Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Poza (B)ramką

Poza (B)ramką

Poznań

Poza (b)ramką to projekt, który ma na celu połączyć pasję do piłki nożnej i pomoc potrzebującym. Jak? Poprzez budowę boiska w ośrodku na Sycylii dla dotkniętych różnymi traumami dzieci i młodzieży. 6 lat temu wolontariusze włoskiego stowarzyszenia Prospettiva wraz ze swoimi podopiecznymi stworzyli murawę ze skrawków trawy. Boisko okazało się miejscem, gdzie te dzieci mogą zapomnieć o problemach. Sport daje im radość, a także pomaga odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Dziś boisko jest w opłakanym stanie i gra na nim jest niebezpieczna. Pomóż nam zbudować dla nich prawdziwą Arenę Marzeń!

Napisz wiadomość do Projektodawcy

6010 PLN z 120000 PLN

101 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz". Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 14.09.2019.

Budujemy boisko dla dzieci na Sycylii

O projekcie

 

 

 

 

Wśród wszystkich naszych marzeń, nawet jeśli nigdy się nad tym nie zastanawialiśmy, na pewno znajduje się jedno szczególne. Bo kto z nas nie marzył nigdy o bezpiecznym miejscu, gdzie każdy jest sobie równy? Gdzie kolor skóry, przeżycia i codzienne problemy nie mają znaczenia? O azylu, który otoczy nas poczuciem wsparcia, solidarności i wspólnoty?

 

 

Poza (B)ramką to projekt zbiórki finansującej renowację boiska do piłki nożnej. Obiektu, który wolontariusze włoskiego stowarzyszenia Cooperativa Prospettiva zbudowali razem ze swoimi podopiecznymi - dziećmi i młodzieżą różnych narodowości i wyznań. Organizacja ta, której ośrodek znajduje się w Katanii na Sycylii, od początku swojego istnienia podejmuje działania, które mają na celu walkę z marginalizacją i wykluczeniem mniejszości, a także integrację różnych środowisk, pomiędzy którymi na co dzień mogą występować napięcia. Zbudowane przez nich boisko jest szczególne, bo zostało stworzone rękami młodych ludzi po traumatycznych przeżyciach, którzy zjednoczyli się ponad podziałami w jednym celu. Wielu z nich przeszło trudną drogę do Europy z Afryki czy Bliskiego Wschodu, w poszukiwaniu schronienia przed wojną. Ucieczka przez Morze Śródziemne, bez rodziców, zabrała tym dzieciom beztroskę, bez której tak trudno o czystą i niewinną radość.

 

Odnowienie boiska jest szansą na zbudowanie prawdziwej Areny Marzeń. Miejsca, gdzie różne środowiska mogą zintegrować się poprzez sport. Poza (B)ramką to okazja, by nie tylko pomóc potrzebującym materialnie, ale też wesprzeć ich mentalnie i pokazać, że ich los nie jest nam obojętny. Chcemy dać naszym przyjaciołom miejsce, gdzie będą mogli się oderwać od swoich problemów i cieszyć się wspólną grą w piłkę. Wierzymy, że w ten sposób pomożemy dzieciom być dziećmi.

 

  • renowacja boiska do gry w piłkę nożną na Sycylii i rozegranie meczu z podopiecznymi stowarzyszenia Cooperativa Prospettiva - budowę planujemy na wrzesień 2019 r.
  • budowa przyjaźni ponad podziałami;
  • integracja środowiska studenckiego w niesieniu pomocy;
  • przeciwdziałanie wykluczeniu poprzez tolerancję i empatię;
  • zredukowanie negatywnych skojarzeń ze słowem "uchodźca";
  • edukacja na temat faktycznej sytuacji osób z doświadczeniem uchodźczym;
  • niesienie pomocy poprzez sport.

6 lat temu, ze skrawków murawy pobliskich boisk, młodzi ludzie wraz z pracownikami stowarzyszenia, własnoręcznie stworzyli prowizoryczne, patchworkowe miejsce do gry w piłkę nożną. Aktualnie boisko jest w opłakanym stanie. Pomimo licznych niebezpieczeństw związanych z korzystaniem z tak zniszczonego obiektu, każdego dnia podopieczni stowarzyszenia spędzają na nim nawet 8 godzin.

