Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Pszczelarz

Pszczelarz

Pasieka

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3237 PLN z 1800 PLN

93 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

179%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 26.06.2015.

Pasieka ratunkowa

O projekcie

Witam, mam na imię Bartek i od kilku lat jestem pszczelarzem hobbystą. Jak wszyscy wiemy, od jakiegoś czasu pszczoły przeżywają kryzys - zaczęły masowo wymierać (tzw. CCD). Jest to bardzo niepokojące zjawisko, które może mieć dla nas dramatyczne konsekwencje. Pszczoły bowiem, oprócz tego, że produkują miód, wosk i propolis, są głównymi zapylaczami roślin jadalnych, które są podstawą w żywieniu ludzi oraz zwierząt. W związku z tym, postanowiłem wykorzystać swoją pasję i pomóc tym pracowitym owadom. Mój projekt polega na ratowaniu rójek pszczelich (są to nowe rodziny pszczele), które wyszły z ula i szukają nowego domu, ale niestety nie zawsze mają gdzie się osiedlić i giną. (Umierają z różnych powodów: nadużywanie pestycydów, pasożyty i choroby, utrata siedlisk i pożywienia, niszczenie rojów pszczelich). Młode rodziny osiedlają się w bardzo różnych miejscach: na poddaszach domów, krzewach, drzewach, a nawet za ociepleniami budynków itp. Ludzie w większości przypadków pozbywają się ich trujc je, bądź wzywając straż pożarną. Rójki, które osiedlą się na wolnym powietrzu, giną z powodu mrozu w czasie zimy. Zaś reszta bez opieki ze strony pszczelarza i bez regularnego leczenia, umiera w ciągu dwóch lat z powodu chorób, na które współczesne pszczoły nie są odporne.

Tak wygląda rójka pszczela, która zaczęła budować już swój dom na gałęzi - niestety nie przeżyje w tym miejscu do wiosny :(

Wspólnie możemy temu zaradzić!

 

Wpadłem na pomysł, że mogę dać szansę tym młodym rodzinom pszczelim, ratujac je przed wyginięciem. Polega on na tym że, buduję pewnego rodzaju małe ule i wieszam w lesie, które są potencjalnymi nowymi mieszkaniami dla pszczół. Nie muszą już one szukać schronień, które mogą stać się dla nich zabójcze. Po zasiedleniu takiej "rojołapki" zdejmuję ją, przenoszę pszczółki do ula w mojej początkującej pasiece, aby łatwiej było o nie dbać, a rojołapka wraca z powrotem na drzewo. W ten sposób uratowałem już dwie rodziny J . Aby mój pomysł mógł być zrealizowany niezbędna jest Wasza pomoc. Środki finansowe są mi potrzebne na budowę rojołapek i nowych uli, w których zasiedlę rodziny. Niezbędna jest też wirówka do miodu, która jest największym wydatkiem w każdej początkującej pasiece. Chciałbym powiększyć moją pasiekę, abym mógł zaadoptować każdą pszczołę :) Tych pracowitych zapylaczy jest coraz mniej i dlatego trzeba szybko coś zrobić aby chociaż utrzymać ich liczbę na obecnym poziomie!

Osobiście działam również w Pszczelarskim Pogotowiu Rojowym, które zbiera rójki pszczele "na telefon"      

 

Na co wydam zebrane fundusze? 

Na uruchomienie mojego projektu i doprowadzenie go do stanu, w którym będzie samowystarczalny potrzebuję 1800 zł. Jest to dla mnie bardzo duża kwota, ale liczę, że składając się wspólnie damy radę ratować pszczoły. Pieniądze wydam na podstawowe i niezbędne rzeczy:

             ·         materiały konieczne do konstrukcji "rojołapek" (wykonam je własnoręcznie)

      ·         materiały do budowy uli na nowe rodziny (ule również wykonam sam, aby               było jak najtaniej)

·   miodarkę do odwirowywania miodu (jest konieczna aby w przyszłości pozyskać miód, który będzie źródłem pieniędzy do dalszej działalności projektu)

·         dodatkowe środki przeznaczę na zakup drobnego sprzętu pszczelarskiego oraz na zwiększenie zasięgu mojej akcji ratunkowej

 

 

Dlaczego PolakPotrafi.pl?

Próbowałem ratować pszczoły samemu i dlatego zająłem się pszczelarstwem. Samemu można zrobić dużo, ale nie wszystko. Przychodzi taki czas, w którym trzeba wyciągnąć rękę i powiedzieć: "proszę..." A wiem że tu znajdę ludzi wrażliwych, którzy mi pomogą. 

