Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

fundacjanamarginesie

fundacjanamarginesie

Poznań, Polska

Fundacja NA MARGINESIE za pośrednictwem sztuki i edukacji propaguje ideały tolerancji i poszanowania godności osobistej oraz ideologicznej, przeciwdziała dyskryminacji ze względu na płeć, wyznanie, preferencje seksualne, pochodzenie, status majątkowy i inne, wprowadza do obiegu publicznego dyskurs wrażliwy na procedury wykluczenia i stygmatyzacji dotyczącej wszelkiego rodzaju dyskryminacji i wykluczenia.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

5000 PLN z 5000 PLN

98 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

100%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 20.11.2018.

'Powrót Wikingów' w Bratysławie!

O projekcie

Grupa Teatralna "Wikingowie", nad którą opiekę przejęła nowo powstała Fundacja NA MARGINESIE, dostała niebywałą szansę aby zaprezentować jeden ze swoich spektakli ("Powrót Wikingów") na FESTIVAL ERROR 2018 w Bratysławie. Jest to festiwal Teatrów Bezdomnych, jedynym tego typu festiwal w Europie i prawdopodobnie na świecie, koncentrujący się na bezdomnych grupach teatralnych.

 

Kwota, którą chcemy uzbierać, ma pozwolić nam na przejazd do i z Bratysławy, umożliwić tłumaczenie spektaklu oraz przygotowanie napisów w języku angielskim (co jest wymagane w wypadku międzynarodowych inicjatyw teatralnych), a także zapewnić minimalne wynagrodzenie dla aktorów i obsługi spektaklu.

„Powrót Wikingów” to pierwszy spektakl Grupy Teatralnej "Wikingowie".

 

Grupa powstała we wrześniu 2013 r. Wówczas to aktorka Dorota Abbe po raz pierwszy trafiła do Ośrodka dla Bezdomnych w Szczepankowie na zaproszenie mieszkającej w nim grupy „teatralnych zapaleńców”. Postanowili oni zrealizować spektakl, który miał zwrócić uwagę poznaniaków na potrzebę zorganizowania na terenie miasta ogrzewalni dla bezdomnych, przeciwko której protestowali okoliczni mieszkańcy.

Swoim przedstawieniem aktorzy z ośrodka w Szczepankowie chcieli przełamać utarte stereotypy na temat osób bezdomnych, udowodnić, że nie są ludźmi drugiej kategorii i przekonać mieszkańców Poznania, że nie powinni się ich bać. Tak powstał „Powrót Wikingów”, według tekstu Zuzanny Fichtner, pracownika socjalnego ośrodka i uczestników spektaklu, który wyreżyserowała Dorota Abbe. Spektakl ukazuje różne przyczyny bezdomności oraz próby wychodzenia z niej. Aktorzy zapraszają widzów do swojego świata. Mówią nie tylko o tym, przez co przeszli, ale także o swoich marzeniach i planach.

 

Rozpoczynając próby do „Powrotu Wikingów”, bezdomni artyści mówili, że pierwszy raz dają coś od siebie innym i to właśnie jest dla nich najważniejsze.

Premiera spektaklu odbyła się w lutym 2014 r. w Teatrze Nowym w Poznaniu. Przedstawienie grane było później kilkakrotnie na deskach tegoż teatru, na I Konkursie Teatrów Więziennych w Teatrze Ósmego Dnia, podczas Festiwalu Malta, w Teatrze Kamienica w Warszawie, w ramach zorganizowanej tam Międzynarodowej Konferencji o Bezdomności, w Radomiu, na zaproszenie tamtejszego Ośrodka dla Bezdomnych oraz na Suwalskich Teatr-Akcjach. Wszędzie spotykał się z niezwykle gorącym przyjęciem publiczności i mediów. Wielu przyznawało, że diametralnie zmienili swój stosunek do osób bezdomnych.

 

Ogrzewalnia w Poznaniu została otwarta w grudniu 2015 roku przy ul. Krańcowej.

 

Spektakl "Powrót Wikingów" opowiadał o kolejach losu ludzi bezdomnych, o różnych przyczynach bezdomności, o ich marzeniach i planach. Panowie poprzez swój spektakl chcieli pokazać, że nie są ludźmi drugiej kategorii, chociaż często tak właśnie się ich postrzega.

