Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Tomasz Hornik

Tomasz Hornik

Gdynia

Mam na imię Tomasz Hornik, urodziłem się 30 września 1994 roku. Od kiedy pamiętam ciągnęło mnie to wszystkiego co lata, przez modele aż do szybowców i samolotów. W 2011 roku wyszkoliłem się na szybowce w Aeroklubie Słupskim i od tamtego czasu każdą wolną chwilę i wszystkie pieniądze przeznaczam na realizowanie swojej pasji. W 2012 roku zrobiłem licencję, a od 2013 roku latam zawodniczo na szybowcach. Obecnie nalatane mam 412h i 14 tys kilometrów po trasach oraz jestem członkiem Szybowcowej Kadry Narodowej Juniorów i jednocześnie reprezentantem Polski na Szybowcowe Mistrzostwa Świata Juniorów 2015 w Australii.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1071 PLN z 12500 PLN

8 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

8%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 04.03.2015.

Szybowcowe Mistrzostwa Świata Juniorów w Australii

O projekcie

Zawodnik Szybowcowej Kadry Narodowej Juniorów

 

Reprezentant na Szybowcowe Mistrzostwa Świata Juniorów 2015 – Narromine, Australia

 

 

Tomasz Hornik – Aeroklub Ziemi Jarosławskiej


 
Nazywam się Tomasz Hornik, mam 20 lat. W pierwszych latach swojego życia mieszkałem na podejściu do lotniska wojskowego w Słupsku co chyba bezpośrednio wpłynęło na moją miłość do wszystkiego co lata, lotnictwo zawsze mi towarzyszyło w różnej postaci od modeli, lektur, smug na niebie do nisko latających samolotów. Od 2011 roku jestem pilotem szybowcowym w tej chwili w Aeroklubie Ziemi Jarosławskiej. Obecnie wylatane mam 412h, a na szybowcu na trasach przeleciałem łącznie 14000 km - bez użycia silnika! 

 


Osiągnięcia: 
1 miejsce Regionalne Zawody Szybowcowe Lisie Katy Club B 2014 
1 miejsce Szybowcowy Puchar Polski 2014 - klasyfikacja juniorów
2 miejsce Szybowcowy Puchar Polski 2012 - klasyfikacja juniorów
Stypendium sportowe Aeroklubu Nadwiślańskiego 2013 i 2014 

 


W tym roku, w grudniu (1-12.12.2015) pierwszy raz w życiu będę reprezentował nasze barwy narodowe na Szybowcowych Mistrzostwach Świata Juniorów w Australii, Narromine w klasie Club

 

 
Szybowcowe Mistrzostwa Świata Juniorów są zawodami cyklicznymi organizowanymi co 2 lata przez Światową Federację Sportów Lotniczych. Najbliższa edycja zostanie rozegrana w Narromine, w Australii w grudniu 2015 r. Będzie to dziewiąta edycja Mistrzostw Świata

W Mistrzostwach Świata  Juniorów startuje sześciu najlepszych zawodników z każdego kraju w wieku do 25 lat włącznie. Zawody są rozgrywane w klasach Standard, oraz Club. 

Jezioro Lazurowe niedaleko Turka 

CEL

Celem jest uzbieranie kwoty, która umożliwi udział w Szybowcowych Mistrzostwach Świata Juniorów. Jedną trzecią tej kwoty pozyska mój klub sportowy - Aeroklub Ziemi Jarosławskiej, kolejną trzecią część zarobię samodzielnie (aktualnie pracuję na ten wyjazd w Anglii), a ostatnią trzecią część   z Twoją pomocą chcę pozyskać w ramach tej zbiórki.

Szybowcowe Mistrzostwa Świata Juniorów – Narromine, Australia koszty:

a.       Transport szybowca drogą morską w obie strony – 15.000,- zł

b.      Bilety lotnicze (w obie strony) – 9.000,- zł

c.       Noclegi na miejscu – 4.500,- zł

d.      Wyżywienie na miejscu – 5.000,- zł

e.      Opłata startowa – 3.700,- zł

f.        Hole szybowca – 4.200,- zł

g.       Wynajem samochodu – 4.000,- zł

h.      Paliwo samochodowe – 800,- zł

Łącznie koszty uczestnictwa w SMŚJ wyniosą ok. 46.200,- zł. 

Reprezentacja Polski na Szybowcowe Mistrzostwa Świata Juniorów 2015 Narromine Australia

·           Tomasz Hornik – klasa club

·           Jan Jawornik – klasa club

·           Marek Niewiadomy – klasa club

·           Mateusz Siodłoczek – klasa standard

·           Jacek Flis – klasa standard

·           Jakub Puławski – klasa standard
 

Sport szybowcowy

Szybowce to zaawansowane maszyny aerodynamiczne, które poruszają się
w powietrzu bez wykorzystania pracy silnika. Lot bez silnika jest możliwy dzięki nieustannej zamianie wysokości na prędkość w locie ślizgowym. Jedną z miar osiągów szybowca jest jego doskonałość, czyli zdolność do efektywnej zamiany wysokości na odległość. Typowe wartości doskonałości szybowców mieszczą się w granicach od 40 do 60, czyli z jednego kilometra wysokości szybowiec jest zdolny do pokonania od 40 do 60 km. Uzupełnianie wysokości niezbędnej
do kontynuowania lotu odbywa  się dzięki zjawisku termiki. Każdy zna pojęcie wiatru - poziomego ruchu powietrza, ale stąpając twardo po ziemi trudno jest zauważyć, że powietrze porusza się również w pionie. W ciepłe letnie dni powierzchnia ziemi jest ogrzewana przez słońce, co powoduje odrywanie się
od ziemi tzw. bąbli ciepłego powietrza, które są lżejsze od chłodnego powietrza
i unosi się do góry. Zjawisko to nazywamy potocznie termiką. W przyrodzie jednak występuje równowaga, dlatego jeśli powietrze się unosi to musi również i opadać. Zjawisko to nazywamy obszarami duszenia, które drastycznie zmniejszają doskonałość szybowca zmniejszając ją mniej więcej o połowę.W szczególnych przypadkach szybowce potrafią utrzymywać się w powietrzu nawet kilkanaście godzin przelatując w tym czasie ponad 3 000 km. W polskich warunkach pogodowych czas lotu wynosi od 4 do 6 godzin, a odległości sięgają do 1000 km.

