów, inspiracji i współpracy pomiędzy artystkami i artystami z całej Europy.

Strona festiwalu: http://blauefrau.com/pop-up-art-house/

Premierę polską planujemy na drugą połowę lutego 2015 roku w Warszawie.

FESTIWALE MIĘDZYNARODOWE

Zarówno TERAZ POLIŻ jak i Blaue Frau pokazywało swoje wcześniejsze spektakle na wielu międzynarodowych festiwalach. Taki cel postawiłyśmy sobie także teraz, a biorąc pod uwagę wielojęzyczność naszego spektaklu, rok 2015 należy do Teraz Poliż. Zamierzamy pokazać spektakl na całym świecie. Zaczynamy od Skandynawii, bo tu wieści szybko się rozchodzą i jeszcze przed premierą dostałyśmy propozycje zagrania w Szwecji i Finlandii.
 
W JAKIEJ FAZIE NASZ PROJEKT JEST TERAZ?
 
Spektakl powstaje już 1,5 roku. Pierwszy rok spędziłyśmy na Skype (żeby zaoszczędzić na biletach) na ustalaniu ogólnej koncepcji. Wyznaczyłyśmy kierunek i następnie rozpoczęłyśmy półroczną pracę na wspólnych próbach. Żeby było sprawiedliwie, próby organizujemy w Warszawie i w Helsinkach. Teraz czeka nas ostatni intensywny tydzień prób w Finlandii a następnie PREMIERA (22 listopada 2014) oraz sześć pokazów spektaklu dla fińskiej publiczności.
Mamy plakaty, scenografię, robimy ostatnie przymiarki kostiumów. Mamy też wsparcie Instytutu Polskiego w Szwecji, który sfinansował część naszych noclegów. Większość  biletów jest już sprzedana! Informacje prasowe rozesłane! Selekcjonerzy festiwali międzynarodowych oraz recenzenci potwiedzili swoją obecność!

 



LUDZIE STOJĄCY ZA PROJEKTEM



BLAUE FRAU to fiński duet szwedzkojęzyczny. Feministki ze Skandynawii, z której nasze matki sprowadzały nylonowe rajstopy i suszarki do włosów. Ze świata designu, drewnianych domków i bardzo ciemnych zim. Z raju dla drwali i matek samotnie wychowujących dzieci, ale wciąż nie dla feministek. Sonja Ahlfors i Joanna Wingren stworzyły BLAUE FRAU w 2005 roku w Helsinkach. Występowały między innymi na Scenie Impresaryjnej Stockholms Stadsteater i w Stockholm’s Parkteatern oraz gościły na festiwalu teatralnym Tampereen Teatterikesä i berlińskim Theatre Festival. Współpracowały z: Svenska Teatern, Teater Viirus, Klockriketeatern, Korjaamo and Wasa Teater w Finlandii i Riksteatern w Szwecji.Są jedynym profesjonalnym feministycznym teatrem w Finlandii i aktualnie współpracują z TERAZ POLIŻ.

TERAZ POLIŻ to polskie feministki, jest ich jedenaście, bo we dwie nie dałyby rady. Pracują w kraju doskonałym dla zbieraczy opowieści, wielbicieli zdrowego jedzenia i dobrej literatury. W kraju, gdzie ludzie razem bawią się lepiej niż osobno, nie boją się bliskości, ale wciąż boją się feminizmu. W spektaklu udział biorą: Marta Jalowska, Dorota Glac, Ula Kijak, Adrianna Kornecka i Emanuela Osowska. Oprócz nich w skład grupy wchodzą: Ilona Błaut, Alina Gajdamowicz, Marta Ogrodzińska-Miłoszewska, Marta Wesołowska, Kamila Worobiej i Anna Zakościelna.
TERAZ POLIŻ powstało w 2008 roku w Warszawie. W ramach swojej działalności realizuje spektakle, czytania, słuchowiska oraz wiele innych działań performatywnych, happeningów, warsztatów dla dzieci i młodzieży. Występowały na wielu polskich scenach oraz m.in. w berlińskim HAU Theater, podczas FINT Festival w Kiszyniowie oraz Pop Up Art House w Helsinkach. Od 2012 roku działa również TERAZ POLIŻ BAND, czyli performatywny elektro-femino-discopunkowy zespół muzyczny. Są jedynym profesjonalnym feministycznym teatrem w Polsce.



Zarówno TERAZ POLIŻ, jak i BLAUE FRAU powstały jako niezależne grupy,które od początku swojej działalności kładły nacisk na teatralną twórczość związaną z kobietami i kobiecością. Poruszają problemy takie jak: równouprawnienie, wykluczenia i przemoc, dyskryminacja, płeć i jej społeczne postrzeganie. Odznaczają się zaangażowaniem w poruszane tematy, jak również interesującymi poszukiwaniami formalnymi i konceptualnymi.

