GrupaPolak
50 tys.

Przepływ przez Kanał la Manche

Kategoria - Sport

107%

Postęp

8622 zł

Mamy już

Udany!

Status
Poster Image

O projekcie

          Moją miłością jest pływanie, szczególnie na otwartych wodach i w trudnych warunkach. Wyzwanie i marzenie życia to przepłyniecie Kanału La Manche. Chciałbym popularyzować też pływanie długodystansowe na otwartych wodach. Dotychczas tę trasę pokonało kilkoro Polaków. Jest to więc teren mało wyeksplorowany. Mój przepływ solowy planuję na sierpień 2014 rok ale jest to uzależnione od wolnych terminów pilotów łodzi. Koszt wynajmu łodzi z doświadczonym pilotem to 3000 funtów. Chciałbym zebrać część funduszy aby móc zarezerwować termin przepływu.

       W 2012 roku przepłynąłem kanał w sztafecie polsko- czeskiej, było to przetarcie przed głównym wyzwaniem. Obecnie trenuję pod okiem trenera Leszka Małyszka, który będzie mi także towarzyszył na łodzi.

 


         Kanał Angielski, (Kanał La Manche) wodna przeszkoda oddzielająca Wielką Brytanię od kontynentu ma w najwęższym miejscu 34 kilometry szerokości. Pływak musi jednak pokonać ponad 40 km ze względu na panujące warunki: pływy, prądy, fale. Temperatura wody w trakcie przepływów wynosi od 12 do 18 stopni Celsjusza. Część nieudanych prób kończy się właśnie z powodu nadmiernego wychłodzenia organizmu co może prowadzić do śmierci. Innym problemem jest przypadkowe połykanie słonej wody prowadzące do torsji, które przedwcześnie mogą zakończyć próbę. Wiatr i wywoływane przez niego fale nie ułatwiają zadania pływakowi. Panujące przy francuskim brzegu pływy i prądy brzegu niejednokrotnie decydują o powodzeniu przedsięwzięcia. Znane są historie pływaków, którzy będąc zaledwie kilkaset metrów i bliżej od brzegu nie są w stanie do niego dopłynąć. Dodatkowym utrudnieniem stanowią meduzy, wodorosty, śmieci czy też plamy ropy. 

 

Zasady

 

          Mimo niesprzyjających dla organizmu człowieka warunków cała próba odbywa się w klasycznym stroju pływackim. Dopuszczalne są kąpielówki nie przekraczające wysokości kolan, czepek oraz okularki. Jedyną dozwoloną ochroną przed zimnem są różnego rodzaju kremy. Zwykle stosuje się mieszanki zawierające lanolinę, wazelinę, a w dawnych czasach stosowano towot, sadło z morświna. Dobra mieszanka nie chroni jedynie przed zimnem. Zapobiega również otarciom ramion na które narażony jest pływak w słonej wodzie. Śmiałek rozpoczyna swoją próbę z plaży. Obecnie dozwolone są jedynie przepływy z Anglii do Francji (Francuzi nie zezwalają na starty ze swojego brzegu). W chwili wejścia do wody pływak nie może dotknąć łodzi ani żadnej osoby na jej pokładzie. Prowiant otrzymuje za pośrednictwem specjalnych wysięgników lub w butelkach zawieszonych na linkach. Asekuracyjna łódź jest prowadzona przez doświadczonego pilota, który wybiera optymalną trasę przepływu uwzględniając prędkość pływaka. Próba kończy się w chwili wyjścia o własnych na francuski brzeg. Całość nadzoruje sędzia. Piloci oraz sędziowe są zrzeszeni w jednej z dwóch działających i uprawnionych do przepływów organizacji: Channel Swimming Association (działającej od 1927 roku) lub Channel Swimming & Piloting Federation (działającej od 1999). 

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

Ślązak chce przepłynąć wpław Kanał La Manche. Każdy może pomóc

katowice.gazeta.pl | 2013-10-14


Jego miłością jest pływanie, ale nie takie zwyczajne, bo na otwartych wodach i w trudnych warunkach. Teraz ma marzenie, żeby przepłynąć 40 kilometrów, ale potrzebne są pieniądze, dlatego Leszek Naziemiec postanowił wziąć udział w projekcie PolakPotrafi.pl.

Leszek Naziemiec: La Manche to Mount Everest pływania długodystansowego

www.plywanie.pl | 2013-10-14


Po Grzegorzu Radomskim, Leszek Naziemiec, pływak z Siemianowic Śląskich pragnie dołączyć do elitarnej grupy osób, które wpław chcą pokonać Kanał La Manche. O tym jak pan Leszek przygotowuje się do tego niezwykłego wyczynu, skąd zrodził się u niego taki pomysł oraz z czym przyjdzie mu się zmagać podczas próby przepłynięcia Kanału La Manche dowiecie się z naszej rozmowy.

