Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Kacper Gierlach

Kacper Gierlach

Izabelin C, Polska

Turysta, wspinacz, taternik. Miłośnik beskidzkich pustek i tatrzańskich grani. W liceum prowadziłem klub górski (i chyba znów będę prowadził), byłem harcerzem w Pomarańczarni. Dorywczo dziennikarz, czasem prawnik. Gdybym nie bujał w obłokach, byłbym astrofizykiem.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

235 PLN z 60000 PLN

3 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.10.2018.

Rupicara.pl - wszystko o turystyce w górach

O projekcie

 

Celem niniejszego projektu jest utworzenie profesjonalnego serwisu internetowego o turystyce górskiej - rupicara.pl, w którym górscy entuzjaści, zarówno ci ograniczający się do letnich jednodniowych wycieczek, jak i zapaleńcy wędrujący poza utartym szlakiem przez wiele dni, znajdą niezbędną wiedzę jak uprawiać turystykę górską. W pierwszej kolejności będzie to poradnik obejmujący takie zagadnienia jak górskie niebezpieczeństwa, nawigacja, żywność, ekologia, biwakowanie, wędrówka, meteorologia, higiena, pierwsza pomoc etc. - opracowane kompleksowo, na podstawie najnowszej wiedzy. W dalszej części serwis będzie prezentował materiały poświęcone przyrodzie, etnografii, historii poszczególnych pasm górskich w Polsce i sąsiednich krajach. Tutaj znajdą się takie ciekawostki jak ta kończąca opis niniejszej zbiórki. Nie zabrakie informacji praktycznych o noclegach czy komunikacji. Turystyka górska to nie drogi sprzęt ani wytrenowane ciało, ale wiedza. Warto ją zdobyć i dzielić się z innymi.

Jeżeli:

 • nie wiesz, jak zachować się w czasie burzy, gdy jesteś wysoko na grani, np. Orlej Perci, a do szlaku zejściowego jest daleko,
 • nie wiesz, dlaczego nie nawodnisz organizmu wodą z górskiego potoku,
 • zapytany o śmiertelnie niebezpieczne dzikie zwierzę odpowiadasz: niedźwiedź, wilk, żmija...,
 • chciałbyś opanować sztukę wędrówki z mapą i kompasem, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać albo sądzisz, że to zbyt trudne,
 • myślisz, że Twoje buty z membraną gore-tex są felerne, bo przeciekają,
 • nie wiesz, dlaczego wyrzucenie ogryzka jabłka w krzaki miewa tragiczne skutki dla górskiej przyrody, włączając w to zamykanie tatrzańskich niedźwiedzi w ogrodach zoologicznych,
 • sprzątasz po swoim psie w mieście, a nie wiesz co zrobić ze swoją kupą w górach,
 • sądzisz, że szlaki podejściowe są poprowadzone zygzakami, bo wytyczający szlak myślał, że nie dasz rady podejść prosto pod górę,
 • nie wiesz, co oznaczają kolory szlaków (albo sądzisz, że nie znaczą nic),
 • chciałbyś poznać historie kryjące się za górskimi schroniskami, szlakami, najwybitniejszymi postaciami polskich gór. Spotkać ludzi, którzy w pionierskich czasach polskiej turystyki górskiej wytyczali szlaki, budowali schroniska, wydawali przewodniki, czasem nawet walczyli z Niemcami na "pędzle", słowem - otwierali przed nami góry,
 • w księgarni stoisz zdezorientowany: nie wiesz, którą mapę i który przewodnik warto wybrać,
 • chcąc kupić plecak, namiot, maszynkę do gotowania, buty czy czołówkę nie wiesz, co wybrać i zdajesz się na sprzedawcę, który jest, co prawda, obeznany z materiałami reklamowymi producentów, ale doświadczenie ma niewielkie,
 • chciałbyś przejść przedwojenny szlak im. Józefa Piłsudskiego, ale nie wiesz jak się do tego przygotować...

  ... tutaj znajdziesz odpowiedzi, na te i wiele, wiele innych pytań.

 

Materiały w serwisie będą powstawały we współpracy bądź przy wykorzystaniu dorobku takich instytucji jak Międzynarodowa Federacja Związków Alpinistycznych (UIAA), Międzynarodowy Komitet Ratownictwa Alpejskiego (ICAR), Komisja Bezpieczeństwa Niemieckiego Towarzystwa Alpejskiego (DAV), Tatrzański i pozostałe górskie parki narodowe, Służba Leśna Stanów Zjednoczonych, amerykańskia Służba Parków Narodowych, państwowy Instytut Żywności i Żywienia, Państwowa Inspekcja Sanitarna, Centrum Leczenia Hipotermii Głębokiej, górskie służby ratownicze (TOPR, GOPR), Polski Związek Alpinizmu (PZA), Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (PTTK), Polskie Towarzystwo Tatrzańskie  (PTT) i wielu innych.

 

Tradycją zbiórek internetowych są prezenty oferowane wspierającym. Co otrzymasz za wsparcie tego projektu?

 • Przede wszystkim - wartościowy produkt, który udzieli Ci odpowiedzi na wiele pytań z zakresu turystyki górskiej, poprawi Twoje bezpieczeństwo, podpowie, jak ułatwić sobie życie na szlaku, wytłumaczy jak Twoja obecność wpływa na górski świat, pokaże górskie walory, których obecności mogłeś nie być świadomy. Serwis powstanie możliwie szybko, ale nie chcąc robić nic na łapu capu rezerwujemy sobie do roku czasu na przygotowania.

