Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Kolektyw Ekomotywa

Kolektyw Ekomotywa

Warszawa

Promujemy, myślimy i staramy się działać ekologicznie. Staramy się edukując, projektując ogrody czy budując piece sprawiać by osoby i podmioty, dla których pracujemy stawały się coraz bardziej samowystarczalne. Inspiruje nas permakultura.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

11531 PLN z 10980 PLN

78 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

105%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.03.2015.

Ogród edukacyjny dla przedszkola w Zagórowie

O projekcie

do pp na pp

Pomóżmy dzieciom stworzyć ogród, który uczy przez zabawę,

miejsce nauki przez doświadczanie.

 

Graphic1

 

"Ogródki uprawne w Polsce były kiedyś przy każdej placówce wychowawczej, uczyły dzieci nie tylko podstaw ogrodnictwa, ale przede wszystkim samodyscypliny, pracy i odpowiedzialności. Dziś ogrody tego typu można policzyć na palcach. A szkoda, w innych krajach niesamowicie się rozwijają własnie w duchu permakulturowym".

Chcemy stworzyć duży ogród edukacyjny tego typu dla Miejskiego Przedszkola Samorządowego w Zagórowie.

Ogród permakulturowy z elementami naturalnego placu zabaw, tak by dzieci mogły się w nim uczyć i bawić. Będzie to pierwszy ogród edukacyjny z wykorzystaniem tego typu projektowania w  Polsce. Dzieci będą brały aktywny udział worzeniu ogrodu.

Zdecydowaliśmy się na crowdfunding ponieważ wierzymy, że jest wiele osób, którym bliska jest idea edukacji poprzez doświadczenie i zechcą wesprzeć ten projekt.

Zebrane środki zostaną wykorzystane na założenie ogrodu składającego się z drzew i krzewów owocowych, warzyw, pnączy (np. kiwi mrozoodporne). Sfinansują także warsztaty i tablice edukacyjne dostosowane do potrzeb dzieci i wychowawców oraz dom dla owadów.

 

Graphic1

 

Inicjatorem projektu jest Pracownia Ekomotywa. Była to najpierw nazwa wielu akcji lokalnego stowarzyszenia, które prowadziło warsztaty o tematyce ekologicznej. Tematami były naturalne kosmetyki, jak zrobić zdrowe słodycze, jak przetworzyć stare, nieużywane rzeczy.

Stopniowo coraz bardziej zagłębiając się w ruch DIY zrozumieliśmy, że te drobne rzeczy to tylko część rozwiązania. W końcu w poszukiwaniach holistycznego podejścia do rozwiązywania naszych lokalnych, a teraz już globalnych problemów doszliśmy do nurtu nauki, który nas zainspirował i pochłonął do głębi.

Permakultura... czujemy, że to odpowiedź na nurtujące nas pytania jak ma ten zrównoważony rozwój wyglądać i jak go wdrażać  w rzeczywistości. Permakultura to nauka o tym jak zapewnić wszystkie nasze potrzeby tak byśmy nie niszczyli środowiska, a wręcz odwrotnie wspierali je. Elementami permakultury jest organiczna uprawa żywności, naturalne budownictwo i wszystko to co w holistycznym spojżeniu razem tworzy bezpieczną dla naszego życia i innych istot na nim żyjących przestrzeń.

Poznawaliśmy fajnych ludzi, których fascynowały różne dziedziny permakultury, z którymi teraz współtworzymy Pracownię. Nie zawsze jest łatwo robić projekty wspólnie i zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy na początku drogi. Ale głęboko wierzymy, że wdrażanie permakulturowych zasad w życie ma sens.

Pierwszym krokiem dla nas w rozprzestrzenianiu permakultury w Polsce jest zorganizowanie w szkołach upraw, sadów, ogrodów leśnych prowadzonych według zasad permakultury z ścieżkami edukacyjnymi zrozumiałymi dla dzieci i dorosłych.

Tu film o ogrodzie, który stał się inspiracją i ważnym doświadczeniem dla nas do zakładania ogrodów dla dzieci, które będą edukowały w podstawach ekologicznego podejścia do uprawy żywności i pozwalały im stawiać pierwsze kroki w dziedzinie permakultury.

 

misja projektu

 Od koordynatorki:

Wiecie co mnie najbardziej porusza w tym projekcie i dlaczego jest on tak dla mnie ważny?

