Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

AgnieszkaZdunek

AgnieszkaZdunek

Boruja

Podcasterka w pierwszym w Polsce podcaście o ekologii, życiu zerowaste, ograniczaniu konsumpcji i zielonym stylu życia

Współzałożycielka ogrodu społecznego na Szelągu w Poznaniu oraz ogrodu przyjaznego pszczołom we wsi Boruja

Prezeska fundacji Inspirator zajmującej się ekologią i działaniami społecznymi

Na zieloną stronę życia przeszła 8 lat temu, od tego czasu tworzy naturalne mydła,kremy, octy i świece sojowe

Jej misją jest uczynienie świata zielonym, pokazywanie ludziom, że dbanie o Matkę Ziemię to nasz obowiązek. Nie straszy, nie nakazuje, daje przykład :)

Napisz wiadomość do Projektodawcy

12063 PLN z 50000 PLN

110 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

24%

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz". Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 15.11.2019.

Pracownia Boruja - Centrum Edukacji Ekologicznej

O projekcie

 

Cześć! 

Jestem Agnieszka i Jestem Zielona! Ja i moja równie zielona rodzina remontujemy wiejską zagrodę z 1830 roku na potrzeby Pracowni Boruja, czyli Centrum Edukacji Ekologiczno - Kulturalnej. Marzy nam się miejsce, w którym połączą się Natura, Ludzie, Pasja i Historia. Dołącz i pomóż zrealizować ten projekt! 

 

2 lata temu szukając domu, zobaczyliśmy ledwo stojącą starą chałupę, przeznaczoną do rozbiórki i na zapomnienie. Zakochaliśmy się w niej od razu. Nie przeraził nas jej stan, ani to, że jest wpisana do rejestru konserwatora zabytków. Od razu wiedzieliśmy, że nie będzie to tylko nasz dom, tu powstanie Pracownia Boruja z warsztatami i wykładami zielarskimi, pracą w ogrodzie, śniadaniami pod 200 letnim Dębem, wspólnym smażeniem powideł i robieniem mydła.  

 

Miejsce, gdzie będzie można twórczo odpocząć od miasta. A na osoby po prostu chcące poleżakować będą czekać hamaki rozwieszone w Leśnym Zakątku oraz wygodne pokoje w odnowionej chałupie.  

W małej wsi, na końcu powiatu wolsztyńskiego, na końcu województwa wielkopolskiego, pomiędzy Wolsztynem a Nowym Tomyślem, w przepięknym regionie zamieszkałym niegdyś przez Olędrów znaleźliśmy swoje miejsce. I chcemy się nim dzielić! 

 

 

Od wielu lat segregowaliśmy śmieci, od zawsze ograniczaliśmy odpady, piliśmy wodę z kranu, chodziliśmy z własną siatką do sklepu, zakręcaliśmy kaloryfery podczas wieczornego wietrzenia i przerabialiśmy stare ubrania. Byliśmy „zero/less waste” zanim stało się to modne.   

 

W Pracowni Boruja idziemy o krok dalej: montujemy ogrzewanie elektryczne zasilane słońcem, zakładamy ekologiczną oczyszczalnię ścieków, prosty system „szarej wody”, zbudowaliśmy kompostownik na odpadki organiczne. 

 

Ale przede wszystkim, 90% wyposażenia Pracowni będzie pochodziło z recyclingu – ze starych już niechcianych szaf i komód, z t-shirtów przerobionych na dywany i kapy, z okiennic znalezionych na strychu, które staną się ramami na zdjęcia. Stara glina pokrywająca ściany będzie ponownie położona, deski podłogowe wyczyszczone, a piece obłożymy kaflami znalezionymi w chałupie i podarowanymi nam przez znajomych. 

 

A to wszystko dlatego, że szanujemy Naturę i szanujemy historię, Olędrzy byli tu kilkaset lat przed nami. To oni zbudowali naszą wieś i naszą tremplową, drewnianą chałupę. To dzięki nim mamy przepiękne lipy przed domem i Gumisiowe Drzewo na polu, a okoliczne wsie są tak urokliwe. Chcemy by pamięć o nich nie zginęła, chcemy się im odwdzięczyć. Po prostu. 

 

Pracownia Boruja będzie miejscem, w którym historia Olędrów trwa nadal, miejscem niegenerującym odpadów (zero waste), miejscem w którym Natura będzie nami kierować zgodnie z ideą permakultury. To spełnienie naszych marzeń o domu, w którym każdy będzie "u siebie", pracowni, w której ludzie współpracując ze sobą będą odpoczywać, uczyć się i bawić. To danie drugiego życia starej zagrodzie skazanej na zapomnienie. 

