Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

PuszczawDźwiękach

PuszczawDźwiękach

Warszawa, Polska

Joanna. Jestem streetworkerką, psycholożką, asystentką rodziny. Studiowałam malarstwo i rzeźbę na warszawskim ASP, oddając duszę i czas temu drugiemu. Teraz sztuka do mnie wraca w różnych momentach, mimo tego że się nią nie zajmuje na co dzień. W trakcie studiów na ASP zaczęłam pracę z ludźmi. Pracę z „trudną” młodzieżą, w dzielnicy owianej złą sławą, konsultacje przy telefonie z osobami uwikłanymi w przemoc domową, aż w końcu pracę z rodzinami. W między czasie miałam możliwość poznawania czym jest nurt głębokiej ekologii dzięki styczności z Pracownią na Rzecz Wszystkich Istot i grupą osób zw. z „Rykowiskiem dla jeleni – nie dla myśliwych” organizowanym co roku w Puszczy Białowieskiej. Zobaczyłam jesienne oblicze tego magicznego lasu. Od tego momentu nie mogę przestać tam jeździć....

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

piotrusdan

piotrusdan


4778 PLN z 3500 PLN

84 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

136%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 11.04.2018.

Puszcza w Dźwiękach

O projekcie

29.03 - Niesamowite co dzisiaj wydarzyło się, a raczej przez ostatnie 17 dni wydarzało. Przekroczyliśmy granicę zbiórki od, której może realnie wystartować projekt. Dziękuję ! Oczywiście to nie koniec...Zostało jeszcze kilkanaście dni...

 

Jeśli mój projekt zbierze dodatkowe 1,500 zł. czyli łącznie 5000 zł. dokupię super profesjonalne mikrofon/y, np. Rode NT4. Wtedy dźwięk będzie jak brzytwa.

 

 

Puszcza w dźwiękach

 

Wycie. Chrobot. Szelest. Świst.

Dyszenie. Dmuchanie. Sapanie. Śpiew.

Zawodzenie. Tupot. Stukot. Skrzek.

 

To tylko wybrane odgłosy z głębi Puszczy, których będziesz mógł/mogła wysłuchać w komforcie domowego zacisza. Przeniesiesz się wyobraźnią w jedno z ostatnich takich miejsc w Polsce.

 

Cel

 

Moim marzeniem jest utrwalenie mozaiki dźwiękowej Puszczy Białowieskiej w różnych porach roku, jak najdalej od hałasu cywilizacji. Stworzę wielogodzinne nagrania, (w tzw. nurcie field recordingu) wraz z opisami dźwięków (czyli tego co, kogo słychać w danej chwili), obrazem i opisem miejsca rejestracji. Udostępnię je na dedykowanej, publicznej i bezpłatnej stronie internetowej, która będzie zawierała mapę Puszczy z naniesionymi miejscami nagrań.

 

 

Dlaczego?

 

Przez ostatnie dwa lata brałam udział w akcjach obywatelskich mających na celu obronę Puszczy przed wycinką. Poznawałam stopniowo Puszczę i zakochiwałam się w niej coraz bardziej. Jeszcze niedawno nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak piękne, cenne i bogate w niedostępne dla nas na co dzień doświadczenia jest to miejsce.

Moja pasja nie ustaje – chcę jeszcze lepiej poznać tajemnicze życie Puszczy i zaprosić Was do tego doświadczenia. Dlatego właśnie traktuję ten projekt bardzo osobiście…

 

 

Abym mogła rozpocząć nagrania w wysokiej jakości, potrzebuję kupić: profesjonalny recorder wraz z akcesoriami (baterie, ładowarkę, osłonę przeciwwietrzną, kartę pamięci), profesjonalne słuchawki do pracy, mały tripod do montowania recordera. Chciałabym również zebrać środki na dojazdy do Puszczy oraz na dodatkowe profesjonalne mikrofony.

 

Projekt “Dźwięki Puszczy” zrealizuję w pełni, jeżeli zbiórka przekroczy 3 500 zł.

 

Jeżeli zbiorę 2500 zł:

 

1. Nagram wysokiej jakości dźwięki Puszczy profesjonalnym rejestratorem (takim jak ZOOM H6) z osłoną przeciwwietrzną oraz z innymi potrzebnymi akcesoriami, jak karta SDXC (128 GB), specjalne baterie do ładowania, ładowarka.

 

 

 

Jeżeli zbiórka przekroczy 3000 zł.

 

2. Umożliwisz mi odsłuchiwanie w trakcie nagrań i zrealizowanie postprodukcji na profesjonalnych słuchawkach, takich jak Audio-Technica ATH-M50 X.

