Dołącz do naszej społeczności!

O projektodawcy

Leszek Naziemiec

Leszek Naziemiec

Siemianowice Śląskie

Przebiegłem 108 maratonów, biegi na 100 km. Ukończyłem tratlon typu IronMan, na nartach biegowych – Biegi Piastów (50 km), Bieg Wazów (90 km), wiele zawodów pływackich na wodach otwartych, 24-godzinówki pływackie. Jestem zawodnikiem klubu PKO Praha, biorącym udział w Zimowym Pucharze Czech. W ramach zawodów pływam odcinki 750 m i 1000 m w wodzie poniżej 4 st. C.- pływa się tylko w kąpielówkach i czepku. Jestem mistrzem Czech w tej dyscyplinie (w stylu klasycznym). W 2012 roku przepłynąłem przez Kanał La Manche w sztafecie. Mam żonę i 4 dzieci.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

8622 PLN z 8000 PLN

49 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania (model "wszystko albo nic") do 14.11.2013 18:06

Przepływ przez Kanał la Manche

O projekcie

          Moją miłością jest pływanie, szczególnie na otwartych wodach i w trudnych warunkach. Wyzwanie i marzenie życia to przepłyniecie Kanału La Manche. Chciałbym popularyzować też pływanie długodystansowe na otwartych wodach. Dotychczas tę trasę pokonało kilkoro Polaków. Jest to więc teren mało wyeksplorowany. Mój przepływ solowy planuję na sierpień 2014 rok ale jest to uzależnione od wolnych terminów pilotów łodzi. Koszt wynajmu łodzi z doświadczonym pilotem to 3000 funtów. Chciałbym zebrać część funduszy aby móc zarezerwować termin przepływu.

       W 2012 roku przepłynąłem kanał w sztafecie polsko- czeskiej, było to przetarcie przed głównym wyzwaniem. Obecnie trenuję pod okiem trenera Leszka Małyszka, który będzie mi także towarzyszył na łodzi.

 


         Kanał Angielski, (Kanał La Manche) wodna przeszkoda oddzielająca Wielką Brytanię od kontynentu ma w najwęższym miejscu 34 kilometry szerokości. Pływak musi jednak pokonać ponad 40 km ze względu na panujące warunki: pływy, prądy, fale. Temperatura wody w trakcie przepływów wynosi od 12 do 18 stopni Celsjusza. Część nieudanych prób kończy się właśnie z powodu nadmiernego wychłodzenia organizmu co może prowadzić do śmierci. Innym problemem jest przypadkowe połykanie słonej wody prowadzące do torsji, które przedwcześnie mogą zakończyć próbę. Wiatr i wywoływane przez niego fale nie ułatwiają zadania pływakowi. Panujące przy francuskim brzegu pływy i prądy brzegu niejednokrotnie decydują o powodzeniu przedsięwzięcia. Znane są historie pływaków, którzy będąc zaledwie kilkaset metrów i bliżej od brzegu nie są w stanie do niego dopłynąć. Dodatkowym utrudnieniem stanowią meduzy, wodorosty, śmieci czy też plamy ropy. 

 

Zasady

 

          Mimo niesprzyjających dla organizmu człowieka warunków cała próba odbywa się w klasycznym stroju pływackim. Dopuszczalne są kąpielówki nie przekraczające wysokości kolan, czepek oraz okularki. Jedyną dozwoloną ochroną przed zimnem są różnego rodzaju kremy. Zwykle stosuje się mieszanki zawierające lanolinę, wazelinę, a w dawnych czasach stosowano towot, sadło z morświna. Dobra mieszanka nie chroni jedynie przed zimnem. Zapobiega również otarciom ramion na które narażony jest pływak w słonej wodzie. Śmiałek rozpoczyna swoją próbę z plaży. Obecnie dozwolone są jedynie przepływy z Anglii do Francji (Francuzi nie zezwalają na starty ze swojego brzegu). W chwili wejścia do wody pływak nie może dotknąć łodzi ani żadnej osoby na jej pokładzie. Prowiant otrzymuje za pośrednictwem specjalnych wysięgników lub w butelkach zawieszonych na linkach. Asekuracyjna łódź jest prowadzona przez doświadczonego pilota, który wybiera optymalną trasę przepływu uwzględniając prędkość pływaka. Próba kończy się w chwili wyjścia o własnych na francuski brzeg. Całość nadzoruje sędzia. Piloci oraz sędziowe są zrzeszeni w jednej z dwóch działających i uprawnionych do przepływów organizacji: Channel Swimming Association (działającej od 1927 roku) lub Channel Swimming & Piloting Federation (działającej od 1999). 

