Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Aleksandra Robak

Aleksandra Robak

Wrocław

Napisz wiadomość do Projektodawcy

8000 PLN z 8000 PLN

58 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

100%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 25.06.2015.

Picos de Europa - odkryj z nami największe jaskinie!

O projekcie

Od ponad 20 lat, my, grotołazi ze Speleoclubu Wrocław działamy w rejonie Picos de Europa w górach Kantabryjskich w północnej Hiszpanii.

Zimno, mokro, brudno, ciemno. Jak można spędzać wolny czas, moknąc w temperaturze nieodbiegającej od tej, którą kojarzymy z otwartą lodówką? Kto poświęca swój czas i energię, aby czołgać się przez wiele godzin w błocie lub wisieć nad 100 metrową czeluścią w naprawdę nieprzeniknionej ciemności? Co motywuje człowieka do takich poświęceń? Powód jest ten sam, dla którego w swą podróż wyruszali XV wieczni żeglarze lub zdobywcy źródeł Amazonki. Chęć odkrycia nieznanego. Czy to możliwe, by w XXI wieku nasza planeta kryła jakieś zagadki? Możliwe! To właśnie jaskinie – „ósmy kontynent” i ich tajemniczy świat.

Przy wspólnym kamiennym stole geolog, informatyk, polonista, budowlaniec, fizyk jądrowy, pedagog. Reprezentujemy różne środowiska, zawody, a nawet kraje. Różni nas wiele, ale łączy jeden cel. Jest nim eksploracja jaskiń hiszpańskiego masywu Picos de Europa. „Szczyty Europy” to góry, które już w latach 80. XX wieku zyskały miano „Himalajów speleologii”.

Rok w rok, od ponad dwudziestu lat, poświęcamy miesiąc swego życia, by jeszcze raz doznać niesamowitego uczucia znanego tylko odkrywcom. Przywileju stąpania po miejscach nietkniętych ludzką stopą. Dziesiątki kilometrów odkrytych korytarzy, studni, kominów, sal. Tysiące godzin spędzonych we wnętrzu ziemi – to nasz wkład w poznanie „podszewki” Parku Narodowego Picos de Europa.

W skład wypraw wchodzą przed wszystkim członkowie Speleoclubu Wrocław. Jest to jeden z wrocławskich klubów zajmujących się szeroko rozumianą działalnością jaskiniową. Swoją działalność rozpoczęliśmy w 1990 roku - istniejemy już 25 lat! Organizujemy coroczne wyprawy w masyw Picos de Europa, kursy taternictwa jaskiniowego, obozy szkoleniowe, zajęcia linowe i wspinaczkowe dla dzieci oraz liczne wyjazdy rekreacyjne, sportowe i naukowe w Tatry oraz inne rejony Polski i świata.

Na chwilę obecną skład wyprawy to 15 osób, m.in:

Marek Jędrzejczak - kierownik wyprawy Picos de Europa 2015, wybitny znawca rejonu, wieloletni uczestnik wypraw. Jeden z założycieli Speleoclubu Wrocław. Instruktor taternictwa jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu z wieloletnim doświadczeniem. Motor napędowy wypraw w Picos de Europa, tegoroczna wyprawa będzie już 22 z jego uczestnictwem. Śmieje się, że Picos de Europa to jego dziecko.

 Aleksandra Robak - projektodawca, absolwentka Zarządzania na Politechnice Wrocławskiej oraz Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Wychowania Przedszkolnego na Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Zawsze uśmiechnięta, ambitna i aktywna. Organizatorka wielu atrakcji dla dzieci organizowanych przez nasz klub. Na co dzień prowadzi firmę rodzinną. Na wyprawie będzie zajmować się sprawami bytowo- bazowymi.