Kiedy byłam mała, każde wakacje spędzałam na wsi u dziadków. Mama i dziadek uczyli mnie jak uprawiać ogród. Były to najwspanialsze lekcje życia jakie pamiętam. Pradziadkowie, a może jeszcze ich dziadkowie, założyli na swojej działce w Zagórowie sad. Nadal składa się w większości ze starych odmian drzew owocowych. Cała rodzina z niego nadal korzysta. Choć teraz nie wkładamy w ten stary sad zbyt wiele pracy, on cały czas rodzi owoce. Jabłka, gruszki, śliwki, porzeczki, agresty, maliny, nie są tylko słodkie i zdrowe... są w nim dla mnie i mojej rodziny bezpłatne i bezcenne. Zawsze jak tu przyjeżdżam, widzę, że lata pracy włożone przez dziadków i pradziadków procentują  zdrowymi owocami w takich ilościach, że trzeba zrobić naprawdę dużo przetworów, żeby się nic nie zmarnowało.

Mam kawałek bezpieczeństwa dzięki temu ogrodowi. Chciałabym się tym doświadczeniem podzielić  z innymi - z dziećmi które są uczone, że jedzenie bierze się ze sklepu.  Uwarzam, że w czasach, które częstują nas głównie wiadomościami o kryzysie, ciągłymi zmianami, biegiem za pieniądzem wiedza o uprawie żywnosci jest bardzo ważna. Nigdy nie wiadomo w jakiej rzeczywistosci będą żyły przyszłe pokolenia. Czuję, że ważny jest powrót do tradycji, które uczyły jak żywność dla siebie i swojej rodziny a także dla następnych pokoleń uprawiać samemu.

Kiedy przyjeżdżam do Zagórowa przypominam sobie że kiedyś ludzie żyli bez tego biegu, że pieniędzy nie da się zjeść. Że są rozwiązania jak na przykład permakulura, które mogą nas wyciagnąć z wyścigu szczurów. To mój osobisty powód dlaczego to robię. Dla mnie bardzo ważny. Jestem bardzo wdzięczna mojej rodzinie za doświadczenie bezpieczeństwa, którym się cieszę zawsze kiedy przyjeżdżam do Zagórowa.

Ogródki uprawne w Polsce były kiedyś przy każdej placówce wychowawczej, uczyły dzieci nie tylko podstaw ogrodnictwa, ale przede wszystkim samodyscypliny, pracy i odpowiedzialności. Dziś ogrody tego typu można policzyć na palcach. A szkoda, w innych krajach niesamowicie się rozwijają własnie w duchu permakulturowym.

Jako Pracownia Ekomotywa chcemy by ogrody edukacyjne powróciły do polskich szkół. Twoje wsparcie będzie sygnałem, że też tak uważasz i jesteśmy wstanie to robić razem. Projekt będzie rozliczony przez Stowarzyszenie Kreatywnych BoWarto.

Każde, nawet najmniejsze wsparcie, przyczyni się do powstania i rozwoju tego ogrodu. Zwłaszcza, że dzieci już od roku nad tym ogrodem pracują i już długo na niego czekają.


chcesz pomóc


Oprócz wsparcia finansowego, które jest kluczowe dla powodzenia tego przedsięwzięcia, bardzo was wszystkich potrzebujemy jako osoby promujące ideę ogrodów edukacyjnych o charakterze permakulturowym w całej Polsce. Porozmawiaj ze swoimi najbliższymi, pewnie jeszcze Twoi rodzice pamiętają ogrody przy szkołach i przedszkolach. Może też chcą by wróciły. Dobrze jest napisać do znajomych meila z gorącym zaproszeniem do udziału w tej niecodziennej akcji. Twoje słowa mają ogromną moc.

Jeśli uważasz, że to ma sens, weź udział w wydarzeniu i u
dostępnij naszą akcję na facebooku: https://www.facebook.com/events/743315579090089/783270978427882/?notif_t=like


Wszelkie potrzebne informacje znajdziesz na stronie: https://polakpotrafi.pl/projekt/ogrod-edukacyny

 

 
nagrody

Oczywiście wszystko co dobrego robisz, kiedyś do Ciebie wraca.

