Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

dzikazagroda

dzikazagroda

Jabłonowo

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze jest organizacją pozarządową pożytku publicznego istniejącą od 1994 roku. W 2005 roku wyodrębniono z niej grupę roboczą pod nazwą Żubry Zachodniopomorskie. Od tego czasu zajmujemy się ochroną i monitoringiem całej populacji wolnych żubrów żyjących w naszym województwie. Naszym sukcesem jest zwiększenie w tym czasie liczby dzikich żubrów z dwudziestu kilku do około 160 sztuk. W 2014 roku wybudowaliśmy Dziką Zagrodę w Jabłonowie będącą elementem prowadzonej przez nas czynnej ochrony przyrody.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

2462 PLN z 16648 PLN

56 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

14%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 06.04.2015.

Budowa zagrody rysiowej

O projekcie

CEL PROJEKTU

Nasz projekt zmierza do wybudowania zagrody dla rysi w obrębie istniejącej, kilkunastohektarowej zagrody pokazowo-hodowlanej żubrów w Jabłonowie koło Mirosławca (powiat wałecki). „Rysiówka” pełniłaby funkcję edukacyjną zwiększając świadomość ekologiczną dotyczącą znaczenia zachowania rysia w polskiej przyrodzie. Stanowiłaby ona również przyczynek do przyszłej systemowej ochrony rysia w Polsce północno-zachodniej.

O NAS

Jesteśmy organizacją pozarządową pożytku publicznego działającą na terenie Pomorza Zachodniego od 1994 roku. Początkowo zajmowaliśmy się głównie ochroną ptaków, później nasze zainteresowania stopniowo rozszerzały się i skierowały w stronę istniejącego w tej części Polski już od 35 lat wolnego stada żubrów, stworzonego z inicjatywy Profesora Ryszarda Graczyka. Regularny kontakt z tymi wspaniałymi, majestatycznymi zwierzętami spowodował, że postanowiliśmy zająć się ich czynną ochroną - żubry zachodniopomorskie powracają na tereny Pomorza Zachodniego po kilkuset latach nieobecności i proces ten wymaga aktywnego wsparcia człowieka.

NASZE DOTYCHCZASOWE OSIĄGNIĘCIA

W 2005 roku rozpoczęliśmy szereg działań prowadzących do przywrócenia żubrów zachodniopomorskim łąkom i lasom w ramach specjalnie wydzielonej grupy roboczej Żubry Zachodniopomorskie. Od tego czasu liczba wolno żyjących żubrów na terenie województwa zachodniopomorskiego wzrosła z dwudziestu kilku sztuk do około 160 w chwili obecnej. W ubiegłym roku wybudowaliśmy dzięki dotacjom z funduszy europejskich Dziką Zagrodę w Jabłonowie oraz stworzyliśmy w niej Bazę Obsługi Żubrów jako nowoczesną jednostkę operacyjną wychodzącą naprzeciw wyzwaniom związanym ze wzrostem lokalnej populacji. Zagroda pełni funkcję hodowlaną oraz edukacyjną - z jednej strony staramy się o tzw. dolew świeżej krwi do dzikich stad w celu poprawy ich sytuacji genetycznej; z drugiej staramy się chronić wolne żubry przed presją turystyczną i szerzyć ich pozytywny wizerunek w społeczeństwie.

Rozwój zachodniopomorskiej populacji żubrów w latach 2005-2013 (źródło ZTP)

Dzika Zagroda w budowie (2013)

