Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Polikultura

Polikultura

Kraków

Polikultura to niezwykły festiwal organizowany przez studentów I roku zarządzania kulturą i mediami Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku. W maju znów pojawi się na krakowskim Zabłociu, aby przez różne formy działalności kulturalnej i medialnej ukazać jego nowe oblicze.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

6262 PLN z 6000 PLN

134 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

104%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 07.05.2015.

PO CO KOMU TEN FESTIWAL?

O projekcie

 

 

III edycja Festiwalu Kultury i Mediów odbędzie się w dniach 29 - 31 maja na krakowskim Zabłociu. 14 projektów festiwalowych jest organizowanych przez 14 grup studentów, w wieku 20-21 lat, w ramach przedmiotu “Projekt kulturalny”.

Jesteśmy ludźmi z całej Polski, którzy wybrali Kraków na miejsce studiów, a teraz mamy możliwość wzięcia udziału w bezprecedensowym wydarzeniu - festiwalu, przy tworzeniu którego większość organizatorów przeżyje swój ‘kulturalny’ pierwszy raz. Prace nadzorowane są przez naszych wykładowców oraz osoby związane z branżą - możecie mieć pewność, że działamy sprawnie, odpowiedzialnie i profesjonalnie!

Tematem tegorocznej edycji jest: Zabłocie. Komu? Po co?”. Te pytania wskazują na cel naszych działań, w których skupiamy się na ukazaniu potencjału i unikatowego charakteru okolicy spajającego miejski i kulturalny zgiełk - Zabłocie to alternatywny punkt na mapie Krakowa.

Wyzwania wiążące się z organizacją profesjonalnych wydarzeń to nie fraszka, jednak z Twoją pomocą naprawdę może się udać! Nie wahaj się i daj od siebie tyle, ile możesz! Twój wkład jest niezwykle cenny, to właśnie dzięki niemu festiwal będzie mógł się odbyć.

 

 

 

 

 

Jest nas 150 studentów, przedstawienie więc każdego jest niemożliwe. Na dodatek każda z grup ma swojego opiekuna - wykładowcę, który profesjonalnie zajmuje się działalnością w danym zakresie tematycznym ( innym dla każdej grupy ) i posiada szeroką wiedzę na jego temat. Wszyscy telepatycznie wysyłamy uśmiechy i przedstawiamy sylwetkę koordynatora Polikultury:

 

 

 A oto liderzy projektów:

 

 

 

 

 

 

NA CO ZBIERAMY?

 

Pieniądze, które chcemy pozyskać są niezbędne do zorganizowania zaplecza technicznego: farb, druku, materiałów promocyjnych, wynajem sprzętu potrzebnego na koncert, seans filmowy i wystawy fotograficzne. To najbardziej materialna strona festiwalu - dźwiga ideę i pomysły, których mamy wiele, jednak potrzebujemy środków na ich wykonanie. Podniesie to także jakość naszej oferty skierowanej do Ciebie.

 

 

CO ZROBIMY Z WIĘKSZĄ SUMĄ?

 

 

 

DLACZEGO CROWDFUNDING?

 

Nasza akcja ma walory edukacyjne i społeczne. Chcemy pozostać w jak największym stopniu niezależni i zrealizować nasz festiwal ze wsparciem oddolnym. Wierzymy, że my i Ty, możemy wpływać na przestrzeń miasta, odkrywać jego historię i tworzyć nową. Zabłocie jest oazą spokoju w zatłoczonym Krakowie; mało którzy turyści ‘zapuszczają się’ dalej niż do Fabryki Schindlera i MOCAK-u.

 

Twórzmy tę przestrzeń własnymi siłami!

 

 

instagram.jpg

 

 

 

 

Z KAŻDĄ EDYCJĄ NABIERAMY ROZPĘDU!

