Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

projekt POLOWANIE.

projekt POLOWANIE.

Kraków

RAZEM Kalina Tomaszuk i Maria Szydłowska: jesteśmy studentkami UJ-tu na Wydziale Filozofii i od podszewki tworzymy nasz pierwszy projekt: POLOWANIE. Przyjaźnimy się od lat. i KAŻDA Z OSOBNA Maria: podwójna stypendystka naukowa, dzięki czemu przez rok studiowała na uczelniach zagranicznych: uniwersytet Ca\' Foscari i VIU w Wenecji. Autorka filmu dok. \"Bracia\" nagrodzonego na Piękni Dwudziestoletni. Kalina: praktykuje jogę od 12 lat, uczy od trzech. Zwyciężczyni m.in. Ogólnopolskiego Biennale Autoportretu dla Uczniów Szkół Plastycznych.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

960 PLN z 3500 PLN

19 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

27%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.04.2015.

POLOWANIE. główna odsłona

O projekcie

 

POLOWANIE. to:

  • wystawa --> ekspozycja prac artystycznych i dokumentacyjnych zebranych poprzez konkurs open call
  • spotkania--> warsztaty z etnobotanikiem, wykłady profesorów nauk przyrodniczych, debata z udziałem myśliwych i ich przeciwników
  • badania i poszukiwania --> kim jest myśliwy w XXI wieku? Jaka jest współczesna relacja człowiek-zwierzę-przyroda?

 

 

 IDEA

 Łowiectwo i jego interpretacje to pole, na którym uwidacznia się aktualny stan relacji człowieka z jego środowiskiem naturalnym. Dawniej polowanie stanowiło podstawę ludzkiej egzystencji . Dziś, wyzute z tej roli, pozbawione całkowicie znaczenia gospodarczego, nie zanika. Dlaczego?

 Celem projektu jest pokazanie łowiectwa z różnych perspektyw i wzbudzenie publicznej debaty na jego temat. Co Wy o tym sądzicie? 

 

STARTUJEMY 13 MARCA!

 

 

Dzięki Waszej pomocy wynajmiemy dużą, postindustrialną halę przy ul. Romanowicza w Krakowie. Zamienimy ją w świat lasu, przeżywania przyrody i historii człowieka-łowcy.

Ponadto:  

  • pożyczymy sprzęt potrzebny na ekspozycję
  • wydrukujemy zdjęcia, opisy prac
  • pokryjemy koszty transportu obiektów na ekspozycję

* Jeżeli zebrany fundusz przekroczy nasze oczekiwania, zrobimy także katalog wystawy w formie elektronicznej oraz drukowanej.

 

 

Popatrzcie, co już nam się udało zrobić! 

Pierwsza odsłona projektu pod hasłem Myśliwska Puszcza odbyła się w krakowskim FORUM Przestrzenie w listopadzie 2014. Przeprowadziłyśmy warsztaty twórcze, w których wzięło udział kilkadziesiąt osób w różnym wieku. Uczestnicy stworzyli wielkoformatowy kolaż Myśliwskiej Puszczy inspirowany słuchowiskiem live. Baśnie i opowiadania łowieckie czytali dla nas aktorzy: Olga Szostak, Marcin Kalisz, Krzysztof Głuchowski, Joanna Rozkosz.

 

 

 Ta część projektu próbowała zbadać jak wyobrażamy sobie myśliwego oraz jak jego postać utrwalona jest w naszej kulturze i literaturze.

 Podczas wernisażu wystawy, której centrum stanowił kolaż, odbyło się spotkanie z Olgą Tokarczuk.

 

>>PIERWSZA ODSŁONA POWSTAŁA WŁAŚNIE DZIĘKI ZBIÓRCE NA PLATFORMIE CROWDFUNDINGOWEJ!<<

 


Przyjrzyj się jak będzie wyglądała główna odsłona POLOWANIA.