 

Jak dowiedzieliśmy się od wolontariuszy pracujących w ośrodku - to właśnie sport najbardziej łączy tych młodych ludzi. Piłka nożna pozwala im zapomnieć o traumatycznych przeżyciach, a czas spędzony na boisku jest ich momentem pokoju. Nie ma tam nienawiści, bólu, zła. Jest równość, zdrowa rywalizacja, przyjacielskie relacja i jedna pasja. Dla nich wszystko zaczyna się od boiska. Zrozumienie, dyscyplina, szacunek, uczciwość, pokora, odpowiedzialność, współpraca - jeżeli nauczą się tego podczas gry, przeniosą to do codziennego życia. Właśnie dlatego renowacja boiska jest dla nich tak ważna i potrzebna.

 

Po zakończeniu prac budowlanych grupa naszych wolontariuszy rozegra z podopiecznymi Prospettivy mecz inauguracyjny, co będzie wyrazem wsparcia oraz idealnym zwieńczeniem naszej wielomiesięcznej pracy nad projektem.

 

Przewidywany koszt realizacji całego projektu to około 120 tysięcy złotych. Ze względu na tak wysoką sumę, w akcję chcemy zaangażować jak najwięcej osób. Bez wsparcia społeczności PolakPotrafi.pl nie uda nam się zrealizować celu. 

W 2010 r., gdy w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie rozpoczęła się tzw. arabska wiosna, niewielu z nas przypuszczało, że wkrótce problem ten dotknie także nas. Tysiące ludzi podjęło decyzję o karkołomnej ucieczce ze swoich opanowanych wojną krajów. Ich celem stał się kontynet wolności i tolerancji - Europa. Z czasem niestety i tu natknęli się na przeszkody, a wśród nich na rasizm i ksenofobię. W obliczu odmawiania ludziom doświadczonym wojną schronienia i prawa do szczęśliwego życia, postanowiliśmy nie stać z założonymi rękami.

 

Pomimo upływu prawie dekady od pierwszych walk, dziś większość krajów, w których wybuchła rewolucja, nadal jest pogrążona w chaosie. Porwania dla okupu, przemoc seksualna, znęcanie się, kradzieże, wyzysk, prześladowania czy handel ludźmi - to wszystko jest codziennością w dotkniętych wojną regionach. Osoby, które decydują się na ucieczkę, jeszcze w jej trakcie są narażone na przemoc i wykorzystywanie.

 

Szacuje się, że około 25% osób, które zdecydowały się na przeprawę przez Morze Śródziemne, to dzieci. W większości pozbawione opieki rodziców, samotnie przemierzają tysiące kilometrów zdane na łaskę przemytników. Młoda osoba musi zapłacić przemytniczym gangom średnio od 1 do 5 tysięcy dolarów, a sama ucieczka może trwać nawet dwa lata. W jej trakcie większosć dzieci pada ofiarą okrucieństw ze strony handlarzy ludźmi. Trasa do Europy jest niebezpieczna - czasem nawet zabójcza. W tym momencie, na czterdzieści siedem osób wsiadających na łódź, przynajmniej jedna swojej ucieczki nie przeżyje.

 

Ci, którzy przeżywają, trafiają często do różnych ośrodków. W takim miejscach mogą się zintegrować z nowym otoczeniem i dojść do siebie po wyczerpującej ucieczce. Właśnie takim punktem jest ośrodek Cooperativa Prospettiva. Integrują się tam i wzajemnie sobie pomagają młodzi ludzie doświadczeni przez traumy. Bez względu na kolor skóry czy orientację, narodowość i wyznanie, właśnie w Katanii mają szansę rozpocząć nowe życie.

 

 

Poza (B)ramką to projekt non-profit studentów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nasza działalność rozpoczęła się w kwietniu 2019 roku, kiedy przygotowywaliśmy projekt zaliczeniowy na jedne z akademickich zajęć. W trakcie prac nad zadaniem zauważyliśmy jednak ogromny potencjał drzemiący w pomyśle kampanii charytatywnej dla ośrodka w Katanii, dlatego podjęliśmy kroki w celu jej urzeczywistnienia. Dziś Poza (B)ramką jest drużyną, która codziennie wkłada wiele pracy w doprowadzenie do renowacji boiska stowarzyszenia Cooperativa Prospettiva.

