Dołącz do naszej społeczności!

O projektodawcy

Małgośka Szumska

Małgośka Szumska

Wrocław

Jestem aktorką, aktorem teatru lalek, instruktorem jogi, instruktorem pole dance, life coachem, przewodnikiem i przede wszystkim podróżnikiem. Dzięki Polak Potrafi stworzyłam cudny projekt na Filipinach, grając przedstawienia lalkowe dla dzieciaków poszkodowanych w tajfunie.
W tym roku ukarze się moja pierwsza książka podróżnicza pod tytułem "Zielona Sukienka".

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Obejmij patronat nad tym projektem!

Wybierz rodzaj wsparcia jakiego chcesz udzielić projektodawcy:


107 Wspierający

147% Postęp

7375 PLN z 5000 PLN

Udany! Cel osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania, model "wszystko albo nic", zbiórka będzie aktywna do 22.03.2014 18:06

Pacynki na Filipinach

O projekcie

Listopad 2013. Wiatr wieje z prędkością 314km/h. Fale sięgaja trzeciego piętra. Yolanda- największy w historii odnotowany tajfun uderza w Filipiny.

Dwa miesiące później wybieram sie tam by jako wolontariusz pracować dla YPDR i pomagać w odbudowie domów i szkół. 

Zupełnie niespodziewanie rozpoczynam mały projekt - teatr lalkowy którym uczymy dzieciaki by myc ręce, by nie wyrzucać śmieci na ulicę itp. Mamy grywać tylko w niedziele... 

Nagle okazuje sie, że gramy codziennie, nawet 10 spektakli, trafiamy do 3500 dzieciaków w tydzień. 3 500 dzieciaków może zapomnieć na chwile o swojej traumie, 3 500 śmieje się do rozpuku (czymkolwiek jest rozpuk ;) ) 3 500 dzieciaków uczy się od nas angielskiego, uczy się podstaw dbania o środowisko i o własne zdrowie. A przede wszystkim w świecie bez telewizora, bez komputera, bez książek z obrazkami, nagle pojawia się w ich świecie cos magicznego - teatr. 

Kilka dni później, gdy dzieci mają za zadanie narysować coś co daje im poczucie bezpieczeństwa, niektóre z nich piszą moje imię... 

Postanowiłam wrócić na wyspe Bantayan i dotrzeć do każdego dziecka, do każdej szkoły, każdej wioski i kontynuowac swój projekt przynajmniej przez miesiąc. W tym samym czasie chcemy, wraz z lokalnym aktorem, wyreżyserować musical z młodzieżą, oraz prowadzić warsztaty zmniejszania traumy poprzed zajęcia artystyczne dla dzieci. 

Po co to wszystko? Wystarczy zobaczyć szczęśliwe twarze dzieciaków i sami zrozumiecie po co. 

Pieniądze potrzebne są na zakup większej ilości lalek, na zmontowanie na miejscu sceny, na pojazd i paliwo - niektóre wioski są bardzo daleko od głównej drogi. 

To pierwszy w historii świata lalkowy teatr na tej wyspie - pomóżcie mi tworzyć historię. Pomóżcie mi szerzyć śmiech i radość wśród tych dzieciaków. Pomóżcie mi dodać trochę światła do ich życia - choc to wieje takim patosem :) Bo naprawdę, ci ludzie i te dzieci są tego warte! 

 Dzieciaki biegną za naszym Bajkobusem - samochodem w którym siedząc na przyczepie, pokazywaliśmy dzieciakom nasze lalki :) 

 

Widownia nie tylko siedziąała w klasie, ale i za oknami...  ach ta ciekawość :)

nasza widownia nie tylko w klasie, ale i za oknami :)

 

 

Dzieci jak małpki kopiowały wszystko co robiliśmy, kiedy widziały że sprzątamy i pracujemy, zaraz zabierały się do pomocy! 

dzieciaki uczą się od nas, obserwują nas a potem jak małpeczki wszystko małpują, kiedy my sprzątamy zaraz mamy kilku pomocników 

 

 

Tajfun zniszczył wiele szkół, klasy nie nadaja się do użytku. A uczyć się trzeba. Tutaj tymczasowa klasa zmontowana z plandeki. Pod czas mojego pobytu (zaledwie 3 tygodnie) udostępniliśmy 6 klas w jednej ze szkół. Wspaniały moment, gdy dzieci wbiegają i szczęśliwe zajmuja miejsca w ławkach. 

