Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

....

....

.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

282 PLN z 14500 PLN

6 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 01.09.2014.

Szkoła Zdrowych Pleców

O projekcie

Projekt „SZKOŁA ZDROWYCH PLECÓW”

 

Kim jestem?

 

Jestem magistrem fizjoterapii łódzkiego Uniwersytetu Medycznego i doktorantką na krakowskiej AWF, prowadzę gabinet rehabilitacji i masażu w Krakowie. Ogromna liczba moich pacjentów to osoby z „bólami kręgosłupa” – wcześniej problem ten dotyczył głównie osób starszych, dziś to zjawisko powszechne, a większość moich pacjentów to ludzie młodzi, „w sile wieku”. Poza rehabilitacją, którą zajmuję się na co dzień, postanowiłam zrobić dla nich coś więcej.

 

Dla kogo jest projekt „Szkoła Zdrowych Pleców”?

 

Chcę dotrzeć do jak największej liczby osób z problemami bólowymi kręgosłupa i zaprosić ich do udziału w projekcie „Szkoła Zdrowych Pleców”, dzięki któremu będą mogli nauczyć się, jak dbać o swój kręgosłup zarówno w domu, jak i w pracy – jak podnosić ciężkie rzeczy, jak zorganizować miejsce pracy itp.

                                                  

 

Projekt jest adresowany do osób w wieku ok. 25 lat i starszych – do każdego, kto cierpi z powodu dolegliwości kręgosłupa (zwyrodnienia, rwy kulszowe itp.).

Ważną grupą, do której chcę skierować swój projekt są mamy. Sama jestem mamą dwójki dzieci i świetnie rozumiem problemy mam – szczególnie tych, które jeszcze noszą swoje maleństwa na rękach i karmią je piersią. Znam problemy z kręgosłupem występujące podczas ciąży i po rozwiązaniu.

 

Jak?

 

W ramach „Szkoły Zdrowych Pleców” proponuję trzy 60-minutowe spotkania obejmujące konsultację fizjoterapeuty, możliwość skorzystania z terapii manualnej, masażu, zestawu ćwiczeń przygotowanego indywidualnie dla każdego pacjenta do wykonywania pod nadzorem terapeuty oraz zestawu ćwiczeń do wykonywania w domu. Każdy pacjent pozna zasady dbania o swój kręgosłup i nauczy się prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Wszystkie zajęcia prowadzone będą indywidualnie!

 

Sprawy organizacyjne

 

Projekt planuję realizować przez dwa miesiące – start szkoły planuję na początek września. W tym czasie będę prowadziła spotkania dla osób z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa. Będą to spotkania indywidualne lub dla maksymalnie dwóch osób (tylko zajęcia teoretyczne), aby dla każdego pacjenta dobrać program ćwiczeń i specyfikę porad dostosowaną do jego specyficznych potrzeb. W początkowym, dwumiesięcznym okresie realizacji projektu odbędzie się ponad 100 godzin spotkań w ramach „Szkoły Zdrowych Pleców” dla ok. 40-50 osób.

 

Zajęcia będą się odbywały w gabinecie w Krakowie, na parterze budynku przychodni na os. Złotej Jesieni 3.

 

Jedynym kosztem uczestnictwa w zajęciach "Szkoły Zdrowych Pleców" będzie opłata tzw. rezerwacyjna w wysokości 10zł/zajęcia. Z tej opłaty będę pokrywać część kosztów bieżących zajęć, jak np. tapy, materiały drukowane dla uczestników, środki higieniczne, itp.

Ponieważ bóle kręgosłupa są bardzo częstą dolegliwością, chcę, żeby projekt „Szkoły Zdrowych Pleców” miał kolejne edycje, aby jak największa liczba pacjentów mogła z niego skorzystać. W każdym miesiącu planuję przeznaczyć część godzin mojej pracy na projekt „Szkoła Zdrowych Pleców” poświęcony profilaktyce schorzeń kręgosłupa.

Bardzo zależy mi na tym, aby każdy uczestnik zajęć prowadzonych w ramach „Szkoły Zdrowych Pleców” wiedział, jak dbać o swój kręgosłup, a w razie problemu – kiedy i po jaką pomoc się udać.

 

Chciałabym profesjonalnie przygotować się do projektu, w związku z czym muszę doposażyć gabinet, w którym będą prowadzone zajęcia.

 

Z czego będą korzystać uczestnicy projektu?

 

Spotkania będą prowadzone przeze mnie, czyli mgr fizjoterapii. Będę do dyspozycji uczestników, służąc im swoją wiedzą i doświadczeniem. Każdy pacjent zostanie skonsultowany, zbadany i każdy będzie miał opracowany program ćwiczeń, profilaktyki itp. Mam do dyspozycji gabinet, stoły do masażu i terapii manualnej, materac do ćwiczeń, taśmy, flipchart, jest możliwość skorzystania z kinesiotapingu, ćwiczeń na piłce, steppera itp., ale żeby pacjenci mogli jak najbardziej efektywnie wykorzystać czas w „Szkole Zdrowych Pleców” potrzebuję zainwestować w dodatkowy sprzęt, z którego będą mogli korzystać.

Na co zostaną wydatkowane pozyskane środki?

 

Chciałabym zakupić dla pacjentów matę piankową do ćwiczeń (ok. 250-300 zł), drabinki przyścienne z ławeczką (ok. 1200 zł), platformę do ćwiczeń równoważnych (ok. 150 zł) oraz cykloergometr (ok. 3000 zł), kolumnę terapeutyczną (ok. 7000 zł), tablice anatomiczne (ok. 600 zł), modele anatomiczne (ok. 1000 zł).

