Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Afryka Nowaka

Afryka Nowaka

Stowarzyszenie Afryka Nowaka powstało z inicjatywy organizatorów, uczestników i sympatyków sztafety Afryka Nowaka, która w latach 2009-2012 odtworzyło pięcioletnią wyprawę polskiego podróżnika i reportażysty, Kazimierza Nowaka (www.afrykanowaka.pl). Jesteśmy organizatorem Pleneru Podróżniczego im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie (www.plenerpodrozniczy.pl) - imprezy odbywającej się co roku tuż po żniwach w niewielkiej wsi w Wielkopolsce, z której w 1931 roku wyruszył do Afryki Nowak.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

912 PLN z 1800 PLN

22 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

50%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.08.2013.

2. Plener Podróżniczy im. K. Nowaka w Boruszynie - piątek

O projekcie

Jeżeli tak jak my uważacie, że impreza podróżnicza powinna odbywać się na świeżym powietrzu, z dużą ilością śmiechu i przemieszczania się, a nie zamykać się w sali widowiskowej – to mamy dla Was propozycję. Jeżeli dodatkowo wolicie słuchać ciekawych rozmów, zamiast prelekcji z migającymi slajdami – to propozycja ta jest niemal idealna.

Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka będzie miał miejsce 16, 17 oraz 18 sierpnia 2013 – tuż po żniwach. Odbędzie się we wsi Boruszyn, w gminie Połajewo, woj. Wielkopolskie.

Fot. Norbert Skrzyński, Plener Podróżniczy 2012

Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie (gm. Połajewo) jest kontynuacją i zarazem konsekwencją społecznej inicjatywy, jaką była sztafetowa wyprawa śladami Kazimierza Nowaka – Afryka Nowaka. W tym roku odbywa się druga edycja trzydniowej imprezy.

Ideą przewodnią Pleneru Podróżniczego im. Kazimierza Nowaka są podróże samotne, które wydają się być wciąż niedocenianym, traktowanym trochę z lękiem, trochę z pobłażaniem sposobem poznawania świata i samego siebie. Do udziału w Plenerze zaproszono polskich podróżników, którzy większość swych wypraw odbyli samotnie.

Będą także dziennikarze, których zadaniem będzie wydobycie z podróżników podczas rozmowy tego co „podróżnicze”. Sami natomiast dadzą z siebie to co „dziennikarskie i reporterskie”. Tak stworzone pary odkryją co siedzi w głowach i duszach samotnych włóczęgów.

Publiczność boruszyńska nagrodzi duet podróżnik-dziennikarz jednym wyróżnieniem – “afrowerem”, tak by docenione zostały zarówno historie z podróży, jak i praca włożona w przygotowanie rozmowy przez dziennikarza.

 Tegoroczni goście to m.in.:

Michał Sałaban i Jakub Ziębka – tu przeczytacie wywiad z Michałem o byciu wolnym,

Piotr Strzeżysz i Paweł Stężycki – pewnie będzie sporo o zostawaniu ptakiem,

Wojtek Grela i Jagoda Koprowska – dużo będzie o rowerze, bo na nim Wojtek przemierzył kawał Ameryki Południowej,

Anna Moszko i Natalia Mileszyk – czyli konfrontacja autorek reportaży z książki Poza utartym szlakiem,

Wojtek Ganczarek i Gocha Nieciecka – będzie o podróżowaniu z plecakiem i autostopem po różnych krainach,

Kuba Gurdak, Jacek Marciniak, Gosia Szumska i inni.


Fot. Zbigniew Gałęza/samowyzwalacz, Plener Podróżniczy 2012

Piątek jest pierwszym dniem 2. Pleneru im. Kazimierza Nowaka.