Proszę więc w imieniu swoim, pszczół i przyszłych pokoleń.

 

Nagrody

·         1 zł lub więcej - wsparcie bez nagrody

·         10 zł lub więcej - podziękowanie na fb, ulotka z ciekawostkami z życia pszczelej rodziny i pałeczka do miodu, plik pdf - "Jak założyć pasiekę"

·         25 zł lub więcej - podziękowanie na fb, ulotka z ciekawostkami z życia pszczelej rodziny, pałeczka do miodu i mieszanka kwiatów miododajnych do własnego wysiewu, plik pdf - "Jak założyć pasiekę"

·         50 zł lub więcej - podziękowanie na fb, ulotka z ciekawostkami z życia pszczelej rodziny, pałeczka do miodu, mieszanka kwiatów miododajnych do własnego wysiewu, zdjęcie z motywem pszczelarskim w antyramie, plik pdf - "Jak założyć pasiekę"

·         75 zł lub więcej - podziękowanie na facebook'u, ulotka z ciekawostkami z życia pszczelej rodziny, pałeczka do miodu, mieszanka kwiatów miododajnych do własnego wysiewu, kubek, plik pdf - "Jak założyć pasiekę"

·         100 zł lub więcej - podziękowanie na fb, ulotka z ciekawostkami z życia pszczelej rodziny, pałeczka do miodu, duża porcja kwiatów miododajnych do własnego wysiewu, elegancki dyplom z podziękowaniem w drewnianej ramce, plik pdf - "Jak założyć pasiekę"

·         150 zł lub więcej - podziękowanie na facebook'u, ulotka z ciekawostkami z życia pszczelej rodziny, pałeczka do miodu, duża porcja nasion kwiatów miododajnych, elegancki dyplom w drewnianej ramce, mały słoik miodu z tegorocznych zbiorów, plik pdf - "Jak założyć pasiekę"

·         200 zł lub więcej - podziękowaniew na fb, ulotka z ciekawostkami z życia pszczelej rodziny, pałeczka do miodu, duża porcja nasion kwiatów miododajnych, elegancki dyplom z podziękowaniem w drewnianej ramce, słoik miodu z tegorocznych zbiorów, plik pdf - "Jak założyć pasiekę"

·         250 zł lub więcej - podziękowanie na facebook'u, ulotka z ciekawostkami z życia pszczelej rodziny, pałeczka do miodu, duża porcja nasion kwiatów miododajnych, elegancki dyplom w drewnianej ramce, duży słoik miodu z tegorocznych zbiorów, estetyczny domek dla pszczół samotnic, plik pdf - "Jak założyć pasiekę"

Nagrody postaram się wysyłać niezwłocznie po pomyślnym zakończeniu projektu

 

PODSUMOWANIE

 

Jeśli jest Ci drogi los naszych małych zapylaczy i do tego chcesz wesprzeć inicjatywę studenta - pszczelarza - przekaż mi choć 1 zł, a za każdą wpłatę będę bardzo wdzięczny :) Pamiętajmy, że zadeklarowana kwota wystarczy na start, a każde dodatkowe pieniądze pozwolą mi zwiększyć zasięg mojej działalności.

Zapraszam na facebook'a Pasieka ratunkowa

 

Media o Twoim projekcie:

Na ratunek pszczołom, wesprzyj razem z nami projekt „Pasieka Ratunkowa”

www.smakizpolski.com.pl | 2015-05-26

Razem z WWF Polska ratowaliśmy już wilki, rysie, niedźwiedzie i morświny. Teraz nadszedł czas na bardziej niepozorne, choć niezwykle ważne pszczoły. Batłomiej Kołacz jest autorem projektu „Pasieka Ratunkowa”, który ma za zadanie uratowanie choć części masowo wymierających owadów. W rozmowie z nami tłumaczy na czym polega projekt i dlaczego warto się w niego zaangażować.

Uratować pszczoły – student-pszczelarz adoptujący bezdomne roje

ulicaekologiczna.pl | 2015-05-19

O tym, że są zagrożone i pilnie potrzeba je chronić, pisaliśmy już niejednokrotnie. Student Bartek, członek Pszczelarskiego Pogotowia Rojowego, zamierza aktywnie zaangażować się w ich ratowanie.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 26.06.2015 12:12