Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Marta Seredyńska

Marta Seredyńska

Warszawa, Polska

Absolwentka wiedzy o teatrze oraz mediów interaktywnych i widowisk Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także polityki społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. Recenzentka, krytyczka tańca i teatru, publikowała m. in. w „Didaskaliach”, na portalu TaniecPOLSKA.pl, w Internetowym Magazynie „Teatralia”. Od 2014 prowadzi własnego bloga o tańcu i teatrze. Reżyserka i realizatorka światła – współpracowała m.in. z Maciejem Kuźmińskim, Aleksandrą Skorupą, Zespołem Śmierci i Tańca (dyplom Studium Aktorskiego im. Serwruka w Olsztynie). Koordynatorka wielu projektów teatralnych, współpracowała m.in. z Malta Festival, Fundacją Warsaw Bauhaus, Domem Polskim w Zakrzewie.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

Ola Skorupa

Ola Skorupa

Kraków, Poland


1391 PLN z 700 PLN

34 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

198%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.09.2017.

Pomóż Wandzie wrócić do Polski

O projekcie

Celem naszej akcji jest zebranie funduszy potrzebnych do eksploatowania spektaklu "Wanda Wasilewska", powstałego w czerwcu 2016 roku. Aktualnie otrzymałyśmy szansę zaprezentowania spektaklu na 5. Koszalińskich Dniach Monodramu Debiuty "Strzała Północy 2017", jednakże by wystąpić na nim, potrzebujemy pomocy.

 

SPEKTAKL

Monodram „Wanda Wasilewska” powstał w 2016 roku, w oparciu o biografię Wandy Wasilewskiej. Wanda postrzegana zazwyczaj stereotypowo jako zdrajczyni ojczyzny czy kochanka Stalina pojawia się 52 lata po swojej śmierci, by powiedzieć o uwikłaniach rodzinnych, o uwikłaniach w historię i z dystansu spojrzeć na losy współczesnej Polski.

 

Spektakl jest próbą „uczłowieczenia” posągu i podania w wątpliwość jednoznaczną ocenę postępowania Wandy Wasilewskiej. Dla pokolenia urodzonego po 1989 roku może być on z kolei okazją do poznania tej postaci, która praktycznie nie pojawia się na lekcjach historii.

 

Tekst „Wandy Wasilewskiej” napisany został z uwzględnieniem  trzech perspektyw. Z jednej strony mamy rok 2017, by za chwilę móc przenieść się w czasy przedwojenne czy lata 50-te, będące okresem największej działalności politycznej Wandy. Biografia pojedynczego człowieka splata się z biografią państwową. Wanda staje się niejako postacią tragiczną, chociaż nie zależy nam na jej odbrązawianiu.

 

Ciekawe w tym kontekście staje się zmaganie młodej aktorki, nie znającej wcześniej Wandy, z kimś, kto pokoleniu jej rodziców kojarzy się z najgorszym stalinowskim okresem. Aktorka Kamila Banasiak próbuje wcielić się w postać odległą od niej historycznie i mentalnie. To tutaj łączy się przeszłość z teraźniejszością.

 

Co by się stało, gdyby Wanda Wasilewska przybyła do nas 53 lata od własnej śmierci? Co mogłaby powiedzieć? Za czym tęsknić? Jak patrzyłaby na współczesną Polskę? Takie pytania i wiele innych zadajemy, nie na wszystkie znajdując jednoznaczną odpowiedź. 

 

Po premierowym wykonaniu spektakl został grany był już kilkukrotnie.

Zagraliśmy:

 • w PWST w Krakowie,
 • w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie (aktualnie Krakowskie Forum Kultury),
 • na 14. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Teatrze Studio w Warszawie (I nagroda),
 • na 6. Forum Młodej Reżyserii w PWST w Krakowie (Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS),
 • w Centrum Teatru, Muzyki i Tańca w Kutnie

 i nadal chcemy eksploatować spektakl!

 

O NAS

scenariusz i reżyseria: Aleksandra Skorupa

występuje: Kamila Banasiak

reżyseria światła: Marta Seredyńska

 

       ALEKSANDRA SKORUPA

      KAMILA BANASIAK

       MARTA SEREDYŃSKA

 

 NA CO ZBIERAMY

 

Mimo że jesteśmy jeszcze młodymi twórcami, a nasze spektakle tworzymy niezależnie, chciałybyśmy grać je jak najczęściej. Jest nam bardzo miło, że „Wanda Wasilewska” otrzymała szansę prezentacji na 5. Koszalińskich Dniach Monodramu Debiuty „Strzała Północy 2017” – szczegóły na http://www.teatrdialog.koszalin.pl/.

