Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Ardo

Ardo

Czarny Dunajec, Polska

Łowca mrozu i meteorolog.Od młodości lubiłem robić pomiary meteorologiczne. Ukończyłem studia na PPWSZ z architektury. W sierpniu 2012 odkryłem niedaleko Cz. Dunajca specyficzny mikroklimat, ludzie mało wiedzieli o takim niezwykłym miejscu. Próbuję dotrzeć do większych odbiorców by lepiej poznawały z ciekawego miejsca. Także lepiej poznawać klimat i lubię zajmować się badaniem nad zastoisk mrozowych.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

8217 PLN z 7500 PLN

91 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

109%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 24.03.2016.

Polski biegun zimna - Stacja Meteo

O projekcie

Celem mojego projektu jest ułatwienie dostępu do danych uzyskiwanych w biegunie zimna poprzez Internet. Zapewni to większą wygodę pozyskiwania odczytów temperatury. Dotychczas pomiary wykonywałem manualnie z termometrów i rejestratora, a następnie udostępniałem informacje z opóźnieniem. Przykładowo  17 marca 2013 roku temperatura minimalna osiągnęła 31,0°C niestety ze względu na odległość jaką muszę pokonać w celu dokonania odczytu  (4 km) oraz zalegającą pokrywę śnieżną i brakiem czasu dotarłem do klatki dopiero 2 dni później.

Nazywam się Arnold Jakubczyk i od młodości pasjonuję się wykonywaniem pomiarów meteorologicznych. Początkowo dokonywałem profesjonalnych pomiarów koło domu w Czarnym Dunajcu, później także w biegunie zimna Kotliny Orawsko-Nowotarskiej. Ciekawi mnie wszystko związane z pogodą, jednak najbardziej ekstremalne temperatury. Stało się to moją pasją, poświęcałem temu każdą chwilę, w końcu zostałem łowcą mrozu i ekspertem od obsługi sprzętu meteorologicznego. Rozbudowa stacji zajęła mi bardzo dużo czasu, gdyż nie zawsze miałem odpowiednią ilość środków. Obecnie rozwijam swoją pasję i wiedzę z zakresu meteorologii i klimatologii, dzielę się również informacjami na ten temat.

Stacja w biegunie zimna Kotliny Orawsko-Nowotarskiej to prawdopodobnie jedyna profesjonalna stacja w Polsce nienależąca do żadnej organizacji, instytutu meteorologii(IMGW), firmy czy uniwersytetu. Zarządzana jest przez prywatną osobę. Z danych prezentowanych przez stację korzystają wszyscy zainteresowani z różnych stron Polski. Są one udostępniane poprzez fora i strony związane z pogodą np. TwojaPogoda.

Jak to się zaczęło? Otóż w sierpniu 2012 roku podczas wieczornej jazdy kilka kilometrów od Czarnego Dunajca odczułem wyraźną różnicę temperatury. Postanowiłem sprawdzić to zjawisko poprzez pomiar temperatury w dwóch różnych miejscach. Nie myliłem się, odkryłem tamtejszy mikroklimat, w którym temperatura była wyraźnie niższa niż poza tym miejscem. Już 19 sierpnia panował tam mróz przy gruncie, a 28 sierpnia minimalna temperatura na wysokości 2 m osiągnęła –1,6°C. W samym Czarnym Dunajcu najniższa temperatura wyniosła 4,0°C na plusie więc panowała różnica temperatury 5,6°C w odległości 3,5 km. Początkowo, kiedy moje pomiary nie była jeszcze tak rozpowszechniona jak dziś, nie wierzono w autentyczność pomiarów. Następne miesiące przyniosły znaczne mrozy i w marcu 2013 udało się zarejestrować minimalną temperaturę wynoszącą 31,0°C. Ciężko było mi uwierzyć w to, że w drugiej połowie marca istniała możliwość wystąpienia tak niskiej temperatury. 24 marca zanotowano 25,6°C. Prowadzę pomiary od sierpnia 2012 roku i po dzień dzisiejszy niewystąpił żaden miesiąc bez mrozu. Ostatniego dnia września 2013 temperatura spadła do 7,3°C, a początkiem października do 13,4°C (4.10). Niewiele brakowało, aby pobić obecny rekord najniższej wrześniowej temperatury notowany na 7,1°C w Barwinku dwukrotnie! Pomimo ocieplenia klimatu nadal odnotowuję ciekawe mrozy jak 9,0°C w maju 2014, –1,0°C w lipcu 2014, 3,1°C w sierpniu 2015 czy 20,1°C w listopadzie 2015. Oprócz niskich temperatur, zdarzają się też imponujące różnice w tym samym czasie. 6 styczna 2014 o godz. 18:30 temperatura wyniosła 23,3°C choć w Czarnym Dunajcu było wtedy 11,9°C tak więc różnica wyniosła aż 11,4°C w odległości zaledwie 4km. Dość często amplituda dzienna przekracza 20°C a także 25°C. Rekordowa amplituda dzienna wyniosła 30,9°C - 3 listopada 2015 i było wtedy minimalnie -12,7°C oraz maksymalnie 18,2°C.

