Dołącz do naszej społeczności!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Poza (B)ramką

Poza (B)ramką

Poznań

Poza (b)ramką to projekt, który ma na celu połączyć pasję do piłki nożnej i pomoc potrzebującym. Jak? Poprzez budowę boiska w ośrodku na Sycylii dla dotkniętych różnymi traumami dzieci i młodzieży. 6 lat temu wolontariusze włoskiego stowarzyszenia Prospettiva wraz ze swoimi podopiecznymi stworzyli murawę ze skrawków trawy. Boisko okazało się miejscem, gdzie te dzieci mogą zapomnieć o problemach. Sport daje im radość, a także pomaga odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dziś boisko jest w opłakanym stanie i gra na nim jest niebezpieczna. Pomóż nam zbudować dla nich prawdziwą Arenę Marzeń!

Napisz wiadomość do Projektodawcy

4627 PLN z 120000 PLN

84 Wspierający

53 dni do zakończenia

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej (model "bierzesz ile zbierzesz"). Projekt kończy się 14.09.2019 22:10

Budujemy boisko dla dzieci na Sycylii

O projekcie

 

 

 

 

Wśród wszystkich naszych marzeń, nawet jeśli nigdy się nad tym nie zastanawialiśmy, na pewno znajduje się jedno szczególne. Bo kto z nas nie marzył nigdy o bezpiecznym miejscu, gdzie każdy jest sobie równy? Gdzie kolor skóry, przeżycia i codzienne problemy nie mają znaczenia? O azylu, który otoczy nas poczuciem wsparcia, solidarności i wspólnoty?

 

 

Poza (B)ramką to projekt zbiórki finansującej renowację boiska do piłki nożnej. Obiektu, który wolontariusze włoskiego stowarzyszenia Cooperativa Prospettiva zbudowali razem ze swoimi podopiecznymi - dziećmi i młodzieżą różnych narodowości i wyznań. Organizacja ta, której ośrodek znajduje się w Katanii na Sycylii, od początku swojego istnienia podejmuje działania, które mają na celu walkę z marginalizacją i wykluczeniem mniejszości, a także integrację różnych środowisk, pomiędzy którymi na co dzień mogą występować napięcia. Zbudowane przez nich boisko jest szczególne, bo zostało stworzone rękami młodych ludzi po traumatycznych przeżyciach, którzy zjednoczyli się ponad podziałami w jednym celu. Wielu z nich przeszło trudną drogę do Europy z Afryki czy Bliskiego Wschodu, w poszukiwaniu schronienia przed wojną. Ucieczka przez Morze Śródziemne, bez rodziców, zabrała tym dzieciom beztroskę, bez której tak trudno o czystą i niewinną radość.

 

Odnowienie boiska jest szansą na zbudowanie prawdziwej Areny Marzeń. Miejsca, gdzie różne środowiska mogą zintegrować się poprzez sport. Poza (B)ramką to okazja, by nie tylko pomóc potrzebującym materialnie, ale też wesprzeć ich mentalnie i pokazać, że ich los nie jest nam obojętny. Chcemy dać naszym przyjaciołom miejsce, gdzie będą mogli się oderwać od swoich problemów i cieszyć się wspólną grą w piłkę. Wierzymy, że w ten sposób pomożemy dzieciom być dziećmi.

 

 • renowacja boiska do gry w piłkę nożną na Sycylii i rozegranie meczu z podopiecznymi stowarzyszenia Cooperativa Prospettiva - budowę planujemy na wrzesień 2019 r.
 • budowa przyjaźni ponad podziałami;
 • integracja środowiska studenckiego w niesieniu pomocy;
 • przeciwdziałanie wykluczeniu poprzez tolerancję i empatię;
 • zredukowanie negatywnych skojarzeń ze słowem "uchodźca";
 • edukacja na temat faktycznej sytuacji osób z doświadczeniem uchodźczym;
 • niesienie pomocy poprzez sport.

6 lat temu, ze skrawków murawy pobliskich boisk, młodzi ludzie wraz z pracownikami stowarzyszenia, własnoręcznie stworzyli prowizoryczne, patchworkowe miejsce do gry w piłkę nożną. Aktualnie boisko jest w opłakanym stanie. Pomimo licznych niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z tak zniszczonego obiektu, każdego dnia podopieczni stowarzyszenia spędzają na nim nawet 8 godzin.