 

Grupa Teatralna "Wikingowie" zrealizwała prócz tego jeszcze dwa projekty teatralna:

  • Przedstawienie, "Nibylandia" (grudzień 2014, Teatr Nowy w Poznaniu), mówi o wychodzeniu z bezdomności. Zagubieni Chłopcy, zasiedziali w tytułowej Nibylandii, odkrywają, że są już dorośli i dojrzewają do decyzji, by wydostać się z przeklętego miejsca, w którym tkwią od lat. Rozumieją też, że sami tę decyzję muszą podjąć, że nikt za nich tego nie zrobi. Scenariusz „Nibylandii” okazał się proroczy. Większość członków grupy opuściła Ośrodek,  pracują, usamodzielniają się.

 

  • Spektakl, „Sztama”, w którym oprócz członków grupy wystąpili absolwenci poznańskiego studia aktorskiego STA. Opowiada on o grupie młodych pasjonatów teatru i działaczy LGBT, którym nie udaje się dostać dotacji na przedstawienie o wykluczeniu osób homoseksualnych, w związku z tym zwracają się z propozycją zrobienia spektaklu do ośrodka dla bezdomnych. Bezdomni, którzy przez większość swojego dotychczasowego życia byli traktowani jako obywatele drugiej  kategorii i stykali się z ludzkim uprzedzeniem oraz stereotypowym postrzeganiem ich, nagle muszą się skonfrontować z własnymi uprzedzeniami. Spektakl miał premierę we wrześniu 2017 w CK Zamek, w ramach projektu Teatr Powszechny)

 

Udział w międzynarodowym festiwalu to kolejny krok, dzięki któremu wiedza i świadomość społeczna dotycząca osób z problemem bezdomności (nadal bardzo słaba, ograniczona i stereotypizowana w naszym kraju) ma szansę na szersze upowszechnianie i wskazywanie, jak ważne są działania tego typu oraz jakie przynoszą efekty.

 

Więcej informacji o festiwalu:

 

http://www.divadlobezdomova.sk/divadlobezdomova/FESTIVAL_ERROR.html

Wszytkie nagrody rzeczowe dostarczymy do darczyńców przed końcem roku.

Nagrody związane z nową produkcją Grupy Teatranej "Wikingowie" uzależnione są od daty premiery (która planowana jest na II połowę sezonu 2018/2019).

 

Kontakt:

fundacjanamarginesie@gmail.com

kontaktfundacjanamarginesie@gmail.com

 

Znajdź nas na fb:

Grupa Teatralna "Wikingowie"

Fundacja NA MARGINESIE

Media o Twoim projekcie:

Poznań. Wesprzyj Wikingów na portalu Polakpotrafi

www.e-teatr.pl | 2018-10-31

Grupa Teatralna \"Wikingowie\", nad którą opiekę przejęła nowo powstała Fundacja Na Marginesie, dostała niebywałą szansę aby zaprezentować jeden ze swoich spektakli (\"Powrót Wikingów\") na Festival Error 2018 w Bratysławie. Jest to festiwal Teatrów Bezdomnych, jedyny tego typu festiwal w Europie i praw

Wikingowie w Bratysławie

www.dziennikteatralny.pl | 2018-10-31

Grupa Teatralna \"Wikingowie\", nad którą opiekę przejęła nowo powstała Fundacja NA MARGINESIE, dostała niebywałą szansę aby zaprezentować jeden ze swoich spektakli (\"Powrót Wikingów\") na FESTIVAL ERROR 2018 w Bratysławie.

Poznań. Wesprzyj Wikingów na portalu Polakpotrafi

www.e-teatr.pl | 2018-10-15

Grupa Teatralna \"Wikingowie\", nad którą opiekę przejęła nowo powstała Fundacja Na Marginesie, dostała niebywałą szansę aby zaprezentować jeden ze swoich spektakli (\"Powrót Wikingów\") na Festival Error 2018 w Bratysławie. Jest to festiwal Teatrów Bezdomnych, jedyny tego typu festiwal w Europie i praw

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 20.11.2018 22:10