Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Jakub Kowalik

Jakub Kowalik

Kraków

dyrektor, reżyser i aktor niezależnego teatru Scena Supernova.


https://www.facebook.com/scenasupernova/
https://scenasupernova.pl/
https://www.instagram.com/scenasupernova/

Napisz wiadomość do Projektodawcy

730 PLN z 15000 PLN

11 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz". Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 22.09.2021.

Odprawa posłów greckich

O projekcie

"Odprawa posłów greckich" na Scenie Supernova:

 

"Grecy postawili ultimatum:
Oddamy Helenę mężowi - będzie pokój.
Nie oddamy - będzie wojna!"

 

Greccy posłowie przybywają do Troi by żądać zwrócenia pięknej Heleny - porwanej przez Aleksandra żony króla Menelaosa. Zostaje zwołana Rada, podczas której zetrą się dwa stronnictwa i ich przywódcy: za wojną z Grecją agituje Aleksander (Parys), za pokojem opowiada się doradca króla Troi sędziwy Antenor. Pełne dramatyzmu starcie, który przesądzi o losach kraju stało się osią sztuki Jana Kochanowskiego. Wczytaliśmy się uważnie w tekst oryginału "Odprawy posłów greckich" i postanowiliśmy opowiedzieć zawartą w nim historię współczesną polszczyzną.

 

                                                                                 

 

Proces powstawania tekstu dramatu trwa już rok, uczestniczy w nim nieodpłatnie zespół składający się z ludzi w różnym wieku i o różnych życiorysach artystycznych (zawodowych aktorów, amatorów z doświadczeniem, studentów kierunków artystycznych). Scenariusz został stworzony przez uczestników projektu (aktorów), co dało im zarówno sposobność odnalezienia się "wewnątrz" sztuki jak i opowiedzenia jej własnymi słowami, a dla wielu był to także moment osobistego rozliczenia z kanonem polskiej literatury.

 

Metodą którą zastosowaliśmy są współczesne techniki improwizacji teatralnej. Podjęliśmy się takiego wyboru aby uniknąć pisania autorskiego tekstu bądź tłumaczenia, ale żeby powstało ono w trakcie udokumentowanego działania wielu osób i ich żywego języka, którym posługują się na co dzień. Przyjęliśmy, że dzięki temu postacie będą głębsze i bardziej różnorodne, a ich język rzeczywiście będzie oparty na używanej przez nich współczesnej polszczyźnie. Tak powstałe teksty porównywane są z wersami oryginału, aby zachować spójność treści poszczególnych scen. W ten sposób stworzyliśmy autorską metodę polegającą na kolejnych iteracjach: czytanie oryginału - improwizacja - wspólne pisanie - cały cykl powtarzając aż zaakceptowania wynikowego powstałego "tłumaczenia".

 

         

 

Obecnie scenariusz jest już prawie ukończony, a większość scen gotowa, przyszedł czas na inscenizację.. Dotychczas udało nam się działać bez zewnętrznego wsparcia finansowego dzięki zapałowi i zaangażowaniu zespołu, jednak aby dokończyć pracę i stworzyć spektakl potrzebne są fundusze na kostiumy, scenografię i muzykę.

 

Istotną rolę w inscenizacji będą odgrywać kostiumy postaci, zaprojektowane w pewien abstrakcyjny, cechujący się uproszczeniem sposób, nawiązujący jednak do idei munduru, kontusza czy sukni z XVI wieku. W ten sposób uniknie się próby rekonstrukcji realiów epoki, a jednocześnie pewne elementy będą do niej nawiązywać. Podobnie będzie z warstwą dźwiękową tworzoną przez Jakub Zielinę, założyciela folkowego zespołu Żmij. Współczesna muzyka grana na żywo będzie zawierała w sobie brzmienia inspirowane muzyką okresu I Rzeczpospolitej obecną na dworkach szlacheckich i w pałacach magnackich.

 

Jako zespół Sceny Supernova zdecydowaliśmy się na uruchomienie zbiórki na Polak Potrafi, aby zdobyć fundusze na dokończenie oryginalnego projektu artystycznego opartego na wypracowanej przez nas eksperymentalnej metodzie tworzenia tekstu dramatu. Roczne działania grupy kilkunastu artystów, ich zaangażowanie, sprawiły, że by nie zmarnować ich pracy, efekt końcowy w postaci inscenizacji powinien być dobrze przygotowany, do czego niezbędny jest budżet. Planujemy premierę na koniec października w naszej siedzibie na ulicy Zyblikiewicza 12.

 

O naszym teatrze:

 

Teatr Scena Supernova powstał w 2017 roku na krakowskim Kazimierzu, gdzie działał intensywnie przez 3 lata, o wydarzeniach z tamtego okresu można poczytać w naszym portfolio z lat 2017-2020 

 

W roku 2020 realizowaliśmy wydarzenia w streamingu, a potem graliśmy na żywo w przestrzeni fortu przy Kopcu Kościuszki. W tym roku zakończyliśmy remont siedziby w centrum miasta przy ulicy Zyblikiewicza 12 i w maju otworzyliśmy nową scenę.

 

Scena Supernova wypełniła lukę alternatywnej przestrzeni scenicznej na mapie Krakowa, wspierając inicjatywy z rożnych dziedzin sztuki, stała się teatrem pokoleniowym, łączącym młodych, którzy w naturalny sposób poszukują dla siebie nowego sposobu doświadczania i ludzi starszych, którzy nie zatracili świeżości patrzenia i doświadczania. Z czasem Supernova stała się także pomostem między zawodowymi artystami (np. aktorami z państwowych teatrów), młodzieżą z krakowskich uczelni artystycznych oraz utalentowanymi amatorami, którzy pracowali nad wspólnymi projektami wymieniając się doświadczeniami. W ramach działań teatru organizowane są premiery teatralne, koncerty, występy gościnne grup teatralnych i tanecznych z kraju i za granicy, warsztaty teatralne, muzyczne, taneczne, wernisaże, czytania i cały szereg działań związanych kulturą niezależną.

 

https://www.facebook.com/scenasupernova

https://scenasupernova.pl

https://www.instagram.com/scenasupernova

  

Wybrane spektakle naszego teatru:

 

         

 "Chudy żołnierz" (2020)

 

    

"Ciała niebieskie" (2019)

 

              

 "Maraton w Nowym Jorku" (2018)

 

  

 "Arabska noc" (2018)

 

              

 "Dara, dzień Nowego Roku" (2018)

 

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz"

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 22.09.2021 18:06