 

Jak dowiedzieliśmy się od wolontariuszy pracujących w ośrodku - to właśnie sport najbardziej łączy tych młodych ludzi. Piłka nożna pozwala im zapomnieć o traumatycznych przeżyciach, a czas spędzony na boisku jest ich momentem pokoju. Nie ma tam nienawiści, bólu, zła. Jest równość, zdrowa rywalizacja, przyjacielskie relacja i jedna pasja. Dla nich wszystko zaczyna się od boiska. Zrozumienie, dyscyplina, szacunek, uczciwość, pokora, odpowiedzialność, współpraca - jeżeli nauczą się tego podczas gry, przeniosą to do codziennego życia. Właśnie dlatego renowacja boiska jest dla nich tak ważna i potrzebna.

 

Po zakończeniu prac budowlanych grupa naszych wolontariuszy rozegra z podopiecznymi Prospettivy mecz inauguracyjny, co będzie wyrazem wsparcia oraz idealnym zwieńczeniem naszej wielomiesięcznej pracy nad projektem.

 

Przewidywany koszt realizacji całego projektu to około 120 tysięcy złotych. Ze względu na tak wysoką sumę, w akcję chcemy zaangażować jak najwięcej osób. Bez wsparcia społeczności PolakPotrafi.pl nie uda nam się zrealizować celu. 

W 2010 r., gdy w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie rozpoczęła się tzw. arabska wiosna, niewielu z nas przypuszczało, że wkrótce problem ten dotknie także nas. Tysiące ludzi podjęło decyzję o karkołomnej ucieczce ze swoich opanowanych wojną krajów. Ich celem stał się kontynet wolności i tolerancji - Europa. Z czasem niestety i tu natknęli się na przeszkody, a wśród nich na rasizm i ksenofobię. W obliczu odmawiania ludziom doświadczonym wojną schronienia i prawa do szczęśliwego życia, postanowiliśmy nie stać z założonymi rękami.

 

Pomimo upływu prawie dekady od pierwszych walk, dziś większość krajów, w których wybuchła rewolucja, nadal jest pogrążona w chaosie. Porwania dla okupu, przemoc seksualna, znęcanie się, kradzieże, wyzysk, prześladowania czy handel ludźmi - to wszystko jest codziennością w dotkniętych wojną regionach. Osoby, które decydują się na ucieczkę, jeszcze w jej trakcie są narażone na przemoc i wykorzystywanie.

 

Szacuje się, że około 25% osób, które zdecydowały się na przeprawę przez Morze Śródziemne, to dzieci. W większości pozbawione opieki rodziców, samotnie przemierzają tysiące kilometrów zdane na łaskę przemytników. Młoda osoba musi zapłacić przemytniczym gangom średnio od 1 do 5 tysięcy dolarów, a sama ucieczka może trwać nawet dwa lata. W jej trakcie większosć dzieci pada ofiarą okrucieństw ze strony handlarzy ludźmi. Trasa do Europy jest niebezpieczna - czasem nawet zabójcza. W tym momencie, na czterdzieści siedem osób wsiadających na łódź, przynajmniej jedna swojej ucieczki nie przeżyje.

 

Ci, którzy przeżywają, trafiają często do różnych ośrodków. W takim miejscach mogą się zintegrować z nowym otoczeniem i dojść do siebie po wyczerpującej ucieczce. Właśnie takim punktem jest ośrodek Cooperativa Prospettiva. Integrują się tam i wzajemnie sobie pomagają młodzi ludzie doświadczeni przez traumy. Bez względu na kolor skóry czy orientację, narodowość i wyznanie, właśnie w Katanii mają szansę rozpocząć nowe życie.

 

 

Poza (B)ramką to projekt non-profit studentów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nasza działalność rozpoczęła się w kwietniu 2019 roku, kiedy przygotowywaliśmy projekt zaliczeniowy na jedne z akademickich zajęć. W trakcie prac nad zadaniem zauważyliśmy jednak ogromny potencjał drzemiący w pomyśle kampanii charytatywnej dla ośrodka w Katanii, dlatego podjęliśmy kroki w celu jej urzeczywistnienia. Dziś Poza (B)ramką jest drużyną, która codziennie wkłada wiele pracy w doprowadzenie do renowacji boiska stowarzyszenia Cooperativa Prospettiva.

