Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

JOanna Joanna

JOanna Joanna

Świdnik

Wokalistka, trener wokalny.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1675 PLN z 300000 PLN

22 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 12.03.2019.

'Ocalić od zapomnienia' Ognisko Muzyczne w Świdniku

O projekcie

CEL:

Pomóżcie uratować Świdnickie Towarzystwo Muzyczne od zapomnienia.  Stwórzmy razem miejsce przyjazne muzyce i rozwijaniu talentów wśród dzieci i młodzieży. Nie posiadamy własnego budynku. Od 48 lat działamy w wynajmowanym lokalu, który niestety w czerwcu musimy opuścić. Zostajemy tym samym bez lokalu, w którym moglibyśmy kontynuować edukację muzyczną dzieci i młodzieży. Zdecydowaliśmy, że po  tylu latach czas zawalczyć o własny budynek dla tych dzieci. Liczymy na Twoją pomoc. 

KIM JESTEŚMY I CO ROBIMY

Ognisko Muzyczne działa od 1972 roku. Najpierw pod "skrzydłami" Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie, a od 1996 roku usamodzielniło i działa w ramach Towarzystwa Muzycznego w Świdniku. Jesteśmy organizacją non- profit działającą w zakresie edukacji muzycznej dzieci i młodzieży. Uczniowie biorą udział w koncertach, konkursach różnej rangi i różnego typu projektach muzycznych, często zajmując na nich czołowe miejsca. Staramy się, by poziom nauczania, jak również baza dydaktyczna, były na jak najwyższym poziomie. Uważamy, że gra zespołowa to jedna z najlepszych form edukacji muzycznej. Dlatego oprócz pracy z solistami, kładziemy również nacisk na umiejętność gry zespołowej. Prowadzimy edukację muzyczną w klasach: fortepian, gitara, gitara elektryczna, akordeon, gitara basowa, perkusja oraz śpiew.

W naszej placówce zapoznajemy dzieci i młodzież z różną stylistyką muzyczną: od klasyki po muzykę rozrywkową, jazz, blues, a także podstawy komponowania własnych utworów. Należy jednak podkreślić, że jesteśmy placówką otwartą dla absolutnie wszystkich dzieci bez względu na wiek, poziom umiejętności czy talentu. Wśród naszych uczniów znajdują się również dzieci z różnego typu niepełnosprawnościami: dzieci autystyczne, ADHD, z aspergerem, dzieci z porażeniem mózgowym, niedowładami i wiele innych. Bardzo często wyżej wymienione niepełnosprawności wykluczają z możliwości uczęszczania do szkoły muzycznej, a muzyka w takich przypadkach jest często formą terapii.

 

             TROCHĘ HISTORII CZYLI CO SIĘ DZIAŁO OD POCZĄTKU ISTNIENIA

Stowarzyszenie, czyli organ prowadzący Ognisko Muzyczne powstało w 1996 roku. Założycielem był Jerzy Oleszczuk oraz Dariusz Szymura. W latach 1997-2005 zorganizowało cykl warsztatów dla dzieci i młodzieży w ramach „Małej Akademii Jazzu”. Udział w tych imprezach wzięło ponad 9 tysięcy uczestników(głównie dzieci i młodzieży szkół świdnickich). Warsztaty prowadzili światowej klasy muzycy np. Jose Torres ( instrumenty perkusyjne), Krzysztof Ścierański (gitara basowa), Ewa Uryga (śpiew), Janusz Szrom ( śpiew), Piotr Lemański (gitara), Adam Wendt (saksofon) i wielu innych. W ramach Małej Akademii Jazzu organizowane były także liczne audycje muzyczne dla uczniów szkół świdnickich, przedszkolaków, wykłady, warsztaty muzyczne, pogadanki itd. Inicjatywa ta znalazła uznanie w mediach, m.in. o Małej Akademii Jazzu pisały: Rzeczpospolita, Życie, Kurier Lubelski, Głos Świdnika, Dziennik Wschodni. Ognisko współpracowało przy organizacji Świdnik Jazz Festiwal. Prezes Jerzy Oleszczuk był wtedy dyrektorem artystycznym dwóch ostatnich festiwali oraz autorem trzech folderów festiwalowych.

