Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

projekt POLOWANIE.

projekt POLOWANIE.

Kraków

RAZEM Kalina Tomaszuk i Maria Szydłowska: jesteśmy studentkami UJ-tu na Wydziale Filozofii i od podszewki tworzymy nasz pierwszy projekt: POLOWANIE. Przyjaźnimy się od lat. i KAŻDA Z OSOBNA Maria: podwójna stypendystka naukowa, dzięki czemu przez rok studiowała na uczelniach zagranicznych: uniwersytet Ca\' Foscari i VIU w Wenecji. Autorka filmu dok. \"Bracia\" nagrodzonego na Piękni Dwudziestoletni. Kalina: praktykuje jogę od 12 lat, uczy od trzech. Zwyciężczyni m.in. Ogólnopolskiego Biennale Autoportretu dla Uczniów Szkół Plastycznych.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

4152 PLN z 4000 PLN

56 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

103%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.10.2014.

POLOWANIE.

O projekcie

Myślistwo wzbudza burzliwe reakcje. Pasja i zacięcie jego przedstawicieli ściera się z głęboką awersją przeciwników. Nic dziwnego – łowczy w świetle prawa decyduje o życiu i śmierci mieszkańców pól i lasów. Odstrzały przekraczają milion zwierząt rocznie. Czy jednak faktycznie sama ich śmierć jest źródłem niezgody? Co popycha myśliwych do ich zajęcia i kultywowania łowieckich rytuałów?

Na te oraz wiele innych pytań  postara się odpowiedzieć nasz projekt POLOWANIE., który realizujemy w formie wystawy i serii wydarzeń jej towarzyszących: paneli dyskusyjnych, pokazów filmów, warsztatów. 

WERNISAŻ odbędzie się 6 listopada 2014 (już za 2 miesiące!) w Krakowie.

Dzięki Waszemu wsparciu, będziemy mogły:

-wyprodukować wystawę, czyli wydrukować tablice informacyjne ekspozycji, podpisy do dzieł, zakupić antyramy i inne przedmioty niezbędne do zaprezentowania obrazów, fotografii, rzeźb 

-pożyczyć sprzęt multimedialny na ekspozycję (projektory, głośniki, ekrany)

-wydrukować materiały promocyjne: ulotki z programem projektu, plakaty

-opłacić koszty związane z użyciem mediów w przestrzeni wystawienniczej

- oddać prowizję dla wspaniałego portalu i ekipy polakpotrafi.pl

Na temat współczesnego łowiectwa panuje olbrzymi poziom niewiedzy. Mimo, iż wielu ludzi czuje odruchową awersję wobec polowań, nie mają pewności, czy nie są one konieczne – może faktycznie myśliwi są potrzebni, dla, jak sami utrzymują, „zachowania równowagi ekologicznej”? Pozostali w ogóle nie dostrzegają problemu, traktując myślistwo na równi z innymi ludzkimi zajęciami. 

Wyjaśnimy brak konieczności istnienia łowiectwa jako formy ochrony przyrody. 

Będziemy pytać o motywy jego uprawiania w dzisiejszych czasach. 

Prześledzimy drogę jaką podąża człowiek w relacji z resztą przyrody.

Zwrócimy uwagę na niejednoznaczność tematu.

Czym jest łowiectwo w ogóle, a czym stało się dziś? To sposób na humanitarne pozyskanie zdrowego mięsa, czy rozrywka polegająca na zabijaniu? Wstydliwy kulturowy przeżytek, czy coś, co warto zachować dla przyszłych pokoleń?

W naszej wystawie chcemy ukazać myśliwego w całej wielości jego oblicz. Przekrojowy obraz jego postaci ma stać się krokiem ku zmianie świadomości i wrażliwości. 

Jesteśmy studentkami Uniwersytetu Jagiellońskiego na Wydziale Filozofii w Krakowie. Nasze zainteresowania nie są  w sposób bezpośredni związane z  ochroną przyrody i  działaniem aktywistycznym. W łowiectwie interesuje nas przede wszystkim człowiek i to, jak widzi siebie w relacji z resztą przyrody.

 

Kalina Tomaszuk [po lewej] Urodzona w 1993 r. studentka II roku kierunku Filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od 12 lat praktykuje jogę, uczy od trzech. W 2009 roku otrzymała  pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Biennale Autoportretu dla Uczniów Szkół Plastycznych. W 2010 nagrodzona wyróżnieniem specjalnym od Marty Deskur w konkursie TVP Dolina Kreatywna za projekt „NRJ”.  Maria Szydłowska [po prawej] Urodzona w 1993 r. studentka Porównawczych Studiów Cywilizacji w Krakowie. Autorka filmu dokumentalnego „Bracia” nagrodzonego na festiwalu Piękni Dwudziestoletni w Warszawie.   W 2013 roku otrzymała dwa stypendia naukowe, dzięki którym spędziła rok na zagranicznych uczelniach: Uniwersytecie Ca’ Foscari i VIU w Wenecji.  

Produkcją wystawy zajmuje się Iza Wałek – producentka z dużym doświadczeniem w zakresie organizacji wydarzeń kulturalnych, między innymi wieloletnia koordynatorka wystaw w Muzeum Narodowym w Krakowie.

 

EKSPOZYCJA

Prezentowane prace są wynikiem konkursu zgłoszeń na tak zwany open call – otwarte wezwanie do udziału. Celem formy open call jest dotarcie do wszystkich, którzy chcą wyrazić swój stosunek do tematu. Dzięki temu, otrzymujemy wypowiedzi o różnym charakterze: zarówno artystycznym, naukowym, jak i dokumentacyjnym. Ekspozycja przekaże szerokie spektrum percepcji zjawiska.

Zgłaszają się do nas artyści, aktywiści i studenci… 

                                         

 

Naszym zadaniem, jako organizatorek będzie merytoryczne wzbogacenie ekspozycji. Użyjemy do tego książek i czasopism łowieckich oraz ekologicznych, które będą odgrywały rolę przewodników zapoznających z myślistwem – tak krytycznych jak i prezentujących życzeniowy obraz propagowany przez myśliwych. Pojawią się także tablice odsyłające do kluczowych wątków zagadnienia.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Do udziału w wydarzeniu zapraszamy autorytety ze środowiska naukowego i artystycznego. Dzięki nim, w trakcie trwania wystawy odbędą się warsztaty dla dzieci, wykłady, spotkania dyskusyjne, projekcje filmów. Tematami m.in. będzie: myślistwo a ekologia –wyjaśnienie popularnonaukowe, motywy polowania w literaturze rosyjskiej, debata o myślistwie w Polsce.

 

 

 

 

 

 

Kliknij na logo i sprawdź czym się zajmują!

 

   

 

Już w październikowym numerze Vege ukaże się artykuł o naszym projekcie!

 Tymczasem informacje o nas zamieścili:

http://niechzyja.pl/projekt-polowanie/

http://puszcza-bialowieska.blogspot.com/

http://magazynsztuki.eu/index.php/krotko/218-polowanie

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy na:

           

W spocie video zacytowano:

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.10.2014 18:06