 

EKSPOZYCJA

Prezentowane prace są wynikiem konkursu na tzw. open call - otwarte wezwanie do udziału. Dostałyśmy ponad 60 zgłoszeń z całej Polski, część z nich to materiały dokumentacyjne. Celem konkursu było dotarcie do wszystkich, którzy chcą wyrazić swój stosunek do tematu. Wśród prezentowanych artystów m.in. Rafał Borcz, Małgorzata Wielek-Mandrela, Sławek Shuty, Julian Tomaszuk, Marta Deskur. 

   

 

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Poszerzą kontekst ekspozycji o konkretną wiedzę o łowiectwie, a przede wszystkim - stworzą pole do otwartej dyskusji w temacie.

 

1. warsztaty z etnobotanikiem Markiem Styczyńskim, wykonywanie obiektów z użyciem kości zwierząt

" Chcę, żeby ludzie poczuli dogłębnie czym jest zwierzę, jego materia.To da im wyobrażenie do czego sięga myślistwo (...). WTesy zwierz, jego zabicie, czy on żyjący, niebędą tylko abstrakcją, wyobrażonym leśnym pięknem."

2. dwa wykłady profesorów nauk przyrodniczych.Każdy z nich przedstawi odmienne stanowisko w kwestii zasadności istnienia łowiectwa i jego wpływu na środowisko naturalne.

3. panel dyskusyjny, który omówi konflikt pomiędzy tzw. "zielonymi" a zwolennikami łowiectwa. Wśród gości m.in. Adam Wajrak i Zenon Kruczyński

 

 

 

Projekt jest oddolną inicjatywą dwóch studentek Uniwersytetu Jagiellońskiego z Wydziału Filozofii.

 

 

Kalina Tomaszuk (po lewej)

Urodzona w 1993 r. studentka III roku kierunku Filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 12 lat praktykuje jogę, uczy od trzech. Obecnie w trakcie kursu przygotowującego do egzaminu na stopień nauczycielski Introductory II w jodze metodą B. K. S. Iyengara. W 2009 roku otrzymała  pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Biennale Autoportretu dla Uczniów Szkół Plastycznych. W 2010 nagrodzona wyróżnieniem specjalnym od Marty Deskur w konkursie TVP Dolina Kreatywna za projekt „NRJ”. W bieżącym roku otrzymała stypendium naukowe.

 Maria Szydłowska (po prawej)

Urodzona w 1993 roku studentka Porównawczych Studiów Cywilizacji w Krakowie. Autorka filmu dokumentalnego „Bracia” nagrodzonego na festiwalu Piękni Dwudziestoletni w Warszawie. W 2013 roku otrzymała dwa stypendia naukowe, dzięki którym studiowała na Uniwersytecie Ca’Foscari i VIU w Wenecji. Wielokrotnie wolontariuszka festiwali filmowych (dział prasowy i promocji) oraz pomocnik na studenckich planach filmowych. Ostatnio stażystka w Krakowskiej Fundacji Filmowej.

 

 

>> kliknij na zdjęcie lub logo - dowiedz się więcej <<

 

 Olga Tokarczuk

pisarka, eseistka,  była naszym gościem podczas I odsłony

 Adam Wajrak

dziennikarz związany z Gazetą Wyborczą, gość odsłony II

 Zenon Kruczyński

autor książki "Farba znaczy krew", gość odsłony II

 Janusz Korbel

działacz ekologiczny,dziennikarz i fotograf

 Marek Styczyński

m.in. etnobotanik, poprowadzi warsztaty w głównej odsłonie projektu

 Cecylia Malik

artystka i działaczka ekologiczna

 

 

  

                        

 

                        

 

 

 

 

Możesz nam pomóc nie tylko finansowo!

 Jeżeli interesuje Cię temat naszego projektu, napisz do nas! Przy produkcji i w czasie trwania wydarzenia przyda się nam każda pomoc. W zamian za poświęcenie nam  czasu, oferujemy zaświadczenie o wykonanej pracy wolontaryjnej.

kontakt: projektpolowanie@gmail.com (w temacie wiadomości wpisz: wolo)

 

POLUB NAS NA FACEBOOKU  

 

ODWIEDŹ NASZE STRONY, PRZECZYTAJ JAK PISZĄ O NAS INNI:

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.04.2015 15:03