Biegun zimna Kotliny Orawsko-Nowotarskiej znajduje się w regionie Czarnego Dunajca, dokładnie na północny-zachód od tej miejscowości. Miejsce jest oddalone od zakopanego o około 21km.

Dotychczasowe rekordy od sierpnia 2012:

Sierpniowy mróz widoczny na wykresie z rejestratora w nocy z 20 na 21.08.15 roku:

Lipcowy mróz widoczny na wykresie w nocy z 1 na 2.07.14 roku:

W przyszłości przewiduję wystąpienie kolejnych rekordów w granicach -35°C, a nawet -40°C (ostatnio istniała możliwość wystąpienia takiej temperatury w lutym 2012 roku niestety nie prowadziłem wtedy pomiarów). Dane z mojej stacji ze względu na brak transmisji internetowej będą odczytywane z opóźnieniem. Kolejnym aspektem, jaki muszę zapewnić jest bezpieczeństwo. W sierpniu 2015 roku wydarzyła się bardzo nieszczęśliwa sytuacja, gdyż całe wyposażenie mojej klatki zostało skradzione. Planowałem wcześniej wykonanie ogrodzenia, niestety ta sytuacja spowodowała, iż zgromadzone środki musiałem poświęcić na odkupienie sprzętu. Nie wyobrażam sobie możliwości przerwania pomiarów z tak ciekawego rejonu. Prośby kierowane do IMGW oraz sponsorów firm transmisyjnych o pomoc finansową były odrzucane, dlatego zdecydowałem się poszukać wsparcia tutaj.

Artykuł z gazety Tygodnika Podhalańskiego pt. "Łowca mrozu" (kliknij by powiększyć):

Całkowity koszt powinien wynieść 7500 zł. Z czego niemal 2000 zł musiałbym przeznaczyć na ogrodzenie stacji, a 5000 zł na urządzenia transmisyjne takie jak czujnik temperatury (o dokładności -/+0,1°C kosztuje 200-300 zł), moduł GPRS, akumulator, antena itp. Oferty wahają się od 4 do 6 tys. złotych. Jeśli ceny ulegną powiększeniu to resztę środków dołożę z własnego budżetu o ile kwota zbiórki nie zostanie przekroczona. Resztę pieniędzy przeznaczę na opłatę dla portalu PolakPotrafi. Mam nadzieję, że osoby zainteresowane pomiarami z bieguna zimna wesprą przedsięwzięcie, dzięki czemu będą mogły śledzić temperaturę na bieżąco oraz otrzymają nagrody za pomoc. Liczę na Was!

 

W przypadku osiągnięcia 125% kwoty do stacji zostanie dodany panel słoneczny zapewniający dłuższą żywotność akumulatora, czujnik wilgotności na 2 m oraz czujnik temperatury przy gruncie.

Jeśli zbiórka osiągnie co najmniej 175% kwoty do stacji zostanie dodany czujnik temperatury razem z modułem GPRS na innej stacji w Czarnym Dunajcu tak, aby można było śledzić różnice temperatury. Ewentualnie do stacji w biegunie zimna dodane zostaną przyrządy mierzące takie parametry jak kierunek i prędkość wiatru. Teren jest pozbawiony drzew więc często wieje wiatr o dużej prędkości. Więcej informacji na ten temat w przyszłości.