 • 30 zł lub więcej - Zakładka do książki z górskim motywem. Zakładki ze szlakami przedstawiają przebieg szlaku, czas przejścia, długość (km), przewyższenie (m) oraz liczbę punktów GOT. Zakładka "Poszukiwacz skarbów" (patrz ostatni akapit) opatrzona cytatem z książki Stanisława Eljasza Radzikowskiego pt. Skarby zaklęte w Tatrach (1903). Komplet ośmiu zakładek - 100 zł. Wymiary zakadki: 5 x 18 cm.

 

 • 65 zł lub więcej - Torba bawełniana z górskim motywem. Do wyboru dwustronna "Skarby w Tatrach" lub jednostronna - dla miłośników Orlej Perci - "Zawrat - Krzyżne". Torby w kolorze naturalnej bawełny (beżowe), wymiary: 38 x 42 cm, uszy 70 cm. Komplet dwu toreb - 100 zł.
 • Koszulka.

Rozmiary i kolory
Koszulki damskie: rozmiar - długość / szerokość: S - 61/41, M - 63/44, L - 65/47, XL - 67/50, XXL - 69/53.
Koszulki męskie: rozmiar - długość / szerokość / wzrost / obwód klatki piersiowej: S - 69/50/168/92, M - 72/53/176/96, L - 74/56/182/100, XL - 76/58/185/104, XXL - 78/62/188/11011.
Kolory: biały, czerwony, niebieski, fioletowy, ciemnozielony, czarny.

 • Każda osoba, która wesprze projekt kwotą min. 150 zł będzie mogła wybrać jeden z kilku gadżetów (koszulka, kubek, torba bawełniana itp.) z logo serwisu i/lub dowcipnym rysunkiem autorstwa pewnej utalentowanej rysowniczki. Rysunek, rzecz jasna, będzie przedstawiał ciężki żywot górskiego turysty. Gadżety przygotujemy w ciągu roku od zakończenia niniejszej zbiórki.
 • Działalność serwisu będzie najprawdopodobniej oparta na współpracy z jednym z dużych sprzedawców sprzętu górskiego. Dołożymy wszelkich starań, aby sklep zaoferował specjalną zniżkę dla osób, które wpłacą min. 300 zł na rzecz niniejszej zbiórki. W tej kwocie zawiera się prawo otrzymania gadżetu.

Dlaczego warto wesprzeć serwis rupicara.pl?
Edukacja turystyczna to korzyść dla wszystkich. Lepiej przygotowani turyści to mniej wypadków, większa radość z pobytu w górach, mniejsze szkody dla górskiej przyrody. Polska to tysiące odwiedzających góry, setki kilometrów szlaków, dziesiątki schronisk, kilka górskich parków narodowych i - ani jednego dobrego, kompleksowego źródła informacji jak uprawiać turystykę górską. Warto to zmienić!

 • sierpień - wrzesień 2018
  Zbiórka internetowa na platformie Polakpotrafi.pl
 • październik - listopad 2018
  Wysyłka nagród.
 • wrzesień 2018 - czerwiec 2019
  Praca nad serwisem, w tym opracowanie treści merytorycznych (teksty, rysunki, zdjęcia, filmy), przygotowanie strony internetowej itp.
 • 1 lipca 2019
  Inaugarcja serwisu :)

Zebrane środki pokryją koszty prac wymienionych w Harmonogramie (przygotowanie merytoryczne i webmasterskie serwisu, koszty serwera, oprogramowania itp., produkcja i dystrybucja nagród).

Nazywam się Kacper Gierlach. Po górach wędruję od trzydziestu lat, od piętnastu także się po nich wspinam. W liceum założyłem i prowadziłem klub górski, w 2004 roku ukończyłem kurs taternicki PZA (posiadam Kartę Taternika). Byłem członkiem Klubu Wysokogórskiego Warszawa, uczestniczyłem w kursach Przewodników Beskidzkich. W świat gór wprowadzili mnie rodzice, całkiem skutecznie - małą złotą odznakę GOT PTTK wychodziłem jeszcze jako nastolatek. Wiedzę jak wędrówać po górach zdobywałem latami z wszelkich możliwych źródeł, w tym od najlepszych przewodników, instruktorów alpinizmu, ratowników TOPR.

Wędrowanie po górach w celach turystycznych to względnie młody pomysł na spędzanie wolnego czasu. Góry jednak, tak różne od znanych i oswojonych nizin intrygowały od dawna, postrzegano je jako miejsce wyjątkowe, trudno dostępne, groźne. Potężne skalne urwiska, turnie, granie zdawały się, niczym posępne średniowieczne zamczyska, strzec tajemnicy. Stąd powszechne było przekonanie, że góry skrywają skarby, wielu też próbowało je odnaleźć. Z pokolenia na pokolenie przekazywano sobie tzw. spiski, czyli skomplikowane instrukcje prowadzące do skarbów ukrytych w górach. Jeszcze w dwudziestoleciu międzywojennym w schronisku na Markowych Szczawinach pojawiał się dziwaczny osobnik dopytujący o możliwość bezpiecznego przechowania cennego ładunku, po czym przepadał w leśnych ostępach, aby po roku zjawić się ponownie. Owi poszukiwacze pozostawili po sobie ślady - na skałach ryli tajemne znaki, penetrowali jaskinie, drążyli w skałach chodniki. Można je znaleźć zarówno w Tatrach, jak i Beskidach. W jednym z przedwojennych numerów Wierchów (rocznik PTT) wydrukowano kilka rysunków znaków pozostawionych w górach przez poszukiwaczy, w tym postaci w jednej dłoni trzymającej lampę, w drugiej muszkiet (patrz rysunek i zdjęcie poniżej).
Mam nadzieję, że serwis rupicara.pl dzięki Waszej pomocy stanie się nowoczesnym "spiskiem" dla współczesnych poszukiwaczy skarbów - górskich turystów.
Do zobaczenia na szlaku!
rupicara.pl

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.10.2018 22:10