Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Anna Jurkiewicz

Anna Jurkiewicz

Warszawa, Polska

absolwentka etnologii i filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim, uczestniczka badań etnograficznych w ukraińskim Budziaku (2010-2011) i na Mazowszu (2015-2017), członkini Stowarzyszenia Katedra Kultury, współtwórczyni internetowego archiwum nagrań na stronie piesnidosmierci.blogspot.com.
Śpiewa w zespole Pieśni do śmierci oraz w duecie Sekunda Mała. Zdobyła wyróżnienie w kategorii soliści wokaliści podczas II Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej (2016).

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

ocyx

ocyx


5410 PLN z 5000 PLN

82 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

108%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 04.12.2017.

Pieśni tradycyjne z Mazowsza Wschodniego

O projekcie

Jakie piosenki można było usłyszeć na wsi, zanim pojawiło się radio? Jak brzmiały pieśni, które towarzyszyły ludziom na co dzień, w ważnych momentach życia, przy różnych pracach i świętach?

 

Pieśni z okolic Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego i Siedlec

 

Jesteśmy grupą etnografów, badaczy muzyki tradycyjnej i animatorów kultury, a przede wszystkim – pasjonatów śpiewu. Od kilku lat jeździmy do różnych miejscowości na Mazowszu Wschodnim, żeby spotykać się ze śpiewaczkami i śpiewakami i dokumentować stare pieśni. W ramach projektu „Pieśni do śmierci” nagraliśmy w 2015 roku kilkadziesiąt pieśni za dusze zmarłych. Poznaliśmy też od śpiewaków tradycyjne kolędy, pieśni weselne, żniwne i liryczne. Nasze nagrania udostępniamy w internecie. W tym roku planujemy wydać płytę.

 

O albumie

 

Album zaprezentuje przekrój tradycyjnego wiejskiego repertuaru śpiewaczego: od wielkanocnego kolędowania, przez pieśni o miłości, kołysanki i pieśni żniwne aż po pieśni towarzyszące czuwaniu przy zmarłym. Na płycie zaśpiewają lokalni mistrzowie śpiewu z okolic Węgrowa i Siedlec oraz zespół projektu Pieśni do śmierci.

Jednym ze źródeł utworów na płytę są nagrania archiwalne z lat 50 i 60 z okolic Sokołowa i Siedlec. Wybraliśmy spośród nich szczególnie ciekawe melodie od znakomitych śpiewaków ludowych urodzonych w końcówce XIX wieku. Ich pieśni w naszym wykonaniu także znajdą się na płycie.

 

Będzie to wydawnictwo dwupłytowe. Na jednym nośniku znajdą sie pieśni wykonywane w różnych momentach rocznego cyklu obrzędowego (kolędy, pieśni wielkopostne, racyjki, pieśni żniwne) oraz kołysanki, pieśni zalotne, weselne i liryczne. Druga płyta będzie zawierać pieśni śpiewane przy pożegnaniu ze zmarłym.

 


Obecnie pracujemy nad nagraniami na płytę. Potrzebujemy Państwa wsparcia, aby album mógł się ukazać w grudniu. W podziękowaniu za pomoc proponujemy różnorodne nagrody.

 

Projekt współtworzą: Anna Jurkiewicz, Julia Biczysko, Marcin Kuliński, Martyna Kargul, Tomasz Osuch, Michał Pietrusiewicz, Julia Kozera. Organizacyjnie wspiera nas Stowarzyszenie Katedra Kultury.

 

Budżet


Stowarzyszenie Katedra Kultury otrzymało dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki któremu realizowane są m.in. nagrania, mastering i opracowanie tekstów do książeczki, jednak wciąż brakuje 5000 zł na opracowanie graficzne i tłoczenie płyt.
Z zebranych na PolakPotrafi środków zostaną pokryte koszty opracowania graficznego oraz tłoczenia płyty (2 CD z książeczką), a także opłaty na rzecz PolakPotrafi.pl.

 

Album nie będzie dostępny w sprzedaży. Niewielki nakład będzie dystrybuowany w regionie (trafi m. in. do lokalnych instytucji kultury, bibliotek, muzeów itp.). Wsparcie uzyskane przez portal Polak Potrafi pozwoli nam zwiększyć nakład płyty, tak aby trafiła do większej ilości osób zainteresowanych pieśniami tradycyjnymi z Mazowsza Wschodniego. Wybrane utwory z płyty będą udostępnione w internecie.

