Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Stowarzyszenie Pełna Kultura

Stowarzyszenie Pełna Kultura

Katowice, Polska

Stowarzyszenie Pełna Kultura powstało z inicjatywy Olgi Suszek, Mateusza Świstaka, Tomasza Lewandowskiego i Łukasza Suszka. Jako stowarzyszenie formalnie istniejemy od października br. jednak już od 3 lat z sukcesami animujemy kulturalne życie południowej Polski wspólnie (Sofa Literacka) i osobno (Baśnie na warsztacie, spektakl \\\"Alicja w krainie czarów\\\" itp. itd.) Obecnie staramy by antykwariat Sofa Literacka przekształcił się w przestrzeń kulturalną dopełniającą wydarzenia na śląsku oraz (mamy nadzieję że niedługo) w innych regionach Polski i Europy.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1221 PLN z 15000 PLN

29 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

8%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 24.12.2016.

Sofa Literacka - Przestrzeń Pełnej Kultury

O projekcie

 

C E L   P R O J E K T U 

 

Zbieramy na scenę, która pomoże nam stworzyć klub muzyczny, teatr i miejsce wszelakiej aktywności artystycznej w jednym. Dzięki temu Katowice zyskają nową przestrzeń kulturalną.

Scenę w Antykwariacie - taką zrobioną z drewna i metalu, z profesjonalnym oświetleniem i nagłośnieniem, na której będą grane spektakle, koncerty i to to, co chcemy wspólnie z Wami stworzyć.

 

H I S T O R I A   S O F Y   L I T E R A C K I E J

 

Wspomniany Antykwariat to Sofa Literacka, aktualnie mieszcząca się przy ulicy Stawowej 3 w Katowicach. A jak powstała?

Był maj 2012 roku. Otworzyliśmy (my - czyli Łukasz i Olga) swój pierwszy biznes – miał to być sklep z płytami, albo antykwariat. Padło na antykwariat. Niewielki sklepik na 15 m2 podnajmowanych od agencji reklamowej. Towar pochodził z naszej własnej biblioteczki i tego, co udało się zebrać po rodzinie. Nie mieliśmy kontaktów, ani zaplecza – jedynie górę zapału i marzenia. Po roku z tego zapału pierwsza miejscówka okazała się zbyt ciasna, by myśleć o dalszym rozwoju.
Sofa przeniosła się do większego lokalu przy ul. Kościuszki (60m2). Tam można było wstawić nie tylko wszystkie nasze książki, ale też stoliki. I przy tych stolikach mogły się w Sofie rozpocząć pierwsze wydarzenia – Akademia Jungowska, Karmnik Filozoficzny i Baśnie dla Dorosłych, Klub Literacki. Organizowaliśmy tam spotkania autorskie, wieczorki poetyckie, a także koncerty. Tam też po raz pierwszy mierzyliśmy się wraz z Tomkiem Lewandowskim z tworzeniem spektakli teatralnych własnego autorstwa.
 
Kolejnym krokiem naprzód była organizacja Kiermaszu Bukinistów Śląskich, który od 2014 czasu na dobre rozgościł się na jednej z katowickich ulic (Stawowej). Pojawiła się szansa na otwarcie drugiej Sofy w lepszej lokalizacji do tego w większym lokalu – o 100 m2. Dla nas stała się to przede wszystkim pożywka do urzeczywistnienia tych marzeń, dla których poprzednie dwie Sofy były po prostu za małe. Nowy antykwariat jest na tyle duży, że poza książkami może pomieścić też klub muzyczny, kawiarnię, teatr i nasze własne prywatne centrum kultury.
 
Okazało się, że na dwie osoby to trochę za dużo… z pomocą w realizacji marzeń i ambitnych planów przychodzą przyjaciele. W 2016 powołaliśmy do życia stowarzyszenie Pełna Kultura. Jest lokal, są ludzie gotowi do wspólnych działań, jest baza wydarzeń i są pomysły na dalszy rozwój. Zatem – jedziemy dalej!
Czym jest więc Sofa i Pełna Kultura? Przede wszystkim wyzwaniem rzuconym światu, sobie i naszym marzeniom! I od samego początku, aż do dziś jest ciągłym rozwojem i wzrastaniem.
 
K I M   J E S T E Ś M Y? 

 

Jesteśmy przyjaciółmi. Znamy się od wielu lat i wiemy, że zawsze możemy na sobie polegać. Łączy nas pasja, wspólne zainteresowania i chęć rozwoju osobistego oraz rozwoju kultury. Każde z nas wnosi do Stowarzyszenia coś niezwykłego: swoje umiejętności, pomysły, doświadczenie, a przede wszystkim, serce. Robimy to, co kochamy.

