Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Joanna Zielinska

Joanna Zielinska

Kraków

Absolwentka Filozfii i Wiedzy o Teatrze Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obecnie doktorantka profesora dr hab. Dariusza Kosińskiego w Katedrze Performatyki, Wydziału Polonistyki, Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoją rozprawę doktorską poświęca badaniom przestrzeni miejskiej Sarajewa ostatnich trzydziestu lat, ze szczególnym uwzględnieniem okresu oblężenia miasta w latach 1992-1996. Joanna Zielińska stara się łączyć pracę naukową z działalnością artystyczną. Od roku 2012 sciśle współpracuje z Sarajewskim Teatrem Wojennym nad realizacją różnych projektów. W czerwcu 2015 roku we współpracy z sarajewskim teatrem rozpoczęła realizację autorskiego projektu "Sarajevo Mind Map", którego premiera przewidziana jest na wrzesień 2015.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

6000 PLN z 6000 PLN

29 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

100%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 23.08.2015.

Sarajevo Mind Map - teatr, film, video, fotografia

O projekcie

English version of the promo: 

Co robimy? "Sarajevo Mind Map" jest interdyscyplinarnym projektem artystycznym o pamięci i przestrzeni miejskiej. Chcemy się w nim skupić na stolicy Bośni i Hercegowiny - Sarajewie. We współpracy z mieszkańcami miasta tworzymy:

- film dokumentalny o przestrzeni miejskiej Sarajewa widzianej z perspektywy miejsc, historii i emocji jego mieszkańców.

przedstawienie taneczne, którego scenografią i jednym z "aktorów" będzie video instalacja; inspirację do przedstawienia czerpiemy z wywiadów z mieszkańcami Sarajewa; video instalacja będzie zawierała części choreografii nagrane w przestrzeni miejskiej.

warsztaty taneczne, filmowe, teatralne dla młodzieży w Sarajewie, których efektem będą prezentacje w otwartej przestrzeni miasta i wystawa zdjęć oraz rysunków najmłodszych; np. podczas warsztatów filmowych razem z uczestnikami przygotowujemy photo-stories, które osadzone są w przestrzeni miejskiej Sarajewa.

wystawę prac stworzonych podczas warsztatów filmowych przez mieszkańców Sarajewa różnych generacji.

Adres naszej strony internetowej: 

http://joannamazielinska.wix.com/sarajevomindmap

Kim jesteśmy? Przede wszystkim parą przyjaciół. Razem studiowałyśmy i od zawsze łączyła nas pasja do tańca i teatru.

 

Joanna Zielińska - producent i pomysłodawca projektu Sarajevo Mind Map. Doktorantka Katedry Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Łączy pracę naukową z działalnością artystyczną. Swoje badania poświęca Sarajewu, które eksploruje już od 4 lat. Od 3 lat ściśle współpracuje z Sarajewskim Teatrem Wojennym przy realizacji różnych projektów.

 

Anna Kosiorowska - choreografka przedstawienia projektu Sarajevo Mind Map. Tancerka, której bliski jest teatr dokumentu. Inspiracji choreograficznych poszukuje w autentycznych historiach, postaciach, gestach i nagraniach muzycznych. Absolwentka Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu PWST w Krakowie (2013). W ramach Stypendium z Funduszu Promocji Twórczości MKiDN w 2014 roku zrealizowała spektakl taneczny Twarze Medei.

Ponadto projekt współtworzą wspaniali artyści z Polski, Niemiec i Bośni i Hercegowiny, zajmujący się teatrem, tańcem, fotografią, filmem, video artem, filmem dokumentalnym, m.in.: Bianca Lucas (polska reżyserka filmowa studiująca w sarajewskiej akademii Film.Factory), Zulfikar Filandra (bośniacki reżyser teatralny), Mateusz Gołębiewski (operator kamery z Polski), Kim Sokolowski (tancerz z Niemiec), Ivana Gojmerac (tancerka i doktorantka z BiH), Michelle Azdajić (tancerka z USA), Amila Terzimehić (aktorka Sarajewskiego Teatru Wojennego), Igor Bosnjak (video artysta z BiH).

Nie otrzymujemy za naszą pracę wynagrodzenia. Robimy to ponieważ łączy nas pasja do miasta, sztuki i wymiany kulturowej.