 

A jeżeli zbiórka przewyższy 4000 zł:

 

3. Będę dojeżdżała do Puszczy przez cały rok: 1-2 razy w miesiącu. Dzięki temu nagram surowy materiał z wszystkich pór roku!

 

Projekt będzie się wiązał także z takimi kosztami, jak: dodatkowe profesjonalne mikrofony, obudowanie recordera trwałym materiałem, postprodukcja, stworzenie i przystosowanie strony internetowej, współpraca ze specjalistami (między innymi biologami, ornitologami itd.).

 

Jeśli zbiórka okaże się sukcesem i zarejestruję dźwięki Puszczy przez cały rok, w planach mam:

 

1. Zbudowanie strony internetowej z mapą, dźwiękami i opisami.

 2. Synchronizację strony z programem/aplikacją dźwiękową (typu soundcloud).

 3. Umożliwienie nauczycielom bezpłatnego pobierania materiałów ze strony.

 4. Wydarzenia dźwiękowe w przestrzeni publicznej.

 5. Prowadzenie warsztatów edukacyjnych z wykorzystaniem pejzażu dźwiękowego.

 

Chciałbyś/Chciałabyś pomóc inaczej niż wpłacając pieniądze?

Szukam pasjonatów natury pracujących z dźwiękiem, potrafiących rozpoznać gatunki zwierząt po ich odgłosach. Wszelkie pomysły na udoskonalenie projektu także mile widziane! Pisz do mnie śmiało na adres: puszczawdzwiekach@gmail.com

 

Jak to się zaczęło?

 

Strzegliśmy, badaliśmy, raportowaliśmy, edukowaliśmy. Przez ostatnie 2 lata wraz z aktywistami i aktywistkami Obozu dla Puszczy, Fundacji Greenpeace Polska oraz Dzikiej Polski chroniłam Puszczę przed postępującą wycinką na dotąd niespotykaną skalę. W trakcie tego szalonego czasu zaczęłam nagrywać dźwięki, najzwyklejszym dyktafonem, w bardzo różnych ostępach leśnych. Ku mojemu zaskoczeniu weszłam w inny świat. Świat dźwięków prastarej Puszczy. I tak, nagrałam: pohukiwanie sów, świergot rozmaitych ptaków, ryki jeleni, a także wycie wilków! Zarejestrowałam, jak żubry ocierają się o mój dyktafon. Mam nawet dowód: kłaki sierści znalezione przy sprzęcie… Także małe ptaszki interesowały się dyktafonem. Furkot wyraźnie słychać na nagraniach.

 

 

Poprzez nagrania odkryłam, że różne części Puszczy mają swój odrębny, niepowtarzalny pejzaż dźwiękowy. A dźwięk zarejestrowany bez udziału człowieka jest niczym niezmąconą komunikacją wszystkich żyjących tam istot.

Im dłużej rozmawiałem o tych nagraniach z przyjaciółmi, tym bardziej wierzyłam, że rejestrowanie dźwięków ma nieocenioną wartość. Tak dla ludzi, jak i lasu. Niestety, zeszłego lata podczas nagrywania dźwięków nad brzegiem rzeki Narewki mój jedyny sprzęt zamókł w czasie ulewy. Chociaż wystarczał mi on wówczas, to i tak wiedziałam już, że aby podzielić się materiałami z innymi, będę potrzebowała lepszego sprzętu.

 

 

Tak wpadłam na pomysł projektu Puszcza w dźwiękach. Postanowiłam dobrze zaplanować działania, zorganizować zbiórkę celową oraz rozpocząć współpracę z innymi pasjonatami.

Znasz teraz historię projektu. Wiesz o moich doświadczeniach w Puszczy i o moim marzeniu z nią związanym. Jestem przekonana, że z Twoją pomocą zrealizuję to marzenie. Zrealizuję cel ważny dla mnie, ale także dla miłośników dźwięku i ochrony przyrody.

 

Puszcza Białowieska, czyli co to za las?

 

Jest to najlepiej zachowany las nizinny strefy umiarkowanej na półkuli północnej.

Puszcza Białowieska zawiera najlepiej zachowane fragmenty nizinnych lasów liściastych i mieszanych na Niżu Europejskim, w których na rozległym obszarze zachodzą niezakłócone procesy przyrodnicze obejmujące wszystkie etapy ekosystemu leśnego. W naturalnym lesie obok życia i młodości jest i starość, śmierć i rozkład.

