O projekcie
Chcielibyśmy poprosić Was o finansowe wsparcie dwóch nieszablonowych imprez organizowanych na wsi, w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą: festiwalu literackiego Patrząc na Wschód (organizowanego w dniach 13-16 sierpnia 2020 r.) oraz festiwalu podróżniczego Festiwal Powsinóg (organizowanego w dniach 11-13 czerwca 2020 r.). Jeśli zechcecie wesprzeć te imprezy, to zebrane dzięki Waszej hojności pieniądze przeznaczymy głównie na honoraria dla zaproszonych gości festiwali, koszty związane z zakwaterowaniem oraz wyżywieniem, a także druk plakatów i ulotek.
Wybitni reporterzy i nie tylko
Nie sztuką jest zorganizować festiwal w mieście, sztuką za to jest, by na wsi, w której stoi kilkanaście domów, zorganizować taką imprezę, w której udział wziąć zechcą zarówno mieszkańcy Budy Ruskiej, jak i okolicznych wsi, a także ludzie z całej Polski. I takie imprezy, czyli festiwal literacki Patrząc na Wschód i Festiwal Powsinóg. Podróże bliskie i dalekie, powoli udaje nam się budować. Wymyśliliśmy sobie spotkania z podróżnikami, dziennikarzami, reporterami i filmowcami, pokazy slajdów oraz filmów tych, którzy związani są ze Wschodem. Do tej pory zorganizowaliśmy pięć edycji festiwalu Patrząc na Wschód i jedną Festiwalu Powsinóg, a gośćmi byli m.in. tacy wybitni pisarze i znawcy Wschodu jak: Aneta Prymaka-Oniszk, Wacław Radziwinowicz, Wojciech Górecki, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Jagielski, Michał Książek, Andrzej Strumiłło, Piotr Nesterowicz, Jędrzej Morawiecki, Małgorzata Szejnert, Ilona Wiśniewska, Anna Kamińska, Marcin Meller, Szymon Hołownia, Małgorzata Rejmer, Paweł Smoleński, Ziemowit Szczerek, Mirosław Wlekły.
W tym roku na festiwalu literackim Patrząc na Wschód gościć będziemy m.in. Adama Wajraka, Adama Robińskiego, Agnieszkę Pajączkowską i Arkadiusza Szarańca, zaś na Festiwalu Powsinóg, m.in. Michała Milczarka i Piotra Milewskiego.
Magia atmosfery
Czym wyróżniają się te festiwale na tle innych tego rodzaju imprez? Magią atmosfery - odbywają się one bowiem na terenie ponad stuletniego gospodarstwa, które kiedyś należało do staroobrzędowców, którzy przyjechali z Rosji na te tereny około 1778 roku i założyli Budę Ruską. Można więc powiedzieć, że to miejsce jest - dosłownie i w przenośni - przesiąknięte magią Wschodu.
Festiwal literacki Patrząc na Wschód, jak i Festiwal Powsinóg to impreza rodzinna: na spotkania przychodzą ludzie z dziećmi, przyjeżdżają kamperami, parkują na pobliskiej łące, kto ma psy, ten przychodzi z psami, atmosfera imprezy jest bowiem luźna i swobodna: nikt nikogo do niczego nie zmusza, nikt nie patrzy, jak kto jest ubrany, liczy się słowo, film, obraz, fotografia... Ludzie polubili te nasze wiejskie imprezy, w roku 2019 w festiwalowych imprezach udział wzięło - w sumie - prawie cztery tysiące osób! Oczywiście wstęp na wszelkie spotkania, pokazy filmów i pokazy slajdów jest bezpłatny.
Budżet każdego z festiwali
to przede wszystkim: honoraria dla zaproszonych na festiwal autorów - reporterów, podróżników, filmowców (około 6,5 tysiąca złotych na każdy festiwal), przygotowanie do druku i druk materiałów promujących festiwale - plakatów, ulotek (około 1 tysiąca złotych) i koszty związane z zakwaterowaniem gości festiwalu (około 3 tysięcy złotych).