W 2004 r. byliśmy organizatorem projektu muzycznego „Muzyka Świata”, który obejmował zajęcia praktyczne z wybitnymi muzykami oraz koncertfinałowy uczestników i prowadzących. W ramach tej inicjatywy najmłodsze pokolenie miało okazję poznać tajniki muzyki synkopowanej, improwizacji, rytmu oraz wspólnego muzykowania ze znanymi artystami oraz poznawać muzykę z różnych zakątków świata- Afryki, Ameryki Południowej, Azji i Europy. W ramach tego projektu, który trwał aż do 2009 roku, odbyły się m.in.

 koncert muzyki ukraińskiej wykonany przez Irynę Kmet,– 2007 r.
 koncert muzyki indyjskiej w wyk. Zespołu „Ramy Dade” - 2007 r.
 koncert muzyki izraelskiej w wyk. Zespołu „Trio Mandragora” - 2008 r.
 koncert muzyki hiszpańskiej w wyk. Zespołu „Por Fiesta” - 2008 r.
 koncert muzyki francuskiej i irlandzkiej w wykonaniu uczniów Ogniska Muzycznego 2008 r.
 koncert muzyki irlandzkiej w wykonaniu zespołu „Lia Fail” - 2009r.
 kilka koncertów jazzowych z cyklu „Jazz raz po raz”, podczas których zaprezentowali się „Kuba Quartet”, „Double Decker”, kwartet „Jazoo”, „Sheigetz”, „Jazz-Duo” i Bartek Łęczycki- Tea for Tea


25 stycznia 2005 Ognisko zorganizowało koncert „Kolędy świata”, inaugurującego obchody 50-lecia miasta Świdnika. Koncert był szeroko opisywany przez Kurier Lubelski, Gazetę Wyborczą, Głos Świdnika, a także TVP Lublin i Panoramę Lubelską. Podczas koncertu zaprezentowali się uczniowie Ogniska Muzycznego w Świdniku, szkół muzycznych, chór z Gimnazjum 2, schola dziecięca z Kazimierzówki „Immo Pectore oraz Kameruńczyk Jean Gargant. Wykonali oni kolędy z Polski, Ukrainy, Niemiec, Francji, Anglii, Włoch, Stanów Zjednoczonych, Puerto Rico i Kamerunu. Warto podkreślić, że na koncert tłumnie przybyli Świdniczanie, co świadczy o ich ogromnej potrzebie tego typu inicjatyw. Również w ramach obchodów 50-lecia Miasta Świdnik odbył się koncert „50-ciu klawiszowców na 50-lecie Świdnika”. Udział wzięli uczniowie Ogniska Muzycznego.

2008 i 2009 rok to realizacja projektu „Ciekawe Spotkania”, podczas którego młodzież, jak również dorośli mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy i pasji z zakresu poezji, kultury świata, podróży. Obyły się spotkania z Jerzym Szczepkowskim, „Indie, Nepal, Mongolia-religie i kultura” - fotograficzne impresje i buddyjskie reminiscencje z podróży na Wschód. Rok później miał miejsce autorski wieczór poety Marka Wierzbickiego, a także spotkanie z red. nacz. Radia Lublin pt. „Izrael- Ziemia święta z dnia na dzień”. Miłośnicy malarstwa mogli podziwiać dzieła podczas wystawy „Zabytki sztuki cerkiewnej w oczach dzieci i młodzieży”- wystawa z udziałem dr Bogdana Martyniuka, inicjatora międzynarodowych plenerów malarskich dla dzieci, cykl spotkań zamknął literacko-muzyczny wieczór pisarza Andrzeja Stasiuka, laureata nagrody NIKE 2005.
W roku 2006 r. odbyło się wiele koncertów z okazji Jubileuszu 10-lecia ŚTM: uroczyste koncerty uczniów, koncert duetu gitarowego „ Los Desperados”, wieczór autorski Marka Rapnickiego, wernisaż wystawy fotograficznej pt. Italia Bliska” oraz koncert Dariusza Tokarzewskiego, Jana Kondraka, Marcina Różyckiego i Magdy Celińskiej.


W 2013 roku klasę gitary obejmuje Wojciech Zwoliński. Ognisko od tego momentu przeżywa piękny rozkwit, zarówno muzyczny, jak i organizacyjny. Polepsza się baza dydaktyczna, pojawiają się nowe instrumenty, nagłośnienie, nowe klasy ( gitara basowa, zepsoły muzyki rozrywkowej).
W 2016 roku rozszerza swoją ofertę o klasę śpiewu rozrywkowego. Klasę obejmuje Joanna Mania. Od tego czasu uczniowie występują na wszelkiego typu koncertach, imprezach artystycznych organizowanych przez władze miasta, uczniowie wspierają wszystkie akcje charytatywne, a nawet wystąpili podczas prestiżowego Świdnik Jazz Festiwal 2018 r. 

