Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Hanna Sztwiertnia

Hanna Sztwiertnia

Wrocław

Doktor nauk biologicznych - absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, pasjonatka przyrody: w szczególności ptaków, rysownik.
Od 8 lat hobbystycznie i naukowo zajmuję się obrączkowaniem ptaków. Razem z grupą przyjaciół założyliśmy zespół dzięki któremu razem staramy się realizować ciekawe projekty: współpracujemy z dolnośląskimi ośrodkami rehabilitacji ptaków, odwiedzamy różne akcje badawcze w Polsce ucząc się od najlepszych.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

4263 PLN z 3500 PLN

60 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

121%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 11.08.2014.

Podłącz się do sieci - Akcja Bukówka

O projekcie

Kim jesteśmy?

Obóz obrączkarski jest organizowany przez Wrocławską Grupę Obrączkarską ODRA – nasz nieformalny zespół ornitologów-obrączkarzy (czyli osób posiadających wiedzę, umiejętności i licencje zezwalające na obrączkowanie ptaków), zwariowanych na punkcie obserwowania przyrody  i  dzielenia się tą radością z innymi. Jesteśmy absolwentami Wydziału Nauk Biologicznych UWr (tam się poznaliśmy) i pracujemy na Dolnym Śląsku jako ornitolodzy.

Pochodzimy z różnych regionów Polski, mamy różne specjalizacje, a z sumy naszego wieku można by założyć pokaźną lokatę na koncie bankowym –  ale łączy nas jedna, wspólna sprawa jaką jest zamiłowanie do ptaków. Polubcie nas na Facebook: www.facebook.com/GrupaODRA a zobaczycie, że jesteśmy bardzo aktywną grupą, otwartą na kontakty z ludźmi.

Dlaczego akurat obrączkowanie ptaków?

Metoda indywidualnego znakowania ptaków dostarcza danych, które służą do badań wielu aspektów ekologii i biologii ptaków. Dostarczanie nauce materiałów (zbieranych jednolitymi metodami przez długie okresy czasu) jest szczególnie ważne w sytuacji szybkich zmian w sposobach użytkowania zasobów przyrody przez człowieka i obecnych zmian klimatu. Badania oparte na obrączkowaniu są niezbędne dla racjonalnej ochrony ptaków. By skutecznie chronić jakiś gatunek, trzeba przede wszystkim znać jego liczebność, jej zmiany, produktywność, dyspersję, przemieszczenia sezonowe, przeżywalność i przyczyny śmierci w różnych częściach areału, który u gatunków wędrownych rozciąga się często na tysiące kilometrów. Ocena skuteczności różnych sposobów ochrony w wielu przypadkach nie jest możliwa bez obrączkowania.

Czym jest Akcja Bukówka?

W 2012 roku postanowiliśmy zorganizować własny obóz obrączkarski – wydarzenie łączące naukowe podejście do badania przyrody z wakacyjnym wypoczynkiem i przyrodniczą edukacją. Badamy ptaki migrujące przez Sudety – to jedyny obóz obrączkarski w tej części kraju. Chwytanie, obrączkowanie i wypuszczanie ptaków to niezwykła okazja do poznania ich z bliska. Przyjechać na nasz obóz może każdy, jesteśmy bowiem otwarci na wszystkich przyjaznych ludzi, zainteresowanych otaczającą przyrodą.

Gdzie działamy?

Obóz zlokalizowany jest w malowniczej Kotlinie Kamiennogórskiej, u stóp Karkonoszy, na brzegu zbiornika Bukówka. Bliskość wysokich gór oraz obecność doliny ze zbiornikiem wodnym powodują, że w tym miejscu następuje kumulacja przelotu ptaków w trakcie ich jesiennej wędrówki na południe. To stwarza niepowtarzalną okazję do ich badania, obserwowania, poznawania. Obozujemy od sierpnia do października na pięknych łąkach, w otoczeniu wierzbowych zarośli, z widokiem na panoramę wschodnich Karkonoszy.

Łatwo do nas dojechać nawet z odległego Wrocławia, a zarazem pobyt w naszym obozie to zupełna ucieczka od cywilizacji.

Co już zdziałaliśmy?

Aspirujemy do ścisłej współpracy z innymi obozami w kraju. Lokalizacja Bukówki stwarza niezwykłe możliwości rozwoju - obrączkujemy nawet kilkaset ptaków tygodniowo. Do tej pory zaobrączkowaliśmy w sumie prawie 1200 ptaków z 42 gatunków. Najliczniej pojawiał się u nas pierwiosnek, ale również takie górskie perełki jak pluszcz czy pliszka górska, oraz kolorowe podróżniczki.

