Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Agnieszka Witkowska

Agnieszka Witkowska

Gdańsk

Nazywam się Agnieszka Witkowska. Aktualnie studiuję Architekturę Przestrzeni Kulturowych na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Projektuję więc emocje i zachowania ludzkie używając form architektonicznych. Poza tym fotografuję (jestem przewodniczącą koła naukowego \"Obiektywni ASP\") oraz maluję. Uważam, iż te wszystkie dziedziny wzajemnie oddziałują na siebie i przekładają się na życie codzienne, na sytuacje teoretycznie niezależne od sztuki. Uważam, iż umiejętność pracy twórczej jest bardzo cennym darem, a jeśli może to pomagać innym ludziom - jest bezcenna.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

projectforkiribati

projectforkiribati


1132 PLN z 150000 PLN

14 Wspierający

32 dni do zakończenia

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz". Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 28.08.2021.

Poland for Poland - ratujmy Polskę

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

 

 

 

Projekt "Poland for Poland"

 

 

 

„Poland for Poland” jest to projekt świadczenia pomocy najbiedniejszym oraz zagrożonym zatopieniem krajom.

Mowa tu przede wszystkim o wiosce Poland w Kiribati, państwie które jest docelowym odbiorcą prężnie realizowanego przez mój zespół projektu.

Nasze starania mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców wioski Poland oraz innych zalewanych ziem, czyli zapewnienie im:

  • wody pitnej (poprzez budowlę modułową zbierającą do specjalnego zbiornika deszczówkę)
  • powszechnie dostępnego schronienia odpornego na zmiany klimatu (nieskomplikowane domy zbudowane na palach z przetworzonego plastiku wyłowionego z oceanu oraz elementów pochodzących z palmy kokosowej)
  • możliwości dalszej uprawy oraz korzystania z ziem ojczystych (instalacja hydroponicznej uprawy roślin, budynki użyteczności publicznej oraz przestrzenie na spotkania kulturalne)
  • pozbycia się zaśmiecającego środowisko plastiku – poprzez przetopienie go w użyteczny surowiec budowlany (w centrum recyklingu – po odpowiednim przetworzeniu go przy użyciu specjalistycznych maszyn)

 

 

 

 
Kiribati leży w sercu Oceanu Spokojnego – w tym miejscu spotykają się cztery półkule ziemskie. Jest to pierwsze miejsce na świecie, gdzie wschodzi słońce, a podróż tam jest podróżą w przyszłość, ponieważ przekraczamy linię zmiany daty.

 

Wyspa Kiritimati jest największym atolem na świecie. Oprócz Poland na wyspie są też miejscowości nazywające się London, Paris, Tabakea i Banana.

 

Kraj ten boryka się z biedą, brakiem perspektyw, surowców oraz zajęć. Według wielu prognoz w perspektywie 50 lat kraj ten zniknie pod wodą.

Ludzkość doprowadziła do plastikowej katastrofy, która aktualnie w olbrzymim stopniu dotyka Kiribati.

Codziennie na wyspy przypływają tony plastikowych odpadów. Można tam znaleźć śmieci wyprodukowane na całym świecie. Mieszkańcy Kiribati do tej pory nie wiedzieli co zrobić z tym plastikiem - w projekcie Poland for Poland dostrzegają więc wielki potencjał oraz ratunek! 

Skąd wziął się problem? Czy naprawdę nas nie dotyczy?

 

Zmiany klimatu na Ziemi zostały przewidziane już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

 

Era industrialna na zawsze zmieniła świat jakim znamy – poprzez nieodwracalne i negatywne zmiany w środowisku naturalnym, a także sferze istot żywych.


Niestety w Europie jak i innych wysoce cywilizowanych rejonach świata poziom życia pozostaje wciąż tak wysoki, że ludzie nie dostrzegają problemu na własnej skórze, często próbując wypierać te niewygodne (trudne do zrozumienia bez fachowej wiedzy) tematy z podświadomości.Jesteśmy zapatrzeni w swoje życie i w zwykłe, codzienne starania o byt.

 


Pomysł projektu zrodził się podczas pracy nad dyplomem magisterskim na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku obronionym w 2020 roku. Obrona oraz koncepcja ta spotkała się ze sporym uznaniem środowiska akademickiego oraz mediów.


Promotorem projektu był dr hab. Jan Sikora, prof. Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Na drodze współpracy z wieloma osobami udało się nam wiele osiągnąć, dzięki czemu ten projekt jest już dopracowywany i wdrażany na miejscu za pośrednictwem kontaktów z ponad stuosobową grupą działaczy społecznych z kraju Kiribati - pozarządową organizacją "Saving Kiribati Movement" (eng. "Ruch Uratujmy Kiribati"). 
Ta pozarządowa organizacja bez wahania rzuciła się w wir wspólnej pracy na rzecz ratowania mieszkańców oraz ich ziem. 

