Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

rafal.ziabka

rafal.ziabka

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1383 PLN z 8000 PLN

23 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

17%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 20.09.2019.

Poznańska Orkiestra Improwizowana - debiutancka płyta!

O projekcie

 

 

 

Jesteśmy Poznańską Orkiestrą Improwizowaną - efemerycznym kolektywem muzycznym zrzeszającym osoby zafascynowane improwizacją w dużym składzie i chcielibyśmy spełnić swoje największe marzenie - wydać debiutancką płytę! Działamy od listopada 2017 roku i od tego czasu zagraliśmy 14 koncertów w Poznaniu oraz na festiwalach poza jego granicami, angażując w nasze muzyczne akcje ponad 50 muzyków z całego świata. Więcej o filozofii i praktyce naszego funkcjonowania przeczytacie w zakładce "Idea", teraz chcielibyśmy tylko zaznaczyć, że jesteśmy inicjatywą społeczną, non for profit - olbrzymia większość naszych koncertów jest darmowa. Występujemy w najróżniejszych przestrzeniach - kołorkingowych, klubowych, plenerowych - aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców i zarazić impro bakcylem rzesze ludzi!

 

Kim jesteśmy? Zarówno doświadczonymi muzykami sceny free impro, jak i zupełnymi nowicjuszami. Osobami z akademickim wykształceniem muzycznym, jak i samoukami. Osobami, które odpoczywają od tego, co grają na co dzień, jak i osobami, dla których Orkiestra to główna dźwiękowa przygoda. Czasami jesteśmy też Tobą - organizujemy regularnie otwarte warsztaty, które umożliwiają wystąpienie z nami na jednej scenie. 

 

Po niemal dwóch latach działalności chcielibyśmy dokonać podsumowania naszych dotychczasowych muzycznych dokonań w formie debiutanckiej płyty. Jej podstawę stanowi materiał zarejestrowany podczas koncertu otwierającego II Festiwal Muzyki Spontanicznej 8 listopada 2018 r. w poznańskim klubie Schron. Był to dla nas koncert wyjątkowy z wielu względów: zagrany niemal w rocznicę powstania Orkiestry, po raz pierwszy w tak dużym składzie (25 muzyków!) i z udziałem tak wielu gości specjalnych. Jednym z nich był Yedo Gibson - wieloletni dyrygent Royal Improvisers Orchestra w Amsterdamie, którego warsztaty pozwoliły nam osiągnąć nowy poziom uważności na niuanse muzycznego funkcjonowania w grupie (świetnie słychać to podczas pierwszych kilkunastu minut nagrania, zagranych zupełnie bez udziału dyrygenta). Jesteśmy z tych dźwiękowych osiągnięć dumni i chcielibyśmy podzielić się nimi ze światem!

 

Oto my - muzycy, dyrygenci, kuratorzy, dźwiękowcy: Rafał Ziąbka, Adam Teresa, Vasco Trilla, Damian Drozd, Patryk Rynkiewicz, Marcin Góral, Borys Słowikowski, Michał Joniec, Yedo Gibson, Weronika Kulesza, Slasia Wilczyńska, Piotr Mełech, Karol Firmanty, Dawid Dąbrowski, Bartosz Ignacy Wrona, Michał Dymny, Martyna Gibes, Maciej Karmiński, Jeff Gburek, Hubert Karmiński, Michał Giżycki, Ostap Mańko, Maciej Łukacz, Rafał Rybarczyk, Witold Oleszak, Piotr Kołodyński, Paweł Doskocz.

 

    

            

     

       

       

      

     

    

(fotografie: Maks Krybus: 1, 4, 5, 19, 20, 25, 27; Maria Pilipenko: 2, 6, 7, 10, 11, 22; Monika Misza Winnicka: 8, 15; Petra Cvelbar: 3, 9; Łukasz Filak: 16; Krzysztof Pawłowski: 12; reszta: źródła własne) 

 

 

 

 

Idea orkiestry improwizatorów nie jest dzieckiem XXI wieku, już supergrupy jazzowe lat 70. próbowały podejmować ten temat, jednak wykształcona forma dyrygentury sygnałowej pojawiła się wraz z działalnością Lawrence D. "Butch" Morrisa w latach 80. i jego koncepcją Conduction. Pomysł prosty, choć zarazem niezwykle trudny - muzycy bez nut i dyrygent dysponujący kilkunastoma znakami dotyczącymi podstawowych parametrów gry. Improwizacja w pewien sposób podwójna - po stronie i dyrygenta, i muzyków, którzy grają, słuchając własnej duszy, wskazówek dyrygenta i siebie nawzajem. Co z tego może powstać? Same ciekawe rzeczy! Spójrzcie sami:

(nagranie kamerą 360, polecamy odtwarzanie w jak najwyższej rozdzielczości)

 

 

Na świecie istnieje kilkadziesiąt orkiestr improwizatorów, czym wyróżnia się nasza? 