 

Tomasz UtkowskiPrezes Speleoclubu Wrocław, w klubie pełni także funkcję kierownika kursu na taternika jaskiniowego. Wielokrotny kierownik wyjść eksploracyjnych do jaskinie PE001, która jest głównym obiektem tegorocznej działalności. Koledzy żartobliwie nazywają go "kustoszem" tejże jaskini. Jego doświadczenie będzie bardzo przydatne w osiągnięciu zamierzonego celu eksploracyjnego.  Prywatnie pracuje na Politechnice Wrocławskiej, w Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej. Dodatkowo, po za pracą, zajmuje się działalnością szkoleniową, zarówno jako prowadzący, jak i organizator. Angażuje się w także w działania społeczne, np. koordynuje projekt "Szkoła Trenerów" w Stowarzyszeniu Centrum Edukacji CEL. Zawsze optymistycznie nastawiony, otwarty i uśmiechnięty.

Picos de Europa to najwyższe pasmo Gór Kantabryjskich, z północy zamykających Półwysep Iberyjski. Fakt, że góry te położone są pomiędzy główną granią Gór Kantabryjskich a brzegiem oceanu, powoduje, że w Picos ma się do czynienia ze znacznymi deniwelacjami terenu. Polub fanpage wyprawy na portalu Facebook. Będziemy Was na bieżąco informować o stanie przygotowań do wyprawy. Już w sierpniu będziecie mogli śledzić nasze działania, które na bieząco będą pojawiały się na Facebooku.

Picos de Europa łącznie zajmuje powierzchnię około 700km². Administracyjnie podlegają trzem prowincjom: Asturii, Kantabrii oraz Leon. O atrakcyjności tych gór świadczy fakt, że już w 1918 roku został utworzony w znacznej części masywu zachodniego Park Narodowy. Aktualnie obszar parku został powiększony i obejmuje wszystkie trzy masywy: zachodni (El Cornion), centralny (Los Urrieles) i wschodni (La Andara). 

 

Potężne masywy wapiennych skał wynurzające się z Oceanu Atlantyckiego od lat przyciągały uwagę turystów, wspinaczy, speleologów i naukowców z różnych dziedzin. Przyciągnęły również uwagę polskich speleologów, którym w 1978 roku został przydzielony do eksploracji rozległy rejon w asturyjskiej części masywu zachodniego Picos de Europa. Od roku 1991 regularną działalność w tym rejonie prowadzą wyprawy organizowane przez Speleoclub Wrocław. 

Przez ponad 20 lat działalności Speleoclubu Wrocław w Picos de Europa w wyprawach wzięło udział ponad 200 osób, głównie członków Speleoclubu Wrocław, ale również speleolodzy z innych polskich klubów oraz z hiszpańskiego klubu Sección de Exploraciones Subterráneas de Centro Excursionista de Valencia.

 

Celem naszych wypraw jest eksploracja jaskiń w przydzielonej nam strefie. Odkrywamy nowe jaskinie, poszerzamy wiedzę o odkrytych przez nas wcześniej jaskiniach, rysujemy ich plany...

W tym roku nasz klub organizuje już 24 wyprawę eksploracyjną.

W 2011 roku rozpoczęliśmy działania w odkrytej przez nas w roku 2009 jaskini Pozu de la Torre Santa Maria (PE001), której eksploracja zakończyła się na poziomie -324m. W 2012 roku udało się powiększyć jej głębokość do –786m, a w 2013 roku do -883m. W 2014 roku działania w tej jaskini zostały przerwane w skutek bardzo dużych opadów deszczu. 

Po 3 latach działania w jaskini PE001 jesteśmy o krok od osiągnięcia 1000m głębokości. „Magiczny 1000” jest marzeniem każdego speleologa. To wynik liczący się w środowisku, spektakularny nie tylko w skali naszego kraju, ale i świata. Odkrycie i wyeksplorowanie jaskini o głębokości 1000m można porównać ze zdobyciem dziewiczego szczytu ośmiotysięcznego w świecie himalaistów. Jest w tym porównaniu jedna istotna różnica: w odróżnieniu od jaskiń, których ilość jest nam nieznana, dziewiczych szczytów ośmiotysięcznych już nie ma... 

