Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Anna Mazur

Anna Mazur

Poznan, Poland

Psycholog z zawodu - zagłębiam tematykę metod terapeutycznych zaburzeń odżywiania.

Prywatnie - tańczę i śpiewam, uwielbiam czytać i podróżować.

Z pasji - miłośniczka autostopu i szeroko pojętej kultury alternatywnej.

Z fascynacji - zgłębiam arkana języka fińskiego.

W wolnej chwili - ćwiczę hoopdancing.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

900 PLN z 900 PLN

22 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

100%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 12.01.2013.

Terapia masażem zaburzeń odżywiania.

O projekcie

Na początku tego roku odbyłam podróż do centrum terapii zaburzeń odżywiania mającego swoją siedzibę w Norwich na Wyspach Brytyjskich. Celem wyjazdu było zapoznanie się z metodami terapii tych konkretnych zaburzeń za granicą.


Oprócz poszerzenia wiedzy z zakresu standardowych metod pomocy dowiedziałam się także, że w leczeniu tych konkretnych zaburzeń stosują masaże wpływające pozytywnie na obraz ciała i jego "czucie".


Po powrocie do Polski postanowiłam zbadać szerzej temat i okazało się, że nie mamy zbyt wielu prac badawczych z zakresu obrazu ciała i leczenia jego zaburzonego obrazu. Jednakże wśród nich znalazłam w pracach pani Anny Brytek-Matera potwierdzenie tego, o czym mówiono w Anglii. Mianowicie - iż osoby z zaburzeniami odżywiania takimi jak anoreksja i bulimia posiadają zaburzony obraz ciała także w tym sensie, iż "nie czują jego granic". Wynika to z między innymi z "niedostymulowania" go w trakcie rozwoju - braku przytulania, dotyku czy pozytywnego określenia ciała w ogóle. Powodem może być także takie wychowywanie dziecka, gdzie wszystkie decyzje są podejmowane za nie - dziecko nie ma wówczas poczucia, że jego "ja" namacalnie gdzieś się zaczyna i kończy, ma wrażenie, iż każdy może "przekroczyć jego granice", wpłynąć na nie, decydować itp.


Osoby takie poszukując fizycznych granic "stymulują" niejako swoje ciało nadmiernym wysiłkiem fizycznym, ćwiczeniami fizycznymi ale także samouszkodzeniami czy biciem. Masaże wpływają korzystnie na terapię zaburzeń odżywiania w ten sposób, iz:


-pozwalają na określenie granic fizycznego "ja",

-pokazują realny kształ i wielkość sylwetki (które są zaburzone w anoreksji i bulimii),

-mają relaksujący wpływ na ciało, które najczęściej jest ciągle spięte (osobom takim towarzyszy nierzadko ciągły lęk),

-pokazuje, że ciało można czuć i afirmować w sposób nieszkodliwy,

-wysyłają pozytywny sygnał, iż ciało jest afirmowane i kochane (poprzez łagodny dotyk).


Chciałam przeprowadzić badanie wpływu masażów na:

-poprawę wizerunku ciała osób z zaburzeniami odżywiania,

-polepszenie ich nastroju,

-polepszenie/przyśpieszenie procesu terapii.


W tym celu złożyłam pozytywnie rozpatrzony wniosek do Powiatowego Urzędu Pracy na wysłanie mnie na szkolenie z zakresu wykonywania masaży orientalnych. W zeszłym roku ukończyłam także jednolite sudia psychologiczne. Od dwóch lat specjalizuje sie w zakresie pomocy osobom z zaburzeniami odżywiania i ich rodzinom.

Tutaj jeden z masaży, jakie już wykonałam na osobie chorej:

 


Chciałabym zebrać pieniądze na zakup stołu do masażu, czekolady (do masażu czekoladowego) i pryrządu do jej rozpuszczania, kilku olejków oraz kijków bambusowych (do masażu bambusami) i paru ręczników. W planie jest pozostawienie pewnej sumy pieniędzy na reklamę na Gumtree w celu zebrania osób z widocznymi zaburzeniami odżywiania do badań.


Dzięki nim mogłabym ZA DARMO wykonać serię masaży osobom z zaburzeniami odżywiania na terenie miasta Poznania w celu wymienionym powyżej, z których chciałam opracować pracę badawczą. Jej wyniki przekazałabym osobom badającym w Polsce obraz ciała i czynniki majace na niego wpływ, jak również zaprezentować je szerzej na łamach zainteresowanych czasopism oraz w Internecie.


Po przeprowadzeniu badania chciałabym nadal wykonywać masaże dla osób z zaburzonym wizerunkiem własnego ciała w ramach praktyki zawodowej.

Szczegóły:

Tu można przeczytać więcej na temat wizerunki ciała i jego obrazu u osób z zaburzeniami odżywiania:
www.psychiatriapolska.pl/uploads/.../671BrytekMatera__PP5_11.pdf
www.psychoterapia-silesia.org.pl/kurs/notes/body_image.pps
Anna Brytek Matera - "Wizerunek ciała w anoreksji i bulimii psychicznej" (zwłaszcza rozdział:"Określenie granic powierzchni ciała i rozróżnienie wewnętrznych stanów ciała")

 Chciałabym też podziękować w tym miejscu za zgodę na udział w filmiku promocyjnym mojej modelce :)

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 12.01.2013 00:12