Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

pieniadzealbozycie

pieniadzealbozycie

Kraków, Polska

Inicjatorem projektu jest Roman Dziadkiewicz – artysta interdyscyplinarny, pisarz; autor projektów partycypacyjnych, obserwator relacji między ludźmi i nie-ludźmi. Z Joanną Bednarczyk (dramaturżka, współautorka scenariusza), Łukaszem Surowcem (artysta interdyscyplinarny, autor akcji społecznych) i Olą Kozuń (artystka wideo), rozpoczął pilotażowy program edukacji filmowej i medialnej dla gimnazjalistów. Do grupy dołączył Przemysław Czepurko (artysta, scenograf, filmowiec) i studenci WI ASP w Krakowie, zebrani wraz z gimnazjalistami i licealistami w nieformalnej „Pracowni Demokracji”.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

6342 PLN z 6000 PLN

36 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

105%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 27.02.2017.

PIENIĄDZE ALBO ŻYCIE... ZACZYNA SIĘ JUTRO

O projekcie

                                                                                                                                          

   
                                             
  

Film
, ale nie tylko... W październiku 2015 roku grupa młodych artystów, studentów, doktorantów i wykładowców ASP, PWST i UP w Krakowie rozpoczęła wraz z uczniami gimnazjum "Inspiracja" całoroczny, autorski program warsztatowy dotyczący produkcji filmowej. W ramach spotkań młodzież poznawała podstawy języka filmu, warunki pracy na planie, podział ról w zespole i obowiązki. Jednocześnie powstawał scenariusz filmu warsztatowego. Młodzież znalazła temat, fakty i materiały źródłowe dla fabuły - wątki sensacyjne z początku lat 30. XX wieku osadzone w Krakowie. Poszczególne sceny i sekwencje zdarzeń powstały podczas warsztatowych spotkań lub były nadsyłane przez uczestników i uczestniczki procesu, a następnie łączone i miksowane. Podsuwane przez prowadzących oraz uzupełniane przez młodzież inspiracje ikonogoraficzne, filmowe, literackie, historyczne i polityczne wzbogacały proces pracy i refleksji nad realizowanym materiałem. Scenariusz i sylwetki bohaterów mieliśmy z początkiem 2016 roku. W drugiej połowie roku szkolnego 2015/16 - w PWST, w Jamie Michalika, na terenie kampusu AGH, w prywatnym mieszkaniu i ogrodach Muzeum Archeologicznego w Krakowie - realizowaliśmy zdjęcia do filmu.


         


                                            

Projekt jest eksperymentem artystycznym odwołującym się do estetyki relacyjnej i ekologii mediów. Pracujemy jednocześnie w trzech wymiarach. Po pierwsze - nad konkretnym projektem filmowym, osadzonym lokalnie w krakowskiej mitologii miejskiej i historii wraz z odniesieniami do globalnych zawirowań i niepokojów z przełomu lat 20 i 30 XX wieku (wielki kryzys, nastroje faszystowskie i dojście do władzy Hitlera). Po drugie - nad filmem jako projektem relacyjnym i warsztatowym, wydobywającym i stymulującym twórczą wyobraźnię, zmysł obserwacji, wrażliwość, dystans, poczucie humoru, grę w dorosłość, odpowiedzialność za wybory i konfrontację ze złożonością medium; oraz - po trzecie - nad autorskim programem warsztatowym, który powstaje w oparciu o nasze doświadczenia, bibliografię i weryfikację elementów innych projektów dotyczących edukacji medialnej. Wraz ze studentami, gimnazjalistami, uczniami liceów i zapraszanymi do współpracy ekspertami, kontynuujemy pracę nad projektem w formule "Pracowni Demokracji". Odwołujemy się w niej do pedagogiki demokratycznej, empatii i wrażliwości oraz idei współpracy i dialogu, jako podstawowych taktyk w wypracowywaniu wartości artystycznych i kapitału symbolicznego. To, co artystyczne, estetyczne bezpośrednio łączy się z tym, co etyczne i dydaktyczne w ramach międzypokoleniowej współpracy. Przeszłość konstruujemy w teraźniejszości, żeby przekazać ją przyszłości...

 

         

 

                                                    

W chwili obecnej oprócz tego co mamy (falujący zapał zespołu osób zaangażowanych w przedsięwzięcie i sprzyjające nam instytucje), brakuje nam pieniędzy by doprowadzić projekt do finału - do pokazu premierowego filmu, połączonego z wystawą dokumentującą proces warsztatowy. Pieniądze potrzebne są by: zlecić część zadań z zakresu postprodukcji, by wynająć specjalistyczny sprzęt, studio, wyedytować dźwięk i wyprodukować kopię projekcyjną; na transporty i logistykę, promocję i druki towarzyszące premierze, na wynajem sali kinowej i przygotowanie oprawy pokazu wraz z aranżacją wystawy. Dodatkowe środki chcielibyśmy przeznaczyć na publikację skryptu z materiałami warsztatowymi i późniejszą dystrybucję filmu - w kinach studyjnych, galeriach, szkołach czy na festiwalach - łącząc pokazy z dyskusjami o interesujących nas problemach społecznych i kulturowych. 


          


                                                   

Inicjatorem i głównym reżyserem projektu jest Roman Dziadkiewicz. Zespół od początku współtworzą: Joanna Bednarczyk, Łukasz Surowiec i Ola Kozuń. Do grupy dołączył szybko Przemek Czepurko oraz studenci Wydziału Intermediów ASP w Krakowie - zebrani z czasem wraz z gimnazjalistami, licealistami i gośćmi w nieformalnej "Pracowni Demokracji".