TERAZ POLIŻ współpracowało wielokrotnie z takimi organizacjami jak: Międzynarodowa Organizacja na Rzecz Praw Człowieka Amnesty International, Fundacja ITAKA, Centrum Praw Kobiet czy Fundacja Trans-Fuzja. Dla obu grup równie istotne jest każdorazowe budowanie szerszego kontekstu dla odbiorcy, poprzez takie inicjatywy jak warsztaty, seminaria, wykłady, akcje społeczne i edukacyjne.

NA CO TE PIENIĄDZE?

Spektakl jest koprodukcją polsko fińską. Dziewczyny z Blaue Frau wyłożyły potrzebne pieniądze na realizację spektaklu. Zapewniły opiekę scenografa, grafika i kostiumografa. Kupiły potrzebne rekwizyty i elementy scenografii. Zapewniły miejsce na fińską premierę spektaklu. Jednak wciąż potrzebujemy funduszy, żeby zagrać spektakl w Polsce. Jego premiera ma się odbyć w Warszawie w lutym 2015.

Czy tak będzie?To zależy właśnie od Ciebie.

Musimy zapewnić przelot ekipie fińskiej, mieszkanie i wyżywienie, opłacić transport scenografii, rekwizytów i kostiumów, sfinansować wypożyczenie sprzętu audiowizualnego, tłumaczenie tekstu z angielskiego i szwedzkiego na polski, przygotować napisy oraz druk i kolportaż polskich materiałów promocyjnych (plakaty, ulotki).

Jeśli więc chciałbyś zobaczyć nas i naszą utopię a niekoniecznie chcesz wydawać pieniądze na bilet lotniczy bądź na prom do Finlandii to trafiłeś najlepiej jak mogłeś. Wystarczy wspomóc nas niewielką kwotą a już w lutym 2015 roku zagramy dla Ciebie w Polsce.

WSPIERAJĄ NAS :

TOMASZ ZIMOCH

ZYGMUNT MIŁOSZEWSKI

TIINA ROSENBERG

IFI UDE

 

POLONIA W KOMIE odc. 609 Helsinki PolakPotrafi Teraz Poliż & Blaue Frau from POLONIA W KOMIE on Vimeo.

WOJTEK FARUGA

MIRIAM FIUCZYŃSKA

MONIKA PŁATEK

AGATA TRZEBUCHOWSKA

PABLOPAVO

 WOJTEK KALARUS

PIOTR BOROWSKI

KATARZYNA BONDA

MARCIN GAWEŁ

DAGMARA JANOWICZ

 

PATRON PROJEKTU:

INTERNATIONAL THEATRE INSTITUTE ITI


ZA KAŻDE DODATKOWO ZEBRANE 2000 PLN ZAGRAMY KOLEJNY SPEKTAKL!!!

 

 

 
PERFORMANCE BY TERAZ POLIŻ & BLAUE FRAU                           POLISH PREMIERE

WHENEVER THERE ARE PEOPLE TO DANCE, UNTIL THAN WE'RE GONNA is a performance journey, performance adventure, performance science-fiction mission. Welcome to our Utopia – international, multilingual, a futurist vision of an ideal world, where all the problems have already been solved, there is no unequality, no violence no fear, everything is possible and dreams are just plans for the future.
After a year and a half of cooperation the Polish Artistic Group TERAZ POLIŻ and Finnish Swedish-speaking group BLAUE FRAU proudly present the premiere of their performance November 22nd 2014 in Helsinki. There are 6 following performances just after the premiere, all of them at Diana Stage, during Pop Up Art House #4 – an international festival of equality and diversity. The performance is ready – we are now looking for a possibility to bring it to Poland.
Is utopia a place, a time or a process? Is change possible? If something unavailable suddenly turned out available – who would we become?
Our performance (as well as the working process) mixes languages (Polish, Swedish, English) and traditions. It is like a children's game, where rules can be changed every now and then, because the only limit is unlimited imagination.
The title "WHENEVER THERE ARE PEOPLE TO DANCE, UNTIL THAN WE'RE GONNA" is actually untranslatable to Polish or to Swedish, because it's not even understandable in English, since it consists of many different mistakes. Such a title should not exist - exactly like utopia probably doesn't exist. However - we are trying to find it, name it, reach for it - and these efforts are much more important than mistakes made on the way. In the ideal world anyone can safely make mistakes.
We have gotten used to the thought that a society, a team, a working group has to be organized with power structures. We are used to the thought that the roles of actors, directors, spectators are defined in theatre and there is no better structure. We are used to the thought that without structures there is no work, no decisions – or else everything becomes chaos.
And what if there is another way?
The whole process of our cooperation has been an example of working nonhierarchically. And that is exactly how our performance was created – without power structures and without hierarchy. And that is exactly what it is about – that sometimes all you have to do is just keep thinking for 24h that the impossible is possible.