 

 

 

 

Większość nagród darczyńcy otrzymają natychmiastowo na wskazany adres e-mail. W przypadku nagród związanych z Katanią - uprzejmie prosimy o cierpliwość; nasza ekipa musi tam najpierw polecieć i zebrać materiały, którymi z największą chęcią się podzielimy. Na spotkanie podsumowujące całą kampanię będziemy zapraszać już po wybudowaniu boiska i naszej wizycie na Sycylii, czyli w październiku/listopadzie.

 

 

Po więcej szczegółow zapraszamy na naszego

 

Facebookahttps://www.facebook.com/pozabramka 

 

oraz Instagramahttps://www.instagram.com/pozabramka/

 

Zachęcamy do kontaktu mailowego: poza.bramka@gmail.com.

 

Jesteśmy do dyspozycji również pod telefonem - 603 264 850.

 

 

 

(ENG)

 

Several dozen children live in the Italian organization Cooperativa Prospettiva's facility. These are mainly boys aged 10 to 18. All of them are from different cultures, speaking different languages. Those from Africa or Middle East have found a shelter in Catania, Italy while escaping the war. The Italian charges of the facility were often victims of pathology in their families. Although it is difficult to integrate such a diverse environment, there is something that helps the boys get along very well. The place where Antonio, Omar and Kalidou leave their traumas and differences behind is a football pitch.

 

The football pitch that was bulit by the kids together with the volunteers of the organization turned out to be a great therapy for the charges. Sport has thought them things necessary for the future integration with the rest of the society: solving problems despite differences or having respect towards others. What is most important, it showed them a different world that the world seen from a boat on Mediterranean Sea, from a hole in which they had to hide from bombs or from a perspective of a 6-year-old kid seeing his father beating his mother up again.

  

Today the pitch is unfortunately in a very poor condition. Ground and concrete can be seen under the makeshift turf and the goals could as well be replaced with backpacks to make goalposts. We have decided to change it. This fundraiser is a chance for the football pitch on Sicily to become a real dream place for the charges of the facility. We have decided to help our peers because we think that it is simply unfair for the children not having a place to play football. We believe that thanks to the help, which aim is not only to help them survive, but also to improve their lives, we manage to show that Europe is indeed a place where everyone can feel safe.

 

Ecxept for the financial aspect of the fundraiser there is also a second aspect - the moral one. We are building the pitch to show the youth from the facility that they are not alone. The awareness that 1,500 miles from Catania there is somebody who cares about their fate and keeps his finger crossed can be priceless for our football friends. The feeling of support from different corners of the world enables them to enter the adult life, find a job, find friends and start a family.

 

The modernisation of the football pitch includes the exchange of the turf in order to have a genuine one. What is more, the goals that currently pose a threat will be replaced. To finish the building we plan to place some benches with the possibility of resting and drinking water considering the Sicilian heart. The modernisation of the pitch was priced by the Italian company Piscine Sirio Sport at €18,971,10. The remaining PLN125,00 that we are collecting will be spent on the transport to Sicily and on the inaugural football match with the charges.

 

Poza (B)ramką is a special project where everybody can help. Without leaving the room we can make the children in a difficult situation happy and carefree which is so important in everyone's childhood. This is an opportunity to say 'no' to the worldwide exclusion and prejudice and to shake hands with the enemies. It is also the building of a pitch-bridge between different cultures and attitudes and not a building of another wall in the world.

 

 

(ITA)

 

Siamo un gruppo di studenti dell'Università di Adam Mickiewicz a Poznan, in Polonia. Abbiamo sognato a lungo di incontrare altre culture, nazionalità e religioni e mostrare che esiste un mondo che va oltre le divisioni e FUORI DAGLI SCHEMI.

 

Abbiamo cercato di mettere in piedi delle iniziative che possono connettere le persone da tutto il mondo. Una di queste è lo sport. Per giocare insieme ai bambini e ai minori stranieri non accompagnati in Sicilia, dobbiamo prima costruire un nuovo campo da gioco. Questo è solo un obiettivo indiretto grazie al quale possiamo ottenere molte altre cose.

 

Poza (B)ramką (it. Fuori dagli schermi) è un progetto di raccolta fondi che finanzia la ristrutturazione di un campo di calcio, il campo che la Cooperativa Prospettiva a Catania ha costruito insieme ai loro allievi - bambini e giovani di diverse nazionalità e culture. 