 

Zyskaliśmy wsparcie z zewnątrz w postaci prawnej pomocy oraz pozyskujemy już pierwszych sponsorów.

 

Machina ruszyła!

 

W zakresie ochrony własności intelektualnej wspiera nas kancelaria JWP Rzecznicy Patentowi.

 

Projekt  został objęty patronatem honorowym Fundacji Poland helps Poland - w ramach uznania dla podjętej przez nas akcji!

 

 Wypracowane przez nas wspólnie rozwiązania pomogą podnieść jakość życia mieszkańców Kiribati oraz pozwolą im dalej użytkować ojczyste ziemie.

 

Wierzymy, że gdy uda nam się pozyskać środki na zakup wyżej wymienionych dóbr oraz podróży, na miejscu będzie już przygotowane gotowe zaplecze techniczne celem rozpoczęcia bezzwłocznej akcji w odpowiedzi na problem jaki stanowi plastikowy odpad.

 

Ruszy sortowanie oraz przetwarzanie go w użyteczny materiał :)

 

Zachęcamy wszystkich do udostępniania tej inicjatywy oraz zaproszenia wszystkich chętnych darczyńców do uczestnictwa w tej crowdfunding'owej kampanii.

 

Równocześnie zapraszamy potencjalnych sponsorów oraz inne podmioty do dołączenia do grona wspierających naszą inicjatywę firm.

 

Wiemy, że dzięki Twojemu zaangażowaniu i wsparciu tego projektu jakąkolwiek kwotą, cele te uda się zrealizować i w niedalekiej przyszłości zaprojektowane przez nas budowle powstaną w miejscu docelowym – wiosce Poland w Kiribati.

 

Dodatkowo, po opracowaniu przez nasz zespół -  gotowych prototypów i sprawdzeniu ich funkcjonowania możliwe będzie dalsze pomaganie mieszkańcom zagrożonych zalaniem ziem poprzez udostępnienie im wypracowanej technologii jak i systemu wdrażania innowacji, który obecnie wypracowujemy :)

 

 

 

  • zakup maszyny do rozdrabniania plastiku (kruszarki)
  • zakup maszyny do przetapiania rozdrobnionego surowca oraz mieszania go w homogeniczną masę wraz z innymi materiałami np. piasek
  • zakup maszyny do formowania gotowej „cegiełki” (której sztapel utworzy pal nośny)
  • przewóz zakupionych maszyn w docelowe miejsce na Kiribati oraz ich uruchomienie.
  • podróż służbowa do Kiribati w celu synchronizacji oraz nadzoru prac budowlanych


Przy użyciu wyżej opisanej technologii powstanie centrum sortowania oraz przerabiania odpadu plastikowego na tani oraz użyteczny surowiec budowlany, który posłuży do budowy zaprojektowanych przez nas obiektów.

 

Działając w ten sposób przyczynimy się też do oczyszczenia plaż i środowiska - ze wstrętnego plastiku!

 

To podwójna wygrana :)

 Minął ponad rok odkąd pracujemy charytatywnie z zespołem nad projektem "Poland for Poland".
Pomimo dużego zaawansowania prac i wsparcia z zewnątrz wciąż pozostało dużo do zrobienia i właśnie dlatego zwracamy się z prośbą pomoc właśnie do WAS!

 

Do WAS -  rodaków, ponieważ nasza pomoc skierowana jest do wioski Poland w państwie Kiribati.

 

Ta licząca około 400 mieszkańców miejscowość swą wdzięczną nazwę zyskała dzięki zasługom Stanisława Pełczyńskiego - naszego współobywatela, który onegdaj zasłużył się tam pokazując mieszkańcom sposób nawadniania oraz uprawy palmy kokosowej.

 

Dzięki jego staraniom udało uratować się główne źródło pożywienia oraz zajęcia, czyli uprawy palmy kokosowej. Dzięki staraniom dr Dariusza Zdziecha, również naszego rodaka, mieszkańcy wioski Poland przyjęli nasze barwy narodowe jako swoje zachwyceni ich symboliką, a dzieci uczą się w klasach o nazwach polskich miast.

 

Wiemy jedno - z Waszą pomocą uda się nam zebrać środki niezbędne w pierwszej fazie realizacji projektu, które przeznaczymy na pomoc ludziom wykluczonym przez czasy.

 

Ocalimy ich ojczyste ziemie, kulturę, tradycje oraz język.

 

 

 

 

Przygotowaliśmy szeroką gamę podziękowań, usług oraz przedmiotów – jako podziękowanie za finansowe wsparcie dla projektu.