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

Ślązak chce przepłynąć wpław Kanał La Manche. Każdy może pomóc

katowice.gazeta.pl | 2013-10-14

Jego miłością jest pływanie, ale nie takie zwyczajne, bo na otwartych wodach i w trudnych warunkach. Teraz ma marzenie, żeby przepłynąć 40 kilometrów, ale potrzebne są pieniądze, dlatego Leszek Naziemiec postanowił wziąć udział w projekcie PolakPotrafi.pl.

Leszek Naziemiec: La Manche to Mount Everest pływania długodystansowego

www.plywanie.pl | 2013-10-14

Po Grzegorzu Radomskim, Leszek Naziemiec, pływak z Siemianowic Śląskich pragnie dołączyć do elitarnej grupy osób, które wpław chcą pokonać Kanał La Manche. O tym jak pan Leszek przygotowuje się do tego niezwykłego wyczynu, skąd zrodził się u niego taki pomysł oraz z czym przyjdzie mu się zmagać podczas próby przepłynięcia Kanału La Manche dowiecie się z naszej rozmowy.

Pogoria jak kanał La Manche. Mount Everest pływania długodystansowego

www.tvn24.pl | 2013-10-13

Leszek Naziemiec niedzielny poranek spędził w Dąbrowie Górniczej, na otwartym akwenie Pogoria. Trenuje tutaj przed samodzielnym przepłynięciem wpław kanału La Manche.

 

Leszek Naziemiec z Siemianowic chce przepłynąć kanał La Manche

www.mmsilesia.pl | 2013-10-13

Pływak w tej chwili szuka pieniędzy na wynajęcie łodzi asekuracyjnej - Przygotowuję się do przepływu kanału la Manche, jestem już zaawansowany treningowo, jednak brakuje mi sponsora. Przepływ planuję na 2014 rok, o ile zdążę wynajać łódź asekuracyjną. Największy koszt generuje właśnie wynajęcie łodzi z doświadczonym pilotem-około 15000zł - mówi nam Leszek Naziemiec.

Pływak z Siemianowic Śląskich chce przepłynąć Kanał La Manche! Marzenia mogą pokrzyżować ...pieniądze

www.tvs.pl | 2013-10-13

Od kiedy pamięta robił to co dla innych było wyczynem przekraczającym możliwości organizmu. Teraz Leszek Naziemiec, pływak z Siemianowic Śląskich chce zdobyć Mount Everest w pływaniu i przepłynąć wpław kanał La Manche. O jego planach informowaliśmy już w Silesia Informacjach. Teraz jednak marzenie wyczynowca może się nie spełnić - problemem są pieniądze, których wciąż brakuje by ekstremalne przedsięwzięcie mogło dojść do skutku.

Co łączy Pogorię z Kanałem La Manche?

www.sportowa.dabrowa.pl | 2013-09-27

Dwa odległe akweny zostały połączone pasją jednego człowieka. Leszek Naziemiec z Siemianowic Śląskich przed rokiem płynął w sztafecie na 40 km trasie, teraz postanowił wrócić tam by dokonać tego indywidualnie. Do tego celu przybliżają go treningi w zalewie Pogoria 3. Potrzebuje również wsparcia.