z lotu ptaka

i po zakończeniu

WSPÓŁPRACUJEMY

CO NAM PRZYŚWIECA

Naszą zasadą jest stawianie sobie ambitnych celów oraz konsekwencja w działaniu. Każde przedsięwzięcie które rozpoczęliśmy, zakończyliśmy sukcesem, niezależnie od piętrzących się po drodze problemów. Obecnie realizujemy projekt LIFE+ kontynuując ochronę i monitoring dzikich stad. Rozszerzamy również Dziką Zagrodę o budynek dydaktyczny oraz wieżę widokową z kładką nadziemną i ścieżką edukacyjną korzystając ze środków funduszy krajowych. Już teraz możemy pochwalić się znaczną liczbą gości, a uśmiech i zadowolenie małych i dużych stanowią dla nas potwierdzenie słuszności prowadzonych przez nas działań. Chcielibyśmy jednak, aby nasza Zagroda wciąż rozwijała się i była coraz bardziej skuteczna w popularyzacji idei ochrony zagrożonych gatunków. W odróżnieniu od typowo komercyjnych zagród ze zwierzętami kładziemy mocny nacisk na aspekt edukacyjny, bliski kontakt ze zwierzętami oraz indywidualne podejście do naszych gości - każdy zwiedzający jest oprowadzany przez swojego przewodnika, który służy informacją na temat wolnych żubrów i przyrody regionu. Zależy nam na tym, aby każdy opuszczał Zagrodę zadowolony, dobrze poinformowany i z chęcią do nas wracał.

Stawiamy w pierwszym rzędzie na jakość prowadzonych przez nas działań. Dlatego też Dzika Zagroda została wybudowana z myślą o tym, aby zapewnić komfortowe warunki bytowania naszym żubrom. Dbamy, aby były zdrowe i dobrze odżywione przez cały rok - wszystkie znajdują się pod profesjonalną opieką weterynaryjną.

Ryś, podobnie jak żubr, jest skrajnie zagrożonym i rzadkim gatunkiem polskiej fauny. Podobnie jak żubr wymaga czynnych zabiegów ochronnych, aby utrzymać się w polskim krajobrazie. Dlatego w naszej Dzikiej Zagrodzie chcielibyśmy obok „żubrowej” utworzyć także część „rysiową”. Ekspozycja rysi, która w przyszłości będzie mogła przekształcić się w systemowy element mechanizmu przywracania rysia naszym zachodniopomorskim lasom, jest zaplanowana wewnątrz zagrody dla żubrów, przy ścieżce edukacyjnej, umożliwiającej obserwację zwierząt. Musimy zbudować „rysiówkę” – pomieszczenie i wybieg, w którym zgodnie z przepisami ochrony przyrody będą mogły przebywać rysie. Podobnie jak w przypadku żubrów, chcielibyśmy połączyć przyjemne z pożytecznym - każdy ze zwiedzających mógłby liczyć na fachową informację na temat rysia i znaczenia jego ochrony dla krajowej przyrody. Na początek planujemy sprowadzenie do pięciu zwierząt z ogrodów zoologicznych, docelowo może być ich więcej.  Budowa zagrody rysiowej będzie pierwszym etapem długofalowych działań zmierzających do przywrócenia rysia zachodniopomorskiej przyrodzie. W perspektywie kilku następnych lat bardzo ważnym celem będzie zwiększenie akceptacji społecznej dla wprowadzenia (a w zasadzie powrotu) nowego gatunku do lokalnego krajobrazu. Działania w duchu zwiększenia partycypacji publicznej w ochronie przyrody są w dzisiejszych czasach niezbędnym wsparciem procesów reintrodukcji, co pokazują zarówno nasze doświadczenia z żubrami, jak i liczne przykłady zagraniczne.

WASZE WSPARCIE JEST BARDZO WAŻNE!

Niestety nie posiadamy środków, które moglibyśmy przeznaczyć na budowę rysiówki. Bieżące koszty utrzymania Dzikiej Zagrody i żubrów pokrywamy z dobrowolnej zbiórki publicznej od zwiedzających. Jest to mało stabilne źródło przychodu i nie pozwala nam zrealizować takiej inwestycji. Dlatego też zwracamy się z prośbą do Was o pomoc. Pomoc, której efekty mogą być widoczne i dostępne dla odwiedzających Dziką Zagrodę jeszcze w tym roku. Będzie przyświecać nam razem wspaniała idea ochrony jednego z najbardziej tajemniczych i najpiękniejszych polskich ssaków. Po wybudowaniu Rysiówki każdy z Was będzie mógł do nas przyjechać i przekonać się na własne oczy w jaki sposób działamy na rzecz ochrony przyrody.