 

 

 

 

Większość nagród darczyńcy otrzymają natychmiastowo na wskazany adres e-mail. W przypadku nagród związanych z Katanią - uprzejmie prosimy o cierpliwość; nasza ekipa musi tam najpierw polecieć i zebrać materiały, którymi z największą chęcią się podzielimy. Na spotkanie podsumowujące całą kampanię będziemy zapraszać już po wybudowaniu boiska i naszej wizycie na Sycylii, czyli w październiku/listopadzie.

 

 

Po więcej szczegółow zapraszamy na naszego

 

Facebookahttps://www.facebook.com/pozabramka 

 

oraz Instagramahttps://www.instagram.com/pozabramka/

 

Zachęcamy do kontaktu mailowego: poza.bramka@gmail.com.

 

Jesteśmy do dyspozycji również pod telefonem - 603 264 850.

 

 

 

(ITA)

 

Siamo un gruppo di studenti dell'Università di Adam Mickiewicz a Poznan, in Polonia. Abbiamo sognato a lungo di incontrare altre culture, nazionalità e religioni e mostrare che esiste un mondo che va oltre le divisioni e FUORI DAGLI SCHEMI.

 

Abbiamo cercato di mettere in piedi delle iniziative che possono connettere le persone da tutto il mondo. Una di queste è lo sport. Per giocare insieme ai bambini e ai minori stranieri non accompagnati in Sicilia, dobbiamo prima costruire un nuovo campo da gioco. Questo è solo un obiettivo indiretto grazie al quale possiamo ottenere molte altre cose.

 

Poza (B)ramką (it. Fuori dagli schermi) è un progetto di raccolta fondi che finanzia la ristrutturazione di un campo di calcio, il campo che la Cooperativa Prospettiva a Catania ha costruito insieme ai loro allievi - bambini e giovani di diverse nazionalità e culture. 

 

Dal 1987 Prospettive ha scelto di dedicarsi esclusivamente alla tutela e al sostegno dei minori, ridefinendo quindi la propria mission sociale. Da oltre 30 anni infatti la Cooperativa, ormai radicata nel quartiere di San Giovanni Galermo, ma attiva su tutto il territorio catanese, ha concentrato le proprie energie nella progettazione e realizzazione di servizi rivolti ai bisogni di bambini e adolescenti alla ricerca costante di nuovi modelli di intervento educativo.

 

Sei anni fa, da briciole di terra dei campi vincini, i giovani insieme ai dipendenti dell'associazione, hanno creato un campo di patchowork. Purtroppo, attualmente il campo è in una condizione deplorevole. Rinnovare il campo è la nostra missione e un modo per costruire un'Arena dei Sogni. Vogliamo creare insieme con i nostri amici un posto dove possano allontanarsi dai loro problemi e godere il tempo con gli amici e la persone che non sono indifferenti al loro destino.

 

I nostri obiettivi sono:

 • ristrutturazione del campo di calcio in Sicilia e partita con dei beneficiari della Cooperativa Prospettiva; la ristrutturazione è prevista per septembre 2019
 • partecipazione della comunità studentesca nel fornire aiuto
 • contrastare l'esclusione attraverso la tolleranza e l'empatia
 • eliminare le associazioni negative che si danno alle parole "rifugiato" e "migrazione"
 • educazione sulla situazione reale delle persone con esperienza di migrazioni
 • aiuto attraverso lo sport

 

Come abbiamo imparato dalle persone che lavorano nel centro, è lo sport che connette maggiormnete questi giovani. Il calcio permette loro di dimenticare le esperienze tramatiche e il tempo trascorso in campo è il loro momento di pace. Non c'è odio, nè dolore, nè male. C'e uguanglianza, sana competizione, relazione amichevole e uno passione. Ecco perchè la ristrutturazione del campo è cosi importante e necessaria per loro.

 

Dopo il comlpetamento dei lavori di construzione, un gruppo di nostri volontari dalla Polonia giocherà la partita inaugurale con gli alunni di Prospettiva, che saranno l'espressione de sostegno? E il culmine perfetto dei nostri mesi di lavoro sul progetto.