 

Pracownię Boruja tworzymy my, drużyna CZARNI: 

 

Czarna – pierwsza adoptowana przez nas kotka. Nazywana również Cesarzową 

 

Zosia – miłośniczka kotów, w przyszłości prowadząca schronisko dla rasowych ale niepełnosprawnych kotów 

 

Agnieszka – szczęśliwa nieżona Rafała, mama Zosi. Podcasterka w Jest Zielono, pierwszym w Polsce podcaście o ekologii, życiu zerowaste, ograniczaniu konsumpcji i zielonym stylu życia. Współzałożycielka ogrodu społecznego na Szelągu w Poznaniu oraz ogrodu przyjaznego pszczołom we wsi Boruja. Prezeska fundacji Inspirator zajmującej się ekologią i działaniami społecznymi 

 

Rafał – niemąż Agnieszki, tata Zosi. Pracownik (jeszcze) korporacji, po godzinach próbuje nadążyć za pomysłami nieżony. Nie znosi i nie rozumie urzędów 

 

Nitka – diabeł, nie kot. Imion dodatkowych różnych, w zależności od tego co właśnie spsociła. Najmilsza nocna przytulanka i powierniczka sekretów

 

Igła – najmłodsza kotka i jedyna na razie stała mieszkanka Pracowni Boruja. Oswaja się z nami a my z nią. Nasza przyszłość w wypraszaniu myszy. Na Czarną i Nitkę nie liczymy :) 

 

 

 

W Pracowni Boruja, która jest objęta projektem zrobiliśmy już całkiem sporo. Wymieniliśmy fundamenty i belki podwalinowe, oczyściliśmy ściany z polepy glinianej, założyliśmy nowy dach i zrobiliśmy trochę prac wodnych. Po kolei odnawiamy meble znalezione w chałupie i budynkach gospodarczych. Wszystkie te prace wykonujemy sami korzystając z własnych pieniędzy. 

 

 

 

 

 

Remont Pracowni Boruja składa się z kilku etapów. Pierwszy to remont chałupy (w którym właśnie bierzesz udział 😊), drugim etapem będzie całkowita przebudowa starej obory - przyszłej warsztatowni, a końcowym remont budynków gospodarczych, które również będą służyć na warsztaty i spotkania.   

 

Chociaż Pracownia nie jest jeszcze gotowa, już teraz organizujemy warsztaty i spotkania. Dla naszych gości zbudowaliśmy piec chlebowy i letnią kuchnię, a dzieciaki namalowały przepiękny mural.  

 

 

 

Ale najbardziej jesteśmy dumni z mieszkańców naszej wsi - Boruja. Chociaż jeszcze tam nie mieszkamy i dopiero stajemy się częścią ich społeczności, już działamy na rzecz naszej pięknej wsi i przepięknych rejonów olęderskich.  Daliśmy mieszkańcom pomysł, iskrę i wsparcie organizacyjne a oni, przy naszej pomocy zbudowali Ogród dla Pszczół.  

 

 

 

 

Kwota, którą zbieramy przeznaczona będzie na bardzo prozaiczne rzeczy, bez których żaden dom i żadna Pracownia nie może funkcjonować: 

 

  • wymianę starych drewnianych okien na nowe, również drewnianych z zachowaniem ich zabytkowego wyglądu 
  • ocieplenie wewnętrzne watą celulozową (drzewną) 
  • częściowe odtworzenie tynków glinianych, które dawniej były w chałupie 

 

 

 

A jeżeli dzięki Tobie! uzbieramy całą kwotę i jeszcze więcej, przeznaczymy ją na: 

 

  • dokończenie tynków glinianych 
  • budowę biologicznej oczyszczalni ścieków 

 

 

Każda złotówka, którą wpłacisz przyczyni się do szybszego zakończenia remontu i otwarcia Pracowni Boruja. Szybciej będziemy mogli prowadzić warsztaty, edukować na zielono, zapraszać gości na wykłady, budować naszą społeczność lokalną zgromadzoną wokół miłości do Natury.

 

Wymianę okien, ocieplenie i częściowe położenie tynków glinianych chcemy zakończyć do maja 2020 roku, niestety jak to na budowie jesteśmy trochę uzależnieni od pogody a trochę od wykonawców :)

 

  

Przygotowaliśmy dla Ciebie fantastyczne, oczywiście zielone nagrody. Żyjemy zgodnie z duchem “zerowaste”, w kontakcie z przyrodą, szanując historię, dlatego też nagrody są zgodne z naszymi wartościami. Ale jesteśmy przekonani, że z Twoimi również😊 Ręcznie robione, przygotowane z miłością, pachnące i bardzo praktyczne. 


MYDŁA NATURALNE, w których składzie znajdziesz tylko tłuszcze roślinne, napary ziołowe, olejki eteryczne i glinkę. Do wyboru będziesz miał/a 5 rodzajów naturalnego, ręcznie robionego mydła: lawendowe, różane, waniliowe, dyniowe, miętowe. Każde mydło jest unikatowe :)

 

Przepięknie pachnące ŚWIECE SOJOWE, wykonane z wosku sojowego, olejków eterycznych i suszonych kwiatów lawendy, róży albo nagietka. Do wyboru będziesz miał/a 4 rodzaje świec sojowych: lawendowa, różana, nagietkowo-cytrynowa i waniliowa

 

