Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Podgorze.pl

Podgorze.pl

Kraków

Stowarzyszenie PODGORZE.PL zostało zarejestrowane 2006 roku przez osoby,które kilka lat wcześniej stworzyły stronę internetową o tej samej nazwie. Skupia sympatyków dawnego Wolnego Królewskiego Miasta Podgórze, które po połączeniu w Krakowem stało się jego prawobrzeżnej częścią. Zajmuje się ochroną dziedzictwa, działalnością kulturalną oraz kształtowaniem społeczeństwa obywatelskiego. Sprawozdania z działalności stowarzyszenia można znaleźć na stronie www.podgorze.pl w zakładce stowarzyszenie.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3430 PLN z 3000 PLN

93 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

114%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 28.09.2014.

ZACHOWAJ TWARZ! Wesprzyj remont podgórskiego jelenia

O projekcie

O co chodzi?
Jeleń - jeden z symboli krakowskiej dzielnicy Podgórze, charakterystyczna płaskorzeźba zdobiąca kamienicę na rogu ul. Brodzińskiego i Rynku Podgórskiego umiera, znika, pochłania ją czas i krakowskie powietrze. 

Chcemy ją uratować, chcemy dać jeleniowi drugie życie, dlatego zbieramy środki na jego odnowienie. Dołącz do nas - zaraz się przekonasz, że naprawdę warto. 

Zebraliśmy już 100%, ale akcja nadal trwa! Część pieniędzy z nadwyżki zostanie przeznaczona na wyprodukowanie jelonkowych gadżetów. Pozostała kwota wesprze nasze inne projekty: XIII Podgórskie Dni Otwartych Drzwi (to również dzięki Wam udało nam się sfinansować zeszłoroczną edycję https://polakpotrafi.pl/projekt/podgorskie-dni-otwartych-drzwi), Podgórskie Wschody Słońca (http://podgorze.pl/xii-podgorskie-wschody-slonca), Ładne Podgórze (http://ladne.podgorze.pl), Targ Pietruszkowych (http://podgorze.pl/targ-pietruszkowy-2014) oraz wiele innych!

Stan płaskorzeźby na dzisiaj:Historia kamienicy “Pod Jeleniem”
Kamienica na Rynku Podgórskim 12, na której fasadzie znajduje się jeleń, pochodzi z XVIII w. Zbudowana jest w stylu późnobarokowym.

Pierwotnie był to budynek jednopiętrowy z facjatą i łamanym dachem. Po pożarze w 1862 r. został przebudowany, a w okresie w okresie międzywojennym nadbudowano II piętro. W tym budynku pierwotnie znajdował się zajazd “Pod Jeleniem”.

Jeleń to symbol wolności, siły, duchowości, w niektórych kulturach to znak łączności z zaświatami, a poroże to symbol siły duchowej, to wizerunek szlachetności. Być może dzięki temu, ten nasz podgórski, stał się jednym z symboli dzielnicy, a może dlatego, że jest niezwykle oryginalny - jedno poroże, na jednej głowie, łączy dwa ciała - jak dwa światy. Ten nasz podgórski jeleń jest pełen rozbrajającego wdzięku. Pewnie dlatego każdego, kto kiedykolwiek go zobaczył zdążył zauroczyć.

Dlatego właśnie ta jego powolna agonia tak bardzo nas boli, dlatego bierzemy się do działania. Dlaczego przez polakpotrafi? - Bo podgórski jeleń to symbol miasta, a miasto to ludzie - to społecznie działania, to wspólnota, to energia - to my, to Wy. I tyko razem możemy coś zmieniać, na coś wpływać.

Podgórski jeleń - wizerunkowa własność "wszystkich" to najlepsza okazja abyśmy razem, wspólnie nadali czemuś kształt i nową twarz.Co dalej?
Małopolskie Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na przeprowadzenie renowacji jelenia. Nowy będzie wykonany z cementu romańskiego, materiału o niezwykłej trwałości, specjalnie sprowadzonego i przekazanego na ten cel od Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Jednakże potrzebne są środki na pokrycie pozostałych kosztów remontu, czyli 6000 zł. Połowę z tej kwoty przekażą właściciele kamienicy z rzeźbą jelenia, a my - Stowarzyszenie PODGORZE.PL chcemy razem z wami zebrać drugą połowę tej kwoty - 3000PLN. Prace zostaną przeprowadzone latem 2014.

To wiele i niewiele. Niech Wasze poczucie wspólnoty ale też wolności, podziw dla natury, ale też szacunek do przeszłości zmienią losy naszego jelenia. Ofiarujmy mu nową twarz - podarunek od nas wszystkich - niech na nowo stanie się symbolem naszej wspólnej obywatelskiej troski.

Stowarzyszenie PODGORZE.PL
Kontakt: biuro@podgorze.pl

Podziękowania dla Kuby Leszko za film oraz dla Wojtka Piróga za projekt logo akcji!

Szczegóły:
http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/941117,krakow-jelonki-z-rynku-podgorskiego-szybko-potrzebuja-liftingu-moj-reporter,id,t.html

Sponsorzy nagród:

Lodziarnia "U Francesco"

Poniżej zdjęcie wieszaka na rower Bies, zafundowanego przez Wytwórnię:

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 28.09.2014 18:06