O projekcie
Co to jest i o co w tym chodzi?
2. Letnia Scena Teatralna w Wyszkowie to dwa dni niezwykłych spotkań ludzi sztuki. W tym roku przegląd odbywa się pod hasłem "Stany Zjednoczonej Świadomości" - pragniemy bowiem zintegrować często rozproszone niezależne środowisko artystyczne, nie tylko teatralne. Chcemy pokazać, że wartościowe, kulturalne rzeczy można robić nie tylko w wielkich miastach. Wierzymy, że sztuka ma znaczenie i spełnia ważną rolę w lokalnej społeczności.
Kim jestem i dlaczego to robię?
Nazywam się Agnieszka Szymanik. Rok temu przyszedł mi do głowy pomysł stworzenia festiwalu teatralnego, który rządziłby się własnymi zasadami. Nie chodziłoby w nim o wygrywanie nagród (festiwal ma charakter przeglądu) ani o gwiazdorzenie. Moją ideą było zgromadzenie w jednym miejscu wartościowych artystów, którzy przedstawiliby swoje dokonania - zarówno sobie nawzajem, jak i lokalnej społeczności. W 2013 roku w Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik" działając z ramienia Stowarzyszenia Fabryka Sztuki zorganizowałam pierwszą edycję festiwalu - w zasadzie własnymi siłami. A więc dało radę! Zobacz na plakacie, co się dzialo w zeszłym roku:
W tym roku z ramienia Fundacji Proscenium chcę zorganizować drugą edycję. Pragnę, by festiwal się rozwijał - by na scenie mogło wystąpić jak najwięcej artystów, by jak najwięcej ludzi dowiedziało się o Letniej Scenie Teatralnej w Wyszkowie, by Wyszków został "teatralnie" poruszony. Przede wszystkim zaś zależy mi na tym, żeby wygospodarować czas i przestrzeń na to, by ludzie tworzący i odbierajacy sztukę mogli o niej porozmawiać, podoświadczać jej i zainspirować się nawzajem. Wierzę bowiem, że sztuka jest w stanie zmienić (na lepsze!) świat wokół nas.
Ważne jest dla mnie jednak, by móc tworzyć sztukę niezależną - a więc niepodporządkowującą się. Cenię artystów doceniających widzów (i ich inteligencję), ale nie robiacych spektakli "pod publiczkę". Wiele osób twierdzi jednak, że z takim podejściem nie da się organizować festiwali teatralnych. Mam inne zdanie i dlatego proszę Was o wsparcie. Będzie ono oznaką, że niezależny teatr jest w Polsce potrzebny, ważny. Każde wsparcie znaczy naprawdę wiele.
Więcej o organizatorach
Fundacja Proscenium - pod jej egidą działa Teatr GO, który ma swoją siedzibę na terenie Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy. Fundacja od lat współpracuje z Instytutem i Association EURATOM, realizując projekty łaczące naukę i sztukę: 5 edycji "Instytutu meta-fizyki" i 3 edycje warsztatów "Sztuka nauki". Teatr GO zorganizował już wiele festiwali teatralnych (m.in. Young Art Meeting), koncertów i wernisaży. Zespół teatru występował na festiwalach w Polsce, w Algierii, Niemczech i Szwajcarii.
Agnieszka Szymanik - od 2002 roku aktorka Studia Aktorskiego przy Teatrze GO. Sekretarz redakcji pisma "Enigma. Ludzie* Sztuka* Myśli". Producentka filmu "Trebbia. Artyści i milionerzy". W 2013 roku po raz pierwszy zorganizowała Letnią Scenę Teatralną w Wyszkowie. Współpracowała z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami - m.in. ze Stowarzyszeniem Fabryka Sztuki, z poradnią Scolar i Stowarzyszeniem "Ordo ex Chao".
Na co wydamy zebrane pieniądze?
Przeznaczymy je na zakwaterowanie, wyżywienie oraz koszty przejazdu artystów zaproszonych na wyszkowski festiwal. W tym roku zaproszonych zostało 7 grup teatralnych, które wystąpią na sali widowiskowej w Wyszkowskim Ośrodku Kultury "Hutnik". Oprócz tego planujemy warsztaty aktorskie dla dzieci, spektakl interaktywny Teatru Forum dla dorosłych i młodzieży, 2 wystawy oraz spotkanie z poezją Juliusza Erazma Bolka w interpretacji Wiesława Bołtryka.
Co zrobimy, jeśli zbierzemy więcej pieniędzy?
Pieniądze przeznaczymy na promocję festiwalu oraz organizację kolejnej edycji - tak, żeby udało się stworzyć miedzynarodowy przegląd teatralny.
Jeśli otrzymamy 130 % wsparcia, to każdemu wspierającemu prześlemy numer pisma "Enigma" z relacją z 2. Letniej Sceny Teatralnej w Wyszkowie.