 

Wybierz interesującą Cię nagrodę (lista dostępna jest po prawej stronie jeśli korzystasz z komputera lub na dole jeśli właśnie trzymasz w dłoni komórkę).

 

Akcję można wesprzeć również bezinteresownie wybierając opcję „wsparcie bez nagrody” :)

 

Przykładowe nagrody:

 

W zamian za 80 zł dostaniesz wysokiej jakości, możliwe do wydrukowania w dużym formacie fotografie przedstawiające Kiribati autorstwa Raimona Kataotao - mieszkańca tego państwa, zawodowego fotografa. 

 

 

 

W zamian za 600 zł weźmiesz udział w sesji zdjęciowej, którą zorganizuję specjalnie dla Ciebie. Otrzymasz 20-30 dobrej jakości zdjęć.

 

Poniżej zobaczysz efekty kilku poprzednich sesji mojego autorstwa. Po więcej, użyj linków do portfolio:

Klemens (vsble.me)

(1) Fotografia - Agnieszka Witkowska | Facebook

 

W zamian za wsparcie zbióki specjalnie dla Ciebie namaluję obraz! 

 

Ceny zaczynają się już od 500 zł (zależą od formatu płótna, wiecej informacji znajdziesz w zakładce "nagrody".

 

Jeśli poszukujesz obrazu do wnętrz Twojego domu, nie możesz przegapić takiej okazji. Kupno obrazu to również doskonały pomysł na prezent.

 

Poniżej zobaczysz przykładowe obrazy. Po więcej, użyj linków do portfolio:

Klemens (vsble.me)

(1) Klemens | Facebook

 

 

 

 

 

Realizacja projektu została podzielona na kilka etapów a najważniejszym z nich jest pobudzenie do życia centrum recyklingu. Używając specjalistycznych maszyn, na których zakup zbieramy tu fundusze oczyścimy plażę oraz ocean, a także pokażemy ludności Kiribati nowy sposób na zagospodarowanie tego powszechnie uciążliwego "odpadu".

 

Jeśli uda nam się zebrać więcej, niż zakładane 150 tys. zł, nadwyżkę przeznaczymy na realizację kolejnych założeń projektu, czyli budowę modułów o funkcjach: zbiornik na deszczówkę, hydroponika, dom mieszkalny oraz Manaeba, czyli miejsce spotkań.

 

 

 

 

Czas realizacji nagród - wiele z nich uzależniona jest od wyjazdu do Kiribati (np. rysunek od mieszkańca wyspy). Będą realizowane bezpośrednio po powrocie.

 

Nagrody niezwiązane z wyjazdem, na przykład sesja fotograficzna lub namalowanie obrazu, zrealizowane zostaną wcześniej – w trakcie trwania zbiórki lub bezpośrednio po jej zakończeniu. :)

 

 

 

 

 

Wyobraźmy sobie tylko jak wspaniałym świat byłby miejscem, gdyby każdy z nas choć chwilę swojego życia poświęcił na pomoc słabszym, potrzebującym.
Przecież jako Europejczycy, czyli ludzie wielkich możliwości chcemy sobie nawzajem pomagać.
Pomagać możesz i TY!

 

Każdy kto doświadczył już kiedyś pomocy z zewnątrz wie, jak wielką radość oraz satysfakcję niesie wzajemna pomoc, niezależnie od faktu czy jest udzielana czy pobierana! :)

 

Pomóżmy sobie, a zacznijmy od innych – tych którym pomoc należy się, tym którym pomoc potrzebna jest dziś dzień… najbardziej.

 

Pomóżmy razem "Polsce".

 

Tkwi w NAS wielka siła!

 

 

 

 

Jeśli masz ochotę śledzić postępy w pracy nad projektem - polub naszą stronę na Facebooku:

Project "Poland for Poland" - Agnieszka Witkowska - Sustainable Habitat | Facebook

 

Email projektu:

projectforkiribati@gmail.com

 

 

 

 

 

Z polskiej gminy Krajenka na pomoc Kiribati (tvp.pl)

 

Domy z plastiku i kokosa – projekt Wielkopolanki dla mieszkańców Kiribati (tvp.pl)

 

Z Krajenki na pomoc.. Kiribati - Portal asta24.pl - Piła - informacje i wydarzenia

 


"Poland for Poland", czyli czego możemy nauczyć się od mieszkańców wioski Poland w państwie Kiribati? - Bryła - architektura na świecie (bryla.pl)

 

Agnieszka from Poland Złotów | zlotowskie.pl

 

Agnieszka Witkowska - OSOBOWOŚĆ ROKU 2020 (gloswielkopolski.pl)

 

 

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz"

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 28.08.2021 22:10