Pomysł projektu zrodził się cztery lata temu, w roku 2011, gdy wybrałam się (Joanna Zielińska) na moją pierwszą wielką wyprawę na Bałkany. Podróżowałam wówczas auto-stopem i miałam ambitny plan zwiedzenia wszystkich krajów byłej Jugosławii. Po tym jak wyjechałam z Serbii, utknęłam jednak w państwie, które jak się okazało, nie ma mapy. Tak, podczas mojej pierwszej wyprawy do Bośni i Hercegowiny  Google Maps nie posiadały mapy tego kraju - był on reprezentowany przez białą plamę pomiędzy Serbią, Czarnogórą i Chorwacją, z rozrzuconymi chaotycznie punktami większych miast. Nie zaznaczono jednak żadnych dróg, rzek, szczytów. Wieżdżałam w kraj-widmo, z którego już symbolicznie nie znalazłam drogi powrotnej. Po latach przekonałam się, że biała plama z Google Maps jest nie tylko fizyczną reprezentacją braku, ale również symboliczną reprezentacją braku Bośni w świadomości większości Europejczyków. Jakby po tragedii ostatniej wojny w Bośni i Hercegowinie (1992-1995) świat chciał wymazać ten kraj jak wyrzut sumienia.  

Naszym celem jest wypełnienie symbolicznej białej plamy na mapie obrazami, historiami ludzi, emocjami, muzyką i energią Sarajewa, które przybliżą Wam to przepiękne, pełne historii i kultury miasto. Uważamy, że Europa nie powinna ograniczać się do wielkich ośrodków, takich jak Paryż, Berlin, Londyn, ale winna mówić też o miastach takich jak Sarajewo: odmiennych, które stanowią o jej różnorodności kulturowej, religijnej, historycznej, i które wciąż mogą nas wiele nauczyć o nas samych.

Dlaczego Sarajewo? Sarajewo to wyjątkowe miasto, onegdaj nazywane europejskim Jeruzalem, mostem łączącym kulturę wschodu i zachodu. W promieniu kilometra spotykają tu się cztery świątynie głównych religii świata: meczet, cerkiew, kościół katolicki i synagoga. Sarajewo to również miasto dotkliwie dotknięte przez historię. Jak powiedziała Susan Sontag: Sarajewo to miasto-symbol dwudziestego wieku. To tu zamachem na arcyksięcia Ferdynanda rozpoczęła się pierwsza Wojna Światowa, stanowiąca symboliczny początek ubiegłego stulecia i tu wojną w latach 1992-1995 zakończył się dwudziesty wiek. Dziś, kiedy wspominam o Sarajewie, 90% ludzi nie ma większego pojęcia gdzie dokładnie i czego stolicą jest to miasto. Wielu kojarzy je z Serbią, niektórzy z Jugosławią, zdarzają się odważni, którzy twierdzą, że leżało w Czechosłowacji. :) Wydaje się, że Sarajewo zniknęło z politycznej i kulturalnej mapy Europy. Gdzie jest Sarajewo teraz na mapie europejskiej pamięci? Jaka jest jego tożsamość? Jacy są jego ludzie? Czy rzeczywiście wciąż żyją oni przeszłością, podziałami etnicznymi i religijnymi? Czym jest dla nich przeszłość, jaka jest teraźniejszość i jak widzą przyszłość?

O to zapytaliśmy mieszkańców Sarajewa różnych generacji, żeby uzyskać jak najszerszą perspektywę. Naszym projektem chcemy przybliżać Wam odpowiedzi na te pytania. Chcemy pokazać, że Europa XXIwieku może wiele nauczyć się i czerpać ze spektrum doświadczeń, historii i kultury Bośni.

Co już zrobiliśmy?

Realizację projektu rozpoczęliśmy w czerwcu tego roku. Dzięki uprzejmości Sarajewskiego Teatru Wojennego przeszliśmy przez pierwsze etapy projektu, czyli:

WYWIADY: Do tej pory przeprowadziliśmy wywiady z mieszkańcami Sarajewa, zgromadziliśmy ich historie, zdjęcia, wspomnienia i emocje. Na bazie tych historii zbudujemy fabułę filmu oraz spektaklu i części wystawy. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć

WARSZTATY TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO: Właśnie zakończyliśmy intensywne warsztaty tańca współczesnego:

To było niesamowite doświadczenie, zgromadziliśmy ludzi w różnym wieku, którzy razem cieszyli się ruchem :) Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć z zajęć ruchowych.

Jakby tego było mało w tym tygodniu rozpoczynamy drugą sekcję warsztatów

filmowych prowadzonych przez polską artystkę Biancę Lucas (które jest na studiach III stopnia w sarajewiskiej akademii Film.Factory)

teatralnych prowadzonych przez młodego reżysera z Sarajewa Zulfikara Filandrę

- oraz tańca integracyjnego prowadzonych przez tancerkę oraz doktorantkę Uniwersytetu w Sarajewie Ivanę Gojmerac, która w swojej pracy naukowej i tanecznej bada terapektyczny wpływ tańca i muzyki na dzieci z problemami zdrowotnymi.