Mamy wam do sprezentowania:

/nasiona  ekologicznej przepysznej dyni Hokkaido/

dyńka

/SEED BOMBS od Pracowni Mech/

10569893_10152660125943528_563953640_n

/MODUŁY do zakładania zielonych ścian od Pracowni Ekomotywa/modul1

/Smaczne potrawy ufundowane przez Restauracje Vega/

10154952_10152348160217591_4322948625676615592_n

/Torty i inne słodycze bezglutenowe, wegańskie, bez białego cukru

do wyboru: pieczone lub suszone RAW od restauracji Vega/

IMG_5555

/Książki o permakulturze Seppa Holzera - pierwsze wydanie po polsku/

274-384-thickbox

Dla  lubiących myśleć pozytywnie:

/Książka Roberta Krakowiaka "Afirmacje Sukcesywne"

Pełny opis książki na: http://duchowa.pl/_afirmacje_sukcesywne_opis_ksiazki.php/

afirmacje_sukcesywne_robert_krakowiak

   

Dla tych co chca zadabać o dietę swoich dzieci:

/Książka "Odżywiaj dziecko zgodnie z naturą"

Bożena Żak Cyran/

odzywiaj-dziecko-w-zgodzie-z-natura-b-iext3959549

Dla tych, którym przybywa nowa osoba w rodzinie:

/Shiwam Rachana- Narodziny w nowym świetle- Poród Lotosowy/

p

/Produkty z Wytwórni Rzeczy Ładnych autorstwa Danuty Kwalewskiej

Ręcznie zdobione: chustecznik, miś, lalka, deska do krojenia, pudełko zakładki./

Nagrody od Danuty

 

Nowe nagrody od Danuty:

decha z taca  taca folk   

 

Konik z włóczki od Joli Izerskiej

konik

Skrzynka od Yan Cieśla

http://www.yanciesla.pl

IMG_2209 

jakie prace

1. Założenie ogrodu  A. Zamówienie projektu ogrodu na wyznaczonej przez dyrekcję przestrzeni należącej do przedszkola. B. Przygotowanie gleby pod uprawy ziół kwiatów, warzyw i drzewek owocowych. C. Nasadzenia drzew i krzewów. D. Wspólne sadzenie z dziećmi mniejszych roślin. Efekt: Powstanie miejsca do edukacji poprzez zabawę dla dzieci.

2. Poszerzenie wiedzy dzieci i wycowawców o uprawie ekologicznej srzyjającej pszczołom  Przeprowadzenie warsztatów z prac ogrodniczych i dla dzieci i wychowawców. Efekt: Zdobycie nowych informacji przez dzieci i wychowawców, o ochronie przyrody i pszczół za pomocą ekologicznego ogrodnictwa.

3. Podsumowanie projektu Sposób realizacji: Zabawa dla dzieci z poczęstunkiem i posumowaniem projektu. Postawienie tablicy edukacyjnej Efekt: Zwiększenie się świadomości ekologicznej u dzieci i wychowawców. Utrwalenie poznanej podczas prac w ogrodzie i warsztatów wiedzy.

4. Pomoc dzieciom w uprawie i rozwoju ogrodu w latach następnych.

Dotacja będzie przeznaczona na zakup drzewek, krzewów, cebulek, przeprowadzenie warsztatów, prac ogrodniczych przekopanie całości założenia ogrodowego, projekt ogrodu i tablic edukacyjnych, projekt i zakup domku przeznaczonego specjalnie dla pszczół murarek oraz tablic edukacyjnych. Zrobienie warsztatów jak tym ogrodem trzeba się z roku na rok, zajmować.      

 Jeśli zainteresowała Cię permakultura i chcesz wypróbować jakiś trik w swoim ogrodzie zapraszamy do programu TVR, w którym nasz twórca permakulturowy Robert Błaszczyk wziął udział.

[url=https://flic.kr/p/rcbbPC][img]https://farm9.staticflickr.com/8569/16535388178_9f0a551f7e_s.jpg[/img][/url][url=https://flic.kr/p/rcbbPC]1465128_912889698723908_6321237231866823515_n[/url] by [url=https://www.flickr.com/people/80825706@N03/]madmarliv[/url], on Flickr

 

zaangarzowali się

Logo Ekomotywa

KOLEKTYW EKOMOTYWA grupa osób zaangażowanych w promocję Permakultury w Polsce. Organizujemy projekty społeczne, tworzymy ogrody, budujemy piece.