 

W ubiegłym roku w wydarzeniach drugiej edycji Polikultury, której tematem przewodnim było hasło “Zabłocie: Punkt Zwrotny”, wzięło udział blisko dwa tysiące osób. W nawiązaniu do nazwy festiwalu zorganizowane zostały różnego rodzaju wydarzenia m.in.: panel dyskusyjny, gra miejska, dwie instalacje, dwa koncerty, przegląd form teatralnych, a powstały mural „Tolerancja” wciąż możecie podziwiać na jednym z podgórskich budynków. Tegoroczne projekty prezentujemy poniżej:

 

WYDARZENIE FILMOWE

Krótkometrażowy dokument powstały we współpracy z młodymi filmowcami. Skupimy się na dualnym, artystyczno-industrialnym charakterze Zabłocia.

 

 

SZLAK KULTUROWY

Gra miejska pt. „Fabryki dawne i obecne” mająca na celu ukazanie dawnego i obecnego oblicza obszaru, w szczególności fabryk - rozumianych w sposób dosłowny oraz metaforyczny. Wybraliśmy 9 najbardziej interesujących przykładów obiektów przemysłowych, które poprzez swój unikalny charakter oraz znaczenie, miały bądź nadal mają wpływ na rozwój miasta.

 

LUSTRO ZWIELOKROTNIONE

Spektakl rysunkowy „Lustro zwielokrotnione” powstał na kanwie “Rękopisu znalezionego w Saragossie” Jana Potockiego. „Rękopis” jest szkatułą pełną opowieści, a także gabinetem luster, w których przegląda się główny bohater, inne postaci oraz sam czytelnik. W spektaklu aktorzy wykorzystają różne media: rysunek na żywo, mapping oraz muzykę. Współpracujemy z Karoliną Styczeń, Mają Starakiewicz oraz Arkiem Stokłosą.

 

PROMOCJA

 

Być może to właśnie dzięki naszej pracy usłyszałeś o Polikulturze?

 

PROJEKT “ZABŁOCIE INSIDE OUT”

Wydarzenie audiowizualne składające się z koncertu noise’owego Wilhelma Brasa oraz wideoinstalacji powstającej pod opieką artystyczną Edyty Dufaj we współpracy z Pracownią Liternictwa i Typografii Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Dzięki aktywności mieszkańców, pracowników i pasjonatów zebrano unikatowy materiał filmowy ukazujący codzienne życie i klimat tej części Krakowa. Muzyka noise'owa nie została wybrana przypadkowo, gdyż idealnie pasuje do industrialnego charakteru oklicy. Wieczór zakończy AfterParty z udziałem DJ-ów znanych na krakowskiej scenie techno.

 

WARSZTATY SOCIAL MEDIA

Warsztaty poprowadzone zostaną przez ekspertów, którzy przybliżą uczestnikom temat mediów społecznościowych, będących obecnie nieodłącznym elementem codziennej pracy menedżera kultury. Planujemy także spotkanie otwarte z gośćmi.

 

 

 

PROJEKT NEWSROOM

Grupa odpowiedzialna za aktualizowanie informacji pojawiających się na naszych stronach, a także za organizację konferencji prasowej, na której zaprosimy do dyskusji o Polikulturze i Zabłociu.

 

 

EUROMAJDAN

Wśród studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i mieszkańców Zabłocia jest wielu Ukraińców, dlatego podejmujemy temat wzajemnego zrozumienia między Polską i Ukrainą. Projekt składa się z kilku wydarzeń: dwóch koncertów, prezentacji książki o Majdanie, wystawy zdjęć oraz dyskusji z Konsulem i Ambasadorem.

 

 

SITE SPECIFIC

Poprzez jednostkowe opowieści osób związanych z Zabłociem postaramy się poznać historię tego miejsca. Niejednokrotnie skupimy się na budynkach zapomnianych bądź takich, które ustąpiły miejsca nowszym. W praktyce - wystawa fotografii.

 

POKAZ MODY

“Zabłocie inspirujące”? Tak! Nieformalne i nowoczesne kreacje kontrastujące z postindustrialną architekturą Zabłocia. Jednym z projektantów będzie Michał Wójciak.

 

FUNDRAISING

To my tworzymy ten projekt! Odpowiadamy także za inne wydarzenia, np. Kiermasz Kultury, wykład Bartka Popiela czy warsztaty teatralne.

