Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Olga Wesołowska

Olga Wesołowska

Siedliszcze

Zakochałam się w lawendzie i tak oto postanowiłam spełnić moje marzenie aby otaczać się kwiatami tej pięknej rośliny, założyłam póki co małą plantację, której woń roztacza się wokół domu. Mam ogromną nadzieję, że dzięki Państwa pomocy kiedyś nadejdzie dzień wspaniały,\"... gdy obudzę się wreszcie spełni się mój sen radosny pełen słońca i oddechów wiosny, sen gdzie powietrze niesie wiatr od gęstwin, las gdzie są rzeki w których żyją kwiaty...\" Liczę na Państwa pomoc przyczyniającą się do powiększenia plantacji w małej lubelskiej wsi, gdzie mieszkają moi dziadkowie, miejsca do którego jeżdżę w każdej jednej wolnej chwili. To praca wśród pachnącego pola lawendowego jest znakomitą odskocznią. Ożywczy zapach lawendy sprawia, że do pustych uli stojących na brzegu plantacji chętnie przylatują pszczoły.
Pozdrawiam lawendowo

Olga

Napisz wiadomość do Projektodawcy

2539 PLN z 2500 PLN

29 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

101%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.10.2014.

Siedlisko lawendy

O projekcie

Opis projektu

Siedlisko lawendy to miejsce położone z dala od miejskiego zgiełku, spalin. To miejsce, gdzie bieg życia wyznaczają prawa natury. Wzgórze, na którym postanowiłam założyć plantację jest miejscem najwyżej położonym w okolicy, a tym samym najbardziej nasłonecznionym. Krzaczki lawendy rosną na ziemi bogatej w biały wapń, w odbiciu którego można zobaczyć obrazy minionych epok - wapienne szczątki organizmów zwierzęcych i roślinnych. Nasłonecznione kamienne zbocze tworzy przyjazny mikroklimat dla lawendy oddając jej swoje ciepło. Doskonałe warunki do uprawy lawendy wzbudziły we mnie nowe marzenia oraz pomysły na uatrakcyjnienie okolicznych pól i regionu. 300 sadzonek lawendy, które do tej pory posadziłam wspaniale się zasiedliło, a swój zachwyt nad miejscem okazały licznymi, wonnymi kwiatkami. Dwa puste ule ustawione na brzegu pola chętnie i licznie odwiedzają pszczoły. Jestem dumna z tego, że jestem prekursorem takiej uprawy w rejonie, gdzie panuje dość ostry klimat, a miejscowi gospodarze uprawiają przeważnie zboże. Moim marzeniem jest powiększenie plantacji i uzyskiwanie z niej olejku lawendowego, którego zapach zawsze otula wnętrze mojego domu. 

Poniżej zdjęcie z pierwszych lawendowych żniw:

Pozyskany olejek lawendowy mógłby być wykorzystywany do aromaterapii w zabiegach rehabilitacyjnych w tutejszym ośrodku rehabilitacyjnym i do zajęć terapeutycznych w ośrodku terapi zajęciowej dla osób niepełnosprawnych w Majdanie Zahorodyńskim. Drewniana stodoła stawiana przez mojego pradziadka jest wspaniałym miejscem do pozyskiwania suszu lawendowego. Siedlisko lawendy to projekt, który zakłada powiększenie lawendowej plantacji oraz uzyskiwanie olejku lawendowego. W przyszłości chciałabym odrestaurować całe siedlisko, które jest dziedzictwem moich pradziadków oraz kontynuować pasję mojego pradziadka Jana- posiadać pasiekę, do której nektar z wonnych kwiatków zanosiłyby pracowite pszczółki.

Poniżej zdjęcie z pierwszych lawendowych żniw:

A tak wyglądały początki zakładania plantacji:

Lokalizacja

Poniżej zdjęcie: plantacja rok od założenia:

Siedlisko lawendy mieści się w Siedliszczu, małej wsi w województwie lubelskim. Południowo-zachodnia część gminy Siedliszcze ma status obszaru chronionego krajobrazu. Występuje tu wiele rzadkich i chronionych gatunków ptaków, w tym wpisany do Poleskiej Czerwonej Księgi Zwierząt - błotniak łąkowy oraz błotniak stawowy, dziwonie, podróżniczka, rycyka, derkacz. Po tutejszych łąkach, które dostrzec można z siedliska lawendy przechadzają się bociany czarne. Popołudniami słychać w oddali żółwie błotne. Na zielonych łąkach pięknie prezentują się rośliny objęte ochroną prawną, m.in. grążel żółty, grzybień biały, gniadosz królewski, goryczka wąskolistna i goździk pyszny. Samo siedlisko lawendy założyłam na terenie siedliska, które wybudowali moi pradziadkowie, a gdzie obecnie mieszkają moi dziadkowie.