Inicjującą grupę gimnazjalno-licealną (z której wyłoniły się gwiazdy naszego filmu oraz współautorzy scenariusza, reżyserzy i reżyserki, asystenci operatora, tyczkarze, klapsiarze, dźwiękowcy i montażyści) tworzą: Aleksandra Kulik, Franek Skrzyniarz, Tytus Materka, Bruno Dziadkiewicz, Kuba Zemła, Olga Pala, Janek Piwowarczyk, Agnieszka Jaszowska, Oskar Gorycki, Filip Foryś, Kuba Hyliński, Julia Kapera, Gosia Piwowarczyk, Kasia Żurek, Hania Znamirowska oraz Antek Skrzyniarz, który dołączył trochę później... 

          

Oto krótkie sylwetki osób dotychczas zaangażowanych w projekt:

Roman Dziadkiewicz - artysta interdyscyplinarny, teoretyk, kurator, pisarz, badacz procesów twórczych i relacji między ludźmi i nie-ludźmi. Wykładowca ASP w Krakowie. Jeden z prekursorów praktyk partycypacyjnych w sztuce współczesnej w Polsce i w Europie Środkowej, autor i współautor projektów artystyczno-społecznych i eksperymentów post-medialnych. Pomysłodawca i inicjator projektu.       

Joanna Bednarczyk - absolwentka MISH na UJ oraz WRD PWST. Dramaturżka, pisarka, redaktorka. W ostatnich latach realizowała dramaturgię do spektakli w Teatrze im. J. Słowackiego / MOS, Narodowym Teatrze Starym i Teatrze Narodowym w Warszawie. Współprowadząca warsztaty, współautorka scenariusza filmu i jego redaktorka.

Przemysław Czepurko - artysta wizualny i filmowiec, autor scenariuszy, twórca obiektów, wideo, instalacji i projektów site-specific. Współpracował przy realizacji projektów filmowych "Świniopas" i "Opad" w reż. Wilhelma Sasnal. Główny operator i ekspert naszych warsztatów.

Łukasz Surowiec - artysta interdyscyplinarny, filmowiec, rzeźbiarz, performer, autor akcji społecznych. Doktorant na WI ASP w Krakowie, wykładowca UP. Współautor procesu warsztatowego, ekspert inspirujący do pracy z formami prototypowymi i pytaniami o możliwość ich aplikacji w życiu codziennym (czyli: jak przełożyć entuzjazm warsztatowy na powtarzalny program).

Marta Kozłowska - producentka i kierowniczka produkcji m.in. "Zagubiona Bieliźniarka", kierowniczka produkcji reportarzy Festival "Etiuda & Anima", oraz wielu etiud studenckich. Studiuje w Akademii MultiArt w Krakowie na kierunku produkcji filmowej i telewizyjnej, kierowniczka planu i współproducentka projektu.

Marta Nawrot - vj i video designer. Przygotowuje autorskie wizualizacje do spektakli teatralnych ("Ivonn" rez. Grzegorz Jarzyna Theatre of Nations, Moskwa, "Versus" rez. Jędrzej Piaskowski, Teatr Nowy w Poznaniu) i na eventy muzyczne. Wraz z Anną Białek, Jagodą Wójtowicz i Mateuszem Świderskim zrealizowała sesję foto-wideo na rzecz promocji projektu i wideo promujące projekt.

Aleksandra Korzelska - koordynatorka i realizatorka wielu projektów artystycznych m.in. współpracowała z MOS, Bunkrem Sztuki, Zbiornikiem Kultury, ArtBoom Festival, F.A.I.T. Studentka Wydziału Intermediów ASP w Krakowie. Współproducentka projektu.

Adam Zduńczyk - performer, reżyser, aktor. Asystent Krystiana Lupy przy spektaklu "Plac Bohaterów" realizowany przez Litewski Narodowy Teatr Dramatyczny. Prezes i założyciel stowarzyszenia KAFE. Absolwent filozofii na UPJP2, student Wydziału Intermediów na ASP w Krakowie. Współproducent projektu.

Bernard Śmiałek - absolwent Organizacji produkcji Filmowej i Telewizyjnej na Krakowskiej Akademii w Krakowie. Fotosista przy serialu "Droga", twórca filmów reklamowych. Fotograf, operator, montażysta, student Wydziału Intermediów ASP w Krakowie. Operator i montażysta filmu "Pieniądze albo życie... zaczyna się jutro". Ekspert w dziedzinie produkcji projektu.

Piotr Mierzwa - poeta, eseista, tłumacz. Publikował w czasopismach tradycyjnych, sieciowych oraz antologiach zagranicznych. Działacz ludowy na rzecz świadomości zdrowia psychicznego i przeciwko stygmatyzacji ludzi chorych psychicznie w Polsce. Tłumacz listy dialogowej filmu "Pieniądze albo życie...zaczyna się jutro".

Piotr Madej - kompozytor, realizator dźwięku, twórca systemów interaktywnych. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej oraz kolektywu naukowo-badawczego GrupLab. Studiuje kierunek Intermedia na ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Realizator dźwięku w filmie "Pieniądze albo życie... zaczyna się jutro". Ekspert dźwiękowy.

Wojciech Ratajczak - fotograf, operator, montażysta, wystawiał swoje prace w ramach Krakers Gallery Weekend oraz Festiwalu Nauki w Krakowie. Student Wydziału Intermediów ASP w Krakowie. Operator i montażysta filmu "Pięniądze albo życie... zaczyna się jutro".

 i inni...

"Pracownia Demokracji" jest formułą otwartą, nawiązującą do taktyk edukacji demokratycznej i sztuki partycypacyjnej. Przy okazji - zapraszamy do współpracy. Kontakt: dziadkiewicz@o2.pl.

 

           

 

zdjęcia: Aleksandra Kozuń / Anna Białek


 

 

                         

                                          

 

 

 

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 27.02.2017 21:09