Nie korzystamy z ministerialnych dotacji. Wszystko robimy własnym nakładem sił i pieniędzy, których na wszystko nie starcza, dlatego prosimy Was o wsparcie... Dzięki Waszej pomocy stać nas będzie na bardziej zróżnicowany program, zaproszenie większej liczby gości, zorganizowanie większej liczby pokazów filmów oraz slajdów.
Wierzymy w to, że każde miejsce na ziemi zasługuje na swój festiwal. Wierzymy w to, że robimy tę imprezę dla tych, którzy myślą podobnie jak my: że festiwal na wsi można zorganizować i na wieś przyciągnąć tłumy po to, by pokazać choćby inny sposób życia, by można było na łonie natury, w wiejskim krajobrazie, posłuchać tych, którzy zjeździli kawał świata, by nabrać dystansu, sił i by odpocząć od zgiełku i jazgotu świata.
W zamian za wsparcie festiwalu odwdzięczymy się Wam dobrymi imprezami, a także atrakcyjnymi nagrodami, których listę znajdziecie obok. Nagrody rozsyłać będziemy po zakończeniu, podsumowaniu i rozliczeniu projektu - od końca marca do połowy kwietnia.
Wszystkich, którzy zechcieliby nas wesprzeć także poza platformą Polakpotrafi - na przykład instytucje, które chciałyby zakupić w ramach wsparcia książki wydane przez festiwalowe wydawnictwo Paśny Buriat - informujemy, że jest taka możliwość i prosimy o kontakt pod adresem mailowym: wschod.festiwal@gmail.com (wystawiamy faktury:)
Bardzo prosimy Was o wsparcie i do zobaczenia w Budzie Ruskiej w maju oraz w sierpniu! :)
Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku, gdzie zamieszczamy wszelkie dodatkowe informacje: https://www.facebook.com/festiwalpatrzacnawschod/
Piotr Brysacz i Piotr Malczewski
Aha, a tak w ogóle, to może się Wam przedstawimy? :)
Jesteśmy, mieszkającymi na dwóch różnych krańcach Polski, przyjaciółmi, których połączyła miłość do Wschodu i do przyrody. Mamy rodziny, dzieci, psy, rowery, marzenia, lubimy reportaże związane ze Wschodem, książki, albumy, filmy. Nie umiemy powiedzieć, skąd w nas fascynacja Wschodem, ale jedno wiemy: chcemy nim zarażać innych.
Piotr Brysacz – absolwent polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz, wydawca. Autor książek Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm (pierwsze wydanie 2013), Podlaskie. Najpiękniejsze miejsca. Wędrówki Wiktora Wołkowa (wspólnie z Andrzejem Kalinowskim, 2014), Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie (wspólnie z Jędrzejem Morawieckim, 2016) oraz Czyżyk na drogę. Rozmowy o przyrodzie (2018). Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy (2014). Założyciel wydawnictwa Paśny Buriat. Mieszka w Kielcach, z których – gdy tylko nadarza się sposobność – wymyka się rowerem po cichu, by patrzeć z coraz większą miłością na Góry Świętokrzyskie.
Piotr Malczewski – fotograf przyrody i podróżnik. Ukończył Studium Fotografii Profesjonalnej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Współpracuje z agencjami fotograficznymi i wydawnictwami w kilku krajach (Francja, Niemcy, Szwajcaria). Jego zdjęcia znajdują się w publikacjach turystycznych, artystycznych, naukowych, czasopismach i albumach m.in.: Wigry, X lat Wigierskiego Parku Narodowego, Kanał Augustowski. W 2007 ukazał się jego autorski album pt. Rospuda, w 2008 albumik pt. Magiczny Bajkał, a w 2010 autorski album pt. Wigry. Kraina Wody i Nieba, w 2016 zaś Kraina Czarnej Hańczy. Zdobywał też nagrody w licznych konkursach fotograficznych. W dorobku Malczewskiego znajdują się przede wszystkim fotografie przyrodnicze, artystyczne i podróżnicze. Mieszka w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą w Wigierskim Parku Narodowym. Stworzył tam galerię fotografii, w której prezentuje m.in. swój dorobek fotograficzny w postaci wystaw i tematycznych pokazów slajdów z Suwalszczyzny oraz z wypraw do Azji Centralnej.