Pierwszy dzień Pleneru skoncentrujemy wokół szkoleń i warsztatów literacko-dziennikarskich, a także survivalu oraz warsztatów mapowania OSM (Open Street Map). Będzie to także dzień rozpoczęcia turniejów w gry z całego świata (we wschodnioafrykańskie Mbao, perski Takhte-nard, skandynawski Kubb czy francuską Petankę) - turnieje będą trwały przez trzy dni imprezy. W zależności od ilości gości oraz czasu ich pobytu, w piątek przeprowadzone zostaną także pokazowe lekcje nauki języków obcych “dla opornych” (japońskiego, ukraińskiego i angielskiego).

Gwoździem programu piątkowego będzie przeprowadzenie dwugodzinnej dyskusji na temat literatury podróżniczej, warsztatu pracy autorów książek i tekstów podróżniczych - na zaproszenie w panelu odpowiedzieli m.in. Dominik Szmajda, Piotr Strzeżysz, Natalia Mileszyk, Ania Moszko, Anna Alboth, Kazimierz Mrówka, Jacek Y. Łuczak, Grzegorz Król, Anna Grebieniow. Rozmowę poprowadzą: Dominika Lis, Ola ‘Fasola’ Pająk-Gałęza oraz Maciek Kurek. Głównymi poruszanymi tematami będą: warsztat pisarski zaproszonych gości, różnice w redagowaniu tekstów na potrzeby prasy, portali internetowych, publikacji książkowych i opracowań albumowych.

Nocą odbędzie się pierwsza część Wiejskiej Gry Terenowej.

W piątek ogłoszony zostanie także konkurs na najpiękniejsze miejsce noclegowe, najlepiej spakowany do samolotu/autobusu/pociągu rower i inne.

Na wszystkie spotkania, pokazy, warsztaty i prelekcje wstęp będzie bezpłatny.

Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka będzie miał miejsce 16, 17 oraz 18 sierpnia 2013 – tuż po żniwach. Odbędzie się we wsi Boruszyn, w gminie Połajewo, woj. Wielkopolskie.


Fot. Maciek Kurek, Plener Podróżniczy 2012


Co chcemy sfinansować?
1. Komponenty niezbędne do przeprowadzenia dwuczęściowej Wiejskiej Gry Terenowej.
2. Utworzenie we współpracy z miejscową szkołą “Świata Młodego Podróżnika” - miejsca, w którym małe dzieci w bezpieczny i ciekawy sposób poznawać będą odległe kraje, kulturę i tradycje ich mieszkańców.
3. Komponenty (plansze, piony, kostki do gry, instrukcje itp.) do gier z całego świata, wraz z publikacją zawierającą historię oraz opis i instrukcje gier.
4. Wioskę na drzewach - czyli przywiezienie i montaż specjalnych platform do nocowania, które rozwieszone zostaną w koronach drzew pobliskiego parku.
5. Wynajęcie sprzętu niezbędnego do profesjonalnego przeprowadzenia warsztatów z mapowania OSM (trackery gps, licencje programów mapujących, sprzęt komputerowy i biurowy do drukowania i oznaczania tras).
6. Produkcję spersonalizowanych koszulek dla wolontariuszy i obsługi 2. Pleneru.
7. Ewentualną nadwyżkę zgromadzonych środków zbieranych w ramach tego projektu przeznaczymy na nagrody rzeczowe w organizowanych podczas 2. Pleneru konkursów, zawodów i loterii.

Do Boruszyna zapraszamy z całymi rodzinami. Przez cały czas trwania Pleneru dzieci pod opieką doświadczonych animatorów będą brały udział w zajęciach, atrakcjach i konkursach przygotowanych specjalnie dla nich w Świecie Młodego Podróżnika. A rodzice będą mogli bez ograniczeń uczestniczyć w szkoleniach, pokazach, prezentacjach plenerowych i imprezach wieczornych.

Szczegóły programu, postępy prac i wszelkie nowe idee oraz pomysły na:
www.plenerpodrozniczy.pl oraz https://www.facebook.com/PlenerPodrozniczy

 Do zobaczenia w Boruszynie!

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.08.2013 18:06