BUDŻET PROJEKTU

Koszt budowy rysiówki wyceniamy na 15 tysięcy złotych (uwzględniając opłaty portalu PolakPotrafi oraz Transferuj.pl kwota niezbędna do ufundowania projektu wynosi 16648 złotych). Będzie to drewniany „kotnik” i specjalny wybieg zabezpieczony siatką o powierzchni nie mniejszej niż 30 m2. Podana suma jest niezbędna do zakupu potrzebnych materiałów: słupków, desek, siatki i zamówienia specjalnej śluzy wejściowej dla obsługi zwierząt. Zagrodę wybudujemy sami, tak jak ma to miejsce w przypadku budowy specjalnych, wzmocnionych paśników żubrowych w projekcie LIFE+. Taką taktykę działania przyjmujemy jako sposób na zmniejszenie kosztów, trzeba też zaznaczyć, że własnoręcznie wykonane obiekty są trwalsze i bardziej funkcjonalne, ponieważ są zbudowane przez praktyków ochrony przyrody, którzy bardzo dobrze znają potrzeby zwierząt. Ich samodzielne wykonanie przynosi też przy okazji wiele satysfakcji.

PROGI WSPARCIA
16648 złotych Wybudujemy zagrodę dla rysi, która będzie spełniać wymogi przepisów polskiego prawa, zapewniając komfortowe warunki dla rysi oraz dobrą ekspozycję dla zwiedzających
20000 złotych za kwotę nadwyżki dokupimy dodatkowe wyposażenie zagrody rysiowej czyli zamrażarkę na przechowywanie zapasów pokarmu
25000 złotych kolejne 5000 złotych pozwoli nam na zwiększenie zagrody, tak aby mogła przyjąć więcej zwierząt
WYKONANIE PROJEKTU

Planowany obiekt służący do przetrzymywania rysi znajduje się na około 20 arowym fragmencie działki nr 256/3, obręb Jabłonowo 0027 w gminie Mirosławiec.

Obiekt (kotnik) ma łączną powierzchnie 34m2, a jego wysokość to 3m. Podłoga zbudowana z drewna uniemożliwia rysiom podkopanie się. Jest dwudzielny – posiada dwie części które połączone są ze sobą drzwiczkami przesuwnymi co umożliwia izolowanie zwierzęcia w wybranej części, w środku znajduje się też urządzenie do wspinania się. Materiał z którego zbudowane jest pomieszczenie to drewno sosnowe, z którego zbudowana jest konstrukcja nośna, podłoga i dwie ściany boczne oraz ściana działowa, natomiast kolejne dwie ściany są z siatki o grubości 3mm i oczkach 40mm x 40mm. Konstrukcja nośna oraz podłoga mocowane są na śruby i gwoździe a deski tworzące ściany łączone są na pióro – wpust, dach pokryty jest blachodachówką. Wejście odbywa się przez śluzę która ma formę klatki o wymiarach 1m x 1m i wysokości 2m zbudowaną z metalowej kraty przyspawanej do stalowych kształtowników, śluza posiada oddzielne wejścia do obu części. Wokół opisywanego obiektu biegnie ogrodzenie zbudowane z drewnianych słupków do których przybite są żerdzie: jeden na wysokości 90cm a drugi 130cm od ziemi co uniemożliwia bezpośrednie podejście do obiektu zwiedzającym spacerującym biegnącą nieopodal ścieżką edukacyjną, która jest ogrodzona siatką o wysokości 2m. Planowana przestrzeń kotnika i wybiegu podana w opisie technicznym ma charakter poglądowy/minimalny związany z wymogami polskiego prawa. Ostateczny kształt i wymiar zagrody będzie kwestią ustaleń z odpowiednimi organami.

NAGRODY

W zamian za wsparcie czekają na Was nagrody, które mają niepowtarzalny charakter i nie dostaniecie/kupicie ich nigdzie indziej. Oto one:

Nagroda 1. Mail z podziękowaniem dla darczyńcy
Nagroda 2. Darmowe zwiedzanie z przewodnikiem Dzikiej Zagrody w Jabłonowie z osobą towarzyszącą (+ mail z podziękowaniem dla darczyńcy)
Nagroda 3.
Brelok żubrowy
Nagroda 4.
Specjalne imienne podziękowania na naszym profilu Facebook
(+ pakiet 1-3)
Nagroda 5.
Pocztówka autorstwa Anny Andruchowicz, twórczyni cenionego komiksu „W obcej skórze”
(+ pakiet 1-4)
Nagroda 6.
Kalendarz Dzikiej Zagrody autorstwa rysowniczki Anny Andruchowicz
(+ pakiet 1-4)

