O projekcie
KRÓTKO O PROJEKCIE:
LAST MINUTE tylko dziś podwójne nagrody!
Dla wszystkich osób, które wesprą nas w ciągu ostatnich 5 godzin podwoiliśmy nagrody!
Sami zobaczcie!
8 lutego odbyła się Premiera spektaklu „Lekarz mimo woli” Moliera w reż. Siergiea Timofeeva.
W związku z tym, że do Premiery nie udało nam się zdobyć potrzebnych funduszy byliśmy zmuszeni opłacić uszycie kostiumów i scenografii za pożyczone pieniądze.
Dzięki temu Premiera odbyła się w planowanym terminie.
Scenografia i Kostiumy jest już zakupiona i gra w spektaklu.
Teraz mamy czas do 1.03.2014r. aby zebrać resztę pieniędzy, która pomoże nam zwrócić część kosztów poniesionych na ten projekt.
Przygotowania do tego przedsięwzięcia trwały od pół roku- niestety nie udało nam się pozyskać wszystkich potrzebnych funduszy na realizację tego projektu.
Do ostatniej chwili tj. na dwa dni przed przylotem, nie wiedzieliśmy czy reżyser dostanie wizę do Polski- ale udało się!
Wywiązał się z obietnicy i przyleciał aby stworzyć z nami spektakl.
NAM NIESTETY BRAKUJE ŚRODKÓW NA OPŁACENIE SCENOGRAFII I KOSTIUMÓW.
BARDZO WAS PROSIMY- POMÓŻCIE NAM SFINANSOWAĆ TEN PROJEKT
abyśmy mogli zwrócić pożyczone nam pieniądze.
O NAS
Dlaczego Teatr XL?
Bo nazwa Teatr Wielki jest zajęta!
TEATR XL to prężnie rozwijająca się instytucja, która powstała w 2012 przy Stowarzyszeniu Międzynarodowych Inicjatyw Artystycznych EduTeArt.
Po roku działalności Teatru XL w październiku 2013r. otworzyliśmy własną scenę Teatr XL Scena Otwarta Państwowego Muzeum Etnograficznego przy ul. Kredytowej 1 w Warszawie.
Od tamtej pory posiadamy swój stały repertuar, gramy 15 razy w miesiącu. W repertuarze posiadamy 5 spektakli, prowadzimy warsztaty dla młodzieży i dorosłych a oferta wciąż rośnie.
POCZĄTKI
Jednym z naszych pierwszych spektakli był „Ślub” W. Gombrowicza (reż. Anna Dziedzic), który zdobył uznanie na Międzynarodowym Festiwalu we Francji w Grenoble, uzyskał rewelacyjne recenzje i zaowocował propozycjami współpracy i wymian z takimi ośrodkami jak Instituto Teatrale w Rzymie, Teatrem z Omska, Creac z Francji. Z okazji korzystamy dzięki Stowarzyszenia Międzynarodowych Inicjatyw Artystycznych EduTeArt mamy możliwość zapraszać do Polski naszych przyjaciół. W październiku 2013r. rozpoczął się roczny projekt „Pirandello” z Instituto Teatrale w Rzymie. W styczniu 2014r. rozpoczynamy projekt polsko- rosyjski.
„Ślub” reż. Anna Dziedzic
O PROJEKCIE POLSKO- ROSYJSKIM
„Lekarz mimo woli” czyli polsko-rosyjska współpraca teatralna – etap 1.
Jest to międzynarodowy projekt, którego celem jest polsko – rosyjska współpraca teatralna, w wyniku której powstaną dwa spektakle. Składa się on z dwóch etapów. Pierwszy zakłada przyjazd rosyjskiego reżysera Sergueia Timofeeva do Polski, który w terminie od 24.01.2014 do 09.02.2014 stworzy z aktorami Teatru XL spektakl na podstawie dramatu Moliera „Lekarz mimo woli”. W drugim zaś to polski reżyser pojedzie do Omska, aby także w czasie 3 tygodni stworzyć spektakl.
