O projekcie
Cel naszego projektu
W 2017 roku, we Wrocławiu odbędą się The World Games, których nasza reprezentacja, jako jedna z przedstawicielek sportów nieolimpijskich, będzie gospodarzem. Kilka tygodni wcześniej, odbędą się także Mistrzostwa Świata Lacrosse'a Kobiet, gdzie chcielibyśmy wystawić swoją drużynę. Wiąże się to z zapłaceniem wpisowego oraz opłaceniem transportu kadry (18 zawodniczek) do Wielkiej Brytanii. Licząc tylko i wyłączenie na budżet własny, nie mamy najmniejszych szans, żeby się tam pojawić, a musicie wiedzieć, że dla naszych dziewczyn jest to marzenie numer jeden - możliwość reprezentowania Polski na tak ważnej imprezie, jaką są mistrzostwa świata.
O żeńskiej reprezentacji słów kilka
Słyszeliście kiedykolwiek o takim sporcie jak lacrosse? Wiedzieliście, że w naszym kraju, mamy rozgrywki drużyn żeńskich oraz męskich, gdzie rywalizuje ze sobą w sumie 12 drużyn? Czy przypadkiem nie spotkaliście kogoś z nas na ulicy, zastanawiając się, gdzie takim kijem chcemy łapać motyle?
Od ponad ośmiu lat, naszą pasją jest najszybszy sport drużynowy na dwóch nogach - lacrosse. Każdego dnia, staramy się przekładać nasze działania na jego popularyzację, jednakże jak w przypadku każdej nowej dyscypliny, początki bywają trudne. Dzięki zaangażowaniu mnóstwa osób, udało nam się stworzyć dość pokaźne zaplecze, ale w 90% dotyczy ona męskiej odmiany tego sportu. W roku 2015, postanowiliśmy wreszcie zrobić krok naprzód i stworzyć żeńską reprezentację Polski, aby grupa 100 zawodniczek, jakie grają w lacrosse'a w naszym kraju, mogła posmakować rywalizacji z najlepszymi, reprezentując barwy Polski. Chcąc jednak wykonać milowy krok dla tego sportu, potrzebujemy waszego wsparcia!
Musicie wiedzieć, że zapału w nas jest całe mnóstwo. Chociaż intensywnie działamy dopiero od pół roku, udało nam się zrobić bardzo dużo rzeczy dla żeńskiego środowiska.
*Odbyły się już trzy zgrupowania reprezentacji, w Gdynii, Wrocławiu i Warszawie.
*Odbyły się warsztaty lacrosse'owe, które poprowadziła doświadczona zawodniczka ze Stanów Zjednoczonych, Nicole Jermak.
*Udało nam się wysłać 18 dziewczyn na turniej Copenhagen Lax Cup do stolicy Danii, gdzie jako Team Poland rywalizowały z najlepszymi oraz na turniej Budapest New Year's Cup, gdzie mierzyliśmy się z najlepszymi już jako reprezentacjia Polski.
Jak widzicie, działamy prężnie, jednakże bez WASZEJ pomocy, nie będziemy w stanie przeskoczyć pewnych spraw, a cele mamy ambitne!
Czym jest ten lacrosse?
Lacrosse wywodzi się z Ameryki Północnej. Przez stulecia na całym kontynencie rozpowszechniane były różne gry z użyciem piłki, jednak właściwą kolebką gry rozgrywanej przy użyciu małej piłki i drewnianych kijów zakończonych siatkami jest Kraina Wielkich Jezior i dorzecze Mississippi. Chociaż nie istnieją pisane źródła dokumentujące rozwój lacrosse’a przed przybyciem Europejczyków, uważa się, że plemiona Indian rozgrywały pierwsze mecze już na początku XIV w. Oczywiście poszczególne odmiany różniły się od siebie nieznacznie – Irokezi posługiwali się kijami znacznie dłuższymi od Algonkinów czy Siuksów, z kolei Czirokezi korzystali z dwóch krótkich kijów zamiast jednego. Pewne elementy były jednak stałe we wszystkich odmianach.