  • otwartość - jesteśmy otwarci zarówno odbiorczo (darmowy wstęp), jak i wykonawczo - każdy może do nas dołączyć i dołożyć swoją muzyczną cegiełkę, niezależnie od wykształcenia, umiejętności, doświadczenia;
  • kolektywność - działamy na zasadzie kolektywu artystycznego, nie sformalizowanego zespołu, tworząc przestrzeń do twórczej współpracy;
  • brak hierarchii - poprzez stosowanie dyrygentury rotacyjnej (każdy z nas może pełnić tę rolę) zaburzamy hierarchiczną strukturę orkiestry i sztywny podział dyrygent-wykonawcy;
  • wszechstronność - to ciągły proces, ale staramy się przełamywać granice między różnymi dziedzinami sztuki, improwizować głosem (edycja z Chórem Nieśpiewającym), ruchem (edycja Body/Ciało), wchodzić w sytuacje performatywne i konceptualne (Orkiestra Instrumentów Zepsutych).

 

Jednym z głównych zadań Poznańskiej Orkiestry Improwizowanej jest budowanie poznańskiej sceny free impro, pobudzanie aktywności muzycznej jej członków i miejsc, w których występuje, integrowanie różnorodnych środowisk. Tym celom służyć mają pokoncertowe jam sessions oraz przede wszystkim cykl Orkiestra Minus - comiesięczne koncerty w mniejszych składach bazujących na członkach Orkiestry, prezentujące inicjatywy już rozwijające się na jej łonie, ale także specjalnie tworzone na potrzeby cyklu.

 

(gest oznaczający zmianę - bardzo ważny dla naszej Orkiestry także ze względów filozoficzno - symbolicznych: chcemy czynić świat bardziej przyjaznym i otwartym, choćby w skali mikro; fot. Maks Krybus - Krybus z dystansu)

 

 

Zajrzyjcie na nasze media społecznościowe, żeby wiedzieć, co w trawie piszczy!

 

W najbliższym czasie (26 sierpnia - 1 września) będzie można nas spotkać na tygodniowym ImproPlenerze w Cigacicach pod Zieloną Górą: POI, KOimpro!, Chór Nieśpiewający, Motyw Rzeka, działania performatywne, muzyczne rejsy, nocne mantrowanie i wiele innych atrakcji!

(https://www.facebook.com/events/1269645186527129/)

 

7 września zapraszamy natomiast na pierwszy w Polsce Festiwal Orkiestr Improwizujących - w Klubie Muzycznym Ucho w Gdyni będzie można usłyszeć - poza naszą Orkiestrą - także Gdynia Improvisers Orchestra i Kraków Improvisers Orchestra.

(https://www.facebook.com/events/333355420904368/)

 

 

 

Pieniądze, które zbierzemy, przeznaczymy na wszelkie wydatki związane z powstaniem płyty:

  • tłoczenie CD,
  • okładkę, druki wewnętrzne - chcemy do płyty dołączyć obszerną książeczkę dokumentującą pierwszy rok działalności Orkiestry, a także przedstawiającą wszystkie osoby zaangażowane w jej powstanie: muzyków, dyrygentów, kuratorów, dźwiękowców, fotografów, grafików - chcemy, żeby każdy poczuł się doceniony,
  • wynagrodzenie dźwiękowców - miks, mastering,
  • wynagrodzenie grafików - zaprojektowanie okładki, książeczki, nowego logotypu Orkiestry,
  • wynagrodzenie fotografów,
  • opłacenie kosztów crowdfundingu,
  • druki promocyjne,
  • wysyłkę nagród dla wspierających.

 

(POI: Body/Ciało, performans ruchowo-dźwiękowy w Pawilonie będący zwieńczeniem otwartych warsztatów z Dorotą Michalak oraz Borysem Słowikowskim; fot. Maks Krybus)

 

 

 

Aby wspieranie nas było nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne przygotowaliśmy dla Was pokaźny pakiet nagród - takich od serca, związanych z naszą pracą i pasjami. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie!