Idea polsko-rosyjskiej współpracy powstała na Międzynarodowym Festiwalu Młodego Teatru w Grenoble, gdzie aktorzy Teatru XL zagrali spektakl „Ślub” W. Gombrowicza w reż. Anny Dziedzic i zostali wyróżnieni za poziom gry aktorskiej oraz walory artystyczne, na równi z Teatrem Lytseiskim z Omska. Głównym założeniem francuskiego festiwalu to łączenie narodów poprzez kulturę. Zespoły z Polski i Rosji postanowiły swoje spotkanie w Grenoble pogłębić o faktyczną współpracę i prezentacje efektów także na terenie Polski i Rosji. Reżyser Siergiej Timofief zaproponował abyśmy przyjechali do Rosji i pokazali nasz spektakl pt. „Ślub” Gombrowicza rosyjskiej publiczności w Omsku. Jednakże wizję tą łatwiej będzie zrealizować jeśli wcześniej stworzy z nami własny spektakl. Toteż zdecydował się aby przyjechać do nas do Polski i stworzyć z nami nowy spektakl pt. „Lekarz mimo woli” Moliera.
Obydwa powstałe spektakle zostałyby zaprezentowane i w Polsce, i w Omsku, będąc dziełem kooperacji polsko-rosyjskiej kultury i sztuki, ale przede wszystkim Polaków i Rosjan.
Scenografię do spektaklu zaprojektował reżyser przyszłego spektaklu. Muzykę skomponował rosyjski kompozytor. Teatr jest medium za pomocą, którego docieramy do szerokiej publiczności w tym przypadku zarówno do rosyjskiej jak i do polskiej. Spektakle stworzone w trakcie tego projektu zostałyby w repertuarze teatrów, w których miałyby premierę, pozostawiając trwały efekt współpracy. Idea tym bardziej szczytna, że rok 2014 ma być Rokiem Przyjaźni Polsko-Rosyjskiej.
NASZ WKŁAD
Na etap wymiany w Polsce obydwie strony wnoszą swój wkład:
Strona Rosyjska- opłaca bilet reżyserowi Sergiejowi Timofieevowi relacji Omsk- warszawa- Omsk, reżyser podejmuje się bezpłatnej pracy nad spektaklem, kompozytor z Rosji napisał muzykę do tego spektaklu.
Strona Polska- opłaca mieszkanie, wyżywienie, promocję, salę na premierę i próby, obsługę techniczną, nieodpłatnie pracują również aktorzy na próbach.
CO POTRZEBUJEMY
Wybudować scenografię według autorskiego projektu reżysera Siergieia Timofeeva oraz uszyć 13 kostiumów z XVIII w. dla aktorów grających w tym spektaklu „Lekarz mimo woli” Moliera.
Niestety brakuje nam pieniędzy na scenografię, której najtańsza wycena wynosi 5000 zł oraz kostiumy- 5000 zł.
Łączna kwota potrzebna nam na ten cel to: 10 000 zł
OPIS KOSTIUMÓW
Inspiracją do stworzenia naszych kostiumów ma być ubiór francuski z XVII lub XVIII wieku. Stroje mają być proste i wygodne, aby nie krępowały ruchów podczas intensywnego ruchu. Statut społeczny bohaterów będzie zaznaczony poprzez kolor kostiumu, tj. dla bogatych będą one beżowe,
a dla biednych szare. Dla kobiet będzie to jasna lub ciemna bawełniana bluzka, przyległa do ciała
i szeroka, długa spódnica podszyta halką. Planowane są także dodatki dopasowane do charakteru danej postaci. Dla mężczyzn, którzy są mieszczanami na kostium będą się składać szare luźne koszule bez kołnierzyka i mankietów oraz spodnie z bufiastymi nogawkami za kolana. Natomiast dla arystokracji będą to beżowe koszule z żabotami i mankietami w kształcie falbanki. Obuwie dla obydwu płci ma być wykonane ze skóry na niskim obcasie. Potrzebujemy także togi naukowca dla głównego bohatera. W sumie musimy mieć 13 kostiumów.