po tajfunie szkoła nie nadaje się do użytku, a na lekcje trzeba chodzic. To jedna z tymczasowych klas, po prostu plandeka nad głową 

 

 

Po każdym spektaklu wychodziłam do dzieciaków z lalką rozdając buziaki. To dla nich  jeden z najsmieszniejszych momentów całego spektaklu

na koniec spektaklu każdy dzieciak dostaje buziaka od głównego bohatera - krokodyla Dandi :)

 

Nasza najmłodsza widownia, nie rozumieli nic po nagielsku, ale też się dobrze bawili!

dzieciaki miały 4-5 lat. Niewiele rozumiały po angielsku, ale magia teatru zawsze działa... zobaczcie te roześmiane buźki!

 

 

Art Project - namaluj cos co da ci poczucie bezpieczeństwa. - Zobaczyc na kartce swoje imię- bezcenne!

polecenie brzmiało - namaluj coś co daje ci poczucie bezpieczeństwa... kiedy zobaczyłam na niektórych kartakch moje imię, zwariowałam ze szczęścia. The best award ever!!!  

 

drugi filmik z Filipin - mniej mojego gadania, więcej dzieciaków :) 

Media o Twoim projekcie:

Polka pomaga na Filipinach

www.flesik.pl | 2014-02-25

Małgosia nie wyobraża sobie siedzenia z założonymi rękami

Zrób pacynkę dla dzieci na Filipinach!

www.akademiaradiowca.prw.pl | 2014-02-25

W 2013 roku na Filipinach przeszedł tragiczny w skutkach tajfun o niegroźnie brzmiącym imieniu, Yolanda. Yolanda zmiotła z powierzchni Filipin tysiące domów i szkoły. Jak mówili sami mieszkańcy czegoś takiego jeszcze nigdy nie było.

Pacynki na Filipinach – Polka tworzy teatr lalek na wyspie Bantayan

teatrdlawas.pl | 2014-02-24

W Listopadzie 2013 roku przez Filipiny przewala się największy w historii tajfun. Zniszczenia są ogromne, tysiące ludzi bez domów, tysiące ofiar śmiertelnych, tysiące osób uznaje się za zaginione. Organizacje humanitarne z całego świata pomagają odbudować kraj, zapewniają namioty, budują domy, remontują szkoły.

Pacynki na Filipinach

www.akademiaradiowca.prw.pl | 2014-02-23

Pewnego razu Małgorzata Szumska postanowiła wyjechać na Filipiny, aby nieść pomoc ludziom poszkodowanym w czasie tajfunu. Jednak będąc na miejscu zrobiła coś jeszcze bardziej niezwykłego, postanowiła stworzyć dzieciom pierwszy teatr lalek. O tym, jak jej poszło, pytała młoda pani redaktor Mariola Wałowska. Ale to nie wszystko! Tym razem i Wy mozecie się zaangażować i wywołać uśmiech na twarzach dzieci! Każdy z Was może zrobić coś niezwykłego, wykonując własną pacynkę, która trafi na Filipiny! Do dzieła! Słuchamy, szyjemy, wysyłamy!

"Na początku się śmiali, ale pozwolili mi zrobić jedno przedstawienie. Na próbę, po pracy".

podroze.gazeta.pl | 2014-02-21

Małgorzata Szumska na Filipiny pojechała odbudowywać domy zniszczone przez tajfun. Gdy zapytali ją, co umie, odpowiedziała: uczyć jogi i grać lalkami. Ale co mogą pacynki w miejscu katastrofy? Na pierwszy spektakl przyszła trójka dzieci i dwie kobiety. A potem: "Któregoś dnia zaproszono nas do udziału w lokalnym święcie. Byli tam też nasi szefowie, wtedy po raz pierwszy zobaczyli działanie teatru. A tam 300 dzieci, które niedawno przeżyły traumę, śmieje się do rozpuku".