 


O wykonawcach

 

 

Pieśni do śmierci


Zespół projektu Pieśni do śmierci zbiera i wykonuje pieśni tradycyjne Mazowsza Wschodniego. Laureaci konkursu dla młodych wykonawców muzyki tradycyjnej Stara Tradycja 2017. Nagrodzeni wyróżnieniem podczas II Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej w 2016 roku. Zespół prowadzi badania terenowe w okolicach Węgrowa i Sokołowa Podlaskiego od 2015 roku, a w pracy nad rekonstrukcją lokalnego repertuaru sięga także do nagrań archiwalnych. Obszerne archiwum zebranych w czasie badań pieśni oraz bieżące informacje są dostępne w internecie:         

https://www.piesnidosmierci.blogspot.com/                                                                       
https://www.facebook.com/piesnidosmierci/

 

Zespół po spotkaniu śpiewaczym z panią Danutą Gmur (pośrodku)

 

 

Zespół śpiewaczy z Trzcińca      

                                                               

Śpiewaczki z Trzcińca były wielokrotnie uczestniczkami i laureatkami przeglądów kapel i śpiewaków oraz festiwali teatrów obrzędowych, a w 2011 roku dorobek zespołu został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej. W repertuarze grupy są m.in. tradycyjne pieśni wiosenne, żniwne, liryczne i weselne, a także bogaty zbiór pieśni pogrzebowych śpiewanych dawniej w Trzcińcu podczas czuwania przy zmarłym oraz pogrzebu. Co szczególnie ciekawe, śpiewaczki z Trzcińca zachowały rzadko już spotykaną w regionie dawną manierę śpiewu.

http://www.nagrodakolberg.pl/laureaci-zespol_ludowy_kola_gospodyn_wiejskich_z_trzcinca

 

 

Grupa śpiewacza z Sadolesia

 

Zbigniew Danaj, Marianna Szymanik, Eugenia Wódka i Romualda Wiska 

 

 

Śpiewaczki z Sekłaku

 

Zofia Miszczuk i Danuta Gmur

 

 

 

Zdzisław Tararuj (Wieska)

 

 

 

 

Skąd jesteśmy?

 

Twórcy projektu mieszkają w Warszawie. Część z nas ma rodzinne korzenie w okolicach Sokołowa Podlaskiego. Miejscowości, w których spotykamy się z wykonawcami pieśni na płytę zaznaczyliśmy na mapie:

 

Koncert pieśni zadusznych w Miejsko-Gminnym Ośroku Kultury w Kosowie Lackim, listopad 2017. Wystąpili śpiewacy z Sadolesia, Sekłaku i Chruszczewki oraz zespół Pieśni do śmierci (fot. MGOK)

Media o Twoim projekcie:

Kosów Lacki: Śpiewali za Dusze Zmarłych

tygodniksiedlecki.com | 2017-11-07

Koncert, który w niedzielne popołudnie (5 listopada ) odbył się Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim był szczególny. Pieśni za dusze zmarłych wystąpili śpiewacy pogrzebowi z powiatów sokołowskiego i węgrowskiego oraz zespół „Pieśni do śmierci” z Warszawy.

Źródła. Magazyn kultury ludowej

www.polskieradio.pl | 2017-11-03

Audycja w Programie 2 Polskiego Radia z udziałem twórców projektu.

Pieśni do śmierci jeszcze żywe

nowe-peryferie.pl | 2017-03-27

Z Julią Biczysko i Marcinem Kulińskim, współtwórcami projektu „Pieśni do śmierci” realizowanego przez Stowarzyszenie Katedra Kultury, rozmawia Aleksandra Bilewicz

Dar smutny

malakulturawspolczesna.org | 2015-04-30

Gdy ktoś z mieszkańców wsi zjawia się z wieścią o śmierci członka swojej rodziny, domownicy zaczynają szykować się do odwiedzin u rodziny zmarłego. Szukają starych zeszytów z pieśniami i przypominają sobie melodie. Tego dnia starają się szybko skończyć prace gospodarskie, by po zapadnięciu zmroku

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 04.12.2017 22:10