 

Olga Suszek - absolwentka szkoły aktorskiej Art-play w Katowicach. Fascynuje się tańcem (w szczegolności baletem), teatrem, operą.
Uwielbia muzykę, literaturę i dobrą kuchnię. Opoka, na której została zbudowna Sofa Literacka. Obecnie prezes stowarzyszenia.
Prywatnie mama Lucka i amatorka pielęgnacji roślin ogrodowych.

 

Mateusz Świstak - prawdziwy człowiek orkiestra naszego stowarzyszenia. Jest opowiadaczem, gawędziarzem, bajarzem, storytellerem i kabareciarzem. Pracuje z dzieciakami, pracuje z dorosłymi. Z wykształcenia jest polonistą, edytorem, po UJ-cie. Prowadzi warsztaty - uczy rysować i opowiadać. Pisze scenariusze komiksów, eventów, gier terenowych, piosenki i skecze. 

 

Tomasz Lewandowski - filozof z wykształcenia, aktor i reżyser z zamiłowania. Gra na perkusji, jeździ na rowerze, biega. Interesuje się sztuką, muzyką, teatrem dobrą literaturą i motoryzacją. Jako jedyny z członków stowarzyszenia może się pochwalić prawem jazdy kategorii C.

 

 

 

Anna Gierlińska - doktor filozofii, trenerka rekomendowana przez STOP; prowadzi warsztaty edukacji ekologicznej i warsztaty filozoficzne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz warsztaty rozwoju osobistego; ukończyła Szkołę Treningu Grupowego w Warszawie.

 

 

 

Mirosław Piróg - dr hab., adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Śląskiego; studiował fizykę teoretyczną i filozofię. Autor i redaktor kilku książek naukowych.
Jego zainteresowania naukowe to psychologia głębi C.G. Junga oraz jej implikacje filozoficzne i kulturowe, antropologia i filozofia religii. Prowadzi wykłady publiczne i warsztaty w tym: Akademię Jungowską i Karmnik Filozoficzny. 

 

Łukasz Suszek -  twórca Sofy Literackiej, pomysłodawca i inicjator powałania Stowarzyszenia Pełna Kultura. Ma wiele zainteresowań i pomysłów.
Do zainteresowań można zaliczyć: szachy, piłkę nożną, muzykę , książki (połyka je w całości), teatr, film, filozofię, kynologię i introligatorstwo artystyczne.

  

 

Dominik Bąk - organizator i aktywny uczestnik konwentów. Psychofan dobrej muzyki i wyśmienitego piwa. Uwielbia litetarurę fantasy i s-f. Nie gardzi dobrym kinem i serialami. Razem z Waldkiem był członkiem spóldzielni socjalnej Fantasy Inn oraz jednym z twórców pubu i restauracji Rudy Goblin. 

 

A to jest miejsce na Twoje zdjęcie :)

 

 

 

 

 

 

A M B A S A D O R   A K C J I

 

Zbigniew Białas – prozaik, tłumacz, literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych związany z Uniwersytetem Śląskim. Laureat Śląskiego Wawrzynu Literackiego w roku 2011. Autor powieści Korzeniec (2011), Puder i pył (2013), Tal (2015) oraz reportażu Nebraska (2016). Prywatnie zapalony wędkarz oraz miłośnik literatury anglosaskiej.

 

 

B U D Ż E T   P R O J E K T U

 

Wszystkie pieniądze jakie zbierzemy przenaczymy na stworzenie wymarzonej sceny. Zebrane pieniądze zostaną rozdysponowane następująco:

 • scena (drewno, płyty osb, mocowania, śruby, wykładzina) - 4000 zł
 • pomalowanie ścian (farby, pędzle, folie malarskie itd.) - 1500 zł
 • oświetlenie sceny + elektryka - 2500 zł razem z robocizną
 • nagłośnienie (mikrofony, głośniki, statywy, kable itd.) - 4000 zł
 • wykonanie nagród 1500 zł
 • opłaty i prowizje ok. 1500 zł

Jeżeli uda nam się zaoszczędzić na zakupie np. materiałów lub zbierzemy trochę wyższą kwotę niż planowaliśmy, środki zostaną przeznaczone na lepszej jakości sprzęt. 

 

J E Ś L I   Z B I E R Z E M Y   W I Ę C E J . . .