Formuła konkursowa festiwalu sprawia, że walczymy w nim o nagrody, nie otrzymując honorarium (na co jesteśmy przygotowane przy tego typu imprezach). Regulamin festiwalu nie przewiduje jednak pokrycia kosztów podróży, a to dla nas duży problem. Aktorka Kamila Banasiak, by wystąpić podczas festiwalu musi przylecieć na niego z Petersburga. Ceny lotów wahają się pomiędzy 600 – 1200 zł. Jako niezależni twórcy nie jesteśmy w stanie zapłacić w całości tak dużej kwoty, dlatego liczymy na Wasze wsparcie! Pomóżcie Wandzie wrócić do Polski! 

W przypadku uzyskania większego niż zakładamy wsparcia, fundusze te wykorzystamy na pokrycie kosztów podróży przy kolejnej prezentacji spektaklu. Wierzymy także, że dzięki portalowi Polakpotrafi.pl więcej osób dowie się o problemie, z jakim aktualnie przyszło nam się zmierzyć i zechce obejrzeć nasz spektakl w Koszalinie, wspierając tym samym akcję.

Zapraszamy na stronę Wandy na FB:

https://www.facebook.com/Wanda-Wasilewska-815978625203487/?fref=ts

oraz do kontaktu z Wandą za jej pośrednictwem, a także do kontaktu z naszą ekipą:

https://www.facebook.com/marta.seredynska.1?fref=ts

https://www.facebook.com/ola.skorupa.165?fref=ts

https://www.facebook.com/kamila.banasiak.5?fref=ts

Informujemy, że czas dostarczania nagród w projekcie to:

 • w przypadku podziękowań mailowych - natychmiast po dokonaniu wpłaty,
 • w przypadku nagrań wideo, przesyłanych mailem - kilka dni po zakończeniu akcji na Polakpotrafi.pl, po uprzednim podaniu adresu mailowego,
 • w przypadku zdjęcia z autografem, nagrania DVD oraz pakietu dietetycznego Wandy -  kilka dni po zakończeniu akcji na Polakpotrafi.pl, po uprzednim podaniu adresu do wysyłki,
 • w przypadku podziękowania ze sceny - podczas występu na 5. Koszalińskich Dniach Monodramu Debiuty „Strzała Północy 2017”,
 • w przypadku zaproszenia na spektakl - do wyboru prezentacja na 5. Koszalińskich Dniach Monodramu Debiuty „Strzała Północy 2017” lub prezentacja spektalu w późniejszym terminie, do ustalenia po uprzednim podaniu kontaktu mailowego/telefonicznego,
 • po zakończeniu akcji Wanda podziękuje wszystkim na swoim profilu na Facebooku!

 

Media o Twoim projekcie:

To ja, Wanda, kochanka Stalina!

newst.kaliter.pl | 2016-08-30

Na salę wpuszczają dwie minuty przed rozpoczęciem spektaklu. Wydaje się, że za drzwiami trwają ostatnie próby. Okazuje się, że tylko się wydaje. Tak naprawdę wszystko jest przygotowane, aktorka zwarta i gotowa czeka, by widzowie zasiedli na swoich miejscach.

14. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego: \'Wanda Wasilewska\' przemawia do nas z zaświatów /recenzja spektaklu/

kulturaonline.pl | 2016-08-28

Jak w dobie Internetu i mediów społecznościowych poradziłaby sobie jedna z najbardziej znanych kolaborantek? W doskonały sposób przedstawia to w spektaklu \"Wanda Wasilewska\" Aleksandra Skorupa.

CZY WASILEWSKA PRZEŻYŁABY PRAWDĘ O KATYNIU?

www.teatrdlawas.pl | 2016-08-28

Wanda Wasilewska do dziś uchodzi w wielu środowiskach za postać co najmniej kontrowersyjną. Zbadać całą sprawę i przyjrzeć się protagonistce z dzisiejszej perspektywy postanowiła Aleksandra Skorupa, studentka dramaturgii PWST w Krakowie

Wasilewska: postać tragiczna

www.dziennikteatralny.pl | 2016-06-16

Polityka zawładnęła i zniszczyła jej życie prywatne. Idee, którym hołdowała, zostały wypaczone przez system totalitarny. Myślę, że dziś Wasilewska mogłaby do nas przyjść z przestrogą przed tym, do czego prowadzą utopijne ideologie. Z Aleksandrą Skorupą, studentką III roku dramaturgii PWST w Krakowie

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.09.2017 22:10