Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Muzeum Warmii i Mazur

Muzeum Warmii i Mazur

Olsztyn, Polska

Zamek Kapituły Warmińskiej

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Główna siedziba - Zamek Kapituły Warmińskiej

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie powstało w 1945 roku. Siedzibą jest XIV-wieczny zamek gotycki, wybudowany dla administratora dóbr kapituły warmińskiej.

W latach 1516-1521 funkcję tę pełnił tu Mikołaj Kopernik. Do dziś na ścianie krużganka pozostała unikalna pamiątka po jego pobycie - własnoręcznie wykonana doświadczalna tablica astronomiczna, a w zbiorach Biblioteki przechowywany jest inkunabuł medyczny z którego korzystał. Muzeum gromadzi pamiątki przeszłości regionu z zakresu archeologii, historii i numizmatyki, sztuki dawnej i współczesnej, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa, kultury ludowej.

Niepowtarzalny charakter zbiorów tworzą m.in. kolekcje: rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego Warmii, portretu holenderskiego, wyrobów konwisarskich i ludwisarskich, grafiki współczesnej.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

6320 PLN z 6000 PLN

50 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

105%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 05.08.2016.

Spektakl teatralny 'Poranek Pana Mikołaja'

O projekcie

 „Poranek pana Mikołaja”

 spektakl na dziedzińcu olsztyńskiego zamku

W pewien chłodny kwietniowy poranek kanonik kapituły warmińskiej, pan Mikołaj Kopernik zaczyna kolejny dzień pracy na olsztyńskim zamku. Chwiejnym lekko, niepewnym krokiem wychodzi ze swojej komnaty na dziedziniec. „Ależ pana wzięło, kanoniku” – mówi służący Wojciech. Zapowiada się trudny dzionek…  Tak się zaczyna scenariusz spektaklu.

 

 

W 2016 roku mija  500 lat od przybycia Kopernika na zamek w  Olsztynie.  Z tej okazji chcemy podkreślić związki Kopernika z Warmią, Olsztynem, zamkiem kapituły warmińskiej. Chcemy spojrzeć na tę wybitną postać inaczej – jak na realnego człowieka, żyjącego w konkretnym miejscu. Człowieka, którego czasami boli głowa.

Przygotowujemy specjalne widowisko teatralne połączone z elementami happeningu. Przedstawimy jeden poranek z życia Kopernika. Scenariusz (osnuty wokół faktów historycznych)  już jest, zawodowi aktorzy pracują nad rolami. Powstaną jeszcze elementy scenografii, kostiumy, efekty dźwiękowe i muzyka. Premiera odbędzie się na dziedzińcu zamkowym w piątek 13 sierpnia. Wtedy będziemy potrzebowali podestów, oświetlenia, nagłośnienia i... wsparcia publiczności.


Twrócy spektaklu

 Agata Skowrońska-Kartvelishvili, reżyser, producent

 

Aktorka, producentka teatralna, założycielka TEATRAKCJI. Absolwentka PWST we Wrocławiu, aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu, związana także z teatrem Ad Spectatores. Gościnnie występowała na deskach Teatru DOC w Moskwie, Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Opery Wrocławskiej. Nagrodzona za debiut na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych w 2001 r. Laureatka Brązowej Iglicy 2003 r. Ma w swoim dorobku wiele ról teatralnych i filmowych. Od 2012 r. Zajmuje się także reżyserowaniem spektakli teatralnych i radiowych. Na stałe współpracuje z wrocławskim Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość, produkując spektakle teatralne z cyklu „Teatr historii”. Współpracuje z Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci oraz Fundacją Mam Marzenie.
Pochodzi z Olsztyna. 

 

Błażej Michalski, scenarzysta

Aktor i początkujący scenarzysta. Absolwent PWST  we Wrocławiu. Pisze głównie opowiadania fantastyczne. Debiutował pisarsko dwoma scenariuszami słuchowisk z cyklu Teatr Historii: „Ogrodnik dusz” oraz „Potęga przebaczenia”, emitowanymi na antenie Radia Wrocław. Szerszej publiczności znany z seriali: „Galeria” oraz „Pierwsza miłość”.

 

Marcin Kiszluk, aktor

Absolwent  Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie. Pracował w Teatrze Powszechnym  im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, a następnie w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Od 2002 roku w zespole Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

 

Alicja Kochańska, aktorka

 

 Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Pracowała w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej oraz w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Obecnie w zespole Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

 

 Marian Czarkowski, aktor

Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni. Związany był m.in. z Teatrem Muzycznym w Gdyni oraz Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Od 1994 roku w zespole Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Nagroda Teatralna Kreacja Roku 2006 za rolę Billy’ego w spektaklu „Milczenie” w reżyserii Julii Wernio
Brązowy Krzyż Zasługi (2013)
Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyn (2014)

Grzegorz Jurkiewicz, aktor

 

Absolwent Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie. Był związany z Teatrem Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Od 2005 roku w zespole Teatru im. Stefana Jaracza.

 

Aron Blum, muzyk, kompozytor

Gitarzysta basowy, kompozytor, autor muzyki teatralnej. Koncertuje solo, w zespołach jazzowych oraz z Aron Blum Band. Współpracował i koncertował ze znakomitymi muzykami: m.in. Mikołajem Trzaską, Krzysztofem Ścierańskim, Jackiem Kochanem, Dominikiem Wanią, Grzechem Piotrowskim.

Artysta był zaangażowany w wiele projektów, występował m.in. z formacją jazzową Yells At Eels, jest też autorem muzyki do spektaklu "Czas nagli". 

 

Ewa Kochańska, kostiumy

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wykładowca na Wydziale Scenografii ASP w Warszawie. Zaprojektowała między innymi scenografię i kostiumy do filmów Na Jelenie w reżyserii Renaty Borowczak, Lady M. Natalii Babińskiej, spektakli w Teatrze "Capitol" we Wrocławiu, Operze Bałtyckiej, Operze Wrocławskiej. Zaprojektowała kostiumy do filmu „Młyn i Krzyż” Lecha Majewskiego na podstawie obrazu Bruegla. 

 Rozpoczęliśmy już próby do spektaklu.

Od lewej: Sebastian Badurek, Grzegorz Jurkiewicz, Marcin Kiszluk, Alicja Kochańska. Krużganek olsztyńskiego zamku.

W apartamencie Kopernika na zamku.

Próby czytane.

 

 

 

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 05.08.2016 17:05