Pacynki ratują Filipiny. "Na początku się śmiali, ale pozwolili mi zrobić jedno przedstawienie. Na próbę, po pracy" [ROZMOWA]

zostatniejchwili.pl | 2014-02-21

Małgorzata Szumska na Filipiny pojechała odbudowywać domy zniszczone przez tajfun. Gdy zapytali ją, co umie, odpowiedziała: uczyć jogi i grać lalkami. Ale co mogą pacynki w miejscu katastrofy? Na pierwszy spektakl przyszła trójka dzieci i dwie kobiety. A potem: "Któregoś dnia zaproszono nas do udziału w lokalnym święcie. Byli tam też nasi szefowie, wtedy po raz pierwszy zobaczyli działanie teatru. A tam 300 dzieci, które niedawno przeżyły traumę, śmieje się do rozpuku".

Buduje domy i zakłada teatr lalek

www.radioram.pl | 2014-02-18

Pochodząca ze Złotego Stoku Małgorzata Szumska wraca na jedną z wysp poszkodowanych przez ubiegłoroczny tajfun. Tysiące ludzi żyje bez dachu nad głową. Według wyliczeń organizacji charytatywnej, z którą aktorka współpracuje, wybudowanie jednego domu kosztuje w przeliczeniu około 800 złotych. Na jedną taką budowlę udało się zebrać pieniądze wśród znajomych. Kolejne fundusze są zbierane na portalu "Polak potrafi".

Małgosia Szumska broni dziś magistra na PWST, by za trzy dni wylecieć na Filipiny. Remontuje domy i szkoły.

www.iwoman.pl | 2014-02-17

W dwa miesiące po największym w historii ludzkości tajfunie Yolanda pojechała na jedną z bardziej zniszczonych filipińskich wysp Bantayan. Wraz z innymi wolontariuszami usuwała gruz i odbudowywała domy i szkoły. Małgorzata Szumska, aktorka z dziś bronionym dyplomem PWST, opowiada iWoman.pl jak istotny w leczeniu traumy jest śmiech dzieci oglądających jej lalkarskie przedstawienie. Powie nam też dlaczego warto się czasem zgubić podczas podróży, nawet o kilka tysięcy kilometrów.

Lalczara na Filipinach robi teatr [WIDEO]

wroclaw.doba.pl | 2014-02-10

Złotostoczczanka Małgorzata Szumska na początku stycznia wyjechała jako wolontariuszka na Filipiny, by pomóc w odbudowie zniszczonych po tajfunie szkół i domów. Zupełnie nieoczekiwanie zaczęła jeździć po wyspie z teatrem lalkowym.

107

Wspierających

7375 zł

Z całkowitej kwoty 5000 zł

zakończono

Do zakończenia projektu

Projekt zostanie ufundowany 22.03.2014

Wesprzyj projekt

Wpłać 10 zł lub więcej!

10 zł to 1/7 pacynki :) To krok do zbudowania sceny. To kilka kilometrów przejechanych z lalkową ekipa w stronę jednej ze szkół. To wielka pomoc dla naszego projektu.
W ramach nagrody pragne podziękowac wszystkim darczyńcom w poście na Facebooku. Niech świat zobaczy jaka z Was fajna grupa ludzi!

6 Wspierających
 

Wpłać 15 zł lub więcej!

15 zł to tak niewiele dla nas, a tak dużo znaczy dla tych dzieciaków. Czy wiesz, ze własnie pomagasz tworzyc historię? I to nie byle jaką! Historię powszechna kultury i sztuki! Dzięki Tobie jestem krok bliżej do założenia pierwszego w historii teatru lalkowego na tej wyspie. A co najważniejsze, o krok bliżej do szerzenia radości wśród tych cudownych dzieciaków. Dzięki, jesteś super!

W nagrodę pragne oznajmić światu jakim fajnym jesteś człowiekiem! Wrzucę podziękowania zarówno na mojego bloga jak i na profil naszego wydarzenia na FB.

11 Wspierających
 

Wpłać 35 zł lub więcej!

35zł to połowa pacynki! A spotkanie z taką pacynką dla tych dzieciaków to prawdziwa magia! Jesteś więc Czarodziejem! Pomyśl jak takim drobnym gestem możesz wywołac tysiące uśmiechów. Czy to nie jest prawdziwa magia?W nagrode pragnę przywieźć Ci muszelkę z plaży z SantaFe - taka muszelka też jest magiczna. Przynosi szczęście. I przypomina o tym, jak dobrym jesteś człowiekiem ;)

10 Wspierających
 

Wpłać 50 zł lub więcej!