Więcej o Ekomotywie w filmie konkursowym NESsT:

LOGO KARMA

FUNDACJA KARMA FREE

w każdy wtorek przygotowuje bezpłatne posiłki i rozdaje je każdemu potrzebujacemu w centrum Warszawy. Zajmuje się warsztatami kulinarnymi i organizacją Cateringów i eventów.

 

577552_236498729797349_1167740766_n

STOWARZYSZENIE KREATYWNYCH BOWARTO to lokalne stowarzyszeni z powiatu gdzie znajduje się Zagórów, działa na rzecz rozwoju lokalnej społeczności.

Logo22

FUNDACJA POŻYWIENIE DAREM SERCA

Warszawska Fundacja pomagająca dzieciom z rodzin najuboższych i z domów dziecka zaopatrująca podopiecznych w posiłki i wyprawki szkolne.

 

wspierają nas

nesst lo

 Inkubator przedsiębiorczości NESsT dzięki któremu powstał film o działalności: Kolektywu Pracowni Ekomotywa (zobacz film pod logiem Ekomotywy)

 

 

FUNDACJA COHABITAT
Cohabitat to ogólnopolskie środowisko osób, organizacji i instytucji, które biorą odpowiedzialność za przestrzeń w której żyją. Działamy na rzecz przyspieszania rozwoju i wdrażania alternatywnych rozwiązań, które nie tylko radykalnie poprawiają jakość życia ludzi, ale także przyczyniają się do zwiększenia żywotności naturalnych ekosystemów.

 

 


FAJNA logotyp z niepełnosprawnością

FAJNA SPÓŁDZIELNIA SOCJALNA

FAJNA Spółdzielnia Socjalna FAJNA Social Cooperative to przedsiębiorstwo ekonomii społecznej działające na terenie województwa śląskiego. Trzy obszaru działalności gospodarczej Spółdzielni FAJNA to:
- KOPALNIA MYDŁA - produkcja mydeł i kosmetyków naturalnych metodami rękodzielniczymi
- FAJNA AKADEMIA - usługi rozwojowe ( szkolenia, treningi, mentoring, coaching )
- HUTA MARMURO - produkcja materiałów dekoracyjnych, wykończeniowych i budowlanych.

path3936

Stowarzyszenie dla dobra dziecka z Konina

 

Nagrody mamy od:

 

vega_warszawa

BAR VEGA

najstarsza restauracja wegetariańska w Warszawie, promująca wegetarianizm i weganizm, swoimi przyprawionymi po indyjsku dużymi porcjami Sabji.

logo Danuta

Wytwórnia artystycznych rzeczy autorstwa Danuty Kowalewskiej

 

Firma Plantico

wesprze nas radami ogrodniczymi, nasionami z ich ekologicznej kolekcji.

 10347495_646674188782981_4074381378859087085_n

Pracownia Mech

 

 Spis nagród:

Nagroda nr 1: Podziękowanie z oryginalną ilustracją wysłane na meila.

Nagroda nr 2 nasiona: Dyni Hokkaido do odbioru w Warszawie w restauracji Vega.

Nagroda nr 3: Słodka Kulka do odbioru w Warszawie w restauracji Vega.

Nagroda nr 4: Zupa Dnia do odbioru w Warszawie w restauracji Vega.

Nagroda nr 5: Obiad Dnia w restauracji Vega do odbioru w Warszawie.

Nagroda nr 6: Torcik Wegański do odbioru w Warszawie w restauracji Vega + Nagroda nr 7: Umieszczenie Twojego nazwiska w katalogu.

Nagroda nr 7: Twoje imię i nazwisko znajdzie się na tablicy w ogrodzie jako sponsora projektu.

Nagroda nr 8: wstęp na dowolny warsztat Kolektywu Ekomotywa.

Nagroda nr 9: dostaniesz wybrany moduł do uprawy naściennej wykonany z ceramiki .

Nagroda nr 10: bezpłatny wstęp na 10 jednodniowych warsztatów Kolektywu Ekomotywa (lub innych sumujących się).

 

Dziękujemy :)

Wszelkie uwagi i pytania zgłaszaj nam na meila:ekomotywa@gmail.com

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.03.2015 16:04