Poza projektem - czyli moja wizja i pomysł na siedlisko za kilka lat

Liczne zabudowania gospodarcze w tym: drewniana stodoła- która doskonale służy jako suszarnia lawendy, budynek gospodarczy- w przyszłości chcę zaadaptować na hostel z zapleczem świetlicowym. Moim marzeniem jest stworzenie w nim miejsca otwartego- w którym mogliby spotykać się mieszkańcy Siedliszcza i pobliskich wsi jak i ludzie spoza gmin W gminie Siedliszcze nie ma żadnej bazy noclegowo-hotelowej, a z racji znajdującego się ośrodka rehabilitacyjnego, zalewu oraz ośrodka terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych wiele osób mogło by korzystać z tego miejsca. Na terenie siedliska znajduje się również spiżarnia- miejsce przeznaczone na destylacje olejku oraz na powstawanie produktów ziołowo-lawendowych. Całemu siedlisku niepowtarzalny klimat nadaje dom z werandą zbudowany również przez moich pradziadków, a otoczony dwoma potężnymi lipami, które w okresie letnim aż roją się od pszczół. Jest to miejsce jakich już mało, do którego nawet nie dojeżdzają autobusy. Panuje tu cisza i spokój. Powstanie prawdziwiego siedliska lawendowego mogło by przyczynić się do wypromowania tej spokojnej okolicy.

Cele główne projektu

Powiększenie plantacji w siedlisku lawendy oraz zakupienie alembika do pozyskiwania olejku lawendowego.

Poniżej zdjęcie: plantacja rok od założenia:

 

Poniżej zamieszczam zdjęcia suszarni :

Harmonogram realizacji projektu

wrzesień - pażdziernik 2015 - powiększenie plantacji lawendy ( zakupienie sadzonek, wysadzenie ich do pola )

listopad 2014 - zakupienie miedzianego alembika do destylacji olejku lawendowego

sierpnień - wrzesień każdego roku począwczy od 2015r. - pozyskiwanie olejku lawendowego

 

Poniżej zdjęcie pierwszych zebranych kwiatów

Uprzejmie proszę Państwa o wsparcie mojego lawendowego projektu, którego realizacja daje mi ogromną satysfakcję i radość z tego, że buduję coś co w przyszłości może służyć też innym.

Pozdrawiam lawendowo z siedliska lawendy

Olga

 

Media o Twoim projekcie:

Siedlisko lawendy

www.lowcytrendow.pl | 2014-10-03

Lawenda kojarzona zwykle z Prowansją i śródziemnomorskim klimatem, może wypełnić także polskie krajobrazy, o czym przekonuje Olga Wesołowska na portalu crowdfundingowym PolakPotrafi.pl. Jej marzeniem jest życie w otoczeniu tych pięknych roślin, a tym samym stworzenie unikalnej dla tegoż regionu uprawy lawendy.

To jej mała prowansja

| 2014-10-02

Marzenie za pieniądze tłumu

lublin.gosc.pl | 2014-09-13

Olga Wesołowska, która od roku uprawia w Siedliszczu lawendę, na portalu polakpotrafi.pl czeka na wsparcie miłośników niebieskich kwiatków.

Prowansja pod Chełmem

expressonline.pl | 2014-09-08

Lawendowe pola znane ze zdjęć francuskiej Prowansji pod Chełmem? To możliwe!

Prowansja spod Chełma szuka kapitału

www.dziennikwschodni.pl | 2014-09-06

Od dwóch dni na stronie PolakPotrafi.pl młoda socjolog szuka wsparcia by zrealizować projekt "Siedlisko lawendy”, który zakłada dokupienie sadzonek lawendy i zakup miedzianego alembika do destylacji lawendowego olejku.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.10.2014 18:06