  • postawową nagrodą jest oczywiście nasza debiutancka płyta - otrzymacie ją tuż po premierze, chyba że zdecydujecie się dotrzeć na premierowy koncert 6 października w ramach III Festiwalu Muzyki Spontanicznej (do czego serdecznie zachęcamy!);
  • niezwykle ciekawą propozycją są warsztaty z Orkiestrowiczami: produkcja muzyczna, tango, lekcje gitary, tworzenie syntezatorów, skrzypce, zajęcia umuzykalniające dla dzieci i dorosłych - dla każdego coś miłego!
  • dla fanów muzyki improwizowanej przygotowaliśmy pakiety płyt będących przeglądem najciekawszych zjawisk europejskiego free impro;
  • dla poszukujących relaksu i rozrywki polecamy między innymi bilety do Term Maltańskich i spływy kajakowe po Wełnie;
  • mamy także gadżety od naszych partnerów: schronowe bluzy i psie koszulki, wkrótce dorzucimy także fanty z Sanatorium Dźwięku (zdjęcia poniżej)!
  • sztuka, sztuka - obrazy namalowane przez Monikę "Miszę" Winnicką oraz Rafała Rybarczyka niedługo wylądują w naszym koszyku, bądźcie czujni!
  • tych, którzy cenią sobie przede wszystkim kontakt z innym człowiekiem zapraszamy do skorzystania z tych najbardziej osobistych nagród: ceremonii herbacianych, własnoręcznie wypiekanego chleba, bajek na dobranoc, a nawet górskiego survivalu!
  • rarytasem jest możliwość wykupienia prywatnego koncertu duetu Michał Joniec (perkusjonalia; zdobywca nagrody Złote Gęśle dla najlepszego instrumentalisty podczas konkursu Nowa Tradycja 2019) & Paweł Doskocz (gitarzysta z rozpoznawalnym już szeroko stylem, doświadczony grą z całą europejską czołówką free impro - m.in. Luisem Vicente, Vasco Trillą, Yedo Gibsonem, Andrew Lisle) - kto pierwszy, ten lepszy!

 

Każda złotówka się liczy, a nawet najmniejsze wsparcie potrafi wywołać u nas tak serdeczne i szczere uśmiechy jak na zdjęciu poniżej. Pomożecie?

 (fot. Maria Pilipenko, ImproPlener 2018)

 

 

 

 

 

 NAGRODY:

 

 (schronowa bluza)

 

 

 

 (psia koszulka)

 

 

(książka "O muzyce się nie gada" Macieja Geminga)

 

 

 

 

 (obraz od Moniki "Miszy" Winnickiej)

 

 

 

 

 

(obraz od Rafała Rybarczyka)

 

 

 

 

 (to tylko część płyt dostępnych w ramach "Pakietu konesera free impro")

 

 

 

 

 (ceremonie herbaciane z Rafałem Ziąbką)

 

 

 

 

 

 

 PARTNERZY:

Dragon Social Club (https://www.facebook.com/KLUB.DRAGON.POZNAN/)

 

 

 

 

Schron (https://www.facebook.com/schron66/)

 

 

 

Pies Andaluzyjski (https://www.facebook.com/klubokawiarnia.pies/)

 

 

 

Kołorking Muzyczny (https://www.facebook.com/kolorkingmuzyczny/)

 

 

 

Farby (https://www.facebook.com/FARBYWILDAPOZNAN/)

 

 

 

Free Music Stop (https://freemusicstop.com/)

 

 

 

 

 Dom Herbaty "Aromat" (http://edomherbaty.pl/)

 

Media o Twoim projekcie:

Drumming Now! Relacja z drugiej edycji Festiwalu Muzyki Spontanicznej w Dragonie

www.jazzarium.pl | 2019-08-18

Druga edycja Festiwalu Muzyki Spontanicznej w poznańskim Dragonie za nami. Tym razem – z racji wybitnej reprezentacji perkusjonalistów – nazwana została Drumming Now! Trzy dni wypełnione swobodnie improwizowaną muzyką, dużo wrażeń po obu stronach sceny. Nie sposób nie skomentować na tych łamach wła

Improwizujemy nie tylko w muzyce

kultura.poznan.pl | 2019-08-18

- Czasami organizacyjnie działamy dość pokrętnie, dlatego przekornie nazwaliśmy nasz zespół Poznańską Orkiestrą Improwizowaną - podczas gdy standardem w nazewnictwie jest \"orkiestra improwizatorów\" - mówi Rafał Ziąbka, z którego inicjatywy ponad rok temu została założona lokalna orkiestra muzyków im

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 20.09.2019 22:10