Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Stowarzyszenie Lepszy Świat

Stowarzyszenie Lepszy Świat

Poznań

Stowarzyszenie “Lepszy Świat” działa w Poznaniu już od 11 lat. Zajmuje się pomocą społeczną, edukacją i promocją wolontariatu. Wspiera oddolne inicjatywy i angażuje społeczność lokalną do działania. Promuje międzynarodową i społeczną solidarność, prawa człowieka i zrównoważony rozwój.

Więcej informacji na: www.lepszyswiat.org.pl

Napisz wiadomość do Projektodawcy

26793 PLN z 10000 PLN

416 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

267%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 30.12.2016.

From Poznan With Love. Poznań wspiera uchodźców

O projekcie

 

 

 

 

Zbieramy fundusze, które pozwolą nam na zakup podstawowych produktów spożywczych dla mieszkańców obozu dla uchodźców w Nea Kavala w Grecji. Olej, ryż, cukier, sól, herbata pozwolą mieszkańcom obozów samodzielnie przygotowywać choć część posiłków. Gotowanie i wspólne jedzenie posiłków daje poczucie sprawczości, zbliża ludzi i pozwala budować wspólnotę – w tych ciężkich warunkach taka możliwość znaczy bardzo dużo.

 

 

 

 

 

Kilkadziesiąt tys. uchodźców przebywa w Grecji. Ich sytuacja jest dramatyczna – utknęli w obozach, z których większość jest nieprzygotowana na nadchodzącą zimę. Nic nie wskazuje na to, żeby miało się to szybko zmienić. Granice pozostają zamknięte, a obozy, które miały być tymczasowym przystankiem na drodze do bezpiecznego życia, zamieniają się dla wielu rodzin w miejsce stałego pobytu.

 

 

 

Wolontariusze i wolontariuszki pomagający w Grecji angażują się jak tylko mogą w zapewnienie uchodźcom godnych warunków życia: organizują zbiórki odzieży i żywności, budują szkoły i uczą w nich najmłodszych, informują w swoich krajach o tym, jaka forma pomocy jest w tej chwili najbardziej potrzebna.

Takie informacje dotarły też do Poznania.

 

Wiemy co możemy zrobić, żeby realnie odmienić choć jedną sferę życia mieszkańców obozu w Nea Kavala, w którym, w nieogrzewanych kontenerach, mieszka ok. 800 osób, w tym ok. 50% dzieci.

 

 

 

From Poznań with Love jest naszą odpowiedzią na apel o pomoc. Możemy działać lokalnie, pokazać, że nasza solidarność może być odpowiedzią na bezsilność.

Jesteśmy nieformalną grupą poznanianek. Są wśród nas studentki i absolwentki, wykładowczynie, pracownice kultury, aktywistki, feministki, działaczki lokalne. Angażujemy się w życie naszego miasta, ale nie chcemy się do niego ograniczać. Za sprawą opowieści Asi, która niedawno wróciła z wolontariatu w jednym z obozów, podjęłyśmy decyzje o konieczności działania.

Sytuacja w obozach jest bardzo płynna: z dnia na dzień zmienia się liczba osób, a co za tym idzie – potrzeby. Z tego powodu szczegółowe decyzje o tym co i w jakich ilościach zakupimy, możemy podjąć dopiero w momencie zakończenia zbiórki. Zależy nam na sprawiedliwej dystrybucji: każdy mieszkaniec, każda rodzina powinna dostać odpowiadającą jej potrzebom ilość danego produktu.

Produkty kupimy na miejscu, w jednej z greckich hurtowni w pobliżu obozów.

  

Zbiórkę przeprowadzamy przy współpracy ze stowarzyszeniem Lepszy Świat. Dystrybucją na miejscu zajmie się Drop in the Ocean.

 

 

 

Nasz cel podstawowy, to zebranie 10 tys. zł. Za te pieniądze uda nam się kupić:

Jeśli zbierzemy 14 tys. zł: 

Jeśli uda nam się zebrać 22 tys. zł: 

 