Nagroda 7.
Pamiątkowy kubek z Dzikiej Zagrody

(+ pakiet 1-4)

Nagroda 8.
Album przyrodniczy "Żubry Zachodniopomorskie"

(+ pakiet 1-4)

Nagroda 9.
Seria filmów przyrodniczych „Ocalony Świat”. Nasze żubry są bohaterami jednego z odcinków

(+ pakiet 1-4)

Nagroda 10.
Wyjazd dla dwóch osób na dokarmianie żubrów z pracownikami ZTP/ pokaz telemetrii GPS
(pakiet 1-4)
Nagroda 11.
Niepublikowane zdjęcie w formacie A4 znanego fotografa przyrody Cezarego Korkosza z autografem autora
(+ pakiet 1-4)
Nagroda 12.
Rodzinna karta (do 5 osób) wolnego wstępu na 10 wizyt w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie ( + pakiet 1-7)
Nagroda 13.
Żubrowe safari: wycieczka dla 2 osób na poligon drawski z podchodzeniem do stada żubrów
(+ pakiet 1-7)
Nagroda 14.
Tytuł srebrnego sponsora zagrody rysiowej na tablicy przy zagrodzie
(+ pakiet 1-7, 10-12)
Nagroda 15.
Tytuł złotego sponsora zagrody rysiowej na tablicy przy zagrodzie + dedykowane miejsce na stronie internetowej Dzikiej Zagrody w roku 2015 + podziękowania dla sponsora w filmie o zagrodzie rysiowej, który powstanie podczas jej budowy+ informacje o donacji na ulotkach rozdawanych zwiedzającym
DLA DOBRA NASZEJ OJCZYSTEJ PRZYRODY…

Jesteśmy praktykami wcielającymi teorię w życie. Z Państwa pomocą polska ochrona przyrody będzie o krok bliżej do trwałego przywrócenia rysia zachodniopomorskiej przyrodzie!

WSPIERAJĄ NAS/PATRONI PROJEKTU
         
         
        

Media o Twoim projekcie:

Rysie powrócą na Pomorze Zachodnie? Pomóż zbudować zagrodę dla tych zwierząt

www.wiadomosci24.pl | 2015-03-09

W czerwcu w Jabłonowie koło Mirosławca ma zostać utworzona pierwsza w województwie zachodniopomorskim Zagroda Rysiowa. Trwa zbiórka pieniędzy na ten cel w serwisie PolakPotrafi.

Chcą powrotu rysi na Pomorze Zachodnie. Trwa zbiórka pieniędzy

www.gs24.pl | 2015-03-09

W czerwcu w Jabłonowie koło Mirosławca ma zostać utworzona pierwsza w województwie Zagroda Rysiowa. Trwa zbiórka pieniędzy na ten cel.

Będą rysie w Jabłonowie

www.fakt.pl | 2015-02-26

Już niebawem żubry z Dzikiej Zagrody w Jabłonowie koło Mirosławca będą miały towarzystwo. Wkrótce mają do nich dołączyć rysie. Ruszyła akcja „Polak Potrafi”, podczas której zbierane są pieniądze na sprowadzenie rysi do Jabłonowa.

Rysie i żubry na wyciągnięcie ręki

www.asta24.pl | 2015-02-26

Były żubry, a teraz będą i rysie. W Jabłonowie koło Mirosławca, w obrębie istniejącej już Zagrody Żubrowej ma powstać zagroda dla rysi.

Sprowadzą rysie

www.extrawalcz.pl | 2015-02-24

Dzika Zagroda w Jabłonowie (gm. Mirosławiec) wzbogaci się o nowych mieszkańców. Rysie będą nie tylko kolejną (poza żubrami) wielką atrakcją dla rzeszy turystów. Chodzi o coś znacznie więcej…

Nowi lokatorzy pojawią się w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie

www.radio.koszalin.pl | 2015-02-02

Nowi lokatorzy pojawią się w Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie koło Mirosławca. Do tej pory były żubry, teraz mają dołączyć do nich rysie.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 06.04.2015 12:12