 

 

Trudno oddać wyjątkowość tego miejsca prostym zestawieniem gatunków, podaniem powierzchni chronionych czy wyliczeniem atrakcji przyrodniczych. Jest to las o niesamowitej różnorodności biologicznej, której wszystkie procesy na siebie wpływają jak i las, który z własną dynamiką przeobraża się. Odradza się, zmienia swój skład gatunkowy jak i umiera, aby na nowo narodzić się. Wszystkie procesy w każdym fragmencie lasu są jednoczesne. Na powalonym wielkim świerku - piastunce, wyrastają młode drzewka, a wilk może zapędzić swoją ofiarę.

 

 

Fauna Puszczy Białowieskiej należy do najliczniejszej i najbardziej zróżnicowanej w kraju w stosunku do zajmowanej powierzchni. Obok siebie żyją tu żubry, wilki, rysie, jeleniowate, dziki, borsuki, jenoty, kilka gatunków łasicowatych, dwa gatunki zajęczaków, lis...Jest i nieliczny łoś. Natomiast najliczniejszą grupę ssaków reprezentują gryzonie - aż 19 gatunków. Wśród 13 gatunków nietoperzy kilka jest uznanych na skalę europejską za narażone na wyginięcie, a w Puszczy mają się dobrze. Puszcza Białowieska ze względu na swoje walory ornitologiczne jest również europejską ostoją ptaków oraz obszarem specjalnej ochrony ptaków sieci Natura 2000.

 

W okresie lęgowym obszar Puszczy Białowieskiej zasiedla m.in.: muchołówka białoszyja, dzięcioł białogrzbiety, lelek, sóweczka, dzięcioł trójpalczasty i muchołówka mała, bocian czarny, orlik krzykliwy, jarząbek i włochatka.

 

Podobnie jak w przypadku grzybów wiele z występujących tu gatunków owadów, zwłaszcza chrząszczy, zalicza się do reliktów puszczańskich. Jest to możliwe dzięki unikalnym jak na warunki europejskich lasów zasobom martwego drewna oraz starych i dziuplastych drzew. Najwięcej takich reliktów występuje w grupie zwierząt ściśle związanych z martwym drewnem, zwłaszcza tym o dużych gabarytach, a nie np. wśród tych, które żyją na drzewach żywych. To tutaj znajdziemy m.in. zgniotka cynobrowego.

 

Pamiętajmy więc że jesteśmy wielkimi szczęściarzami. Nie musimy jechać do Amazonii, aby doświadczyć, czym jest naturalny, dziki las. By poczuć pierwotne tętno i zobaczyć urzekające piękno przyrody, wystarczy tu przyjechać.

 

 

Rok 2017 dla Puszczy - rokiem dewastacji i wycinki

 

W marcu 2017 r. Minister Środowiska, Jan Szyszko zatwierdził trzykrotne zwiększenie pozyskania drewna. Stało się tak pomimo krytycznych głosów wielu środowisk naukowych z Polski i ze świata, ogólnopolskich protestów i sprzeciwu części mieszkańców regionu.

Planowane cięcia objęły wiele cennych siedlisk, w tym ponad 100 a nawet 200-letnie starodrzewia, objęte dotąd ochroną. Pod piłami maszyn padły nie tylko świerki, ale i drzewa liściaste. Oprócz samej wycinki wielkich obszarów leśnych do ogromnych zniszczeń przyczyniły się wielkie kombajny leśne - harwestery i forwardery. Maszyny do wycinki, obróbki, cięcia i wywożenia drzew z lasu. Oznaczało to zagładę dla puszczańskich siedlisk wielu rzadkich gatunków ptaków, owadów, grzybów i roślin, nierozerwalnie związanych z martwymi drzewami, a las w wielu miejscach stracił szansę na samoistne odrodzenie. Zostały przerwane naturalne procesy, dzięki którym Puszcza jest tak wyjątkowa. Przez wiele przyszłych pokoleń będzie zabliźniać rany zadane jej przez człowieka.

 

20 lutego 2018 r. rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wydał opinię, w której potwierdza, że zwiększenie wycinki w Puszczy Białowieskiej przez ministra było niezgodne z prawem.

 

więcej informacji o walce o zachowanie tego cennego lasu na stronie koalicji na rzecz ochrony Puszczy: http://kochampuszcze.pl/informacje/ oraz na stronie Obozu dla Puszczy https://dlapuszczy.pl/ i na stronie Pracowni na Recz Wszystkich Istot http://puszcza.pracownia.org.pl/puszcza-bialowieska/wstep

 

PS: Masz pomysł na nagrodę, której nie ma wśród moich propozycji? Lub chciałbyś/chciałabyś wymienić nagrodę? Napisz do mnie! Jeśli Twoja idea spotka się z moją aprobatą, chętnie dodam zasugerowaną opcję do mojej listy, abyś mógł/mogła z niej skorzystać.