Będziemy Was informować o naszych postępach na bieżąco :) !!!

Oprócz warsztatów, przed nami są jeszcze próby do przedstawienia tanecznego, które rozpoczęliśmy 20 lipca; stworzenie video instalacjiplan filmowy do krótkiego metrażu o Sarajewie (w sierpniu) oraz wystawa we wrześniu. Premiera całego projektu wydarzy się we wrześniu 2015 roku!! Następnie SARAJEVO MIND MAP będzie podróżować, między innymi zawita do Polski!

 -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

PROSIMY, wesprzyj nas w realizacji tego wyjątkowego projektu, który tworzymy między innymi właśnie dla Ciebie, żebyś mógł doświadczyć Sarajewa oczami jego mieszkańców, z ich perspektywy, a nie ze stron przewodników turystycznych. Żebyś mógł poznać zakarmarki miasta, ukryte przed okiem przechodnia i turysty. Aby ukończyć projekt prosimy Cię o małe wsparcie. 

Projekt realizowany jest we współpracy z Sarajewskim Teatrem Wojennym, który służy wsparciem i pomocą merytoryczną, jak również zapewnia nam zaplecze w postaci przestrzeni, aktorów/tancerzy i obsługi technicznej do realizacji warsztatów oraz przedstawienia tanecznego. Drugim partnerem jest bośniacka organizacja Tanzelarija, która zajmuje się promocją tańca współczesnego w Bośni i Hercegowinie. Prezentacja wyników w Polsce zaplanowana jest na styczeń 2016 roku.

Stworzyliśmy wydarzenie na facebooku Tanzelariji, dzięki któremu ludzie zainteresowani braniem udział w projekcie (wywiadach) zgłaszają się ze swoimi historiami i sugestiami.

Strona internetowa projektu znajduje się tutaj.

Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem mediów w Sarajewie: gazet, radia, telewizji. Zostaliśmy zaproszeni do 5 stacji telewizyjnych, m.in. Alfa TV, TV SA, Face TV. 

Przykładowy artykuł w gazecie o naszym projekcie:

 

Promocję projektu wspierają partnerzy Sarajewskiego Teatru Wojennego. Premierę spektaklu będą dodatkowo promować plakaty, program teatralny, informacje na stronie internetowej SARTR-u oraz organizacji zajmującej się tańcem współczesnym - Tanzelariji, niemieckiej organizacji MitOst, portalach społecznościowych.
Projekt otrzymał dofinansowanie na część warsztatową z niemieckej organizacji MitOst, a także dofinansowanie zakwaterowania z Instytutu Adama Mickiewicza i Fundacji Bratniak. Posiadamy również poparcie Ambasady Republiki Polskiej w Sarajewie.

W związku z tym, że wszyscy pracujemy na zasadach wolontariatu, walczymy teraz o wsparcie dla artystów (o ile zbierzemy dodatkowe środki przeznaczymy je na zwrot kosztów utrzymania), ale przede wszystkim zbieramy teraz pieniądze na pokrycie części kosztów związanych z produkcją spektaklu i postprodukcją filmu dokumentalnego. BĘDZIEMY WDZIĘCZNI ZA KAŻDĄ ZŁOTÓWKĘ!

Jeżeli kampania będzie wyjątkowo udana za zebrane pieniądze przewieziemy projekt do Polski.

Ukończony projekt będzie można zobaczyć w Polsce z pewnością na festiwalu HartOFFanie Teatrem i nie tylko. Projket będziemy chcieli zaprezentować jak najszerszej publiczności międzynarodowej aplikując o udział w międzynarodowych festiwalach i konkursach, o które już aplikujemy.

Podobny projekt chcielibyśmy w przyszłości przeprowadzić w innych miastach bałkańskich i europejskich, tworząc European Memory Map.

Nasi Partnerzy:

      Sarajewski Teatr Wojenny, www.sartr.ba

     Tanzelarija, www.facebook.com/groups/tanzelarija

Sponsorzy:

      MitOst, www.mistost.org

    Instytut Adama Mickiewicza, www.iam.pl

                     Fundacja Bratniak, www.bratniak.krakow.pl 

Wspierają nas:

   Ambasada Republiki Polskiej w Sarajewie,

                                              www.sarajewo.msz.gov.pl/en

Patronat medialny:

      www.balkanistyka.org

       www.teatralia.com.pl

       www.polisharteurope.org

            www.www.obieg.pl

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 23.08.2015 12:12