 

Dal 1987 Prospettive ha scelto di dedicarsi esclusivamente alla tutela e al sostegno dei minori, ridefinendo quindi la propria mission sociale. Da oltre 30 anni infatti la Cooperativa, ormai radicata nel quartiere di San Giovanni Galermo, ma attiva su tutto il territorio catanese, ha concentrato le proprie energie nella progettazione e realizzazione di servizi rivolti ai bisogni di bambini e adolescenti alla ricerca costante di nuovi modelli di intervento educativo.

 

Sei anni fa, da briciole di terra dei campi vincini, i giovani insieme ai dipendenti dell'associazione, hanno creato un campo di patchowork. Purtroppo, attualmente il campo è in una condizione deplorevole. Rinnovare il campo è la nostra missione e un modo per costruire un'Arena dei Sogni. Vogliamo creare insieme con i nostri amici un posto dove possano allontanarsi dai loro problemi e godere il tempo con gli amici e la persone che non sono indifferenti al loro destino.

 

I nostri obiettivi sono:

  • ristrutturazione del campo di calcio in Sicilia e partita con dei beneficiari della Cooperativa Prospettiva; la ristrutturazione è prevista per septembre 2019
  • partecipazione della comunità studentesca nel fornire aiuto
  • contrastare l'esclusione attraverso la tolleranza e l'empatia
  • eliminare le associazioni negative che si danno alle parole "rifugiato" e "migrazione"
  • educazione sulla situazione reale delle persone con esperienza di migrazioni
  • aiuto attraverso lo sport

 

Come abbiamo imparato dalle persone che lavorano nel centro, è lo sport che connette maggiormnete questi giovani. Il calcio permette loro di dimenticare le esperienze tramatiche e il tempo trascorso in campo è il loro momento di pace. Non c'è odio, nè dolore, nè male. C'e uguanglianza, sana competizione, relazione amichevole e uno passione. Ecco perchè la ristrutturazione del campo è cosi importante e necessaria per loro.

 

Dopo il comlpetamento dei lavori di construzione, un gruppo di nostri volontari dalla Polonia giocherà la partita inaugurale con gli alunni di Prospettiva, che saranno l'espressione de sostegno? E il culmine perfetto dei nostri mesi di lavoro sul progetto.

Media o Twoim projekcie:

Studenci z Poznania chcą wyremontować boisko dla uchodźców.

www.sport.pl | 2019-07-17

Boisko znajduje się w ośrodku dla uchodźców w Katanii. Grają na nim dzieci z afrykańskich krajów, które przypłynęły na Sycylię w poszukiwaniu bezpieczeństwa i lepszej przyszłości. Jest wyjątkowe. Choć nierówne, to właśnie na nim, wszyscy czują się równi. Wiecznie zajęte, bo otwarte dla każdego.

Poznańscy studenci zbierają pieniądze na boisko dla uchodźców w Katanii

gloswielkopolski.pl | 2019-07-11

Grupa studentów z Poznania zbiera pieniądze na budowę boiska dla dzieci na Sycylii. Potrzebne jest 120 tysięcy złotych. Projekt jest ważny, ponieważ to właśnie sport najbardziej łączy tych młodych ludzi. Piłka nożna pozwala im zapomnieć o traumatycznych przeżyciach, a czas spędzony na boisku jest ic

Prawdziwe, piłkarskie boisko chcą zbudować na Sycylii poznańscy studenci

radiopoznan.fm | 2019-07-11

- To w większości dzieci, które straciły rodziców - mówi Izabella Adamczak z projektu \"Poza bramką\". - Znajdują się tam nie tylko migranci z różnych państw afrykańskich, ale też włoskie dzieci, które nie mają rodziny lub dotyka ich bieda. Często popadają w konflikty i potrafią zintegrować się tylko

Studenci z Poznania budują boisko w Katanii

dziendobry.tvn.pl | 2019-07-06

Studenci z Poznania chcą zbudować boisko dla uchodźców we włoskiej Katanii. Skąd wziął się pomysł na pomoc uchodźcom właśnie w taki sposób? Jak wygląda plan działania? Jak można pomóc studentom, którzy zaangażowali się w budowę boiska. Izabella Adamczak, Jacek Sołtysiak i Natalia Szulc opowiedzieli

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz"

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 14.09.2019 22:10