BLAUE FRAU
Blaue Frau is a Finnish group including two Swedish-speaking actresses: Sonja Ahlfors and Joanna Wingren. They are the only professional feminist theater in Finland. The group was founded in 2005. Since then they have collaborated with Svenska Teatern, Teater Viirus, Klockriketeatern, Korjaamo and Wasa Teater in Finland and Riksteatern in Sweden as well as many others. They have performed at the Scene for visiting theatre at Stockholms Stadsteater ”C/O Stockholms Stadsteater” and at Stockholm’s Parkteatern. They were invited to the international section of the theatre festival Tampereen Teatterikesä and the Theatre Festival in Berlin have invited them to be part of their international program 2010.

TERAZ POLIŻ
Teraz Poliż (LICK IT NOW!) is the only professional feminist theatre in Poland consisting of eleven members. Involved in the performance created with Blaue Frau are Marta Jalowska, Dorota Glac, Ula Kijak, Adrianna Kornecka i Emanuela Osowska; besides them the group includes Ilona Błaut, Alina Gajdamowicz, Marta Ogrodzińska-Miłoszewska, Marta Wesołowska, Kamila Worobiej i Anna Zakościelna. TERAZ POLIŻ was founded in 2008 in Warsaw. Since then they have produced performances, open reading rehearsals, radio shows, happenings, workshops among others. They have performed on many different Polish stages and were also invited to HAU Theater in Berlin, FINT Festival in Kiszyniów, and Pop Up Art House in Helsinki. In 2012 TERAZ POLIŻ BAND, electro-femino-disco-punk music performance team, was created inside TERAZ POLIŻ group.

Both groups were founded as independent, their main focus is theatre connected with women and femininity, they both experiment with form, patterns and habits.

WILL WE BE ABLE TO BRING OUR      PERFORMANCE TO POLAND?
       IT DEPENDS ON YOU!

We need money for plane tickets, accomodation and diets for the Finnish artists; for transport of the set and costumes from Finland to Poland; for renting audio-visual equipment; for the translation from Swedish and English into Polish; for subtitles; for printing and distribution of Polish posters and leaflets. Be a part of the realization of our performance!

 
 
 

Media o Twoim projekcie:

Teraz Poliż: Pogoń za ideałem ma sens

www.wysokieobcasy.pl | 2014-12-06

Jest ich 11. Nie wszystkie to dyplomowane aktorki, jest wśród nich kulturoznawczyni, choreografka i reżyserki. Znały się wcześniej, w 2008 r. postanowiły założyć teatralną grupę kobiecą Teraz Poliż. - Nie pracujemy według zhierarchizowanego modelu, o wszystkim decydujemy razem - mówi Marta Wesołowska. Jak wybierają temat przedstawienia?

Kampania crowdfundingowa dla spektaklu

www.dziennikteatralny.pl | 2014-12-03

"Whenever there Are People to Dance, until than We're Gonna" reż. Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ Trwa kampania crowdfundingowa, mająca na celu zebranie środków na polską premierę "Whenever there Are People to Dance, until than We're Gonna" planowaną na luty 2015 r.

Warszawa. Kampania crowdfundingowa dla spektaklu Teraz Poliż

www.e-teatr.pl | 2014-12-02

Trwa kampania crowdfundingowa, mająca na celu zebranie środków na polską premierę "Whenever there Are People to Dance, until than We're Gonna" planowaną na luty 2015 r.

Transbałtycka utopia Premiera spektaklu Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ

kulturalnie.waw.pl | 2014-11-27

22 listopada 2014 r. w Helsinkach odbędzie się premiera spektaklu zatytułowanego „WHENEVER THERE ARE PEOPLE TO DANCE, UNTIL THAN WE’RE GONNA”. Spektakl jest efektem półtorarocznej współpracy Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ oraz szwedzkojęzycznego zespołu BLAUE FRAU z Finlandii. Trwa kampania crowdfundingowa mająca na celu zebranie środków na polską premierę w lutym 2015 r.

Polsko-fińska utopia. Bo w świecie idealnym można popełniać błędy

www.szwecjadzisiaj.pl | 2014-11-20

Teraz Poliż i Blaue Frau zapraszają widzów do Utopii – międzynarodowej, wielojęzycznej, futurystycznej wizji idealnego świata, gdzie wszystkie problemy zostały już rozwiązane, gdzie nie ma nierówności, przemocy i lęku, gdzie wszystko jest możliwe, a marzenia są po prostu planami na przyszłość.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.12.2014 18:06