 

NA CZYM POLEGA NASZ PROBLEM I DLACZEGO POTRZEBUJEMY WASZEJ POMOCY

Ognisko od 48 lat istnieje nie pobierając żadnych dotacji o charakterze cyklicznym wpierających działalność statutową. Kilkukrotnie dotacje zostały przyznane na realizację dużych przedsięwzięć muzycznych, ale finansowo staramy się od lat nie być dla nikogo ciężarem. Ognisko nie posiada własnego lokalu. Do tej pory działało na zasadzie wynajmu. Trudnością był dosyć mały lokal, bowiem klasa pianina, gitary, gitary basowej, perkusji oraz śpiewu i warsztaty zespołów odbywała się w zaledwie 3 małych salkach. Stwarzało to pewne niedogodności, ale radziliśmy sobie, prowadząc zajęcia wymiennie. Aktualnie odebrano nam nawet taką możliwość. Ognisko Muzyczne od czerwca zostaje bez lokalu, w którym mogłoby kontynuować edukację muzyczną dzieci. Otrzymaliśmy wypowiedzenie z wynajmowanego od początku działania budynku. Oczywiście toczą się rozmowy o możliwości wynajmu innego budynku, ale sytuacja uświadomiła nam, że po 48 latach czas zawalczyć o własny budynek. 

 

Wasze wsparcie zadecyduje o losach Stowarzyszenia. Wiemy, że to ogromna kwota, ale istnieje realne zagrożenie, że bez podobnego wsparcia Stowarzyszenie przestanie istnieć. Posiadanie własnej siedziby będzie oznaczało stabilizacje, pewność dla naszych uczniów, że już nikt ich nie pozbawi budynku. Dlatego wierzymy w Was bardzo mocno, w Was ostatnia nadzieja. 

 

 

1. Zakup lokalu- planowany jest zakup lokalu o powierzchni 189 m2 - usytuowany w centrum Świdnika w okolicy Galerii Handlowej Venus ( blisko do szkół)
2. Remont i dostosowanie do potrzeb Ogniska ( wyciszenie, wytłumienie sal muzycznych)

Kosztorys:
Cena lokalu 450 tys, remont 50 tys

Planujemy kupić konkretny lokal. Jesteśmy po rozmowach wstępnych z właścicielem, jednak istnieje niebezpieczeństwo, że w międzyczasie budynek zostanie sprzedany. 
Nie posiadamy funduszy, by w jakikolwiek sposób zarezerwować budynek i wstrzymać ewentualną sprzedaż. 
Brakujące fundusze planuje się pozyskać z dotacji lub z etapu II zbiórki. 

Jeśli uzbiera się tylko część kwoty- zostanie ona zatrzymana i dołączona do innych źródeł i pomysłów na pozyskanie funduszy na nowy budynek. 

 

Więcej o naszym problemie możecie przeczytać w artykule: DZIENNIKA WSCHODNIEGO

 

ZACHĘCAMY DO SPONSOROWANIA NAGRÓD W NASZEJ ZBIÓRCE. MOŻESZ I W TEN SPOSÓB POMÓC :)

 

 

 TAK WYGLĄDAJĄ KONCERTY NASZYCH UCZNIÓW:

 

 

 

NASZA EKIPA

 

DARIUSZ

SZYMURA

Nasza największa ostoja spokoju w Ognisku :) Dyrektor, jeden z założycieli Ogniska. Prowadzi również klasę fortepianu i akordeonu.

JOANNA

MANIA

"ONA TEMU WINNA" chciało by się powiedzieć :) Ona jest pomysłodawcą zbiórki, kieruje nią, dopatruje i dba o wszystkie szczegóły. Z nią będziecie się kontaktować pisząc maile :)  Na codzień jest wokalistką i specjalistą do spraw emisji i higieny głosu, prowadzi w Ognisku klasę śpiewu. Więcej o Joannie możecie przeczytać na jej stronie www.szkolenieglosu.pl

mail kontaktowy w sprawie zbiórki: szkolenieglosu@gmail.com

 

WOJCIECH ZWOLIŃSKI

Bardzo charyzmatyczny człowiek, basista z wielkim serduchem i równie wielkim pociągiem do słodyczy. Wspaniały nauczyciel, muzyk sesyjny, przyjaciel. Prowadzi w Ognisku klasę gitary, basu oraz prowadzi zespoły. Dba również, by wszystko na koncertach było dosłownie dopięte, a raczej podpięte jak należy :)

 

 

KONTAKT:

szkolenieglosu@gmail.com

Znajdziecie nas również na FB: 

Ognisko Muzyczne Świdnik  

 

KIEDY WYŚLEMY NAGRODY

Wszystkie nagrody, które mają dotrzeć do Was pocztą - wyślemy w ciągu 30 dni od Twojej wpłaty. Nagrody, które wymagają kreatywności naszych uczniów ( skomponowanie piosenki o Tobie, muzycznego podziękowania, ręcznie wykonane upominki itd) wymagają troszkę więcej czasu, dajcie nam przynajmniej 2 miesiące od zakonczenia akcji. . Nagrody, które możemy Wam wysłac drogą elektroniczną (podziękowania), będą wysyłane na bieżąco- w ciągu kilku dni od wpłaty. Nagrody, które wiążą się z zakończeniem akcji, czyli zakupem, remontem budynku i przeprowadzką ( tabliczka, video z nowego budynku) będą zrealizowane, gdy budynek będzie już gotowy. 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 12.03.2019 12:12