Jeśli kwota zostanie przekroczona o ponad 200% do stacji dodana zostanie kamera z transmisją podawania temperatury na żywo, podobnie jak w czeskiej stacji JIZERKA

Chciałbyś się czegoś dowiedzieć lub zadać pytanie a może chcesz zobaczyć pomiary meteorologiczne? Możesz pisać na email ardo1994@wp.pl

Zbiórka potrwa 45 dni. Zaczyna się 8 lutego, a kończy 24 marca. Jeśli uda się zebrać odpowiednią kwotę to przystąpię do realizacji wcześniej wymienionych postanowień w dziale ,,Budżet projektu”. Realizacja potrwa około 2-3 tygodnie.  Najpóźniej do połowy kwietnia.

Nagrody będą wręczone jak najszybciej po zakończeniu zbiórki i skontaktuję się z nagrodzonymi osobami przez email. Jak wszystko będzie gotowe, natychmiast udostępniam link do bieżącej temperatury tutaj w aktualizacji do klatki w biegunie zimna. Za wpłatę, nagrodzone osoby otrzymują:

 

 • podziękowanie na email
 • szczegółowy rocznik 2015 z bieguna zimna w pdf na email

 • podziękowanie na email
 • szczegółowy rocznik 2015 i 2016 z bieguna zimna w pdf na email

 • podziękowanie na email
 • wpisanie imienia i nazwiska lub nicku do listy darczyńcy na tabliczce koło klatki

 • wpisanie imienia i nazwiska lub nicku do listy darczyńcy na tabliczce koło klatki
 • oryginalna 1 taśma tygodniowa z termografu w okresie październik-luty 2016 (limit 20 sztuk)

 • wpisanie imienia i nazwiska lub nicku do listy darczyńcy na tabliczce koło klatki
 • zaglądanie do klatki

 • wpisanie imienia i nazwiska lub nicku do listy darczyńcy na tabliczce koło klatki
 • zaglądanie do klatki
 • przeżycie przy poniżej -30°C w okresie grudzień-marzec
 • uzyskanie dyplomu potwierdzającego udziału w biegunie zimna wraz z podawaną temperaturę

 

 • wpisanie imienia i nazwiska lub nicku do listy darczyńcy na tabliczce koło klatki
 • zaglądanie do klatki
 • przeżycie przy poniżej zera w okresie lipiec-sierpień
 • uzyskanie dyplomu potwierdzającego udziału w biegunie zimna wraz z podawaną temperaturę

 

W przypadku, gdy zebranie określonej kwoty się nie uda to dane online pozostaną niemożliwe do uzyskania. Pomiary nadal będą wykonywane manualnie. Niestety nie zawsze będę miał czas, dlatego jeśli przykładowo w maju trafi się -10°C to będę mógł dokonać odczytu dopiero dzień lub nawet tydzień później i tego dnia upublicznię odczyt. Nie mogę nic na to poradzić, dlatego proszę Was o pomoc w zebraniu odpowiedniej kwoty w celu ułatwienia dostępu do danych przez Internet, bezpośrednio z jednego z najzimniejszych miejsc w Polsce!

Bardzo ostry szron z początku września 2013 roku przy temperaturze -4,9°C

 Przykładowa taśma z termografu, dane w świat puszczam z opóźnieniem

 Mgła, która nie dotknęła ziemi, 4 października 2013

Media o Twoim projekcie:

ZBIÓRKA NA AUTOMATYZACJĘ STACJI Z BIEGUNA ZIMNA KOTLINY ORAWSKO-NOWOTARSKIEJ

www.czarny-dunajec.pl | 2016-03-16

Ułatwienie dostępu do danych uzyskiwanych w biegunie zimna poprzez Internet to cel projektu Arnolda Jakubczyka z Czarnego Dunajca, łowcy mrozu, który od młodości pasjonuję się wykonywaniem pomiarów meteorologicznych.

Zbiórka na automatyzację stacji z bieguna zimna Kotliny Orawsko-Nowotarskiej

goral.info.pl | 2016-03-14

Ułatwienie dostępu do danych uzyskiwanych w biegunie zimna poprzez Internet to cel projektu Arnolda Jakubczyka z Czarnego Dunajca, łowcy mrozu, który od młodości pasjonuję się wykonywaniem pomiarów meteorologicznych.

Arnold potrafi

24tp.pl | 2016-02-20

Pasjonat meteorolog Arnold Jakubczyk bierze udział w projekcie Polak Potrafi i zbiera pieniądze na unowocześnienie swojej stacji pomiarowej na czarnodunajeckich torfowiskach.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 24.03.2016 15:03