Oto inspiracja do naszych kostiumów.
OPIS SCENOGRAFII
Scenografia do spektaklu wg. projektu Siergieja Timofiefa:
5 dużych ław wykonanych ze sprężystego drewna tarcicy bukowej oraz sklejki liściastej. Będą one w dwóch wymiarach: 120 cm x 80 cm oraz 240 cm x 80 cm. Spektakle Siergieja Timofiefa są bardzo widowiskowe zatem zależy mu na wielofunkcyjności ław. Mają być tak wyprofilowane aby była możliwość dogodnego przestawiania ich podczas spektaklu. Muszą zatem być lekkie jak i wystarczająco mocne by udźwignąć ciężar aktorów wchodzących na szczyt ław ustawionych na sobie.
Scenografię wykonają zaprzyjaźnieni nam modelatorzy i stolarze z pracowni scenograficznej w Teatrze Wielkim w Warszawie. Wykonanie projektu przez profesjonalnych fachowców da nam pewność bezpieczeństwa scenografii i umożliwia zejście z kosztów.
Rysunek techniczny scenografii
Makieta konstrukcyjna- pokazuje możliwości ustawiania ław.
O REŻYSERZE
Siergei Timofeev. Absolwent Szkoły Teatralnej im. B.V.Tchukina w Moskwie.W 1977 roku obronił dyplom aktorski ze specjalnością aktora komediowego na scenie i przed kamerą. W Rosji rozpoznawany dzięki rolom w filmach "Nietolerancja" i "Kaukazka historia". Po przybyciu do Omska na początku lat 80tych stał się przywódcą sceny teatralnej w tym mieście. Ludzie przyzwyczajeni do wieloobsadowych spektakli, tłumnie przybywali na solowe występy komediowe Sergueia Timofeeva. Jest współtwórcą Teatru Licey w Omsku. Organizacji, która oprócz prowadzenia najważniejszego w mieście repertuarowego Teatru zawodowego, zajmuje się kształceniem artystycznym dzieci i młodzieży.
W 1993 roku został dyrektorem Lyceum Theatre, a od 2007 dyrektorem artystycznym. Za osiągnięcia reżyserskie otrzymał Złotą Maskę na Festiwalu Mistrel (Moskwa) oraz na tym samym festiwalu Srebrną Maskę za spektakl Topór. Timofeyev również jest laureatem festiwali w Niżny Tagił, Jekaterynburgu, Grenoble.
Znany jest nie tylko z osiągnięć aktorskich i reżyserskich, ale otrzymał nagrodę Rosyjskiego Ministerstwa Kultury za osiągnięcia w nauczaniu.
Liczne wyjazdy Sergueia Timofeeva do Włoch, Litwy, Francji, Szwajacari, Rumuni dają możliwość pracy warsztatowej z nim aktorom i adeptom z całego świata. Pracuje metodą Stanisławskiego i Czechowa.
OPIS SPEKTAKLU
„Lekarz mimo woli” Komedia z 1666 roku. Napisana przez najwybitniejszego komediopisarza literatury francuskiej Moliera.
Poniżej opis adaptacji „Lekarza mimo woli” wg. Siergieja Timofiefa.
Z dziennika Sganarella :
"Noc . Pełnia księżyca . Na środku parku stoi bardzo pijany mężczyzna. To Ja.
Do domu się nie spieszę. Po co? Co miłego mnie tam spotka ? Cholera, która nazywa siebie moją żoną ? Dzieci, które nie wiadomo czy są moje? Kiedy w ogóle one zdążyły się pojawić? I to jest życie ? Pytam sam siebie bezwiednie .
Mam 25 lat , jestem zdrowy, przystojny, i mam wszystko by podbić świat ... w istocie nie mam nic. Nie chce iść po prostu spacerkiem przez życie, chociażby i z drinkiem w ręku.. Chce Nadzwyczajnego Życia, Przygody, O Taak!! I całym sobą czuje , że jestem stworzony do tego rodzaju istnienia .."