Pogoria jak kanał La Manche. Mount Everest pływania długodystansowego

www.tvn24.pl | 2013-10-13


Leszek Naziemiec niedzielny poranek spędził w Dąbrowie Górniczej, na otwartym akwenie Pogoria. Trenuje tutaj przed samodzielnym przepłynięciem wpław kanału La Manche.

 

Leszek Naziemiec z Siemianowic chce przepłynąć kanał La Manche

www.mmsilesia.pl | 2013-10-13


Pływak w tej chwili szuka pieniędzy na wynajęcie łodzi asekuracyjnej - Przygotowuję się do przepływu kanału la Manche, jestem już zaawansowany treningowo, jednak brakuje mi sponsora. Przepływ planuję na 2014 rok, o ile zdążę wynajać łódź asekuracyjną. Największy koszt generuje właśnie wynajęcie łodzi z doświadczonym pilotem-około 15000zł - mówi nam Leszek Naziemiec.

Pływak z Siemianowic Śląskich chce przepłynąć Kanał La Manche! Marzenia mogą pokrzyżować ...pieniądze

www.tvs.pl | 2013-10-13


Od kiedy pamięta robił to co dla innych było wyczynem przekraczającym możliwości organizmu. Teraz Leszek Naziemiec, pływak z Siemianowic Śląskich chce zdobyć Mount Everest w pływaniu i przepłynąć wpław kanał La Manche. O jego planach informowaliśmy już w Silesia Informacjach. Teraz jednak marzenie wyczynowca może się nie spełnić - problemem są pieniądze, których wciąż brakuje by ekstremalne przedsięwzięcie mogło dojść do skutku.

Co łączy Pogorię z Kanałem La Manche?

www.sportowa.dabrowa.pl | 2013-09-27


Dwa odległe akweny zostały połączone pasją jednego człowieka. Leszek Naziemiec z Siemianowic Śląskich przed rokiem płynął w sztafecie na 40 km trasie, teraz postanowił wrócić tam by dokonać tego indywidualnie. Do tego celu przybliżają go treningi w zalewie Pogoria 3. Potrzebuje również wsparcia.

49

Wspierających

8622.13 zł

Z całkowitej kwoty 8000 zł

zakończono

Do zakończenia projektu

Projekt zostanie ufundowany 14.11.2013

Wesprzyj projekt

Wpłać 1 zł lub więcej!

podziękowanie przesłane pocztą elektroniczną

5 Wspierających
 

Wpłać 15 zł lub więcej!

zakładka do książki z mapą kanału La Manche i danymi geograficznymi

13 Wspierających
 

Wpłać 40 zł lub więcej!

wyślę kartkę pocztową z miejscem startu i informacjami o przebiegu wyprawy + zakładka do książki

7 Wspierających
 

Wpłać 60 zł lub więcej!

zaproszenie na wspólny trening - pływania zimowego lub na basenie + zakładka do książki

2 Wspierających
 

Wpłać 150 zł lub więcej!

zakładka do książki + zaproszenie na wspólny trening + informowanie na bieżąco o realizacji planów treningowych i przepływów w ramach przygotowań +wysłanie kartki pocztowej z miejsca startu

1 Wspierający
 

Wpłać 300 zł lub więcej!

oficjalna koszulka z wyprawy na kanał La Manche + wspólny trening + zakładka do książki

1 Wspierający
 
Pozostało: 2

Wpłać 800 zł lub więcej!

zaproszenie na łódź asekuracyjną - ilość miejsc ograniczona. Dodatkowo album ze zdjęciami z wyprawy + oficjalna koszulka z wyprawy

2 Wspierających
 
Pozostało: 4

Wpłać 1500 zł lub więcej!

Połączone nagrody poprzednie + czepek używany na Kanale

0 Wspierających

O autorze

Leszek Naziemiec

Leszek Naziemiec

Siemianowice Śląskie

Przebiegłem 108 maratonów, biegi na 100 km. Ukończyłem tratlon typu IronMan, na nartach biegowych – Biegi Piastów (50 km), Bieg Wazów (90 km), wiele zawodów pływackich na wodach otwartych, 24-godzinówki pływackie. Jestem zawodnikiem klubu PKO Praha, biorącym udział w Zimowym Pucharze Czech. W ramach zawodów pływam odcinki 750 m i 1000 m w wodzie poniżej 4 st. C.- pływa się tylko w kąpielówkach i czepku. Jestem mistrzem Czech w tej dyscyplinie (w stylu klasycznym). W 2012 roku przepłynąłem przez Kanał La Manche w sztafecie. Mam żonę i 4 dzieci.

Napisz wiadomość

Zgłoś patronat/mecenat

Aby zostać patronem lub mecenasem tego projektu, wyślij zgłoszenie korzystając z poniższego przycisku.