Część pieniędzy planuję przeznaczyć na rozreklamowanie projektu „Szkoła Zdrowych Pleców”. Chcę też przygotować mały kącik dla małych i większych dzieci, żeby mamy spokojnie mogły korzystać z zajęć, podczas gdy maluchy będą miały bezpieczne i ciekawe miejsce dla siebie.

Łączna kwota potrzebna, żeby wystartować z projektem „Szkoła Zdrowych Pleców” to 14500 zł.

 

W przypadku zebrania większej kwoty wszystkie środki zostaną wykorzystane na zakup dodatkowych urządzeń i akcesoriów dla pacjentów lub zakupu wymienionych wyżej urządzeń ale wyższej klasy lub z lepszym wyposażeniem oraz na zakup modeli anatomicznych.

 

Dlaczego to jest ważny projekt i dlaczego warto w niego zainwestować?

 

Dolegliwości bólowe kręgosłupa dotyczą coraz większej liczby coraz młodszych osób. Uporczywe, nawracające bóle mają negatywny wpływ na wiele sfer naszego życia. Są źródłem wielu ograniczeń w życiu codziennym, powodują dyskomfort, często wyłączają nas z życia zawodowego, są przyczyną problemów ze spaniem, odpoczynkiem, zmuszają nas do rezygnacji z przeróżnych aktywności, często uniemożliwiają nam zupełnie normalne funkcjonowanie. Z powodu dolegliwości bólowych kręgosłupa wiele osób musi korzystać z leczenia farmakologicznego i zwolnień lekarskich.

 

Tak nie musi być!

 

Projekt „Szkoła Zdrowych Pleców” ma służyć edukacji, promować profilaktykę oraz pokazać różne sposoby rehabilitacji, z których korzystać mogą osoby z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa.

 

Dbając systematycznie o swój kręgosłup wpływamy pozytywnie na jakość naszego życia, zabezpieczamy się przed powikłaniami, rzadziej lub w ogóle nie korzystamy ze zwolnień lekarskich. Mając wiedzę na temat funkcjonowania kręgosłupa i profilaktyki wiemy jak, jakiej i gdzie szukać pomocy na wypadek nawrotu dolegliwości.

 

Naprawdę warto zainwestować w ten projekt i dać szansę wielu ludziom pozytywnie odmienić swoje życie poprzez profilaktykę, prozdrowotne zachowania i zdobywanie wiedzy!

Krótko na temat kręgosłupa i dlaczego czasem boli „w krzyżu”.

 

(na podstawie Dziak A., Bolesny krzyż, Medicina Sportiva, Kraków 2003)

 

Kręgosłup stanowi centralną oś ciała i pełni funkcję podporową. Obciążenia, które na niego działają zwiększają się w miarę zbliżania do podstawy kręgosłupa czyli miednicy – dlatego największe obciążenia są w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.

 

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa składa się z pięciu kręgów, z których ostatni łączy się z kością krzyżową.

Na kręgosłup działają przeróżne siły zarówno fizjologiczne, jak i patologiczne, rozciągania, naciski i inne. Siły te działają w różnych płaszczyznach – jeśli są niewielkie, w granicach fizjologicznych, nie dzieje się nic groźnego, ale zadziałanie sił, które przekraczają wydolność układu więzadłowego powoduje uszkodzenia.

 

Dzienne różnice długości kręgosłupa dochodzą do 12 mm u kobiet i 18 mm u mężczyzn!

 

Charakterystyczne wygięcie odcinka lędźwiowego, tzw. lordoza, pełni funkcję amortyzacyjną – dzięki niemu kręgosłup, trochę jak sprężyna, może rozpraszać nadmiar potencjalnie szkodliwej energii, np. przy upadku na proste nogi, czy przy obciążeniach głowy.

 

Pomiędzy kręgami znajdują się krążki międzykręgowe, które nieustannie pracują. Największą pracę wykonują w pozycji siedzącej i stojącej. Krążki międzykręgowe wewnątrz mają tzw. jądro miażdżyste, które jest otoczone przez pierścienie włókniste, szczególnie rozbudowane w odcinku lędźwiowym.To właśnie pierścień włóknisty jest najważniejszym elementem stabilizującym kręgosłup.

 

Jeśli przeciążymy kręgosłup i doprowadzimy do pęknięcia pierścienia włóknistego, zmiany będą nieodwracalne! To początek patologii, której nie da się zatrzymać ani cofnąć!

 

Pęknięcie pierścienia włóknistego, może doprowadzić do tyłowypchnięcia jądra miażdżystego, a to może spowodować nacisk na oponę twardą oraz włókna nerwowe – stąd ból.

 

Najczęstsze uszkodzenia zlokalizowane są na wysokości 4. i 5. kręgu lędźwiowego.

 

Jak już wspomniałam, uszkodzeń nie da się cofnąć, ale stosując odpowiednio dobraną rehabilitację i profilaktykę oraz będąc uzbrojonym w fachową wiedzę możemy nie pogłębiać uszkodzeń i zadbać, by stan się nie pogarszał.

 

Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć!!!

Na koniec proponuję obejrzeć film przygotowany przez australijskich fizjoterapeutów z Australian Physiotherapy Association, który w zabawny sposób pokazuje dlaczego warto korzystać z pomocy fizjoterapeuty :)

Zapraszam do wsparcia projektu
"Szkoła Zdrowych Pleców"!!!

 

Kto chętny?

 

 

 

 

Projekt wspierany ideowo i produktowo
przez producenta marki VITAL PROTECT!!!

 

PROJEKT WSPIERA FIRMA "BALANS" Z KRAKOWA - Poradnia Zdrowych Stóp :)

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 01.09.2014 18:06