- Uważaj, czego sobie życzysz , bo może się spełnić;)
Spektakl, który udowadnia, że życie nosi maskę błazna. Kpi nawet z tych, którzy żyją według społecznych zasad. Przygoda i szczęście jest dane wyłącznie tym, którzy nauczyli się puszczać oko do żartownisia jakim jest los.
Obsada spektaklu:
Izabela Górska, Magdalena Łoś, Diana Karamon, Dorota Chwedorowicz, Sandra Stencel, Jan Wojtyński, Grzegorz Jarek, Zbigniew Pożoga, Piotr Mrówczyński, Robert Martyniak, Patryk Pawlak
WIĘCEJ O TEATRZE XL
Przez ten czas w repertuarze znalazły się spektakle o różnym profilu społecznym : „Ślub” (dla młodzieży i dorosłych), „Zalajkuj mi życie” (Teatr Forum dla młodzieży) „Rycerz niezłomny” (dla dzieci i rodzin), „Rozpiąć pasy” (dla dorosłych).
Teatr XL był zapraszany na festiwale w Polsce (Festiwal gombrowiczowski w Radomiu, Festiwal studencki FAMA) i za granicą (24. Międzynarodowy Festiwal Młodego Teatru w Grenoble). Aktorzy Teatru uczestniczyli w licznych międzynarodowych warsztatach teatralnych np. z Simonem Blashko z metody Teatru Forum, z Sergueim Timofeevem z metody Stanisławskiego, z Mariagiovanną Rosati ze znanej na całym świecie metody aktorskiej Hansen. W przygotowaniu jest kolejna międzynarodowa premiera - projekt Pirandello i Komedia dell’Arte przygotowywane we współpracy z Teatrem Konsekwentnym. Na koncie Teatru XL jest także współpraca z brazylijskim reżyserem Andre de la Cruz nad spektaklem „Psychoterapia” na podstawie dramatu o tym samym tytule debiutującej dramaturg Victorii Vascari.
Obecnie trwają przygotowania do dwóch spektakli: „Sznur” w reż. Andre De La Cruz oraz „Mały Książe” w reż. Sylwia Kalisz, premiery przewidziane na marzec i kwiecień 2014r.
„Rozpiąć Pasy” reż. Andre De La Cruz fot. Justyna Jankowska
„Zalajkuj mi życie” reż. Diana Karamon fot. Justyna Jankowska
„Psychoterapia” reż. Andre De La Cruz
FORMUŁA TEATRU
Lubimy kontrasty.
Tworząc Scenę w Muzeum, przewrotnie nie dostosujemy się do jego powagi, ale w mury poważnej instytucji wprowadzamy młodość, radość i przedstawiamy sztukę, która gra w naszych sercach. A gust mamy dobry;) Sami nie lubimy się nudzić i nie pozwolimy na to widowni. Będziemy grać jak do tej pory- na własnych zasadach. Nie tylko wtedy gdy dostaniemy dotację od miasta, ale zawsze kiedy będziemy czuć, że językiem teatru umiemy mówić z namiętnością i sensem oraz dopóki nasza widownia będzie się tego domagała.
Aby dowiedzieć się więcej o Teatrze XL zapraszamy na stronę www.teatrxl.com
*Prosimy o wcześniejszą rezerwację na wszystkie wydarzenia proponowane w ramach nagród poprzez e-maila: rezerwacje.teatrxl@gmail.com
Recenzja ze spektaklu „Lekarz mimo woli” w Teraz Teatr ! Czytajcie: http://www.terazteatr.pl/aktualnosci/lekarz-mimo-woli-i-recenzja,282
Media o Twoim projekcie:
Teatr XL zbiera pieniądze na scenografię i kostiumy!
Teatr XL to najmłodszy teatr w Warszawie, posiada swoją stałą scenę w centrum Warszawy w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Działają bez funduszy-mają nowe pomysły na zbieranie środków na kulturę! Bierzmy przykład i wspierajmy młody Teatr!