Nasze przedsięwzięcie wymaga udziału dużej liczby osób oraz wiąże się z wykorzystaniem dużej ilości sprzętu. W związku z tym zwracamy się do Was o wsparcie. Chcemy działać, mamy pasję i chcemy się nią dzielić. Jesteśmy dumni z naszych osiągnięć i pragniemy zrobić jeszcze więcej. Liczymy na to, że nasza działalność Was zainteresuje i przyczynicie się do naszego ewentualnego sukcesu. 


Nasze wyprawy i ich osiągnięcia spotykają się z uznaniem. Wielokrotnie byliśmy nagradzani m.in. za lata:
- 1996, nagroda Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki „za wybitne osiągnięcia sportowe”
- 1998-1999, wyróżnienie "KOLOSY" za dokonanie roku w kategorii eksploracja jaskiń
- 2010, wyróżnienie "KOLOSY" za dokonanie roku w kategorii eksploracja jaskiń
- 2012, nagroda imienia Waldka Muchy za najciekawsze osiągnięcie eksploracyjne

Z uznaniem spotykają się również filmy, które przywozimy z wypraw. Nasz film "Picos de Europa - do wnętrza góry" otrzymał nagrodę publiczności na przeglądzie działalności jaskiniowej Speleokonfrontacje 2013. Był on też prezentowany na Przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju, a także w czasie prelekcji organizowanych przez nasz klub między innymi w ramach cyklu „Spotkania z Górami” we Wrocławiu.

 


Dzięki Waszej pomocy uda się zorganizować kolejną wyprawę. Z wielką nadzieją czekamy na „magiczny 1000”.

Do całkowitego sfinansowania wyprawy brakuje nam około 8 tysięcy złotych. Jest to niewielka część z całego budżetu wyprawy. Na finanse wyprawy składają się między innymi wpłaty uczestników wyprawy, dofinansowanie z Komisji Taternictwa Jaskiniowego Polskiego Związku Alpinizmu, środki pozyskane w ramach promocji miasta Wrocław oraz od sponsorów. Zebrane za pośrednictwem polakpotrafi.pl pieniądze przeznaczymy na:

- doposażenie wyprawy w sprzęt niezbędny do wymiany oporęczowania oraz działalności eksploracyjnej (liny, karabinki, plakietki, itp.)
-  doposażenie bazy sprzętowej z zakresu miernictwa i sporządzania dokumentacji (plany, przekroje, pozostała dokumentacja)
- doposażenie sprzętowe biwaków podziemnych (namiot, karimaty, śpiwory, kuchnia, łączność, itp.)
-  dofinansowanie kosztów transportu (2,5 tys. km w jedną stronę)

Przygotowaliśmy dla Was szeroką gamę ciekawych nagród. Wszystkie nagrody wyślemy Wam po powrocie z wyprawy, a na spotkania i konsultacje będziemy umawiać się indywidualnie. Banery reklamowe oraz koszulki oczywiście jadą razem z nami na wyprawę.

 

Wstępny projekt koszulki Picos 2015:

Jeżeli dzięki Wam uda nam się osiągnąć większe dofinansowanie, będziemy mogli lepiej, dłużej i bezpieczniej działać w Picos. Jesteśmy przekonani, że pomoże nam to w realizacji naszego marzenia, jakim jest osiągnięcie 1000m deniwelacji w jaskini PE001.

pozwoli nam na sfinansowanie dodatkowego ubezpieczenia dla członków wyprawy co znacznie poprawi nasze bezpieczeństwo

pozwoli nam na zakup większej ilości lin i sprzętu, co umożliwi nam eksplorację głębiej oraz większej ilości jaskiń

 

Zapraszamy do kontaktu!

speleo@scw.wroc.pl

Aleksandra Robak 603818110

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 25.06.2015 18:06