Niezależnie od regionu mecze „odbywały się na nierównej nawierzchni, niekiedy długich na ponad milę” i mogły trwać po kilka dni, ponieważ pole gry nie było ograniczone i zdarzało się, że zawodnicy rozbiegali się we wszystkich kierunkach. Nie było jednak ryzyka gry na czas, gdyż ilekroć zawodnik nadmiernie zwalniał tempo gry, groziła mu chłosta ze strony kobiet z plemienia. Mecze we wczesnym okresie były „masowymi potyczkami drużyn liczących po około 100 graczy, a nawet do tysiąca”. We wszystkich odmianach występowały bramki, a punkty zdobywało się – zależnie od plemiennych zwyczajów – albo trafiając piłką w jakiś obiekt (np. słup lub drzewo), albo trafiając pomiędzy dwa słupki. Wszystkie plemiona korzystały wreszcie z kijów do podawania i strzelania piłką. Kiedy pierwsi biali osadnicy, w tym francuscy jezuiccy misjonarze, zobaczyli Indian rozgrywających mecz, kije zawodników w pierwszej kolejności skojarzyły im się z pastorałami – laskami katolickich biskupów symbolizującymi ich władzę i religijny autorytet. Od tych właśnie przedmiotów (po francusku „la crosse”) pochodzi nazwa, jaką kolonizatorzy nadali nowo poznanej grze – lacrosse.
Zasady żeńskiej wersji tego sportu zasadniczo różnią się od tych przyjętych w rozgrywkach mężczyzn. Różnice te służą przede wszystkim do ograniczenia kontaktu fizycznego między zawodniczkami. Kobiety grają bez kasków i ochraniaczy a jedynie w goglach i z ustnikiem. Mimo złagodzonych zasad gry, często zdarzają się kontuzje i różnorodne urazy. W związku z różnicami w budowie rakiety, trudniej jest złapać piłkę, a także oddać silny strzał. W kobiecej drużynie są trzy atakujące, pięć pomocniczek, trzy obrończynie i bramkarka. W ataku lub obronie przebywać może jednocześnie siedem zawodniczek, pozostałe cztery są odgrodzone od strefy ataku lub obrony specjalną linią.
Istnieją dwa rodzaje fauli: główne i drobne. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że za faule główne kara jest bardziej restrykcyjna; zawodniczka musi stanąć cztery metry za osobą, którą faulowała.
Poznaj naszą kadrę
Po grudniowym zgrupowaniu w Warszawie, sztab trenerski kadry zdecydował, iż reprezentację tworzyć będą tworzyć 23 zawodniczki, wyłonione spośród ponad 70 dziewczyn, jakie na przestrzeni całego roku zjawiły się na zgrupowaniach.
Pierwszy kwartał 2016 roku, reprezentacja powitała w składzie:
Marta Neumann, Agata Lubowiecka, Marianna Zielewicz, Kamila Sadowska, Kaja Białowąs, Anna Lisiecka, Katarzyna Łągiewka, Aleksandra Żbikowska, Klaudia Skwarska, Alicja Ogorzałek, Ilona Flisikowska, Małgorzata Kacperczyk, Agnieszka Kosmala, Iga Sobolewska, Katarzyna Czarnecka, Joanna Wawrzynów, Aleksandra Walczyńska, Olga Skorupka, Magdalena Milczarek, Beata Janeczko, Beata Juchniewicz, Karolina Czarnota, Patrycja Malmon.
Stoją od lewej, górny rząd: Richard Bos (trener), Dawid Wójcik(koordynator), Beata Juchniewicz, Beata Janeczko, Agata Lubowiecka, Marta Neumann, Magdalena Milczarek. Środkowy rząd: Klaudia Skwarska, Iga Sobolewska, Aleksandra Walczyńska, Alicja Ogorzałek, Joanna Wawrzyów, Ilona Flisikowska. Dolny rząd: Kaja Białowąs, Olga Skorupka, Kamila Sadowska, Aleksandra Żbikowska (K), Małgorzata Kacperczyk, Anna Lisiecka.