50zł to 726 peso! To naprawdę dużo. Dzięki Tobie możemy zatankować nasze auto i dojechać do najdalszej wioski na wyspie, żeby zagrać przedstawienie dla tych najbiedniejszych dzieciaków. To naprawdę wielka pomoc.

W zamian chciałabym opublikować na FB zdjęcie dla Ciebie. Zdjęcie dziaciaków podczas naszego show. Jak zobaczysz te uśmiechnięte buźki od razu poczujesz się lepiej! Zdjęcie może zostać oznaczone Twoim imieniem i nazwiskiem, zeby wszyscy Twoi znajomi wiedzieli komu pomagasz i jak!

8 Wspierających
 

Wpłać 75 zł lub więcej!

75 złoty to PACYNKA!!! Dzięki Tobie kupimy kolejną postać do naszego teatru. Zostanie ona nazwana Twoim imieniem, a zdjęcie jej z dzieciakami zostanie przesłane na Twoją skrzynkę mailowa oraz opublikowane na Facebooku. To dopiero wyczyn! Wziąć udział w prawdziwym przedstawieniu lalkowym, jako - lalka! :) Jesteś super!

19 Wspierających
 

Wpłać 100 zł lub więcej!

100 zł to wynajęcie samochodu na cały dzień! Jesteś naszym Super Driverem! Dzięki Tobie możemy dotrzeć do wielu szkół w ciągu jednego dnia uszczęśliwić setki dzieciaków.

W ramach podzięki pragnę przesłać Ci zdjęcie naszych dzieci oraz laurkę wykonana przez jedno z nich. Taka laurke powis sobie na lodówce i każdego dnia pamiętaj jakim super człowiekiem jesteś.

6 Wspierających
 

Wpłać 150 zł lub więcej!

150 zł to dwie lalki. Albo auto z benzyna na cały dzień. Gdziekolwiek pójdą Twoje pieniądze, na pewno trafią do celu - do dzieciaków które czekaja na nas i nasz teatr. Jesteś prawdziwym Przyjacielem Filipin. W nagrodę chciałabym przesłać Ci laurke dzieciaków oraz naszyjnik - to maleńkie muszelki na żyłce wręczane przez dzieci dla specjalnie zasłużonych. Ty zdecydowanie zasługujesz na taki prezent.

2 Wspierających
 
Pozostało: 9

Wpłać 250 zł lub więcej!

250 zł - to szał! :) To cały dzień wyjazdowy z opłaceniem auta, benzyny i kierowcy. Jesteś sponsorem całego dnia radości setek dzieci. To naprawdę wielki czyn. W zamian chciałabym odwdzięczyć się całym dniem przyjemności dla Ciebie - pragne przesłać Ci bilety wstępu dla dwóch osób do Kopalni Złota w Złotym Stoku. Pod czas gdy dzieciaki spędzą cudny dzień z teatrem lalek, Ty możesz spędzić cudny dzień w Górach Złotych. Oczywiście zdjęcie uśmiechniętych buziek też do Ciebie trafi! Dzięki!!!

1 Wspierający
 
Pozostało: 4

Wpłać 500 zł lub więcej!

500 zł - Jesteś Bohaterem Bantayan! Naszyjnik wędruje dla Ciebie jako osoby zasłużonej dla Wyspy. Laurka z podziękowaniami wędruje do Ciebie, zeby przypominac światu jakim jesteś SuperBohaterem. Ale wędrują do Ciebie też bilety wejściowe do Kopalni Złota w Złotym Stoku oraz do Średniowiecznego Parku Techniki - to wspaniały prezent dla Ciebie, żebys mógł spędzić dzień w Górach Złotych i wypocząć trochę.

1 Wspierający

O autorze

Małgośka Szumska

Małgośka Szumska

Wrocław

Jestem aktorką, aktorem teatru lalek, instruktorem jogi, instruktorem pole dance, life coachem, przewodnikiem i przede wszystkim podróżnikiem. Dzięki Polak Potrafi stworzyłam cudny projekt na Filipinach, grając przedstawienia lalkowe dla dzieciaków poszkodowanych w tajfunie.
W tym roku ukarze się moja pierwsza książka podróżnicza pod tytułem \"Zielona Sukienka\".

Napisz wiadomość

Zgłoś patronat/mecenat

Aby zostać patronem lub mecenasem tego projektu, wyślij zgłoszenie korzystając z poniższego przycisku.