 

Opis prezentów:

 

Nagrody:

 

1. Za 15 zł. (pakiet Żubr) – Otrzymasz dwa wykonane w wysokiej jakości zdjęcia z Puszczy Białowieskiej (w formie elektronicznej). Dołączę także podziękowania wysłane do Ciebie e-mailem.

 

2. Za 25 zł. (pakiet Ponurek Schneidera) – Uzyskasz dostęp do internetowej galerii wykonanych w wysokiej jakości zdjęć z Puszczy Białowieskiej. Na stronie projektu zamieszczę dla Ciebie specjalne, imienne podziękowania. Dołączę także podziękowania wysłane e-mailem.

 

3. Za 50 zł. (pakiet Zgniotek cynobrowy) – Otrzymasz wyjątkowe 5 minutowe nagranie, wybrane z materiału zarejestrowanego w Puszczy Białowieskiej. Uzyskasz dostęp do internetowej galerii wykonanych w wysokiej jakości zdjęć. Na stronie projektu zamieszczę dla Ciebie specjalne, imienne podziękowania. Dołączę także podziękowania wysłane e-mailem.

 

4. Za 50 zł. (pakiet Rozmiazg kolweński) – Otrzymasz dostęp do 1 pracy artysty wizualnego przedstawiającą Puszczę Białowieską (obraz w formie elektronicznej). Uzyskasz dostęp do internetowej galerii wykonanych w wysokiej jakości zdjęć. Na stronie projektu zamieszczę dla Ciebie specjalne, imienne podziękowania. Dołączę także podziękowania wysłane e-mailem.

 

Przykłady prac: 

 

    

 

 

5. Za 50 zł. (pakiet Bogatek wspaniały) – Otrzymasz lnianą torbę z unikatowym, puszczańskim nadrukiem/malunkiem. Uzyskasz dostęp do internetowej galerii wykonanych w wysokiej jakości zdjęć. Na stronie projektu zamieszczę dla Ciebie specjalne, imienne podziękowania. Dołączę także podziękowania wysłane e-mailem.

 

6. Za 75 zł. (pakiet Orzełek włochaty) – Otrzymasz wyjątkowe 10 minutowe nagranie, wybrane z materiału zarejestrowanego w Puszczy Białowieskiej. Dostaniesz lnianą torbę z unikatowym, puszczańskim nadrukiem/malunkiem. Uzyskasz dostęp do internetowej galerii wykonanych w wysokiej jakości zdjęć. Na stronie projektu zamieszczę dla Ciebie specjalne, imienne podziękowania. Dołączę także podziękowania wysłane e-mailem.

 

7. Za 75 zł. (pakiet Włochatka) – Otrzymasz 1 pracę artysty wizualnego przedstawiającą Puszczę Białowieską (wydruk i wysyłka kopii na podany adres). Dostaniesz lnianą torbę z unikatowym, puszczańskim nadrukiem/malunkiem. Uzyskasz dostęp do internetowej galerii wykonanych w wysokiej jakości zdjęć. Na stronie projektu zamieszczę dla Ciebie specjalne, imienne podziękowania. Dołączę także podziękowania wysłane e-mailem.

 

8. Za 100 zł. i więcej (pakiet Sóweczka) – Otrzymasz wyjątkowe 20 minutowe nagranie, wybrane z materiału zarejestrowanego w Puszczy Białowieskiej. Dostaniesz lnianą torbę z unikatowym, puszczańskim nadrukiem/malunkiem. Uzyskasz dostęp do internetowej galerii wykonanych w wysokiej jakości zdjęć. Na stronie projektu zamieszczę dla Ciebie specjalne, imienne podziękowania. Dołączę także podziękowania wysłane e-mailem.

 

9. Za 100 zł. i więcej (pakiet Bocian czarny) - Otrzymasz wyjątkowe 20 minutowe nagranie, wybrane z materiału zarejestrowanego w Puszczy Białowieskiej. Dostaniesz 1 pracę artysty wizualnego (wydruk i wysyłka kopii na podany adres). Uzyskasz dostęp do internetowej galerii wykonanych w wysokiej jakości zdjęć. Na stronie projektu zamieszczę dla Ciebie specjalne, imienne podziękowania. Dołączę także podziękowania wysłane e-mailem.