Niewiarygodnie pachnące TABLICZKI SOJOWE do powieszenia w szafie, łazience, sypialni - wszędzie tam gdzie ma pięknie pachnieć i ładnie wyglądać. Do wyboru będziesz miał/a 5 rodzajów tabliczek sojowych: lawendową, różaną, nagietkowo-cytrynową, pomarańczową i waniliową. To ich zapachy a wygląd - absolutne szaleństwo :) 

 

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją zieloną drogę, przydadzą Ci się szyte ręcznie FIRANKOWE WORECZKI na warzywa i owoce, TORBA PŁÓCIENNA lub bawełniana na zakupy. Oraz łyk DOMOWEGO OCTU JABŁKOWEGO z niepryskanych, bardzo zdrowych jabłek z Pracowni Boruja. Na zdjęciu przykładowe woreczki od Wielorazówka oraz domowy ocet malinowy (jabłkowy nie wygląda tak ładnie na zdjęciach :P) 

 

KALENDARZ NA 2020 rok z przepięknymi zdjęciami z Pracowni Boruja autorstwa Agnieszki Werechy Osińskiej z FotoDoKwardatu umili Ci każdy dzień. Zdjęcie oczywiście poglądowe :) Wygląd kalendarza będziemy wymyślać wspólnie ze Społecznością :)

 

A jeżeli będziesz chciał/a nauczyć się tworzenia naturalnych mydeł, świec sojowych i kremów, mamy dla Ciebie specjalne zniżki oraz zaproszenia na WARSZTATY MYDLARSKIE i KOSMETYCZNE. Kilka godzin pachnącego relaksu w gronie cudownych osób :)

 

Mamy dla Was również autorski EBOOK "EKO DLA ZIELONYCH" autorstwa Agnieszki, z którego dowiesz się jak, w ciagu  8 tygodni zmienić swoje życie na zielone. Niedostępny nigdzie indziej, tylko tutaj!

Oraz po 1 egzemplarzu bestsellera Kasi Wągrowskiej "Życie Zerowaste" i naszej ulubionej książki, pierwszej którą powinieneś/aś chwycić zaczynając przygodę z permakulturą czyli "Ogród Gai" Tobiego Hemenway'a.

 

I prawdziwą perełkę, dostępną tylko w dwóch egzemplarzach.  Oryginalną, odrestaurowaną RAMĘ OKIENNĄ Z XIX WIEKU z Pracowni Boruja, w której ukryte są olęderskie zioła i kwiaty. Możesz ją powiesić na ścianie, a lato będzie w Twoim domu cały czas. P.S. zdjecie przedstawia odnowioną przez nas ramę, ale Ty zamiast pudełka po niemieckiej sacharynie z I wojny światowej, otrzymasz suszone zioła i kwiaty. 

 

Większość prezentów jest już gotowa, na niektóre np. mydła trzeba poczekać kilka tygodni. Przed Bożym Narodzeniem na pewno będą już u Ciebie. Nie ma nic piękniejszego niż rodzina i przyjaciele przy wspólnym stole otuleni zapachem waniliowej albo pomarańczowej świecy sojowej.  

 

Preferujemy odbiór osobisty w Poznaniu, ale jeżeli mieszkasz daleko wyślemy Ci paczkę 😊

 

 

Dzięki naszym przyjaciołom i ich wsparciu mamy w sobie entuzjazm i wiarę w to, co robimy. Bez nich byłoby po prostu smutno, a my byśmy oszaleli :)

                               

    Mydlane Rewolucje                    FotoDoKwadratu                          Ogród Szelag                                              

 

                            

   Podcast Rozwój                          Ograniczam się                   Podcast Nowoczesny Lider

Osobisty dla każdego                                                                   

                          

 Spotkanie i Tworzenie                 Jak zrobić podcast?                        RomAnntica

       

                         

Siedlisko Permakultury                Truskawkowe Pola                   Pretty Well Done

         Zdrojewo

 

                           

       Oplotki.pl                                        Tekstura                   Nieplac Zabaw/Pracownia k.        

 

 

 

Odwiedź stronę Jestem Zielona albo stronę Pracowni Boruja, napisz maila albo zadzwoń :) Agnieszkę znajdziesz też na Facebook'u i na Instagramie 

   

      

 

 

Media o Twoim projekcie:

Mądra edukacja ekologiczna

nieplaczabaw.pl | 2019-10-24

Posłuchaj podcastu Nieplac zabaw, w którym Anna Komorowska przepytuje Agnieszkę o tym jak uczyć dzieci o ekologii. \"Współczesne dzieci mają ogromną wiedzę na temat przyrody. (...). Ale jak taka wiedza przekłada się na praktykę? Jak uczyć ekologii w skali globalnej, ale i lokalnej?

Punkt zwrotny

www.poradnikowo.com | 2019-10-23

Posłuchaj podcastu Poradnikowo, w którym Wojtek Strózik wyciaga z Agnieszki całą prawdę o Pracowni Boruja. \"Przychodzi taki moment, takie zdarzenie, które wywraca Twoje życie do góry nogami. Ta chwila, kiedy zadajemy sobie ważne pytania. Pytania, które mogą wiele, a raczej odpowiedzi na te pytania.\"

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz"

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 15.11.2019 22:10