 

NON FICTION

Przedfestiwalowe wydarzenie skierowane do studentów naszego Wydziału, polegające na ekspozycji plakatów z galerii Krzysztofa Dydo. Przybliżymy też ponad 600-letnią historię Zabłocia poprzez film dokumentalny oraz specjalnie przygotowany album.

 

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA

Młodzi artyści postarają się na nowo zinterpretować niedocenianą dzielnicę uwydatniając jej postindustrialną przestrzeń w interdyscyplinarny sposób. Z pomocą Agnieszki Szuścik ukażemy Zabłocie w nieoczywisty sposób. “Rzeźba z soli, błotny obraz czy modowa sesja mogą na nowo odkryć tę zapomnianą dzielnicę".

 

 


kolaż.jpg

 

 

 

 

O CO TYLE HAŁASU?

 

 

Zabłocie przekształca się w miejsce działalności inicjatyw kulturalnych, społecznych oraz inwestycji deweloperskich. W krótkim czasie swojego istnienia Klub Fabryka stał się centrum kultury i sztuki alternatywnej, MOCAK przyciągnął na Zabłocie twórców i wielbicieli sztuki współczesnej, wielość niedrogich w wynajmie poprzemysłowych pomieszczeń zachęciła artystów i przedsiębiorców do tworzenia własnych pracowni, warsztatów, galerii, biur. Zauważyć można także kulinarny rozwój dzielnicy, oprócz istniejących lokali jak Coffe Cargo i Bal na Zabłociu, organizowane są tu festiwale, np. Najedzeni Fest, Veganmania. O Zabłociu mówi się także jako o dzielnicy kreatywnej Krakowa, gdyż jest nieograniczoną przestrzenią eksperymentu dla sektora kreatywnego. To synergia działań firm, artystów i instytucji.

 

 

ZABŁOCIE (1).png

 

 

Intensywny rozwój Zabłocia jaki ma miejsce od kilku lat, nie jest jednak postrzegany wyłącznie w kolorowych barwach. Mimo, że jest to jedna z niewielu części centralnego Krakowa objęta planem zagospodarowania przestrzennego, nie wszystkie inwestycje są koncepcyjnie trafione. Obecnie rejon cieszy się dużym zainteresowaniem, jednak jest to  nowa sytuacja, gdyż wcześniej poprzez brak skomunikowania z centrum i plany przemysłowej zabudowy (port śródlądowy, fabryki, magazyny) nie stanowił on atrakcyjnego punktu.

 

Dziś docenia się unikatowy klimat miejsca. Czy jednak aktualne plany nie ujmują Zabłociu jego wyjątkowości? Czy powinien przestrzeń tę zajmować sektor kreatywny czy usługowy? Co z pracownikami i mieszkańcami Zabłocia, którzy widzą zagrożenie w pojawiającej się konkurencji i windowaniu czynszów. Potencjał przestrzeni musi zostać wsparty pomysłem i spójnie budować markę Zabłocia.

 

 

 

 

 

ORGANIZATORZY:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KOORDYNATOR PROJEKTU NA POLAKPOTRAFI:

Gosia Romaniszyn

664-998-756   gosia.romaniszyn@gmail.com

 

 

 

ZNAJDŹ NAS:

 

 facebook-64.pngtwitter-64.pnginstagram-64.pngemail-64.png

 

 

 

9  kwietnia  

            

Projekt właśnie wystartował!

Jeśli podoba Ci się nasza inicjatywa podaj ją dalej i udostępnij znajomym.

Będziemy na bieżąco informować o postępach.  

 10 kwietnia   Po pierwszym dniu mamy 10%. Tylko tak dalej!
  13 kwietnia

Factory Park kocha Zabłocie tak jak Polikultura - to nowy sponsor festiwalu!

Uwierzmy w to, co możemy tam razem stworzyć. Dołącz do nas!

 22 kwietnia

 Rozpoczęsliśmy cykl video #festPROJEKT, na którym pokażemy Wam kulisy

organizacji festiwalu. Zajrzyjcie na nasz fanpejdż!

 

 

 
   
   
   
                                                                   
   
   

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 07.05.2015 20:08