Sztab reprezentacji od roku 2016 tworzą następujące osoby:
- Richard Bos, trener główny
Przygodę z lacrossem zaczął w wieku 20 lat, grając na pozycji bramkarz w holenderskim Groningen. To właśnie w tym klubie, został dwa razy z rzędu wyróżniany jako jeden z najlepszych golkiperów w lidze.
W 2008 roku z powodu odniesionej kontuzji, zaczął pracę jako trener. Podczas mistrzostw Europy w 2008 roku, był asystentem trenera Holandii, która na turnieju zdobyła srebrny medal. Największe doświadczenie wyniósł jednak z pracy w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 2013 roku był trenerem młodzików z Catonsville Lacrosse Club z którymi wywalczył mistrzostwo stanu Maryland.
Styczność z żeńskim lacrossem miał jako trener w USA i Brukseli. Do reprezentacji Polski dołączył we wrześniu 2015 roku.
Przemysław Tabor, asystent trenera
Członek i aktywny zawodnik klubu Kraków Kings. Współzałożyciel i trener sekcji żeńskiej lacrosse'a w Krakowie (drużyna Queens). Występuje na pozycji bramkarza w reprezentacji Polski mężczyzn.
W początkowej fazie tworzenia żeńskiej reprezentacji, odpowiedzialny głównie za szkolenie bramkarek, później przemianowany na asystenta trenera głównego, Richarda Bosa.
- Timm Stephenson, trener ofensywy
Jest głównym trenerem żeńskiej drużyny lacrosse'a na Uniwersytecie McMaster w Hamilton, Ontario oraz głównym trenerem męskiej i żeńskiej drużyny w katolickiej szkole średniej Chrystusa Króla w Georgetown, Ontario. Dodatkowo, prowadzi dwa zespoły U-11 - Hardcor Lacrosse i Milton Mavericks.
Najstarszy członek sztabu szkoleniowego może pochwalić się tytułem Bachelor of Arts na dwóch kierunkach: kinezjologii oraz historii, które kończył na Uniwersytecie York w Toronto. Obecnie, poza trenowaniem lacrosse'a, uczy polityki i historii w katolickiej szkole średniej Chrystusa Króla.
Do sztabu trenerskiego żeńskiej reprezentacji Polski dołączył wraz z Jillian w październiku 2015 roku.
- Jill Dixon, trener defensywy
W 2013 roku zdobyła tytuł Bachelor of Art na kierunku Zarządzanie w Sporcie na Notre Dame College w Ohio, chwilę później stając się dyplomowanym trenerem. Swoją karierę zawodniczki rozpoczęła w wieku 10 lat, pierwsze kroki stawiając w box lacrossie. Głównie grywała na ataku, będąc specjalistą od drawów i kapitanem drużyny (zarówno na poziomie juniorskim, jak i seniorskim).
Obecnie pracuje na Uniwersytecie McMaster w Hamilton, Ontario, gdzie jest asystentem trenera żeńskiej drużyny lacrosse'a oraz jako dyrektor organizacyjny Żeńskiej Ligi Lacrosse w Ontario (w której występuje ponad 70 zespołów).
Do sztabu żeńskiej reprezentacji Polski dołączyła w październiku 2015 roku.
- Krzysztof Burzyński, trener bramkarek
Kierownik i aktywny zawodnik klubu AZS Legion Katowice. Jeden z najbardziej doświadczonych bramkarzy, jacy występują na polskich boiskach.
Do sztabu dołączył pod koniec roku 2015, przejmując rolę Przemysława Tabora. W reprezentacji odpowiedzialny za szkolenie bramkarek.
- Adrian Kozłowski, fizjoterapeuta
Na co dzień pracuje w gabinecie Dawców Zdrowia we Wrocławiu. Od 2014 roku związany z lacrossem poprzez współpracę z drużyną Kosynierzy Wrocław, a następnie męską reprezentacją. Do sztabu żeńskiej kadry dołączył w lipcu 2015 roku.
Obecnie, pod jego opieka znajdują sie męska i żeńska reprezentacja Polski w lacrosse, Kosynierzy Wrocław oraz reprezentacja Polski biegaczy górskich.