Zaczęliśmy działania od zupełnie spartańskich warunków: podartego namiotu i skromnego ogniska, które grzało nas w czasie zimnych, górskich nocy. Własnymi skromnymi środkami i przy pomocy przyjaciół rozbudowujemy infrastrukturę obozu.

Bywały dni, gdy w obozie pracował tylko obrączkarz z jednym załogantem, z kolei w gorące wrześniowe weekendy bywało tłoczno (i wesoło):

Na Facebooku oraz na blogu (wrodra.blogspot.com/p/oboz-bukowka.html) pojawiały się na bierząco doniesienia z kolejnych dni akcji - tak będzie również w nadchodzącym sezonie.

Jak nam pomóc?

Siłą napędową naszego obozu jest energia wkładana przez wszystkich jego uczestników w jego sprawne działanie. Motywuje nas bowiem możliwość niepowtarzalnie bliskiego kontaktu z przyrodą. Ale to co materialne, jest trudniejsze do osiągnięcia: profesjonalny sprzęt obrączkarski, służący do bezpiecznego i sprawnego chwytania ptaków (sieci), jest bardzo kosztowny, a zarazem szybko się zużywa. Nasze własne środki nie pozwalają nam na uzupełnienie zapasów sieci, bez których niemożliwa jest organizacja obozu. Po zaledwie dwóch latach działalności nie możemy się jeszcze starać o granty naukowe. Im więcej sprzętu zakupimy, tym większy będzie sukces obozu.

Przykładowe ceny sieci obrączkarskich - nie jest to tani sprzęt:
    sieć długości 18m - 423 zł
    sieć długości  9m - 201 zł

 (Tak wygląda rozstawianie w terenie sieci obrączkarskich. Nie widać samych sieci? Tak ma być, to przecież bardzo delikatny sprzęt i nie może być dobrze widoczny)

 

Zebraliśmy już fundusze na sieci!

Serdecznie dziękujemy!

Teraz czas na:

sprzęt obozowy, z którego korzystać będą wszyscy uczestnicy akcji, a także dodatkowe sieci obrączkarskie.

To ułożone kolejno cele zbiórki ponad założony próg minimalny:

1. pawilon ogrodowy (= nowy namiot obrączkarski): 170 zł  JEST NASZ!
2. sieć obrączkarska 9-metrowa: 201 zł  JEST NASZA!
3. prysznic obozowy Quechua FRENDO 20l: 50 zł  JEST NASZ!
4. sieć obrączkarska 9-metrowa: 201 zł  JEST NASZA!
5. krzesło campingowe Jula 4 sztuki: 120 zł  JEST NASZE!
6. sieć obrączkarska 9-metrowa: 201 zł                                             

Jeśli dotrzemy z wami do tego punktu, każdy biorący udział w projekcie dostanie od nas unikatową pocztówkę z Bramy Lubawskiej (z autografami ODRY).

Ogłosimy też nagrodę za uzbieranie funduszy na kolejne sprzęty:

7. rower (używany) do podróży do sklepu: 150 zł
8. sieć obrączkarska 9-metrowa: 201 zł
9. ładowarka solarna Platinum Plus: 225 zł
10. sieć obrączkarska 9-metrowa: 201 zł
11. kabina prysznicowa Quechua XL Komfort: 300 zł
12. sieć obrączkarska 9-metrowa: 201 zł

Czy damy radę zebrać więcej funduszy? Tylko dzięki wam. Możecie też zasugerować nam, co jeszcze przyda się na wyposażenie obozu :)

 

Jak możemy się odwdzięczyć ?

W zamian za wsparcie finansowe przygotowaliśmy nagrody, rzecz jasna o tematyce ptasiej. Oto kilka przykładowych:

      Imienne podziękowania na Facebook i blogu, oraz tytuł "honorowego obywatela Buki"  

  Tapeta na pulpit komputera: kalendarz ze zdjęciami z Bukówki

        Pierwszeństwo w wyborze terminu przyjazdu na obóz i godziny kontroli sieci

Odbitki (formatu A4 na papierze fotograficznym) trzech wybranych przez darczyńcę zdjęć ptaków zaobrączkowanych w trakcie trwania obozu

  Rysunek przyrodniczy o temacie wybranym przez darczyńcę
  (technika tusz + tempera)

Poprowadzenie dla darczyńcy (+ do 2 osób towarzyszących) ornitologicznej wycieczki w wybranym miejscu na Dolnym Śląsku.

            

 

 

Dodatkowe informacje o działalności grupy znajdują się na:

                       Wrocławska Grupa Obrączkarska ODRA
                       Akcja Bukówka
           Wrocławska Grupa Obrączkarska ODRA

             Elfie Obrazy Natury

 

 

 Podziękowania dla Radio Wrocław za nagłośnienie Akcji Bukówka w eterze

 

Z góry serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie !

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 11.08.2014 18:06