Kilka faktów na temat szybowców:

  • Szybowce nie są lekkie - wyposażone w balast wodny osiągają masy od 500 kg do 850 kg.
  • Szybowce nie są wolne - prędkość na odcinkach prostych wynosi od 150 km/h do nawet 300 km/h.
  • Szybowce nie są prostymi maszynami - są to doskonale zaprojektowane konstrukcje z  zastosowaniem najnowocześniejszych technologii i materiałów. Ceny wyczynowych szybowców wahają się od 100 tyś zł do nawet 1 mln zł.

W roku 2005 zapoczątkowano nowy cykl zawodów szybowcowych - Szybowcowe Mistrzostwa Świata w Wyścigach Szybowcowych - Grand Prix, które są rozgrywane co 2 lata. Pod względem zasad rywalizacji i atrakcyjności można je porównać do wyścigów samochodowych w Formule 1 lub do wyścigów żeglarskich - regat z cyklu America's Cup. 

Zawody szybowcowe - O co w tym chodzi? 

Najkrótsza odpowiedź na to pytanie to: prędkość! Zawody szybowcowe trwają od 8 do 14 dni.

Największą ilość punktów w każdej konkurencji zdobywa zawodnik, który pokona ją najszybciej. Zawody natomiast pilot, który zgromadzi najwięcej punktów w całych zawodach. Codziennie jest rozgrywana jedna konkurencja, o długości od 100 do 1000 km. Sport szybowcowy charakteryzuje się dużą dynamiką i zmiennością. Średnie prędkości osiągane przez zawodników podczas konkurencji dochodzą do 175 km/h. Prędkości osiągane przez szybowce na odcinkach między wznoszeniami to nawet 300 km/h! Podczas konkurencji zmiana lidera jest bardzo dynamiczna, często w bajkowej scenerii górskiej co podnosi atrakcyjność śledzenia rywalizacji pilotów przez kibiców.Zawody szybowcowe wymagają od pilota nadzwyczajnej wytrzymałości psychicznej i fizycznej. Każda z poszczególnych, rozgrywanych w kolejnych dniach konkurencji, poprzedzona jest długimi przygotowaniami i analizami. Często odbywa się to w palącym słońcu, w bardzo wysokich temperaturach. Następnie piloci muszą pozostać maksymalnie skoncentrowani przez kilka kolejnych godzin podniebnego wyścigu. Cel jest jeden: dolecieć jak najszybciej do mety. 

Międzynarodowa klasyfikacja drużynowa

1.

Poland

2.

France

3.

Great Britain

4.

Germany

5.

Czech Republic

6.

Italy

7.

Australia

8.

Belgium

9.

Netherlands

 

 

Czasem jednak warunki pogodowe rozwijają się w nieoczekiwany sposób i żadnemu z zawodników nie jest dane dolecieć do lotniska. Wtedy szukają bezpiecznych miejsc do przygodnego lądowania - małych lotnisk, pól uprawnych, łąk, wyschniętych jezior, polan. Powrót szybowca na lotnisko po lądowaniu poza lotniskiem może trwać nawet do samego rana, a pilot musi bezpośrednio po powrocie być przygotowanym do następnego lotu. Nasi reprezentanci należą do ścisłej światowej czołówki w swoich dyscyplinach. Dzięki zdobywanym medalom Mistrzostw Świata i Europy Polska plasuje się na pierwszym miejscu w rankingu światowym. Wyprzedzając takie potęgi jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. 

 

Serdecznie dziękuje wszystkim, którzy zdecydują się wesprzeć Polską flagę pod niebem Szybowcowych Mistrzostw Świata Juniorów w Australii 2015. Będzie to dla mnie dodatkowa dawka pozytywnej energii - mając świadomość tego, że są ludzie dobrej woli tacy jak Ty, którzy wierzą w sukces Polskich szybowników. Wzmocni to wolę walki o najwyższe tytuły. Zrobię wszystko żeby pozostawić po sobie widoczny ślad na tych zawodach i godnie reprezentować Polskę. Szybownictwo to cząstka mnie i mojego całego życia od kiedy wykonałem swój pierwszy lot! Namawiam i zarażam każdego kto wyraża dobrą wolę do ropoczęcia szkolenia szybowcowego, odpowiem na każdego maila w tym temacie i pokieruję Cie we właściwym kierunku! Szybownictwo podobnie jak wspinanie to sport ekstremalny ale bardzo "cichy". Mówi się czasem nawet, że to sporty bez trybun ale nam trybuny są bardzo potrzebne bo chcemy pokazac to co siędzieje gdzieś wysoko gdzie często wzrok nie sięga.

Do zobaczenia w przestworzach i na relacjach z zawodów na fanpage!

https://www.youtube.com/MajsterMajsterpl

https://www.facebook.com/Majsternmajster

http://skj.szybowce.pl/Piloci,HornikTomasz

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 04.03.2015 14:02