- Dawid Wójcik, koordynator.
Członek i aktywny zawodnik klubu AZS Legion Katowice. W sztabie reprezentacji od początku jej stworzenia w połowie 2015 roku.
Odpowiedzialny za organizację zgrupowań, kontakt z trenerami i zawodniczkami, a także koordynację wyjazdów na zagraniczne turnieje.
Nasze cele na rok 2016
- Udział w turnieju Budapest New Year's Cup ✓
- Zgrupowanie reprezentacji w Warszawie (marzec 2016)
- Udział w turnieju Silesia Cup 2016 (maj 2016)
- Udział w turnieju Lacrosse Prague Cup 2016 (czerwiec 2016)
- Udział w turnieju towarzyszącemu ME mężczyzn w Budapeszcie (lipiec 2016)
- Zgrupowanie reprezentacji w Cetniewie (sierpień 2016)
- Udział w turnieju Riga Open 2016 (listopad 2016)
Budżet projektu
Uzbierane pieniądze planujemy przeznaczyć na wpisowe na mistrzostwa świata (7000 złotych), które w 2017 roku odbędą się w Wielkiej Brytanii. Resztę kwoty wydamy na transport dziewczyn oraz ich zakwaterowanie na Wyspach. Na tej kwocie nie kończą się nasze potrzeby, jednak jesteśmy przekonani, iż wykonanie takiego kroku, bardzo przybliży nas do upragnionych celów.
Progi
Szukaj nas w Internecie
Strona: Lacrosse Polska
Facebook: Polish National Women's Team Lacrosse
Niektóre z nagród
Dyplom i piłka meczowa
Trening z żeńską reprezentacją Polski
Strój meczowy żeńskiej reprezentacji Polski
Termin realizacji nagród
Wszystkie nagrody zostaną zrealizowane po ukończeniu projektu. W zależności od rodzaju nagrody, czas oczekiwania wynosi od dwóch tygodni (w przypadku zdjęć, piłek, podziękowania, koszulek) do dwóch miesięcy (w przypadku treningu, wspólnego zdjęcia, imiennego podziękowania na filmiku czy kija do lacrosse'a).
Road to the World Games 2017
English version below
Team Poland // Copenhagen Lacrosse Cup
Goals of our project
The World Games will be taking place in Wroclaw during the summer of 2017, during which our national team, as one of the represenatives of non-Olympic sports, will be a host. A few weeks prior to that, the FIL Rathbones Women's 2017 Lacrosse World Cup will take place in the UK, the most prestigious championship in the world of women's lacrosse. Obviously, this is an event that our team cannot miss. Unfortunately, this tournament is a costly event as we would need to pay for tournament fees and make sure 18 of our girls and the coaching staff get there somehow. If we only take into account our own financial means, we don't stand a chance of getting to the UK. You must however understand that for our girls this would be a dream come true - being able to represent Poland at the highest level of play.
Our story
Have you ever heard about this game called lacrosse? Did you know that in Poland, there are a total of 12 teams, both mens' and womens'? You might have seen them on the street, wondering to yourself if they were catching butterflies with those strange looking sticks.
Our passion, for the past 8 years, has been the fastest game on two feet - the sport of lacrosse. Every day, we try to make it a little more popular, although as with every new beginning, things can prove a little difficult. Our lacrosse community is very active and we're doing everything we can to showcase the sport, but unfortunately, women's lacrosse is eclipsed by the male side of the sport. In 2015, we decided to take the plunge and form the first-ever Polish National Women's Team in lacrosse in order to give the 100 female players in Poland, an elite level of competition and the chance to represent their nation at the highest levels of competition. In order to get our girls to the next level, we need your help!
Our motivation to make the program the best it can be is extremely high. Even though there's only six months behind us from the moment we kicked everything into high gear, a lot has happened.
*We've hosted three elite training camps: in Gdynia, Wroclaw and Warsaw
*During the summer of 2016, we hosted two days of lacrosse clinics led by an experienced player from the USA, Nicole Jermak
*We were able to send 18 of our players to the capital of Denmark to take part in the Copenhagen Lax Cup during which, as Team Poland, we played against the best of the best Europe has to offer. 6 months later, we sent the first National Team to the Budapest New Year's Cup, managing to secure second place.