Joanna Stankiewicz – właścicielka Babilądu, organizatorka Babiego Targu. Swego czasu związana m.in. z festiwalami No Women No Art i Animator. W listopadzie tego roku pracowała jako wolontariuszka w obozie w Nea Kavala w Grecji. Wraca tam w grudniu.
Dagmara Lis - absolwentka filologii polskiej UAM, obecnie pracuje w branży reklamowej. 
Iga Gosiewska - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych oraz studiów podyplomowych School of Form (Design Management), zajmuje się projektowaniem graficznym, składem publikacji i ilustracjami. Aktywistka stowarzyszenia Otwarte Klatki.
Ola Juchacz - absolwentka kulturoznawstwa, studentka filozofii, związana z inicjatywą W Naszej Sprawie i kluboksięgarnią anarchistyczną Zemsta, feministka.
 Marianna Piskorz - absolwentka poznańskiego kulturoznawstwa, animatorka, producentka, prowadzi Fundację Mały Dom Kultury, od wielu lat związana z klubem Dragon, zaangażowana w liczne inicjatywy społeczno-kulturalne.
Weronika Zawadzka – członkini Kolektywu Kłak i inicjatywy W Naszej Sprawie, feministka i aktywistka, absolwentka Gender Studies UAM.
Anna Wachowska-Kucharska - swego czasu członkini Obywatelskiej Rady Kultury, jedna z kuratorek projektu LOKALSI realizowanego przez Galerię Miejską Arsenał. Działa społecznie na rzecz miasta m.in. w Radzie Osiedla Naramowice.
 Gosia Ciernioch – graficzka i kulturoznawczyni. Działa w Spółdzielnii Socjalnej “Ruchomości”, która prowadzi anarchistyczny klub/księgarnię oraz wegańską restaurację Zemsta. Pochodzi z Poznania i z tej perspektywy dostrzega, że świat jest wielki a wsparcie i pomoc innym ludziom zawsze przynosi dobro. Niezależnie od pochodzenia, wieku, płci czy wyznania.
Agnieszka Szczepanek - absolwentka filologii polskiej, pracuje w Estradzie Poznańskiej, gdzie zajmuje się promocją takich festiwali, jak Animator, Made in Chicago, czy Poznań Baroque. W grudniu jedzie do Nea Kavala pracować jako wolontariuszka dla norweskiej organizacji Drop in the Ocean.
Ita Wachowska - hispanistka, literaturoznawczyni, adiunkt na UAM, członkini inicjatywy W naszej sprawie, przez wiele lat związana z Teatrem Ósmego Dnia
Karolina Pawełska - aktorka, uczuciowo i zawodowo związana z Poznaniem, realizuje swoje projekty z Grupą Circus Ferus, współpracuje też Teatrem Ósmego Dnia i Grotest Maru. Angażuje się często w projekty realizowane z lokalnymi społecznościami.
 Barbara Prądzyńska - aktorka, performerka, twórczyni teatralna, pedagożka. Od lat zaangażowana w pracę teatralną w kontekście społecznym czy z grupami tzw. wykluczonych. Współzałożycielka Fundacji Art Junction.

 

 

W naszą akcję włączyli/ły się artystki, artyści, instytucje kultury, stowarzyszenia i fundacje, ich wsparcie, to przede wszystkim nagrody, które otrzymacie w zamian za wpłaty na projekt. Dziękujemy! 

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

Poznaniacy wspierają uchodźców. Zebrano już ponad 20000 złotych

epoznan.pl | 2016-12-21

W serwisie PolakPotrafi.pl trwa zbiórka pieniędzy na pomoc uchodźcom, którzy zimę spędzą w obozie Nea Kavala w Grecji. Do tej pory udało się zebrać ponad 20000 złotych.

From Poznan With Love. Poznań wspiera uchodźców

kornik.naszemiasto.pl | 2016-12-21

Wspólny posiłek łączy i daje poczucie sprawczości. Żywność potrzebna, by godnie przetrwać zimę w obozie Nea Kavala w Grecji trafi do ponad 800 osób, w tym setek dzieci.

"I wish you good luck and sunny days". Dzieci z Poznania piszą listy do swoich rówieśników uchodźców

poznan.wyborcza.pl | 2016-12-18

Poznańskie działaczki zebrały już 18 tys. zł dla uchodźców z greckiego obozu Nea Kavala. Pieniądze zostaną wydane na najpotrzebniejsze produkty, które pod koniec grudnia trafią do uchodźców. Wraz z listami autorstwa poznańskich uczniów, które w niedzielę studenci tłumaczyli na język arabski

"From Poznań with love". Poznań wspiera uchodźców

poznan.onet.pl | 2016-12-16

Kryzys uchodźczy związany z wojną w Syrii trwa już kilka lat. Wielu Syryjczyków uciekając przed wojną, szukało schronienia w Europie. Niestety, obozy dla uchodźców są często przepełnione i nie posiadają wystarczających funduszy na utrzymanie takiej ilości osób - informuje Codziennypoznan.pl.

From Poznań With Love. Poznań wspiera uchodźców

poznan.wyborcza.pl | 2016-12-12

Poznańskie działaczki zbierają pieniądze dla uchodźców z greckiego obozu Nea Kavala. - Ludzie utknęli tam na kilka miesięcy, niektórzy nawet na rok - mówi Joanna Stankiewicz, jedna z organizatorek akcji i wolontariuszka w obozie Nea Kavala

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 30.12.2016 21:09