 

10. Za 150 zł. lub więcej (pakiet Dzięcioł trójpalczasty) – Otrzymasz wyjątkowe 20 minutowe nagranie, wybrane z materiału zarejestrowanego w Puszczy Białowieskiej. Uszyję dla Ciebie niepowtarzalny plecak-worek z materiałów pochodzących z recyclingu. Uzyskasz dostęp do internetowej galerii wykonanych w wysokiej jakości zdjęć. Na stronie projektu zamieszczę dla Ciebie specjalne, imienne podziękowania. Dołączę także podziękowania wysłane e-mailem.

 

Przykład plecako-worka:

 

 

 

11. Za 150 zł. lub więcej (pakiet Muchołówka białoszyja) – Otrzymasz wyjątkowe 20 minutowe nagranie, wybrane z materiału zarejestrowanego w Puszczy Białowieskiej. Dostaniesz 1 pracę artysty wizualnego (wydruk i wysyłka kopii na podany adres), oraz dodatkowo 1 pochodzące z galerii wydrukowane zdjęcie. Uzyskasz dostęp do internetowej galerii wykonanych w wysokiej jakości zdjęć. Na stronie projektu zamieszczę dla Ciebie specjalne, imienne podziękowania. Dołączę także podziękowania wysłane e-mailem.  

 

12. Za 200 zł. lub więcej (pakiet Ryjówka) – Otrzymasz dostęp do godzinnego, surowego materiału dźwiękowego zarejestrowanego w sercu Puszczy Białowieskiej. Do wyboru: dostaniesz lnianą torbę z unikatowym, puszczańskim nadrukiem/malunkiem, lub uszyję dla Ciebie niepowtarzalny plecak-worek z materiałów pochodzących z recyclingu. Wyślę do Ciebie 1 pochodzące z galerii wydrukowane zdjęcie. Uzyskasz dostęp do internetowej galerii wykonanych w wysokiej jakości zdjęć. Na stronie projektu zamieszczę dla Ciebie specjalne, imienne podziękowania. Dołączę także podziękowania wysłane e-mailem.  

 

13. Za 200 zł. lub więcej (pakiet Wilk) – Otrzymasz dostęp do godzinnego, surowego materiału dźwiękowego zarejestrowanego w sercu Puszczy Białowieskiej. Do wyboru: dostaniesz lnianą torbę z unikatowym, puszczańskim nadrukiem/malunkiem, lub uszyję dla Ciebie niepowtarzalny plecak-worek z materiałów pochodzących z recyclingu. Dostaniesz 1 pracę artysty wizualnego (wydruk i wysyłka kopii na podany adres). Uzyskasz dostęp do internetowej galerii wykonanych w wysokiej jakości zdjęć. Na stronie projektu zamieszczę dla Ciebie specjalne, imienne podziękowania. Dołączę także podziękowania wysłane e-mailem.

 

14. Za 250 zł. lub więcej (pakiet Ryś) – Otrzymasz dostęp do godzinnego, surowego materiału dźwiękowego zarejestrowanego w sercu Puszczy Białowieskiej. Dostaniesz lnianą torbę z unikatowym, puszczańskim nadrukiem/malunkiem. Uszyję dla Ciebie niepowtarzalny plecak-worek z materiałów pochodzących z recyclingu. Wyślę do Ciebie 1 pracę artysty wizualnego (wydruk i wysyłka kopii na podany adres), oraz dodatkowo 1 pochodzące z galerii wydrukowane zdjęcie. Uzyskasz dostęp do internetowej galerii wykonanych w wysokiej jakości zdjęć. Na stronie projektu zamieszczę dla Ciebie specjalne, imienne podziękowania. Dołączę także podziękowania wysłane e-mailem.

 

15. Za 500 zł. lub więcej (pakiet Przyjaciel/Przyjaciółka Puszczy) – wyjątkowe spotkanie z przyrodą i dźwiękiem, spacer - niespodzianka po Puszczy Białowieskiej.

 

 

 Serdecznie zapraszam do wsparcia akcji oraz do odwiedzenia Puszczy !

 

Pozdrawiam 

Asia

Media o Twoim projekcie:

Wycie, chrobot, szelest, świst.... Puszcza Białowieska w dźwiękach. autor Maciej Chołodowski

bialystok.wyborcza.pl | 2018-03-17

\"- Chcę profesjonalnie nagrywać pejzaże dźwiękowe w całej Puszczy Białowieskiej przez cały rok, a później, po odpowiednim przygotowaniu najlepszych kawałków, je upublicznić. Z mapą, opisami, zdjęciami - zapowiada projekt \"Puszcza w dźwiękach\" Joanna Bieńkowska.\"

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 11.04.2018 22:10