As you can see, we're working extremely hard, but without YOUR help, we won't be able to jump a few crucial hurdles.
Meet the National Team
Following the December training camp in Warsaw, the coaching staff decided that 23 players will be chosen to represent Poland, carefully selected from over 70 of the players that took part in the elite training camps.
Presenting the current national team:
Marta Neumann, Agata Lubowiecka, Marianna Zielewicz, Kamila Sadowska, Kaja Białowąs, Anna Lisiecka, Katarzyna Łągiewka, Aleksandra Żbikowska, Klaudia Skwarska, Alicja Ogorzałek, Ilona Flisikowska, Małgorzata Kacperczyk, Agnieszka Kosmala, Iga Sobolewska, Katarzyna Czarnecka, Joanna Wawrzynów, Aleksandra Walczyńska, Olga Skorupka, Magdalena Milczarek, Beata Janeczko, Beata Juchniewicz, Karolina Czarnota, Patrycja Malmon.
From left to right, top row: Richard Bos (head coach), Dawid Wójcik (team manager), Beata Juchniewicz, Beata Janeczko, Agata Lubowiecka, Marta Neumann, Magdalena Milczarek. Środkowy rząd: Klaudia Skwarska, Iga Sobolewska, Aleksandra Walczyńska, Alicja Ogorzałek, Joanna Wawrzyów, Ilona Flisikowska. Dolny rząd: Kaja Białowąs, Olga Skorupka, Kamila Sadowska, Aleksandra Żbikowska (C), Małgorzata Kacperczyk, Anna Lisiecka.
As of 2016, the coaching staff is as follows:
- Richard Bos, head coach
- Przemysław Tabor, assistant coach
- Timm Stephenson, offensive coordinator
- Jill Dixon, defensive coordinator
- Krzysztof Burzyński, goalie coach
- Adrian Kozłowski, physiotherapist
- Dawid Wójcik, team manager
Our goals for 2016
- Participating in the Budapest New Year's Cup ✓
- Elite training camp in Warsaw (March 2016)
- Participating in the Silesia Cup (May 2016)
- Participating in the Lacrosse Prague Cup 2016 (June 2016)
- Participating in the European Cup tournament in Budapest (July 2016)
- Elite training camp in Cetniew (August 2016)
- Participating in the Riga Open 2016 (November 2016)
Budget
Your donation would allow us to register our girls (a 7000PLN fee) to the World Cup in the UK, which takes place in 2017. The rest of the donations will be used to pay fees and costs associated with the Lacrosse World Cup in 2017, including housing and transport to the British Isles. This is a milestone that we desperately want to reach, as we believe that this is the first step to making our dream come true.
When can you expect your reward?
All rewards will be sent out at the end of this project. Depending on the type of reward, delivery could take between two weeks (photos, game balls, thank you notes, t-shirts) and two months (joint practice, team photos, thank you credits in the Road to TWG documentary or a lacrosse stick)
Find us online
Polish Lacrosse Federation: Lacrosse Polska
Facebook: Polish National Women's Team Lacrosse
Media o Twoim projekcie:
Polski Potrafią
W 2017 roku, we Wrocławiu odbędą się The World Games (Igrzyska Sportów Nieolimpijskich), podczas których nasze reprezentacje kobiet i mężczyzn wystąpią w roli gospodarzy.
Bieganie po łące z siatką na motyle? Nie! Lacrosse
Kobiety mają różne pasje. Niektóre czytają książki, inne jeżdżą na rowerze, są też takie, które…biegają po boisku z siatką na długim „kiju”, w którą… łapią piłkę, czyli grają w lacrosse.
Wspomóż Polską Reprezentację Lacrosse Kobiet
Lacrosse w Polsce stanowi stosunkowo młodą, ale szybko rozwijającą się dyscyplinę sportu. Pierwsze zgrupowanie Żeńskiej Reprezentacji Lacrosse odbyło się w listopadzie 2013 roku.