 

zakupimy dodatkowe wyposażenie lokalu:

 1. Dodatkowe 2 000 zł to nowe stoły i krzesła.
 2. Dodatkowe 5 000 zł to stoły, krzesła oraz nowe oświetlenie lokalu.
 3. Dodatkowe 10 000 zł to krzesła, stoły, oświetlenie oraz wymiana wentylacji.
 4. Dodatkowe 15 000 zł to nowe ogrzewanie + wyżej wymienione.
 5. Wszystkie pieniądze zebrane powyżej tej kwoty posłużą do ulepszania, upiększania i maksymalnego wykorzystania przestrzeni jaką dysponujemy.
 6. Po przekroczeniu kwoty 60 000 zł zainwestujemy pieniądze w sprzęd potrzebny do zrobienia kina studyjnego (głośniki, ekran, fotele, projektor).
 7. Jeżeli zbierzemy ponad 100 000 zł, zrobimy generalny remont lokalu i otworzymy oprócz teatru, kina, klubu muzycznego i antykwariatu, klimatyczny pub :) 

 

D L A C Z E G O   C R O W D F U N D I N G ?

 

Po pierwsze jesteśmy formalnie młodą organizacją, przez co możliwość pozyskiwania niektórych środków z dotacji czy tzw. grantów jest dla nas ograniczony (co nie oznacza że się nie staramy takowych pozykać). Dlatego zdecydowaliśmy się na Finansowanie Społecznościowe.

Po drugie nie robimy tego wyłącznie dla siebie. Tworzymy to miejsce dla Was.

Niezależnie czy jesteście twórcami czy odbiorcami kultury, chcielibyśmy abyście razem z nami współtworzyli to miejsce. Każdy z Was może  zaangażować się w naszą kampanię  przez udostępnianie wiadomości o nas dalej, polubienie nas na Facebooku, wzięcie udziału w wydarzeniach organizowanych przez Pełną Kulturę w Sofie, wreszcie wybranie którejś z nagród i wsparcie finansowe projektu.

Po trzecie: dzięki zasięgowi jaki generuje portal Polak Potrafi chcielibyśmy, aby dowiedziało się o nas jak najwięcej ludzi, którzy coś robią, którym zależy, którzy nie są pasywni i chcą kreować rzeczywistość wokół siebie! Z Wami jesteśmy wstanie przenosić góry :)

 

R Y Z Y K O

Zbiórka odbywa się w myśl zasady "wszystko albo nic". Jeżeli nie uda nam się zebrać całej kwoty, pieniądze wracają do Was. Jeżeli uda nam się zebrać całość środków pieniądze zostaną przelane na konto naszego stowarzyszenia które, jest zarejestrowane w KRS i jako takie jest organizacją w pełni transparentną.

 

K O N T A K T

 

Jesteśmy otwarci na wszelkie sugestie.
Jeżeli macie jakiekolwiek pytania lub propozycje, prosimy o kontakt.

e-mail: stowarzyszeniepk@gmail.com

facebook.com/stowarzyszeniepelnakultura

Olga Suszek - prezes stowrzyszenia -  tel. 785-800-243 

Sofa Literacka - siedziba Pełnej Kultury - tel32-307-76-70 

 

L A S T   B U T   N O T   L E A S T

 

Dziękujemy, że dotarliście aż tutaj. Dziękujemy za uwagę i mamy nadzieję, że już niedługo spotkamy się w przestrzeni P E Ł N E J   K U L T U R Y.

 

P A R T N E R Z Y   I   P A T R O N I

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

TWORZYMY PRZESTRZEŃ PEŁNEJ KULTURY - SOFA LITERACKA

cojestgrane.pl | 2016-11-29

Potrzebujemy Waszego wsparcia! Tworzymy w Katowicach przestrzeń, która ma służyć nam wszystkim.

Sofa literacka – Przestrzeń Pełnej Kultury

kulturaonline.pl | 2016-11-17

Choć Stowarzyszenie Pełna Kultura formalnie istnieje od 2016 to jego członkowie tworzą przestrzeń kulturalną w Sofie Literackiej w Katowicach już od trzech lat. Przez cały czas pracują nad poszerzeniem oferty kulturalnej dla mieszkańców naszego regionu. Do tej pory mogliśmy spotakć się na baśniach dla dorosłych, Akademii Jungowskiej, czy pograć w planszówki. Chcieliby jednak tworzyć i organizować więcej m.in warsztaty dla dzieci, performance czy teatr dla dorosłych.

Sofa Literacka w Katowicach

katowice.dlawas.info | 2016-11-16

Choć Stowarzyszenie Pełna Kultura formalnie istnieje od 2016 r., to jego członkowie tworzą przestrzeń kulturalną w Sofie Literackiej w Katowicach już od trzech lat.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 24.12.2016 18:06